Upit o iskustvima i savjeti!

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

Kiamos
Posts: 4
Joined: Sat Aug 13, 2016 2:55 pm

Upit o iskustvima i savjeti!

Post by Kiamos »

Dragi svi,
Ovaj forum mi se cini kao super resurs za informisanje, ali ne znam koliko je jos uvijek aktivan. Pa, da kazem svoj povod citanja i ukjucivanja na forum, a i da zatrazim pomoc. Ja vec nekih 8 godina borim bitku sa alkoholom, apstinencia, pa recidiv i sve tako. Nisam hronicni alkoholicar, nego onaj koji apstinira 10-15 dana pa onda se bukvalno oduzmem na par dana (dipsomanija). Elem, lijecio sam se ambulantno, mnogo puta kod razlicitih strucnjaka i u razlicitim ustanovama, ali uz male pozitivne pomake. Sad je vec kulminiralo sve i ucestali su recidivi pa su mi Zavodu za bolesti ovisnosti preporucili da se prijavim u neku terapijsku zajednicu. Imam 31 godinu.

Moje pitanje vama je kakva su vasa iskustava u terapijskim zajednicama Smoluca-Tuzla, Aleksandrovac-B Luka ili Plehan- Derventa (za one koji su bili u jednoj od njih) te su mi jedino na raspolaganju. Kakav je jedan dan, dnevni red itd. i neke informacije koje vi mislite da bi mi mogle pomoci. Sve sto ima na netu znam vec. Totalno sam se raspametio i van sebe sam, pa bi mi informacije olaksale odluku.
Hvala!
Kiamos
Posts: 4
Joined: Sat Aug 13, 2016 2:55 pm

Re: Upit o iskustvima i savjeti!

Post by Kiamos »

Hvala lilly marlene na poruci u pp kojom mi je pojasnila sve sto me interesovalo o jednoj od TZ..Ali Ljudi, pa zar nema niko ko zeli, hotje, smije podjeliti svoje iskustvo u nekoj od navedenih zajednica. Pa nije vojna tajna...čisto mi nije jasno :!: :?: :!:
Don Dop
Posts: 171
Joined: Mon Jul 08, 2013 8:14 pm

Re: Upit o iskustvima i savjeti!

Post by Don Dop »

Verovatno nema nikoga da je bio u tim TZ pa se zato niko ne javlja. Realno mislim bar po tvom pisanju da nisi jos zreo za lecenje. Ukoliko ti je za utehu poznajem ljude koji se nedeljno bar dva puta napiju i ok su. Problem alkoholizma se javlja uglavnom kad se opijanje desava svakodnevno i to u duzem vremenskom periodu, godinu,dve minimum. Ovako na 10-15 dana napiti se nije nista strasno bar je to neko moje vidjenje stvari. Ja doduse ne pijem da se napijam, ali popijem pivo, dva gotovo svaki dan (pogotovu na ovim vrucinama).
Ja sam Bog
Kiamos
Posts: 4
Joined: Sat Aug 13, 2016 2:55 pm

Re: Upit o iskustvima i savjeti!

Post by Kiamos »

Ne mogu da vjerujem da nema onih koji nisu bili u tim TZ jer je puno topica bas o tim zajednicama....
Pa, iako ima istine u tome sto kazes, postoji tip alkoholizma koji se zove dipsomanski alc. pa tako ne pijes svaki dan ali kad te krene jednom u 10 dana onda to traje par dana i ne dolazis sebi nikako, znaci rasturas se maksimalno. Ni sam ne znam, da li ici ili ne..van pameti sam... :( :cry:
Don Dop
Posts: 171
Joined: Mon Jul 08, 2013 8:14 pm

Re: Upit o iskustvima i savjeti!

Post by Don Dop »

Pazi medicina je za svako ljudsko ponasanje dala dijagnozu, a vecina tih dijagnoza je toliko besmislena da se covek zapita ko je ovde lud. Isti ti koji su postavljali dijagnoze koje su kasnije uvrstene u udzbenike su i sami patili od istih i bili vrlo uspesni u tome cime se bave. Inace psihijatrija je grana medicine koja je zaduzena za obmanjivanje ljudi (bar je ja tako dozivljavam). Po psihijatriji svi smo ludi i zavisni na neki svoj nacin i sve sto odstupa od zdravog zivota ima svoju definiciju zavisnosti s' tim da definiciju zdravog zivota niko ne moze kompletno da objasni. Verovao ili ne postoji zavisnost na sve oko nas i svaka zavisnost ima svoj naziv i svoje objasnjenje. Mislim da su te piskaranja raznoraznih nazovimo psihijatara ubacila u los trip. Ti nikako nemas problem sa alkoholom veruj mi i uopste ne izlazis iz okvira nekog prosecnog ljudskog bica po pitanju ispijanja alkohola. Naravno ukoliko mislis da bi trebao da ides kod lekara ja to pozdravljam, ali bar za pocetak budi pametan i idi kod nekog privatnika i porazgovaraj sa njim o tome sta te muci. Odlaskom u drzavnu bolnicu rizikujes da te zabeleze kao alkoholicara.
Ja sam Bog
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Upit o iskustvima i savjeti!

Post by sanela »

donDop, prije nego kreneš odgovarati na nečiji post, savjetovala bih ti da prvo pažljivo pročitaš ono što je napisao. Drugo, vrlo je nezahvalno stavljati se u poziciju da znaš o nečijem životu bolje od njega samog, pogotovo kad je ovisnost u pitanju i treće ako nisi dovoljno informisan o nekim stvarima (kao što je definicija zdravlja ili alkoholizam) bolje se ne upuštati u diskusiju.

Kiamos, dobrodošao na forum. Znam da je teško sam sebi priznati da si u problemu i potražiti pomoć. Pogotovo kad je riječ o alkoholizmu, jer se to, kao što vidiš, doživljava kao nešto što je normalno i općeprihvaćeno. Međutim, dipsomanija je oblik alkoholizma kao i bilo koji drugi oblik patološkog ponašanja. Tretman u terapijskoj zajednici te mijenja suštinski, neovisno o vrsti ovisnosti koju imaš. Ako si spreman na promjenu i ako si stigao do zida i želiš da živiš "normalnim" životom onda je terapijska zajednica pravi izbor. Pogotovo što si došao u godine kada odlučuješ kuda dalje sa svojim životom, na nekoj si raskrsnici.

Koju god od tri navedene zajednice izabereš nećeš pogriješiti. S tim da je Smoluća zasnovana na vjeri i molitvi. Ostale dvije nisu toliko. Nije toliko bitan sam program zajednice, bitan si ti i tvoje povjerenje koje imaš u ljude koji ti žele pomoći. Prepusti se i slijedi program, mijenjaj se, ako vidiš da sam više ne znaš kako ćeš.
Sretno!
Kiamos
Posts: 4
Joined: Sat Aug 13, 2016 2:55 pm

Re: Upit o iskustvima i savjeti!

Post by Kiamos »

Sanela, hvala na dobrodošlici i na korektnom i konkretnom postu!

donDop- ne zelim da pametujem, ni da izbacujem neko svoje znanje, jer ovdje trazim pomoc- ali (veliko ali) potrudi se stvarno da govoris provjerene stvari (ono sto znas). Da je umjesto mene tu neki neupučeni korisnik, tvoj post bi ga iskreno, u najmanju ruku zbunio. Iskustvo pisati, sasvim ok, paranoju stvarati pisanjem o nečemu što nije tvoj fah, ne baš ok. Nisi mene prepao ni "antipsihijatizirao" svojim postom, vjerovatno iz razloga sto se pomalo razumijem u "zdravlje", pa su mi nakon 6 godina interesovanja za to područje dali i diplomu (neću da preciziram namjerno). Nije bilo potrebe da ovo spominjem nikako, jer ja sam ovdje da trazim odgovore a ne da pišem svoj CV, ali jednostavnom moram da ti kazem da grijesis u skoro svakoj recenici koju si napisao. Svakako da cijenim savjet i pomoći i hvala ti na tome, ali molim te pazljivo sa antipsihijatrijskim stavom i neprovjerenim informacijama koje ne smiju biti misljenje nego provjereni fakti. A i da znas npr. DSM i MKB napamet od prve do zadnje revizije, ipak je ovo mjesto gdje se ne dijele takve informacije- forum je forum. Mozes nekoga da navedes na krivo razmisljanje....Bez uvrede molim te, i svakako hvala na odgovoru, jer forum je dosta "zamrznut".
bukialstar
Posts: 1
Joined: Fri Aug 04, 2017 2:12 am

Re: Upit o iskustvima i savjeti!

Post by bukialstar »

Da li bi mi neko pomogao da mi kaze sta sve treba od dokumentacije i da se prijavim na lecelje na metadonskoj terapiji narkoman sam povratnik u zadnjih 2 godine sam na 5 grama heroina na nosu unapred hvala inace sam iz nisa
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Upit o iskustvima i savjeti!

Post by Caty »

bukialstar wrote:Da li bi mi neko pomogao da mi kaze sta sve treba od dokumentacije i da se prijavim na lecelje na metadonskoj terapiji narkoman sam povratnik u zadnjih 2 godine sam na 5 grama heroina na nosu unapred hvala inace sam iz nisa
Za.metadon ne znam, to vec slabo ko uzuma i ne bih ti to nikako preporucila, gotovo svi koji ga uzimaju kao terapiju postali su jos gori na sve to ga uzimaju IV u velikim količinama. Kazem to jer imam rodjaka koji je unisten nacisto i napola lud od metadona, unistio je zdravlje, ima 40kg,nema nijedan zub, lupeta gluposti, prica nepovezano itd.
Ako.bas hoces neku supstituciju bolje uzmi buprenorfin, ako hoces da se lecis, i da se skines sa heroina. Ali ako hoces legalno da se drogiras onda je metadon prava stvar... ali time ces samo ostati navucen dok si ziv verovatno, na uzasnu supstituciju. Za buprenorfin, kod nas se ide u bolnicu na psihijatriju (pre toga uzmes uput d svog lekara u dz) tamo zakazes kod dr, objasnis sve, poneseš ako imas neke dokaze da si narkoman, oni ti odobre terapiju i onda ides u dz kod svog doktorka da ti prepise recept. Po meni je to bolje od metadona jer ces se vratiti u neki normalan zivot i skinuti a onda mozes polako i sa toga da se skidas. Dok te metadon nece nimalo promeniti, i dalje ce ostati poriv za drogiranjem, jer on moze da se zloupotrebljava i sa njim moze da se drogira ali i PROPADA i tone jos i vise nego od heroina!!!! Razmisli dobro!

Takodje buprenorfin tako dobro okupira receptore da nijedna droga posle njega ne deluje, kao preko blokatora i samim tim on ubija zelju za drogiranjem, znam dosta ljudi koji su se tako skinuli a sad izgledaju normalno i niko ne bi ni pomisloo da uzimaju neku supstituciju. Kod metadona to nije slučaj ali ti uradi kako mislis da treba! Ja da sam na tvom mestu uzela bih buprenorfin. Kao sto i jesam :)
User avatar
Jajajajaisamoja
Posts: 79
Joined: Sun Jan 22, 2017 3:17 pm

Re: Upit o iskustvima i savjeti!

Post by Jajajajaisamoja »

Cuo sam da je buprenorfin toliko dobar da na ulici ne mozes nabaviti nisata slicno. kazu isto nemoj, ako probas, svidjeti ce ti se.
A metadon ko metadon, odes, pitas, postujes pravila i uzivas, ako ti se to svidja ako ne, skidas po malo i opet uzivas mozda i vise. do tebe je, predpostavljam da ti za terapiju treba zdravstena knjizica, ovjerena naravno, a znam sigurno da sa parama isto mozes, mozda i lakse doci do onog sta ti pase. Lp
Kad sve što droge, bolesti ovisnosti uključujući i nove tehnologije daju i uzimaju, sabereš i oduzmeš na kraju dobiješ da izabereš ON i OFF
Post Reply