Remar - moje iskustvo o komuni Remar

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
River
Posts: 5
Joined: Sun Nov 13, 2016 1:56 pm

Remar - moje iskustvo o komuni Remar

Post by River »

Pozz svima!
Bivsa sam ovisnica o heroinu, 16 godina na metadonu (+normabelu, helexu..). Odlucila sam se za komunu Remar i ovo je moje iskustvo.
Jedan telefonski poziv bio je dovoljan da se moj odlazak realizira kroz par dana. Na moj upit da li je pozeljnije otici na detox pa onda u komunu, rekli su ne, nikako. Ok, mislim mogu ja to, ipak 10 hp nije neka velika kolicina, ali zeznula sam se! Dosla sam u kucu, pretresli su mi stvari,uzeli novac, dokumente i tu je pocelo. . bila sam iznenadena time sto su u kuci najmanje 10-ak djece razlicitog uzrasta, koja gledaju kriziranja.Prvih 6 dana bilo je ocajno,bolovi neizdrzivi, izgubila sam 50% vida, koza me pekla, grcile su mi se noge u tolikoj mjeri da nisam mogla stajati na njima, izgubila sam 10 kg, od spavanja ni s... a kriza ljudi moji.O psihi necu ni pisat,ubijala me.Pocela sam pricat sa muhom! Odgovorne nisam ni vidjela.Cura koja me "cuvala" sve je prenosila dalje,nisam smjela pricati sa curom koja je dosla tjedan dana prije mene; i ako bi nas vidjele zajedno odmah bi nas razdvajale. Sve sto sam govorila prenosilo se nadleznima.Privatnost? Sta je to?!Sedmi dan dobila sam napad, tipa epi, prvi je trajao 45 min.Od tog dana napadi su bili sve ucestaliji i trajali su puna 3 dana.Napad za napadom.Nitko nista nije poduzimao, govorili su "Bog ima kontrolu nad tvojim zivotom" i gledali preko neta da su napadi normalni i rekli da se celije u mozgu ciste... Deveti dan sam pala u nesvijest i tek onda su odlucili zvati hitnu.Hitna je dosla,a ja sam bila svjesna svega, dr.je pitala voditelja moje podatke i terapiju na kojoj sam dosla, a on je lagao i rekao da ne zna!Pregledali su me i opet pitali koliko napada sam imala,a voditelj je opet lagao rekavsi im da ih imam "od jutros".Prebacili su me u bolnicu i nakon toga na psihijatrijski odjel.Dali su mi normabel i drugu noc su me ozivljavali jer mi je puls bio 20,rekli da drugu krizu nebi prezivjela i uveli mi minimalnu dozu mst-a. Dolazila sam polako sebi... Prilikom posjete voditelja (bivseg ovisnika)sljedilo je "driblanje" i ispiranje mozga "ti si egoisticna i sebicna, na velikoj si terapiji (wtf?!),Bog ce ti pomoci, doktori ne vjeruju u Boga, moras sto prije biti otpustena jer ides u drugu kucu" itd... Nakon otpusta sa odjela gdje mi je propisana terapija, morala sam u komunu po stvari i naravno vratiti se doma, ali po dolasku u Remar htjeli su me zadrzati na razne nacine i otisli su toliko daleko sa prijetnjama da sam im rekla Odlazim i tocka, mogla sam umrijeti i vi to znate! Podvlacili su mi sve, od toga kako je bolestan voditelj dosao po mene pa do njihovih rijetkih posjeta meni u bolnici, njihovim molitvama za mene... To treba podvlaciti?! Nakon dva tri sata raspravljanja vratili su mi novac za vlak, dokumente i mob. ali jos cekam da mi vrate ostatak mojih stvari koje su nestale dok sam bila u bolnici jer se prakticki nisam ni raspakirala. Mogla bih napisati jos toliko toga ali stat cu tu.Svi vi koji razmisljate o komuni- nemojte odlazit ako prethodno niste otisli na detox i Remar hmm neznam bas!
u čovjeku se bore dva vuka, dobar i loš. Pobjeđuje onaj kojeg više hraniš...
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Remar - moje iskustvo o komuni Remar

Post by noel »

Nakon 16 godina metadona ti se odlučiš za detox u vjerskoj komuni, znači čaj od kamilice, šetnja i molitva!? Ne znam što si očekivala... Epi napadi su vjerojatno posljedica prestanka s benzodiazepinima, i da, mogli su završiti kobno. Uglavnom drago mi je da si ipak izvukla živu glavu, drugi puta ćeš pametnije...
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
River
Posts: 5
Joined: Sun Nov 13, 2016 1:56 pm

Re: Remar - moje iskustvo o komuni Remar

Post by River »

A čuj, mislila sam se skinuti i biti oko godinu dana i to je to.. No volja je jedno, a ono što tijelo može podnijeti je sasvim drugo. A i količina na kojoj sam bila (10 hp) ma nijee strašnoo :roll: jer sam u tih 16 god. varirala sa th. Spustala sam i dizala je. Napadi su vjetovatno i bili od normabela , ali nitko mi to još nije sa sigurnošću potvrdio. Mogućnost da se on uvede u terapiju ( ako ga piješ godinama) da te "zaštite" sa njim je nemoguća jer tamo nema lijekova. Da dupli čaj od kamilice, brdo deka na sebe, tuširanje i kriziraj... Definitivno ne valja ništa skidati bez liječničko nadzora. I sad osjetim posljedice, pada mi kosa, ne mogu jest, sve je došlo na naplatu. Obavila sam i još obavljam hrpu pregleda i vjerojatno je od stresa i svega što mi se tamo izdešavalo. Trebalo je izgurat i te dane; istina, moglo mi je stat srce bez beda, ali da nisu zvali hitnu sad nebi ovo pisala .. to je jedino ispravno sto su učinili. :cry:
u čovjeku se bore dva vuka, dobar i loš. Pobjeđuje onaj kojeg više hraniš...
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Remar - moje iskustvo o komuni Remar

Post by sanela »

River, prvo dobrodošla na forum. :)
Drago mi je što su pozvali Hitnu i da nam danas mozes pisati o svom iskustvu. Mozda na sve sto ti se tamo izdesavalo mozes gledati kao na pruzanje druge sanse za zivot?
Moram ti reci da je tvoje razmisljanje da nakon toliko dugo th Metadonom odes da se skidas u komunu na suho poprilicno naivno. :shock:
Na koliko si sad Metadona? Napisala si da su te stavili na najnizu terapiju kad su te dovezli, a cini mi se da je sve ovo bilo nedavno.
Kakav ti je plan sada? Opet Metadon ili mislis na neki detoks ići?
breakdown
Posts: 66
Joined: Fri Apr 08, 2016 2:13 am

Re: Remar - moje iskustvo o komuni Remar

Post by breakdown »

Da li si bila navučena na ove lijekove "+normabelu, helexu.." ?
oba spadaju u grupu benzodiazepama
nije život poljem proći
User avatar
River
Posts: 5
Joined: Sun Nov 13, 2016 1:56 pm

Re: Remar - moje iskustvo o komuni Remar

Post by River »

hvala Sanela :)
Znala sam citat forum, pa sam sad odlucila napisat i ja nesto :) a, to je sve još svježe; od 9-tog mj. Što se mog odlaska tiče, bilo je i naivno i suludo... Kako sam varirala sa th , mislila sam, mogu ja to, znam da ce bit j* ali izdrzat cu... ali nije bilo tako kako sam mislila, podcjenila sam situaciju. Po dolasku u bolnicu, prve dane nisam ni znala za sebe, uveden mi je mst 30-30-60 mg. Nakon 15 dana su smanjivali miligrazu i dolazila sam sebi, postepeno sam i dobila nešto na kilaži jer sam bila kost i koža, nagli pad tt u tih 9 dana ostavilo je traga.
Sad mogu reci da sam puno bolje, nisam na metadonu, prepisan mi je suboxone od 2mg, ali pijem pola i dovoljno mi je. Odlucila sam se skinut i sa njih i pomalo funkcionirat bez komuna ili bolnica..
Da, bila sam ovisna i o normabelu *pila sam ga redovno godinama, helex sam uzimala gotovo svakih par dana...
Napisat ću i kako traju dani, sta tko i kada radi u Remaru, itd. .
u čovjeku se bore dva vuka, dobar i loš. Pobjeđuje onaj kojeg više hraniš...
User avatar
River
Posts: 5
Joined: Sun Nov 13, 2016 1:56 pm

Re: Remar - moje iskustvo o komuni Remar

Post by River »

Znači, kada dođete u određenu kuću (koju oni predlože tj.ona koja je po mogućnosti najudaljenija od tvog grada, politika je da te "maknu" što dalje od tvoje sredine) ; tu se i skidate na suho, nema cigareta, prvih 15 dana ne smiješ pit kavu i ne moraš radit ništa, ne smiješ dirat TV nego cure promjene program, sluša se samo i isključivo Duhovna glazba, svjetovna je zabranjena kao i filmovi tipa triler, horor, ljubavne scene su zabranjene, ono ne smijes gledat scene sexa, ljubljenja... i to važi za sve dane tvog boravka. Pravila kuće su jasna, onaj tko to ne poštuje ili se ne slaže sa nadležnima ide u Disciplinu (neki oblik kazne).
Kad dođeš pretresu ti stvari, oduzmu dokumente, mobitel, odjeću koju oni smatraju "neprikladnom" (npr: donje rublje čipkasto/tangice, majice koje su malo kraće ili se u njima vide leđa, koje imaju natpise, kratke hlače... ) , novac kojeg poneseš ide u zajednički fond, tablete bilo koje ako imaš oduzmu i bace. Od dokumentacije je potrebna osobna i zdravstvena (ukoliko imaš) , testovi/ markeri na HEP./HIV nisu tražili, u razgovoru saznaš da svi boluju od hepatitisa. Pokažu ti apartman u kojem ćeš biti tj. sobu u kojoj su kreveti na kat i koju djeliš sa drugom curom/ženom, nema posebnih soba osim za bračne parove koji su tamo duže od 4 god. I koji u biti tamo i rade i žive i živjet će do starosti... točnije muškarci rade, žene i djeca su u kući. Molitva i zahvala za stolom je obavezna, mada ako nisi "vjerski tip" neće te isprva silit, ali poticat će te vremenom... Nakon 2 i više god.polako dobivaš svoje zadatke (pomaganje oko djece, oko kuhanja, čistiš apartmane od voditelja itd...) a do tada radiš ono što ti predlože druge korisnice ili voditelj. U suštini nema nekog posebnog programa. Red se zna i ti si tu da ga poštuješ, a oni su tu da te zadrže što duže mogu, ukoliko nakon određenog vremena nema mjesta u kući šalju te dalje, najčešće u Italiju i Španjolsku ili u Srbiju.
Nakon tvog boravka dužeg od 2 i pol do 3 god. ide se i na kratak izlet, ne idu svi -sve po zasluzi. Neka od kuća ima i životinje ali u ovoj ih nije bilo. Ne smiješ izlazit van, ukoliko ne ideš zajedno sa ostalima do nekog jezera, parka...
Tokom tjedna i subote dizanje je u 7:00 h, higijena, molitva, zahvala i doručak, (krizirao ti ili ne) , cure zadužene za kuhinju peru suđe, podove... ostale čiste ogromno dvorište ili kat / apartmane (to je jedna velika soba u kojoj su po 3 sobe, kupaonica i mali "salon" sa jednom ili dve fotelje) i takvih apartmana ima po 3-4 na svakom katu, ovisi i o kući. Oko 11:00 kuha se ručak i slijedi zahvala i ručak , opet sve isto, odmaranje od 14-16 h vrijedi samo za djecu,, navečer molitva, zahvala i večera, spremanje, čišćenje, kupanje djece, molitva i čitanje Biblije "culto" , u 22:00 spavanje, vikendom je dozvoljeno gledanje filmova po izboru voditelja kuće. .. nedjeljom spavanje do 08:00. To je to... ako se nečeg sjetim napišem :)
u čovjeku se bore dva vuka, dobar i loš. Pobjeđuje onaj kojeg više hraniš...
Post Reply