KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

User avatar
Big Mama
Posts: 252
Joined: Tue Dec 30, 2008 5:41 pm
Location: HR

Re: KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Post by Big Mama »

hehe, ma ništa loše :)
Najteže nam je padala naša razdvojenost! Našli smo prijatelje u tim divnim ljudima...
Na to da "samo nas dvoje zamo šta smo prošli" nisam mislila striktno na RETO nego na našu cjelokupnu situaciju..samo je tako ispalo
U tebi su 3 čovjeka
Jedan koji misliš da jesi
Jedan koji bi želio biti
I jedan koji si zaista
TOG JEDINO NE POZNAJEŠ
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re:

Post by Boban »

sunrise wrote:Majda, kako mu je bilo tamo? Koji program prakticiraju, kako im ide svakodnevnica? sta on kaze na kraju svega?




Draga sun pitaj mene ja cu ti odgovoriti. Znas me sto godina pa sto me nisi pitala do sada kada te toliko zanima?Majda zao mi je sto nije pronasao mir tamo ili ga bar osetio pa trcao za njim da ga postigne.Veruj mi da ne bi bilo svadje danas.Ljudske predrasude umeju coveka da odvuku od cilja.pozdrav
User avatar
Big Mama
Posts: 252
Joined: Tue Dec 30, 2008 5:41 pm
Location: HR

Re: KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Post by Big Mama »

informacije o komunama su dostupne svima i na svakom koraku...za one koje žele vidjeti...
U tebi su 3 čovjeka
Jedan koji misliš da jesi
Jedan koji bi želio biti
I jedan koji si zaista
TOG JEDINO NE POZNAJEŠ
amos
Posts: 12
Joined: Thu Mar 05, 2009 1:56 pm

Re: KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Post by amos »

Posto sam citao razlicite komentare na temu verski fanatizam, ispiranje mozga, ludila i opsesije itd u komunama koje su verski fanaticne.Licno sam pre odlaska u komunu pripadao Protestantsko Evandjeoskoj Crkvi.I kao covek koji je bio pod uticajem protestantskog dozivljavanja vere mogu reci da mi je veci fanatizam ono sto ljudi danas zive u svetu, ne narkomani, nego "normalni" ljudi.Iznenadjen sam sa kolikom kolicinom fanatizma se obrusavaju na ljude koji samo zele sluziti Isusa onako kako pise u bibliji i pomagati drugima na nacin kako pise u bibliji.Nista drugo.Ukoliko neko nezna kako se zivelo u prvoj crkvi moze to da procita u Delima apostolskim.Mogu reci i da to direktno napada moja verska osecanja koja gradim iskljucivo na reci Bozijoj.Jako mi je zao sto jedna osoba koja zna dva ili tri stiha iz biblije koje je cula na nekom od svojih retkuh odlazaka u crkvu, ili cula od svojih jos sujevernijih prijatelja sta je to vera, daje sebi za pravo da komentarise nesto sto ne poznaje i ne razume, ali za svaku svoju rec dacemo odgovor sami za sebe(i to je rekao Isus).Vera je definisana biblijom, barem Hriscanska i biblija na mnogo mesta govori o tome da se trebamo odreci mnogih stvari u zivotu da bi bili sa Gospodom, meni je zao sto je to nekom neprihvatljivo, ali to je Hriscanstvo i ako neko zeli da bude Hriscanin onda treba da se pomiri sa tim.To nije ucenje protestanske crkve, nego ucenje svake Hriscanske crkve.Nazalost vreme koje zivimo je puno kompromisa na sve strane i kriza je u crkvi i zbog toga se desavaju razlicite lose i nebiblijske prakse, ali istina je da Bog poznaje one koji su Njegovi i iznenadjenje, da samo oni koji su za vreme svog boravka na zemlji bili sa Isusom na onaj nacin na koji je On to rekao, biti posle u kraljevstvu nebeskom sa Njim.To je ono sto Hriscani veruju i po tome uskladjuju svoj zivot na zemlji, jer se nadaju nebeskom a ne zemaljskom.Naravno apsolutno razumem da to telesni, duhovno mrtvi covek nemoze da razume, ali to nedaje pravo da svojim recima smucuje one koji zele da iskuse zivot u Hristu i dobiju nadu posle mnogo godina robovanja drogi ili bilo kojem drugom grehu.Licno mislim da je mnogo veci problem onih koji su "normalni", jer ih ta normalnost cini da su jos slepiji na ocajnu situaciju u kojoj se nalaze.Narkomani makar nemaju vise iliuzija o svojoj gresnosti.Nazalost kada narkoman ode u komunu i malo ojaca tamo u telesnom smislu, pocne lupati gluposti i zaboravi u kakvom je neredu bio kada je dosao.I sam sam prosao kroz tu fazu, bez obzira sto sam imao verska ubedjenja dosta slicna onome sto je u reto centru.Jer narkoman je uvek najpametniji, uostalom takav stav ga je i doveo u situaciju da uzme drogu kada su mu svi rekli i ceo svet da je to zlo.Zar ne?I naravno onda pocne da place na ramenu prvome sa kim dodje u kontakt, i to je isto normalno i ocekivano.Nemojte da vas to zbunjuje, setimo se da nismo imali nista kada smo zakoracili na vrata komune, ili kada su nasi dragi zakoracili tamo.Ali sada ima nada, i to je predivno, mozda se stvari ne odvijaju onako kako bi zeleli, ali nikada se ne odvijau onako kako bi zeleli, narocito kada se Gospod umesa, onda se stvari odvijaju kako On zeli, i to je isto nesto super, a ne zlo.On nam zeli najbolje.
I zato da bi trebalo doboro da razlmisli svako ko zeli nesto da kaze protiv ljudi koj veruju celim svojim srcem i pomazu onima koji su u potrebi, jer ne govore protiv njih, nego protiv Onoga za koga kazu da u Njega veruju.Promislite malo o ovome pre nego bude kasno.Pazite meni nije bitno da nekom nametnem svoja verska uverenja, nego samo zelim da zastitim one koji citaju ove postove i nemaju vise nade i biraju izmedju komune i sigurne smrti, a vi ih ovakvim glupostima gurate u smrt.To je ubistvo jednako onom iz pistolja.
Zao mi je tog momka koji je se vratio iz komune i sada je lose, jer to sto se ne drogira ne znaci da je dobro.Dobro sam ne drogiram se, mi je najveca glupost koju jedan covek moze da proguta.Zivot je mnogo vise od ne drogiranja, ljudi zivot je lep i ako sam zbog toga verski fanatik onda neka budem.Ali ispunjen zivot, ali ispunjen na nacin na koji pre niste doziveli je Hriscanstvo.Apostoli su dali svoje zivote za to, mnogi vernici posle toga su hrabro zakoracili u smrt u areni sa lavovima.I to je verski fanatizam?U bibliji Petar kaze evo mi smo sve ostavili i krenuli za tobom.Jer i apostol Petar verski fanatik.Nemojmo mesati babe i zabe, ako ne zelis da zivis zivot sa Bogom iz biblije uvek imas alternativu da izmislis nekog svog, ali to nije i nikada nece biti Hriscanstvo.Sorry ali tako je.
Uvek sam mislio da narkomanu trebas samo pruziti priliku i on ce je iskoristiti i izvuci se iz pakla u kome se nalazi, ali sam pogresio, uostalo u mnogo stvari sam u zivotu pogresio.Ali i dalje mi je krajnje stupidno da neko zeli da zadrzi zivot koji izgleda otprilike ovako:
Lazem,varam, muljam,tuku me , ponizavaju, proganjaju, prijatelji me kradu ali kradem i ja njih.Strah, bol,patnja.Nema nade uvek ce biti ovako.Niko mene nevoli, a i oni koji me vole vole me jer neznaju kakav sam ustvari.A takav sam da ni sam sebi nesmem da priznam.Umrecu, sto i nije tako lose.Boli, jeza, ludilo.Da mi je da se sredim pa cu videti.I onda momenat mira, i sve iz pocetka.Gde je tu svetlucavost koju su mi obecavali, ala sam se prevario.Dosta mi je svega!!
Zasto bilo ko misli da godine zivota mogu da se promene samo tako,hej pa ceo zivot neki od nas zive odvratno.Moja prva kradja je jos u obdanistu.I zasto bilo ko misli da moze to da prodje bez cene, zao mi je ali treba se trgnuti i probuditi i pogledati stvari kakve stvarno jesu.Ja nikada nisam zavrsio srednju skolu, i to sto sam prestao da se drogiram neznaci da sa sa tim zasluzio da dobijem diplomu srenje skole.Dobio sam samo da se ne drogiram, ali ima jos puno toga da bi dosao do kraja.Nemojmo se zavaravati, ja sam se obrati 2001 godine i isao u crkvu i ziveo ispravno, i naisle su oluje i bure i moja kula od karata se srusila jer nisam znao neke stvari koje sam naucio u retu.Dve godine sam bio cist, i bum.Poceo sam ponovo da se drogiram i bio jos gori nego pre.Toliko sam bio odvratan da ljudi iz reta nisu mogli da poveruju da sam ikada znao sta je biblija i Bog.Poverenje, pih, to je poslednje sto zelim od ljudi iz moje okoline.Sva pomoc mi je potrebna da opet ne zalutam.Stalno ih sam opominjem da me proveravaju, oni su moji pomocnici, droga je neprijatelj podmukli, zaskoci te kada se najmanje nadas, ne postuje konvencije, ceka pogodan trenutak kada si slab i onda udari punom snagom.Ali to samo ljudi koji poznaju rec Boziju mogu da osete i znaju, jer znaju koje su taktike neprijatelja.Ljudi droga ima svoju cenu, nemozes da se drogiras i kazes pa dobro.Koje more poverenje, ma daj.Ja sam se tri godine drogirao niko nije imao pojma, isao u crkvu , propovedao, pevao u slavljenju, bio zaposlen, sve super.I kada se u jednom trenu sve srusilo i ljudi su mogli da me vide bez maske bili su zaprepasteni.Cak sam imao i kilazu.Ali ja necu vise nazad, i kada kazem necu mislim strah koji osecam kada mi neko pocne pricati o heroinu.Neki dan sam raspremao kucu, i imamo neki krevet koji ne koristimo, koji se otvara, ali mi ga nikada ne otvaramo.I ja rekoh da ga otvorim.I unutra sam nasao pribor za ...Kada nisam umro na mestu, kao zmiju da sam video.E u tom smislu ne zelim da se vratim, i opet nemam poverenje u sebe da se necu vratiti, iz razloga jer sam isto tako bio uveren i prosli put.I zato sam sa Isusom svaki dan, i On me cuva, On je pastir mog srca.
Mozda mi necete poverovati na ove reci, ali vreme ce pokazati dali sam u pravu ili nisam, ali tada ce mozda biti kasno.Ako neko ko se vrati sa lecenja ima problem sa tim sto mu se neveruje, onda treba da se vrati da se doleci.
Svaki blagoslov vam zelim, i kada kazete Sveti Duh trebate Ga upoznati jer biblija uci da je On: Duh istine , utesitelj, Onaj koji opominje, Onaj koji razjasnjava rec, koji je i ozivljava da ima smisao.
a Njegovi plodovi su:
Galatima 5.22 Plod je pak Duha: ljubav, radost, mir, velikodušnost, uslužnost, dobrota, vjernost, 23 blagost, uzdržljivost. Protiv tih nema zakona. 24 Koji su Kristovi, razapeše tijelo sa strastima i požudama.
Eto kakve veze ima ljubav sa tim, centralne veze, samo sto ljubav nije onakva kako nam pase, nego sto je dobro za nas.
Svako dobro
Neka se ime Isus proslavi medju narodima kroz Njegovu crkvu, kroz one koji su spremni svega da se odreknu radi Njegovog imena.
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Post by Sagitarius »

Sve je to prekrasno napisano,
ali,ako čovjek sam ne osjeti potrebu,zaludu je.
Ja se,vezano za tematiku osjećam kao ono kameno tlo,na koje je palo sjeme,i nije se primilo,nažalost.
amos
Posts: 12
Joined: Thu Mar 05, 2009 1:56 pm

Re: KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Post by amos »

Sagitarius wrote:Sve je to prekrasno napisano,
ali,ako čovjek sam ne osjeti potrebu,zaludu je.
Ja se,vezano za tematiku osjećam kao ono kameno tlo,na koje je palo sjeme,i nije se primilo,nažalost.
Cuj, ne postoji magicna formula, ali ako si iskren vrata moje kuce su ti otvorena da dodjes i da provdes neko vreme samnom da razgovaramo, ovako preko foruma mozda i nije najbolji nacin.Ali odustati nije resenje, ako zelis dodji.I potpuno si u pravu za osecanje potrebe, ali covek cesto oseca potrebu samo nije svestan da je to to.Duhovna glad se manifestuje na razlicite nacine, a jedini koji moze nahraniti gladnu dusu je Hrist.I kameno tlo ako se obradjuje i vodi racuna o njemu moze postati plodno.Niko od nas nije rodjen kao plodno tlo, zato su potrebni radnici Boziji i da obradjuju i budu alati u Bozijim rukama.
Neka se ime Isus proslavi medju narodima kroz Njegovu crkvu, kroz one koji su spremni svega da se odreknu radi Njegovog imena.
gabrijela
Posts: 4
Joined: Sat Dec 05, 2009 8:24 pm

Re: KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Post by gabrijela »

kao prvo pozdrav svima, e ovako moj suprug je bio u komuni cenacollo u italiji čak 6 god, ja ga nisam tad poznavala jer se nikad nebi vezala za ovisnika nakon dvije god, je bio spreman izaći ali nije ostao je tamo jer se osjećao zaštićen od vanjskog svijeta . oni kad izađu su totalno drugčiji nego kad uđu u komunu. tamo je naučio bitt života, realnost, i perave vrline a i opraštanje.istina je da AI H MALO ZATUPE ITD. AL TO OVISI O ČOVJEKU KAKAV JE UISTINU POZNAM IH DOSTA , NA JEDANMNAČIN IM JE DRAGO DA SU IZAŠLI A NA DRUGI NAČIN IM FALI TA PROGRAMIRANOST I NEISKVARENOST LJUDI U ZAJEDNICI TAMO SU SVI ISTI .A OVDJE UČE IZNOVA DA JE VANJSKI SVIJET OKRUTAN I TEŠKO SE MIRE SA činjenicom da je realnost drugačija i okrutna. kad mi netko kaže pa tvoj je muž bivši narkoman , da to je istina , ključna riječ je BIVŠI al vjerujem da je miliun puta bolji od onih tzv.čistunaca, jer je realan , zna sad šta hoće al trebao je proći trnovit put da bi to otkrio i takav postao, doga mu nepada više napamet. svjestan je koliko je tog propustio u životui kaže da nebi mogao opet podnijeti tu torturu u komunama, je pomogla mu je al se nikad nebi vratio naTO
alien
Posts: 14
Joined: Sat Mar 20, 2010 8:04 pm

Re: KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Post by alien »

SVE RADIKALNO JE FANATIZAM I ZNAM DA JE TO U RETO CENTRU,U MILOSRDNOM OCU I DJENAKOLU A CUO SAM DA U SREDNJOJ BOSNI IMA JEDNA BUGARI IL TAKO NESTO,MOZDA ZA IME OVE ZADNJE GRESIM ALI ZNAM DA POSTOJI 100%
majda
Posts: 17
Joined: Wed Mar 22, 2006 10:20 am

Re: KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Post by majda »

Ne vidim više nikakav smisao... Još gore, u ovih par godina, prenio je svoju depresiju na mene. Nemam više snage za ovu borbu. Na rubu sam da dignem bijelu zastavu i odem...
Pogađate! Vratio se tom zlu. Ma, lagala sam cijelo vrijeme: vratio se tome 2 tjedna nakon dolaska iz komune. I borili smo se svakako ovih par godina. Ipak, količina i učestalost rastu linearno, a posljednjih dva mjeseca progresivno. A ja više ne vjerujem da ima izlaza bez stručne pomoći, koju on odbija. I što sad???
I što sad??? Što da radim? Razum mi govori jedno, a srce drugo. Volim ga!!! A ne mogu više!!!
berliner
Posts: 106
Joined: Thu Dec 10, 2009 11:52 am

Re: KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Post by berliner »

Majda,ti moras sebe da gledas,jer to ne ide tako dalje.
Pusti ti to "ja njega volim"to ne pije vode.
A i on dok ne padne ali pravo na nos, nema nista od njega.
Ovo sve znam iz iskustva,ne samo mog.
Zelim ti snagu, a prije svega razum ,da se ti spasavas,ako je on izabrao da se dalje ubija.
Topli pozdrav i pisi da znamo kako ide.
eh da ne bih samo tog dopa
Post Reply