KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

User avatar
manson
Posts: 291
Joined: Wed Oct 26, 2005 2:51 am
Location: Sarajevo

Post by manson »

majda wrote:Pozdrav svima...
Ja sam ona s prvog posta. :) Pročitala sam sve ovo i naravno da se slažem s time da je komuna dobro rješenje. Ali činjenica je da neke od komuna funkcioniraju na takav način da bi i netko "normalan" tamo postao "nenormalan." Imam informacije iz prve ruke da se u jednoj takvoj ustanovi postavljaju pitanja tipa "kako ti djevojka može biti važnija od Boga" ili "bit ćeš spreman za izlazak tek kada u tebe uđe Duh Sveti". Ma, gledajte, ja sam vjernik (iako je to u ovoj priči manje bitno), ali postoji razlika u ljubavi prema bližnjima i ljubavi prema Bogu. Ako ćemo baš prema kršćanstvu, kaže "ljubi bližnjega svoga", zar ne?
Ovu komunu o kojoj ja govorim vode bivši ovisnici. Ok, slažem se s time da oni najbolje razumiju problem. Ali ti ljudi su organizirali komunu na način da dobro zarađuju, a "novacima" prodaju priče kako se moraju apsolutno okrenuti Bogu. Mislim da je to malo previše za bilo koga. Jednino pozitivno je u toj komuni što je zagarantirana apstinencija. Hm, apstinencija u svakom smislu, kad malo bolje razmislim. :)
I moram odgovoriti katarinidimedici... ne bih rekla da me moj dragi želi otkačiti. On mi je ispričao sve ovo (i još mnogo), i on se ne slaže s time i upravo zbog toga ima problema u toj komuni. Tko zna možda je to samo ljubomora tih ljudi tamo što on ima nekog tko ga čeka.
Ti da tog svog momka stvarno volis (a ljubav je nesebicna),ti bi ga podrzala u tome da se skine i spasi zivot,a ne blatila jedino mjesto na svijetu koje mu moze pomoci i ljude koji se danonocno bore za zivot "tvog dragog". :wink:
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
Spirit
Posts: 145
Joined: Wed Aug 17, 2005 4:42 am
Location: Beograd

Post by Spirit »

manson wrote: Kome je to komuna ucinila lose?Ovo fakat ne kontam.[/color]
Onima koji su pobegli iz komune jer nisu mogli da podnesu razno razne torture i onima kji su postali verski fanatici jer sa njima vise ne mozes progovoriti rec, a da se svevisnji ne stavi u kontekst.

Ne mislim da su sve komune lose i ovakve, samo kazem da ima i ovakvih. Na kraju krajeva da ponovim, nije sve za svakoga. Za nekog jeste komuna prava, a za drugog je opet nesto drugo. To si komunu proglasio svojim svetilistem i toje tvoje pravo. Medjutim, nemas nikakvo pravo da drugima osporavas ni misljenje ni izbor. Daj saberi se i prestani da napadas svakoga ko ne misli kao ti.

Jos nesto, Majda je trazila konkretne savete. A sta se ovde radi? Stavlja se pod lupu i analizira kolicina njene ljubavi. Hoce li neko da mi objasni za sta je to bitno i da li to daje odgovor na njeno pitanje? Verujem da ce vecina reci NE. E, ako je tako, onda dajte razmislite pa curi dajte konkretne savete i odgovore. Postujste funkciju foruma i pomozite joj. Nemojte joj jos vise otezavati situaciju u kojoj se nasla.
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

A ja cu opet da kazem da ja u komunu nikad ne bi isla sto ne znaci da ne treba niko da ide :!: U boga ne verujem i ne moze 300 Mansona da me natera ni nasta :!: Tia imas puno pravo da se mesas usta hoces i da dajes komentare kao i svi ostali ovde to dal si nova ili stara na forumu nema nikakve veze.
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
User avatar
dinela
Posts: 303
Joined: Wed Dec 07, 2005 12:37 pm

Post by dinela »

Zao mi je ..ako ne razumijes...opsesija drogom...opsesija Bogom (slicno sektama...please nemojte me sada napadat..ne mogu.)..to sam ti htjela reci..
Ako se covjek skinuo s dopa ili cega vec, a zivi u komuni vec 2 god.... i ide po kucama i skuplja pare za tu komunu..hehe..reci ti meni, nije li to ispran mozak? I da se kuzimo, ne govorim iz glave, nego sam tak izgubila frendicu,,pazi..izgubila...da, nije na bijelom i dopu, ali je na necem puno gorem(osim fizicke zrze)..po mojem misljenju.....nema kontakta s nikima..pazi, s nikime..kada ju nazovem prica mi o spasenju, bogu...?????????
ajde ...odfilozoriraj....objasni, nije li to lose.......no hard feelings...........
Ti si izgubila prijateljicu Tia, jer ti nju nisi pokusala razumjeti. Prica o spasenju o Bogu... Smeta te to? A da li ti je smetalo, onako iskreno, dok je pricala o dopu!? Ona je za tebe luda, kao sto si vjerovatno i ti za nju, sada. Jednostavno su vam se zivotni putevi razisli. Ispran mozak? Ne kuzim bas dobro, mislim kontam, ali.. Sta je s Pikasom? Jel i njemu bio ispran mozak, mislim bio je fanaticno lud za slikanjem? Svi imamo svoje strasti u zivotu, ja ne okrivljujem niti optuzujem ni jednu Tia, ama bas. Ja volim kada su ljudi srecni, a ako je tvoja prijateljica srecna i zadovoljna takvim nacinom zivota, budi i ti zadovoljna zbog nje. Sve je ovo dobronamjerno sto sam rekla, stvarno je. Da ne pomislis da sad nesto pametujem ili sta ti ja vec znam... A ovdje pricamo o tome kako se rijesiti droge. Pa ako je to nacin, ja podrzavam. Bilo sta sto te odvuce od heroina za mene je super. I iskreno ti sad kazem, da je moja prijateljica u pitanju, ja bih bila presretna zbog nje. Slusala bih je ako treba satima, ne zbog sebe nego zbog nje. Jer ljudima uvijek godi podrska. Kada si rekla da je za tebe pocetak svijeta i svemira BB, meni je to bilo super. Dakle jednostavno vjerujes u prirodu, u evoluciju i sve sto uz to ide. I ja te podrzavam potpuno, samo da sto manje za pocetak mislis na dop, i sve pet. :D

Puno poz

P.S. Skroz prijateljski, samo ti pisi :)
Tia
Posts: 70
Joined: Thu Mar 16, 2006 7:32 pm

Post by Tia »

dinela wrote:
Zao mi je ..ako ne razumijes...opsesija drogom...opsesija Bogom (slicno sektama...please nemojte me sada napadat..ne mogu.)..to sam ti htjela reci..
Ako se covjek skinuo s dopa ili cega vec, a zivi u komuni vec 2 god.... i ide po kucama i skuplja pare za tu komunu..hehe..reci ti meni, nije li to ispran mozak? I da se kuzimo, ne govorim iz glave, nego sam tak izgubila frendicu,,pazi..izgubila...da, nije na bijelom i dopu, ali je na necem puno gorem(osim fizicke zrze)..po mojem misljenju.....nema kontakta s nikima..pazi, s nikime..kada ju nazovem prica mi o spasenju, bogu...?????????
ajde ...odfilozoriraj....objasni, nije li to lose.......no hard feelings...........
Ti si izgubila prijateljicu Tia, jer ti nju nisi pokusala razumjeti. Prica o spasenju o Bogu... Smeta te to? A da li ti je smetalo, onako iskreno, dok je pricala o dopu!? Ona je za tebe luda, kao sto si vjerovatno i ti za nju, sada. Jednostavno su vam se zivotni putevi razisli. Ispran mozak? Ne kuzim bas dobro, mislim kontam, ali.. Sta je s Pikasom? Jel i njemu bio ispran mozak, mislim bio je fanaticno lud za slikanjem? Svi imamo svoje strasti u zivotu, ja ne okrivljujem niti optuzujem ni jednu Tia, ama bas. Ja volim kada su ljudi srecni, a ako je tvoja prijateljica srecna i zadovoljna takvim nacinom zivota, budi i ti zadovoljna zbog nje. Sve je ovo dobronamjerno sto sam rekla, stvarno je. Da ne pomislis da sad nesto pametujem ili sta ti ja vec znam... A ovdje pricamo o tome kako se rijesiti droge. Pa ako je to nacin, ja podrzavam. Bilo sta sto te odvuce od heroina za mene je super. I iskreno ti sad kazem, da je moja prijateljica u pitanju, ja bih bila presretna zbog nje. Slusala bih je ako treba satima, ne zbog sebe nego zbog nje. Jer ljudima uvijek godi podrska. Kada si rekla da je za tebe pocetak svijeta i svemira BB, meni je to bilo super. Dakle jednostavno vjerujes u prirodu, u evoluciju i sve sto uz to ide. I ja te podrzavam potpuno, samo da sto manje za pocetak mislis na dop, i sve pet. :D

Puno poz

P.S. Skroz prijateljski, samo ti pisi :)
Krivo si me shvatila...kako mozes povezivati neciju strast za slikanjem sa ispiranjem mozga u sektama - i ne, nije me odbila od nje prica o bogu, vec to da je, ponavljam, isprana - mozak joj je na pasi...pazi, ona uopce ne zivi...ona je u toj komuni vec 5 godina..i kak to nije sekta?
User avatar
dinela
Posts: 303
Joined: Wed Dec 07, 2005 12:37 pm

Post by dinela »

Ona se Tia sada mozda trudi pomoci drugima,.. Sto se mene tice, bolje nego da se i dalje drogira, krade, krizira, overira,.. i sta ti ja vec znam. Ona se pronasla u tome i to je ok. Na tebi je bilo da li ces biti uz nju ili ne. Svi imamo pravo na vlastite izbore, ali ako je ovdje rijec o tome kako se skinuti s droge - tvoja prijateljica je dakle uspjela. Ne pricamo o tome kakav je njen karakter, cemu je sklona cemu nije, sta voli a sta ne. Pricamo o skidanju i super sto je cura uspjela.
Isto kako ti ne zelis vjerovati u visu silu, tako ona zeli. Ja smatram da ni jednoj od vas nije ispran mozak, samo se trazite i pronalazite. To je ok.
Tia
Posts: 70
Joined: Thu Mar 16, 2006 7:32 pm

Post by Tia »

dinela wrote:Ona se Tia sada mozda trudi pomoci drugima,.. Sto se mene tice, bolje nego da se i dalje drogira, krade, krizira, overira,.. i sta ti ja vec znam. Ona se pronasla u tome i to je ok. Na tebi je bilo da li ces biti uz nju ili ne. Svi imamo pravo na vlastite izbore, ali ako je ovdje rijec o tome kako se skinuti s droge - tvoja prijateljica je dakle uspjela. Ne pricamo o tome kakav je njen karakter, cemu je sklona cemu nije, sta voli a sta ne. Pricamo o skidanju i super sto je cura uspjela.
Isto kako ti ne zelis vjerovati u visu silu, tako ona zeli. Ja smatram da ni jednoj od vas nije ispran mozak, samo se trazite i pronalazite. To je ok.
Ne kazem bas da je drogiranje bolje, ali ona nije zavrsila skolu, faks....s nikime se ne druzi...tamo sadi mrkve...ne cita knjige....pa iskreno, po meni je droga bolja od sekte...eto, rekla sam...
Samantha
Posts: 287
Joined: Sat Jan 21, 2006 8:27 am

Post by Samantha »

Ne kazem bas da je drogiranje bolje, ali ona nije zavrsila skolu, faks....s nikime se ne druzi...tamo sadi mrkve...ne cita knjige....pa iskreno, po meni je droga bolja od sekte...eto, rekla sam...
Necu reci da si glupaca ali mogu reci da pises gluposti. Eto tebe sa faxom i to ne obicni nego posebnim, citas knjige pretpostavljam i radis li sve ono sto su te tata i mama savjetovali. Pretpostavljam da su ti oni i ovakve kriterije nametnuli.
Pa kakve veze ima mrkva sa sektom. Osim toga sta je lose saditi mrkvu. I to ti je neko davno reko, aaaa bolje citati knjige nego saditi mrkvu. Da li bi bilo nesto drugacije u tvom stavu da ona recimo sadi cvijece pa onako lijepo cvijece , mirise.
Sigurno bi ti promijenila misljenje.


Gornji citat me je zacudio, mislim da na forumu nisam procitala nesto sto mi se manje svida.
Samantha
Posts: 287
Joined: Sat Jan 21, 2006 8:27 am

Post by Samantha »

Kao da sam ja ocekivala da se tebi moji postovi svide. Cijelo vrijeme pisem i mislim o tebi. I ja mislim da ne znam puno o narkomaniji, ovisnicima i dopu, bravo nisi to morala da ponavljas. Zasto bih trebala znati. Ali vidis ja sam dosta temeljita i dosljedna ja cu nauciti. Na nekoliko tema sam prisutna u zadnja dva dana jer imam svoje razloge i jos uvijek mogu racionalno razmisljati i pisati svidjelo se to tebi ili ne. Uostalom sta se to tebi ne svida u mojim postovima, ono sto pisem ili ono sto ne pisem.

Ne moras biti sorry, ja neke stvari odlicno mogu da ignorisem.
lizard king
Posts: 20
Joined: Tue Jun 06, 2006 1:33 pm
Location: moj mali grad
Contact:

Re: KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Post by lizard king »

SAMO NASTAVI DA MU BUDES PODRSKA NISI NI SVJESNA KOLIKO ON TAMO MISLI NA TEBE..
Post Reply