prednost komuna

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

Post Reply
ime nije vazno
Posts: 125
Joined: Sat Apr 16, 2005 9:55 pm
Location: kopenhagen

prednost komuna

Post by ime nije vazno »

za spirit a naravno i ostalo

vjerujem da smo poveli dobru diskusiju i nadam se da ce biti nesto od nje. samo da se volonterka neukljuci u diskusiju sa svojim dugogodisnjim stazom cistoce i poznavanja komune.

mozda bi bilo pametno da sanela prebaci ova 2-3 posta sto smo na kafi pisali da se negubi nit a i dugi su pa nemoze covjek popamtiti sve. kad ja vec nemogu posto sam tek istakao kandidaturu za prebacivanje postova i naravno za brisanje. ali zapalo mi je u oci da nekontate da je laksi put. ja mislim da je laksi puno.
- odlaskom u komunu, kupuje se vrjeme jer moramo ostati duzi vremenski period. taj period cini nase ozdravljenje puno laksim jer se fizicki odvajamo od raje i ulice, odvajamo se od tzv zivota. okruzeni smo sa ljudima koji imaju isti problem i non stop smo fokusirani na nasu bolest. komuna je zajednica gdje se od nas traze sitne ali osnovne odgovornosti( napraviti krevet, srediti sobu, jesti....). olaksava jer smo u njima zasticeni i operisani od svakodnevnih zivotnih problema (koje mi ruku na srce i nemamo sem kako nabaviti) i svo vrjeme mozemo posvjetiti sebi i ozdravljenju. trazi se od nas da radimo jer mi narkomani smo najvece ljencine na ovom planetu. jedan od problema je duzina boravka. komuna je jedan sporiji proces ali daleko temeljitiji, upravo jer je spor. dobre stavi se desavaju sporo. a to je tako jer kad dugo cekas nesto onda to znas i cjeniti a kad se nesto brzo desi to covjek necjeni. nesto kao ljubav. ja kad god sam oko neke obljetao danima, snimao filmove, pisao knjege poezije, 3 cvjecare kupio, e sa njom sam ostao duze. a ove za po sata sto se kontaju, brzo lape. ili kad zelis da kupis nesto pa radis ko konj mjesecima da bi zaradio to. svi mi hocemo sve i to odma. a nasa bolest je teska. svi ali ama bas svi zaboravljaju cinjenicu da mi nismo postali ovisnici preko noci. postajali smo vrlo dug period. i apsurdno je ocekivati konkretne promjene u kratkom vremenu

te crkvene, djamiske i ostale komune u biti nepodrzavam nikako, u korjenu sam protiv njih i sve bi ih zabranio. vjerovanja sam da zloupotrebljavaju nasu bezizlaznu situaciju da bi bili brojniji ali necu o tome jer to je vise istorisko sociolosko pitanje. ja vjerujem u boga ali ne kako ustanove kazu. sve religiozne knjige kazu najljepse i najpametnije stvari. ali problem je sto ih te ustanove zlouptrebljavaju u radu sa neukim narodom. nazalost, veliki broj mojih narkomana je neobrazovano i iz nestabilnog socijalnog staleza. i takve ustanove privlace takve da bi prikrili svoju ljenost ili neke druge dusevne poremecaje. ali opet kazem ako je u datom momentu to jedini izlaz onda ga treba uzeti i netreba gledati kao zlo jer ipak na kraju krajeva spasava se vise zivota spasavanjem samo jednog. opet se vracam na ono iz predhodnog posta, da je problem u pripremi. sto uzimati cjeli paket, uzeti ono sto ti treba, ono sto je dio tvoje licnosti. isto ko u supermarketu, vise volim peku od sudjuka jer nema toliko bjelog luka. i opet ja sam Bogu dragom zahvalan sto sam imao tu sansu da se ljecim u ustanovi koju vode AN i koja radi minesotu model. ali sad je to pitanje ponude trzista. jer narkomanija i aktivna i neaktivna je veliki biznis

sve najbolje
User avatar
Spirit
Posts: 145
Joined: Wed Aug 17, 2005 4:42 am
Location: Beograd

Post by Spirit »

Nemoj tako u startu. Na javnom forumu smo, i svi, ama bas svi, imaju pravo da komentarisu, iznesu misljenje, dopune...U suprotnom to se ne bi zvalo ni javno ni diskusija. Ima ovde mnogo onih koji manje od nje znaju (cak bih i sebe mogla u te da ubrojim), pa opet tolerisemo njihovo neznanje verujuci da ce vremenom nauciti.

Iskreno receno, i ja bih volela da se oni postovi prebace, ili ovde ili pod ibogain, kao nova tema. O tome se jako malo zna, prosto mogu da podvedem pod tabu temu, a ima onih koji bi da saznaju vise, a po meni i treba da se cuje i o tome kao o jos jednoj vrsti lecenja, cak vrlo moguce i efikasnoj.

Da opet ne budem off topic, da se vratim na temu. Kazes da ne kontam da je to laksi put. Stvarno ne kontam. Ali ne u tom smislu. Mislila sam na dugu i potpunu izolaciju od spoljnog sveta. Stavljanje coveka u njemu neprirodnu sredinu, tipa okruzenost potpuno stranim ljudima sa kojima se mora komunicirati bez obzira na kompatibilnost. Primoravanje na prihvatanje odredjenih nacela i pravila ponasanja koja su mu potpuno strana i neprihvatljiva. Kod ovih pravila i nacela mislim na komune koje drze svestenici raznoraznih veroispovesti. Ovde moram da se ogradim, naravno da to nije svuda slucaj, ali u vecini jeste. Vrlo cesto su ovakve komune nacin da se poveca brojnost vernika koriscenjem slabosti prouzrokovane bolescu, sa cim nikako ne mogu da se slozim. Takodje, postoji i duga odvojenost od ljudi koje volis i koji te vole, a koliko sam videla i ovde, a i uopste, jedna od bitnijih potreba narkomana je ljubav, a nju ipak ne mogu da ti pruze nepoznati. Ovaj moj stav se ne odnosi samo na komune, vec i na sve slicne institucije tipa obavezna vojska i dr. Da je ovaj period kraci i sa manje pritisaka verujem da bih se lakse slozila sa tobom, mada opet moram da naglasim, da nisam apsolutni protivnik komune. Ono sto si govorio o tzv. zivotu i ulici i radnim navikama, tu vec moram da se slozim u potpunosti. Moram priznati da imam slican odnos prema veri kao i ti i zato ne bih da bas puno pricam o tome jer ce se javiti novokomponovani vernici i sve ovo ce se pretvoriti u sasvim nesto drugo.

Ne znam sta je Minesota model. Cula sam ali se nisam puno interesovala. Sa AN se slazem apsolutno, jedino sto ovde kod nas cak i to ima drugaciju formu, tako da ne bih bas mogla da se zakunem u neku njihovu svrsishodnos. Ne postoji AN kao AN vec kao komuna. Ako gresim neka me neko ispravi.

A o biznisu i profitu iz narkomanije, to necu ni da pricam, cifre su neverovatne. Nesto sitno sam se dotakla toga u prici o ibogainu.
User avatar
sanella
Posts: 50
Joined: Thu Feb 02, 2006 4:08 pm
Location: Zagreb

Re: prednost komuna

Post by sanella »

ime nije vazno wrote:..... komuna je zajednica gdje se od nas traze sitne ali osnovne odgovornosti........ svo vrjeme mozemo posvjetiti sebi i ozdravljenju. . ...... dobre stavi se desavaju sporo. .....a to je tako jer kad dugo cekas nesto onda to znas i cjeniti a kad se nesto brzo desi to covjek necjeni. nesto kao ljubav.
.....nestabilnog socijalnog staleza. i
sitne odgovornosti? covjece, pa to je tezak rad!!!!
Ne stignes ni pomisliti o sebi! A sto je s pritiskom starijih kolega koji te nimalo ne stede, cak te i ucjenjuju i glume neki autoritet koji nije nimalo human. Sto je sa tim???! o tome niko ne prica u komuni, a toga ima jako, jako puno. Psihickog maltretiranja.

Ovo da se dobre stvari desavaju sporo to je najveca glupost u postu, kakve to veze ima.. ???? Kako koje, kako gdje!? ne moze se tek tako generalizirati.

Kakav je to STALEŽ!?
User avatar
psy_net
Posts: 10
Joined: Mon Jul 17, 2006 1:49 am
Location: Sarajevo

Post by psy_net »

Sanella, ne znam koliko se drogiras i da li se uopste drogiras, ali reci cu ti nesto vezano za ovo sta si napisala. Drogirao sam se 11 godina i u tih 11 godina iz mene je nestala skoro sva covjecnost, sva odgovornostr prema sebi i prema drugima. Da bi uspio to barem dijelom povratiti morao sam proci dvije godine komune. I trebali su me maltretirati, ne bi drugacije ni skontao neke stvari. Komuna jest teska, stravicno teska. Psihicki mislim, ali i treba da bude. Nisam se skidao sa piletine vec sa dopa.
User avatar
expect
Posts: 39
Joined: Thu Jul 20, 2006 7:18 pm

Post by expect »

psy u kojoj si komuni bio?
User avatar
sanella
Posts: 50
Joined: Thu Feb 02, 2006 4:08 pm
Location: Zagreb

Post by sanella »

psy_net wrote:. I trebali su me maltretirati, ne bi drugacije ni skontao neke stvari. .
..... ????.....
User avatar
expect
Posts: 39
Joined: Thu Jul 20, 2006 7:18 pm

Post by expect »

^ zato i pitam,jer me to podseca na jednu komunu.... :shock:
User avatar
katarinadimedici
Posts: 430
Joined: Sat Apr 16, 2005 3:25 am

Post by katarinadimedici »

Napiši nam iskustvo exspect! Još uvek niko nije jasno i glasno (tastaturom i slovima) opisao svoje iskustvo, pozitivno ili negativno! Većina koji su ZA kažu kao psy gore, ali ne napišu u čemu se sastoji to "maltretiranje", nema konkretnih situacija ni primera, kao ni drugih! "Liči ti na jednu komunu"- Odlično, opiši nam kako je u toj komuni!?
User avatar
expect
Posts: 39
Joined: Thu Jul 20, 2006 7:18 pm

Post by expect »

Katarina,hvala Bogu nemam iskustva sa komunama...JA sam ovde samo posmatrac i podrska...
A kad mi neko spomene komunu i maltretiranje,setim se Crne reke... Tj. to i jeste komuna o kojoj bih volela sto vise da saznam jer je osoba do koje mi je stalo u njoj...
Eto...
Pozz svima :wink:
Post Reply