KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

majda
Posts: 17
Joined: Wed Mar 22, 2006 10:20 am

Re: KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Post by majda »

Dragi ljudi, hvala vam svima što mi pišete. I hvala što me slušate, i razumijete...
Danas sam (kao) bolje, barem za sada. Znam da je to trenutno, i da ću još puno suza isplakati i puno gorčine, tuge i boli osjetiti. Još ću se puno puta zapitati da li je moglo biti drugačije.

Kakve veze ima ljubav s tim? Jedna osoba rekla mi je (davno) prije njegovog odlaska u komunu: „Znaš, sve to što ti je govorio da te voli.. on je stalno bio ili na dopu ili na tabletama... znaš?! Najbolje je da to zaboraviš.“ Ali sada ja kažem toj osobi: Ljubav nema veze s tim!!! Ljubav je najdivniji osjećaj. Ljubav je dati nekom cijelog sebe. Voljeti nekog znači dopustiti mu da bude ono što jest, prihvatiti voljenu osobu i biti uz nju u dobru i zlu. Odmah se ovdje ograđujem od pogrešnih interpretacija: ne mislim "dopustiti voljenoj osobi da se drogira!" Ne mislim "biti s voljenom osobom u zlu i odobravati drogiranje." Vjerovali ili ne, ja sam sad uz njega, cijelim mojim srcem, sa svim mojim mislima, sa svom mojom dušom. Vjerovali ili ne, ja sam sad uz njega, iako sam ga napustila. Lakše je bilo ostati i živjeti iz dana u dan: danas se skidati , sutra preživjeti s hepovima, pa malo dopa, pa tjedan dana subutexa, pa tri dana ništa, pa onda opet malo dopa... Moglo je biti i tako, i bilo bi teško, ali lakše nego ovako. I živjela bih s nadom da će se dogoditi čudo. Molila bih Boga svaki dan da se dogodi čudo. Nada bi tinjala, gasila se do mrvice žara, i opet se palila i raspalila...
Moram priznati da se i dalje nadam da će se izvući iz ovog pakla. Ja ne mogu drugačije, nego se nadati da će biti dobro i da će sada – baš sada skrenuti s te odvratne, blatnjave i crne ceste na pravi put. Možda naša ljubav preživi i ovo, a možda se više nikada nećemo vidjeti, ali eto... neka bude što nam Bog da, samo neka se izvuče!
Toliko ga volim... ne mogu to opisati. Ne mogu ga ne voljeti jer je puno toga učinio za mene. Nažalost, nije učinio ono najbitnije: nije ostao čist poslije komune. Svakakve mi misli prolaze glavom ova dva dana: možda sam se krivo postavila problemu, možda sam ga trebala više ucjenjivati i prisiliti ga na liječenje, možda sam previše bila uz njega, možda sam ga previše razumijela... Ne znam. Nekako u srcu osjećam da sam iskreno bila uz njega i da sam svaki put postupila s istim ciljem, i stvarno, da mogu, imala bih krizu za njega.
Hvala vam svima koji me razumijete i koji mi pružate podršku. Puno vam hvala!

Tko zna možda me sad mrzi. A ja bih bila najsretnija, kada bi me imao snage pogledati u oči i reći mi „hvala ti, ljubavi“... pa makar za godinu, dvije, pet ili deset.
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Post by klara60 »

Majda, ja sam suovisnik, ali kod mene je u pitanju kcerka, koja hvala Bogu apstinira, evo sad ce ravnih deset mjeseci. Cuda sam cinila da je izvucem iz tog zla, a pravi rezultati su poceli dolaziti kada je ona to odlucila...Citala si ispovjesti ovdje-mnogi roditelji su savjetovani da istjeraju svoje dijete (ovisnika) iz kuce, da ono dotakne to dno, da mu sve uskrate...pa tek poslije toga, kada ono zaista odluci potraziti pomoc da mu je pruze. Mnogi od tih roditelja su to i ucinili, a mozes zamisliti kako im se srce cijepalo.Naravno, sve su ljubavi lijepe,ali i razlicite (da sad ne diskutujemo o ljubavi prema momku,muzu, roditelju, djeci itd.itd.), ali moje misljenje je da se ta roditeljska prema djeci ne moze mjeriti, sa bilo kojom po intenzitetu-prosto prirodno je tako....
E, sad ti si ostavila svoju veliku ljubav i naravno da ti je tesko, ali nemoj molim te da osudjujes sebe za bilo sta. Ti si mu pomogla koliko si znala i umjela i to toliko dugi period, koji bi za svakog suovisnika bio pakao. Sad je red na njega! Pusti da sad on bira:droga ili ti.Znamo mi da je narkomanija bolest, ali neka frajer stisne i donese odluku da se lijeci. Pusti ga neka proba sam. Udalji se od njega, stisni i ti srce. Lako je priteci u pomoc, ako on to zaista odluci i dokaze tu svoju odluku djelima....
Jos jednom te molim-budi hrabra, cuvaj sebe (ni njemu neces trebati niti biti od koristi, ako se razbolis), pusti njega da sam donosi odluke. Stisni srce.
Zelim ti srecu!
Padre Daniel
Posts: 2
Joined: Sun Jul 04, 2010 12:37 am

Re: KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Post by Padre Daniel »

Draga moja Majdo. Neznam u koju komunu tvoj momak al ocito te voli cim je odlucio promijenit zivot zbog tebe tj. ljubavi. I ja sam bivsi ovisnik i znam da covijeku samo Bog moze pomoc.Svi ljudi imaju isti problem samo ga neki izbjegavaju drogiranjem a neki pojedu g i nastave zivit ko traktori.Ljubav ima veze sa svime s cime se susreces svaki dan u svakodnevnim problemima. Jedino ljubav moze spasit covijeka.Budi svom momku podrska i vjerujmi neces se razocarat. Vecina narkomana su talenti i vecinom su natprosijecno inteligentni i takvi se mogu skinut.Oni manje sretni nazalost umiru u tom jadu. Poz i nemoj odustat od ljubavi jedino se za to isplati zivit i borit.
Grushenka
Posts: 13
Joined: Mon May 24, 2010 4:57 am

Re: KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Post by Grushenka »

Hocu li ikad doci na ovaj forum da se smejem malo a ne da uvek placem! :cry: Svaku ispovest kojoj se posvetim ispratim sa suzama... Majda, sasvim te razumem, posebno poslednjeg post, u slicnim sam se govnima nasla, samo sto se ovaj moj jos nije dovoljno oslobodio da prizna sve i otvoreno nastavi. Da, jos uvek smo uz njih. Sada je iscrpljena sva tvoja energija i tako se nastavlja a on ostaje na starom, nikad ti nece uzvratiti, senka je onog coveka koji si ti mislila da jeste. Mislim nadam se da ce ti uzvratiti kad-tad, nada je sve sto imamo svi mi.
Ali iz iskustva, svog i tudjih, najbolje je ne nadati se bez obzira na sve flash-backove kada vam je bilo nebeski. Jer ja, a verujem i ti, ne znas vise kada je on to bio ono sto jeste, a kada narkoman. I zbog toga mislim ponekad da ludim. Srecno i svaka cast, mada sam i sama sebi uzasno daleko od te svesti da nisam odgovorna za to sto on radi od sebe. U principu vrtim istu pricu kao i ostali ali eto, htela sam da ti izrazim svoju podrsku.
majda
Posts: 17
Joined: Wed Mar 22, 2006 10:20 am

Re: KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Post by majda »

Dakle.. vratila sam se tog proljeća. Nisam izdržala bez M. više od pet dana. Nisam mogla ne buditi se pored njega. U meni je tada bilo još puno snage i vjere da će se nešto promijeniti. Da barem nije... Ma ne, sve je moralo biti tako kako je bilo. Da se tada nisam vratila, pitala bi se cijeli život jesam li mogla učiniti još nešto.
Ništa se nije promijenilo godinama poslije. Bilo je manjih uspjeha, ali još više padova. I to nije moglo imati budućnost, jer ja nisam osoba koja može biti nesretna cijeli život. Sada je to završena priča zauvijek. Tužna ljubavna priča...

Sve je počelo jednog zimskog dana, tek par dana prije kraja godine. Sreli smo se na jednom portalu. Već pri prvom susretu otkrio je da ima problema s drogom. Rekao je da kontrolira taj problem, da uzima lijekove. Zašto nisam odmah pobjegla? Zato što je bio tako iskren u svemu. Od prvog dana pričao mi je sve o sebi, kao da se znamo godinama. Sigurna sam da tako iskrenu osobu neću više nikad upoznati. Njegova inteligencija, načitanost i otvorenost su me očarali. Istovremeno, osjetila sam da je s druge vrlo emotivna osoba. Brzo se vezao za mene. Brže nego ja za njega, iako ni meni nije trebalo puno. I počela je moderna online veza... Mjesecima smo komunicirali, pričali satima, i dogodila se ljubav.
Naš prvi susret bio je u njegovom gradu. Naravno, on je mjesecima prije obećavao da će doći u moj grad, da me mora vidjeti, ali nikada nije došao jer mu je novac trebao za druge stvari. Prvi susret samo je potvrdio naše obostrane simpatije. Prvi susret uživo, prvi pogled, prvi dodir i prvi poljubac... Kao u filmu! Nisam mogla vjerovati što mi se događa. Ali nije samo prvi susret bio iz filma. Proveo je dva dana sa mnom u hotelu. Bez imalo srama slagao je crte ispred mojih očiju. Nisam mogla vjerovat što vidim. Nikada u životu nisam vidjela ništa slično. Htjela sam otići, i ni sama ne znam kako me uspio zadržati. Zaljubila sam se, iako sam znala da sve to nema nikakve budućnosti. Ali to je život.. razum gvori jedno, a srce drugo.. I još glupa pomisao da ja mogu nešto promijeniti...
Otišla sam u svoj grad. Sjećam se i danas tog rastanka. "Ne gledaj me kao da se više nikada nećemo vidjeti", rekao je.
On se taj dan sredio baš dobro. Nagutao se svih tableta koje je uspio nabaviti, i pojačao ih s alkoholom. Doslovno je puzao po podu. Njegovi roditelji su ga strapli na psihijatriju i ucjenili s komunom. Zabranili su mu povratak kući, i jedina opcija uz njihovu podršku mu je bio odlazak u komunu.
Čuli smo se dok je bio u bolnici. Nisam se mogla obvezati da ću ga čekati. Bila sam zbunjena svime. Osjećala sam se kao da me netko ubacio u neki film, koji je sada upravo završio. Gotova priča, ali nije to bila gotova priča...
Post Reply