STVORITI IDEALNU KOMUNU

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

matatizo
Posts: 4
Joined: Wed Apr 26, 2006 9:18 pm

STVORITI IDEALNU KOMUNU

Post by matatizo »

Dragi ljudi,

tema koju obradjujem na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu za diplomski rad je arhitektonski projekt Komune za liječenje ovisnika o drogi. Budući da arhitektura uvijek iznova mora preispitivati svoju ulogu u društvu i načine na koji način to društvo učiniti boljim i zdravijim, smatram da ova tema nudi širok spektar problema današnjice pomoću kojih se Arhitektura može ponovno promisliti iznova.

Namjera je bila raditi na stvarnom društveno korisnom projektu. S obzirom na to da bi od jednog takvog promišljenog projekta društvo moglo imati izravne koristi, u suradnji s Fakultetom želja je pokušati pomaknuti granice Diplomskog rada izvan prostorije Obrane Diplome i učiniti Diplomski rad uistinu direktno društveno korisnim.

Zamolio bih vas za pomoc pri stvaranju programa (sadrzaja) za jednu komunu. Dakle ono sto trebam su konkretne stvari – optimalan broj osoba u komuni, sve njihove aktivnosti, svi sadrzaji koji mogu eventualno biti ukljuceni, osnovne zakonitosti prilikom osmisljavanja cijelog sklopa (prema vasem misljenju/iskustvu).

Lokacija koju sam odabrao nalazi se na Peljescu. To je jedno zaista malo napusteno naselje od pet kuca koje cu adaptirati i eventualno dograditi nove po potrebi. Naselje je okruzeno poljoprivrednim zemljistem koje stanovnici komune mogu koristiti za uzgajanje hrane/vinove loze/maslina... za svoje potrebe, i eventualno za prodaju.

Dakle, molim vas za sto detaljniji opis svih aktivnosti koje se dogadjaju u jednoj takvoj zajednici. Ako mozda imate za preporuciti neku komunu (ili listu komuna) za koju znate da dobro funkcionira u Hrvatskoj i vani, koju bi ja otisao posjetiti. Eventualno da mi napisete osvrt na stanje sa drogom i ljecenjem u hrvatskoj, posebno u komunama. kako cijeli taj proces tece, tko je zaduzen, kome se ljudi obracaju. molim vas sto detaljnije, buduci da sam potpuno novi u tome, i zelio bih uci sto je dublje moguce, jer je to jedna od tema o kojima bi se htio baviti u zivotu volonterski.

Pustite masti na volju i pomozite mi stvoriti idealnu komunu!

Toliko za sada od mene,

Puno pozdrava,

Vedran Jukic
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Ja nisam bila nikada ni u jednoj komuni tako da cu ovo prepustiti ljudima koji su bili,mislim da ti je ideja odlicna i mislim da je tako neka ustanova jako potrebna,recicu samo da bi mogla da se otvori neka komuna koja nije ista kao vec postojece komune..... nadam se da ce se javiti ljudi koji su bili u komunama ali ne komunama tipa Crna Rjeka jer takav centar je apsolutno nepotreban ! Po mogucstvu da ne bude centar kao svi ostali verski nastrojen (moze ali ne mora) znaci da nisi u obavezi da budes bilo kakav vernik tj. da nisi prisiljen na tako nesto....da ja ne bi pricala mnogo bolje je da pricaju ljudi koji su bili u komunama sa iskustvom,kao npr.Ime,Manson oni to odlicno znaju ..... Pozdrav i podrzavam ideju maximalno !
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
User avatar
katarinadimedici
Posts: 430
Joined: Sat Apr 16, 2005 3:25 am

Post by katarinadimedici »

I šta se dogodilo? Da li Vedran Jukić zaista postoji?
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Ja stvarno ne znam napisao je ovaj jedan post niko se nije oglasio i vise se nije covek ni javljao....
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

alo veco... si ziv?? imam odlicnih ideja.....ako zelish:)
poz
" You must be the change you wish to see in the world." M. Gandhi
User avatar
psy_net
Posts: 10
Joined: Mon Jul 17, 2006 1:49 am
Location: Sarajevo

Post by psy_net »

Luna wrote:alo veco... si ziv?? imam odlicnih ideja.....ako zelish:)
poz
Takodjer...
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

on je zaboravio da nama je potrebno malo vremena dok se motor ne zagrije i pocne raditi :-D
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
katarinadimedici
Posts: 430
Joined: Sat Apr 16, 2005 3:25 am

Post by katarinadimedici »

Izgleda da je sve ostalo kao mrtvo slovo na papiru...
User avatar
sanella
Posts: 50
Joined: Thu Feb 02, 2006 4:08 pm
Location: Zagreb

Post by sanella »

meni se je decko javio.... i cak si nesto mailamo!!! samo da kazem da nije nestao. On je ove godine diplomirao na AGG-u, i ima neke ideje u vezi komuna, ali za ozbac!!!! . koji entuzijasta???! a i blizu smo si, pa se nadam da je puno lakse!!!poz!
matatizo
Posts: 4
Joined: Wed Apr 26, 2006 9:18 pm

Post by matatizo »

evo me,

tek sad sam obnovio akciju vezanu za ovaj projekt.

Dakle, idejni projekt je gotov i poslat cu ga na Vase adrese, a Vi ga proslijedite svima za koje mislite da ih moze interesirati.

Nastavljamo...

Pozdrav,

Vedran
Post Reply