KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

majda
Posts: 17
Joined: Wed Mar 22, 2006 10:20 am

Re: KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Post by majda »

Hvala na podršci. To mi sad zaista treba.
Evo, upravo je otišao kupit dop! Uzeo zadnju lovu s računa.
A ja sam odlučila, i samo je pitanje vremena - dana. Najgore je to što me emocionalno ucjenjuje. A ja nekad padnem (po milijarditi put) na te fore.
Idem sad vidjet jel ostalo još išta para, da imam za kruh do plaće.
lolla
Posts: 20
Joined: Tue Dec 16, 2008 2:48 pm

Re: KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Post by lolla »

Draga Majda,

slučajno sam naletjela na tvoju priču i, priznajem, sva se stresla. To što prolaziš je valjda najgora noćna mora svih nas koji živimo sa bivšim narkomanima: da će se on jednog dana, nakon liječenja i svega, opet vratiti dopu. i ja sam u vezi s bivšim ovisnikom i vjeruj mi, koliko god mu vjerujem i želim vjerovat (ioak je to najbitniji preduvjet za ostvarit bilo kakvu vezu s nekim), ima dana kad mi se svašta vrti po glavi i kad me obuzima neki strah.
Ono što te ja želim pitat je zašto i kako si uspjela ove tri pune godine i nakon komune živjeti sa spoznajom da se on ponovno drogira... Što te i dalje držalo uz njega (znam da ga voliš)? Kako si psihički uspjevala izdržat to? Je li on opet bio pokušao s kakavim liječenjem, jel potražio ponovno kakvu pomoć??
I ja ti mogu reć ono što će ti reći svatko iole razuman: spakiraj se i odlazi, ali vjerujem da ti je to nešto najteže na svijetu, posebno nakon ove tri godine borbe... Možeš li to učiniti, imaš li snage za to??? Spominje li on uopće više nekakvu želju za novim liječenjem? Bože dragi, mogu samo zamislit kako ti je...

Razmisli dobro vjeruješ li više uopće u njega i u vašu vezu, ali iskreno se to zapitaj... Ako se i samo na sekundu dvoumiš, odlazi. Skupi se i otiđi. Nasilu otiđi, otiđi nauštrb svojih eventualnih osjećanja koji još njegdje tinjaju, ali otiđi. Makni se od njega. U ovakvom odnosu ti propadaš, mrvi se ona majda koja jesi i nestaje. Mogu samo pretpostavit kolika je bol u tebi, ali, nažalost, on je čovjek koji više ne zaslužuje tvoje vrijeme, emocije ni pažnju. Emocionalne ucjene su najodvratnija stvar. I da nisi u vezi s ovisnikom, mislim da bi ti svatko dobronamjeran savjetovao da bježiš od osobe koja te ucjenjuje na najružniji mogući način. Ucjena je dijametralno suprotna stvar onome što bi ljubav trebala biti. Nažalost, on je odabrao put koji je odabrao, očigledno je. Mislim da na tom putu nema mjesta za tebe. Nažalost.
Oprosti ako sam bila možda predirektna, ako su te neke moje riječi pogodile, ali stvarno me potresla tvoja priča i morala sam ti nešto napisat. Najviše na svijetu ti želim da budeš jaka i odlučiš se za život u kojem ćeš biti sretna.

Bože dragi, nadam se da ću se i sama sjetit ovih svojih riječi ako se i meni dogodi ta situacija, NE DAJ BOŽE.....
majda
Posts: 17
Joined: Wed Mar 22, 2006 10:20 am

Re: KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Post by majda »

Uh! Baš si me pogodila.  Kako sam uspjela živjeti s njim tri (gotovo četiri) godine?! To se sad i ja pitam.
Moje najbliže prijateljice znale su da je bio u komuni. Više se i ne sjećam točno koliko je vremena prošlo od dolaska iz komune do prvog dopa. Mjesec dana – otprilike. To se događa kad čovjek potiskuje probleme – zaboraviš kad se nešto dogodilo. A sve ovo vrijeme, ja sam slijepo vjerovala njemu, i nikome o tome nisam pričala. Bilo me je sram priznati da mu to dopuštam. Bilo me je sramota priznati da još uvijek nisam otišla. Znaš, ja sam ozbiljna djevojka (ili bolje, žena) – nikada nisam razočarala svoju obitelj, borila sam se u životu sama da bih postigla ovo što imam danas (a to je dobar posao koji volim), završavam fakutet uz posao i ove probleme...
I kako sada priznati ljudima što sam dopustila?
Jučer sam bila s prijateljicom na kavi. Znamo se dugo. Bila je uz mene kad sam ga upoznala, bila je uz mene kad sam ga čekala, a kada sam joj jučer ispričala istinu... i tada je bila uz mene, ali nije mogla vjerovati da sam ja to dopustila. Ja, koju svi poznaju kao jaku osobu, strogu, odgovornu, ozbiljnu... A što će tek drugi reći? Muka mi je kad pomislim da ću svima morati objašnjavati zašto sam otišla od njega.
Da se vratim na tvoje pitanje: U svakom slučaju nije dugo bio čist. Kada se sad sjetim priče koju mi je prodao da bi dobio lovu za prvi dop poslije komune, ne mogu vjerovat koja sam glupača bila. I tako je sve krenulo. Počeo je izmišljat razne glupe razloge za lovu, a ja sam bila skeptična i provjeravala ga, ali nikada ne bi našla dokaz da je to zaista to. Nakon kratkog vremena, razotkrila sam, a on je tada počeo sa svojom terapijom „manipulacije i emocionane ucjene“. I, oprosti na izrazu, to sam pušila sve ove godine.
U prvo vrijeme, uzeo bi dop vikendom, a preko tjedna bi preživio s nekim lijekovima (hepovi, subutex, tramali). Ima posao koji ne zahtjeva da puno radno vrijeme bude na radnom mjestu, pa je to nekako držalo vodu. I tako me je iz dana u dan, iz tjedna u tjedan uvjeravao da je ovo zadnje, da se slijedeći vikend skida na suho. Istina je da je dva puta bio vrlo blizu da prestane: oba puta se to dogodilo kada je uzimao subutexe, i to kontrolirano, i svaki dan sve manje, u trajanju tjedan dana. Čistoća je kratko trajala, pogađaš!
Ja sam počela živjeti zajedno s njim u uvjerenju da je slijedeći vikend gotovo sa dopom. Počela sam s njim uspješno izmišljati isprike, ako bi netko nešto posumnjao. Počela sam uspješno lagati svima oko sebe. Katastrofa!!! Naravno, nemoj misliti da sam mu ja samo tako davala lovu za drogu. Svaki put bi uzimanje dopa završilo svađom, deranjem i vrištanjem. Mislim da su se naši susjedi naslušali svega. I svaka bi svađa završila s njegovim „srcedrapajućim“ monologom: kako zna da je kreten, kako zna što radi i meni i roditeljima, kako je najbolje da se ubije... Uz pogled tužnog psića, uvijek bi se izvukao s obećanjem da je ovo zadnji put.
Sad, kad malo bolje razmislim, budući da sam ja za njega radila sve, bilo bi idealno da sam ja mogla proći i tu krizu za njega. Znam da će me mnogi ovisnici osuditi zbog ove rečenice. Danas ja imam pravo reći što želim. Danas ja imam pravo biti loše. Danas ja imam pravo biti u depresiji.
Eto, draga moja, to ti je odgovor na pitanje kako sam psihički izdržala ovih par godina. Naplakala sam se suza i suza, i to skrivajući se od njega. U fazama kad se „skidao“ i bio nervozan, sve što bih napravila bilo je loše. Kava koju sam skuhala, bila je loša. Ručak koji kuham ne valja, jer sam tvrdoglava i kuham po svom. Doma sam cijeli dan i to mu smeta. Ako izađem van, gubim vrijeme umjesto da učim za ispite. Ako pričam nešto, glupa sam, a ako šutim ne pomažem mu da izađe iz depresije. A kad bi me vidio da plačem, tada bi poludio. S vremenom sam postala imuna na ta njegova prigovaranja. Često sam pomislila kako je to upravo ono što se zove psihičko maltretiranje, ali onda bi samu sebe uvjeravala da je on bolestan i depresivan i da treba moju pomoć. Moram biti jaka zbog njega. Tako sam naučila ne plakati, ili suzdržati se do krajnjih granica dok ne bih uhvatila priliku da budem sama. Zbog toga mi se znalo dogoditi da na poslu puknem od svog tog pritiska plus pritiska na poslu, i da se na poslu ne mogu suzdržati. Izdržala sam, ali više ne mogu, jer ću se razboljet i ja. Zaista to mislim!
A što me držalo uz njega? On je predivna osoba u rijetkim trenucima čistoće. I jednostavno, volim ga. Volim sve što je on... volim naša buđenja, volim njegov pogled, volim kad gledamo tv, volim kad pričamo o svemiru, volim kad me poljubi dok spavam, volim njegov iskreni osmijeh koji već dugo nisam vidjela... Trenuci sreće bili su tako rijetki, ali tako intenzivni.
Rekla sam istinu njegovim roditeljima. Pao mi je kamen sa srca.
Ja moram dalje... S narkomanom nema sreće, a ja želim opet biti sretna, smijati se i veseliti se malim stvarima. Želim vratiti propuštene trenutke s mojoj obitelji i mojim prijateljima. Želim biti još uspješnija na poslu, želim završiti fakultet. Narkoman je uvijek sam sebi na prvom mjestu.

A tebi draga Lolla želim sve najbolje. Molit ću Boga da se ovo tebi ne dogodi. Ima ljudi koji ostanu čisti, i svim srcem želim da je to tvoj dečko.
berliner
Posts: 106
Joined: Thu Dec 10, 2009 11:52 am

Re: KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Post by berliner »

Majda,ti to sto volis,vise nije on,nego samo ono sto ti vidis u njemu.
Ti foliras samu sebe sa tim volim ovo i ono kod njega ,tako da nikad nisi spremna na pravi i odlucni korak.
I njemu ces(nadam se) vi se tako pomoci ako ga ostavis,ali on sada vise u ovoj prici nije vazan,nego samo TI.
I ja dok nisam vidio da sam sve izgubio, nisam imao snage ili volje, da prestanem.
I tako svakoj suovisnici pogotovo takvoj kao ti (koja je svasta pregurala radi njega), bih preporucio da spasavas sebe,jer sto si duze sa takvom osobom,onda i tebi treba pomoc sa strane.
Znaci,kratko i jasno mozes vrlo lako i ti da obolis.Pa ti sjedi uzmi olovku i papira.
Na jedno strani napisi razloge sto bi ostala uz njega,a na drugoj razloge zbog koji bi bilo za tebe bolje da ga ostavis.Bas me interesuje rezultat.Pametna si cura, kazes studiras i nadam se da imas planove u zivotu,ali dok se sad ne "izvuces" kako znas,nema nista o planovima za buducnost.Stvarno ti pokusavam jos vise otvoriti oci.
U takvim slucajevima ko sto si ti, moras malo vise razumu vjerovati,a srce ce izdrzati.
Zelim ti sve naj naj i pisi,znaj da te citamo i da se nadamo da ces se izvuci iz njegovih kandji.
Topli pozdrav
eh da ne bih samo tog dopa
majda
Posts: 17
Joined: Wed Mar 22, 2006 10:20 am

Re: KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Post by majda »

Otišla sam. :(
berliner
Posts: 106
Joined: Thu Dec 10, 2009 11:52 am

Re: KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Post by berliner »

Sta,kako pisi?
eh da ne bih samo tog dopa
majda
Posts: 17
Joined: Wed Mar 22, 2006 10:20 am

Re: KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Post by majda »

Kako je ovo teško, ljudi moji! Srce mi puca. Stalno mislim na njega: gdje je, što radi, da li je jeo...
Uopće ne znam kako funcioniram. Najteži je bio taj odlazak jučer, to skupljanje stvari. I njegovi vapaji... joj, tako ga volim.
A meni se osjećaji miješaju svaki tren. Sad plačem, sad se smijem... kao luda sam. Fali mi beskonačno. Prva noć bez njega. Jutros se probudim, i nema ga pored mene...
Pisat ću vam više, ali sad ni to ne mogu...
Srećom, nisam sama, imam ljude koji me vole pored sebe. Ali on je sam i stalno se brinem za njega.
Dođe mi da se vratim i da se isplačemo zagrljeni. I iznova vrtim film da li sam dobro napravila. Samo se molim Bogu da on sada izabere pravi put i učini pravu stvar.
Hvala vam...
:cry: :cry: :cry:
User avatar
YugoS
Posts: 635
Joined: Tue Apr 21, 2009 1:14 pm

Re: KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Post by YugoS »

Svaka tebi cast Majda!
Ne sto si ga ostavila nego sto imas Srce!

Koja razlika izmedju tebe i one Jagodice Bobice koja je ostavila decka na samom pocetku problema,koji se jos uz tvoj ne moze ni porediti.
Mozda je glupo i besmisleno,ali ja nikada nisam uspio kalkulisati sa emocijama.Beskonacno bi covjek bio postedjen nekih losih stvari kada bi carovao umom.
Ko to moze-svaka cast,ali se onda postavlja pitanje moze li taj Razumni voljeti,osjecati ili je sve u zivotu 2+2=4 ?!

Ja ti zelim da ne budes tuzna i ocajna,da se sve zavrsi kako treba.
Jebiga,ja sam onaj koji voli filmove sa Happy End-om.

Pozdrav.
narkoman sam al' najlepsi.
berliner
Posts: 106
Joined: Thu Dec 10, 2009 11:52 am

Re: KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Post by berliner »

Imas dvije solucije,ili mu se vrati i opet "jovo nanovo"ili ga probaj ucijenjivati da se podje skidati.
Jer mada ga haos volis,ipak bas zato ga moras pustiti da dodje do zida sto prije,i onda ce morati da se skida.
Samo pomisli ako se vratis,mislice da ne mozes bez njega i opet ce raditi sta hoce.
Znam, egal sta ja kazem,ljubav je cudna "biljka".
Zelim ti snagu i sta god izaberes,srecu.
Pisi !!
eh da ne bih samo tog dopa
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Post by sanela »

Znam da nije lako Majdo, ali uradila si pravu stvar!
Budi jaka...
Neka bude svjestan da mu nećeš više tolerisati drogiranje, ali ako se zaista odluči liječiti, da ćeš biti uz njega.

@Yugo
Niko ne zna kako se osjeća neko ko pati za ovisnikom, tako da nije okej da osuđuješ slatkoodjagoda. To što je na početku otišla od njega će je poštediti svega što je npr. Majda prošla. Uvijek je lakše na početku presjeći odnos, nego kasnije...

Svaka čast objema na snazi, jer nije lako voljeti nekog ko se uništava, a još je teže ostaviti nekog koga voliš.
Post Reply