O komunama

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Post by sanela »

Komentar Upisano: Subota Nov 19, 2005 12:31 am
By mise en place


Konacno
Super da konacno i profesionalac ostavi statement na ova prepucavanja...
Mislim super od tebe Mustafa i nadam se da cesh ceshce da "uletish" poshto je stvarno potrebno.
Nadam se da ce svi obratiti paznju na tvoj post i cak vishe zapitati se isto i dva puta..
Meni licno lici na neku obaveznu lektiru,pa cu da se zapitam-prostudiram.
Josh uvjek sam nedaleko...ali sve bolje i bolje.

Mansone mislim da je malo nekorektno poslije ovakog posta uletati sa tim nekim pitanjima,mada te to i uistinu toliko zanimalo!
Treba sacekati da se "slegne" tema i malo razmisliti .
Mozda ti mishlish da si ispred svih daleko,shto nevazi i za mene ili tamo nekog.To se koliko ja znam uci i u komuni,zar ne?

Mustafa,mudro...

Tako pishem,Mustafa o.k.
User avatar
manson
Posts: 291
Joined: Wed Oct 26, 2005 2:51 am
Location: Sarajevo

Post by manson »

ma gdje sam ja bolan ispred tebe ili ikoga drugog,pa nije trka...
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
Ludonja
Posts: 19
Joined: Tue Dec 06, 2005 6:24 pm
Location: grad-slučaj

pozdrav

Post by Ludonja »

Na početku pozdrav svima.Nekih 15tak dana pratim ovaj forum,dosada sam najviše čitao ispovijest od KatarineM.Moj život se u nekim stvarima odvijao slično njenom(droga,zatvor,dilanje),ali u puno manjem količinskom,vremenskom i svakom drugom intenzitetu.U drogi sam odmalena,pa vjerujem da podosta poznajem "problematiku",ajmo to tako reć.Javljam se jer se pripremam za odlazak u jednu Komunu u Hrv.,a davno 93-96 sam završio jedan takav program(i to od onih s najvećim postotkom izlječenja),međutim nakon sve skupa 8,5god.(komuna+poslije),nažalost đavo opet došao po svoje.Malo po malo,navukoh se ja opet i to junački,tako da danas opet imam razrušen život.Moje je mišljenje da se u Komunu ne može nikoga otjerati,to nema smisla.Kad razmišljam o tome zašto sam opet "pao" nakon tolikih godina,jedino što mi pada na pamet je da sam u komunu otišao jako mlad(21.god.) i nezreo,te nije toliko bila moja odluka koliko su me starci prisilili.Ipak mislim da je to jedan od rijetkih načina koji uspijevaju,jer svi to znamo da se u biti najlakše fizički skinuti,koliko god strašno izgledalo,najviše puta "padamo" kad se očistimo,zar ne?Od ovoga bi izuzeo dugogodišnje stare ovisnike,koje kriza može i ubit.Evo ja sam na detoxu subom,tjedan dana ga pijem(hepte nisam htio),i idem u Komunu jer se još sjećam onog "high"-a i volje za životom koje sam imao kad sam prvi program završio,a to ni jedan lijek na ovome svijetu ti ne može pružit.Možda izgleda da sam sebi uskačem u usta,ali nije tako.Znam dosta ljudi koji su bili sa mnom,koji su danas ok,imaju svoje obitelji,i nisu nikakvi fanatici.Ja sam tu svoju komunu očito prepovršno prošao,te mi se to i osvetilo.Nadam se da će ovaj moj post probudit pozitivna razmišljanja prema komunama ovdje,shvatite ljudi ja idem tamo 2 put,a znam jako dobro da ne idem u hotel i šta me čeka.Samo ove godine sam imao 6-7 pokušaja skidanja,drago mi je da sam se uspio ne navuć na hept,jer to smatram najgorom krizom koju sam ikad imao(skidanje s hepta).Ne vjerujem da bi ni sad išao da mi nije "shit hits the fan" što bi rekli Ameri.Komuna ima itekako smisla ako osoba shvati da ovakvim načinom života ne može više živit,a ostavit se heroina nije probudit se jedno jutro i reć:"Neću više".Pa odakle onda toliko narkomana?
nikad ne reci nikad
User avatar
Vodolija
Posts: 339
Joined: Tue Nov 22, 2005 3:07 pm
Location: USA

Post by Vodolija »

Ja licno nemam nista protiv Komuna...nekome pomogne nekome ne!!! JA SAM LICNO PROSLA KROZ NJU I OSTALA SAM CISTA...tako da se zahvaljujem Bogu i programima poput Komuna itd. Meni je zivot spasen tako!!!
draz
Posts: 2
Joined: Thu Dec 08, 2005 9:39 am

Post by draz »

zvrky wrote:Ja se ne drogiram više ali me depresije ubijaju,ja treba da se lečim kod nekog psihijatra ,šta ću u komuni ja bi tamo još više poludela veruj mi!
Vjeruj da ne bi...
Ja sam bio u susretu i ,istina je,prvih 15-20dana je malo čudno,al kad se navikneš....ludilo.
Izašao sam radi neke jebene zubobolje što nisam isti dan išao zubaru(bio sam 6 mjeseci).
Otišao kući,zubaru i vjeruj mi,da mi je falio život u zajednici.Nisam ostao čitav program,al mi je stvarno puno onih narkomanskih pogleda na život promijenila.I sad mi ponekad padne na pamet da se vratim,al sad imam neke druge obaveze u životu....
draz
Posts: 2
Joined: Thu Dec 08, 2005 9:39 am

Post by draz »

I naravno....opet sam se navuko ko sipa na heptanone,a uz to i svaki dan dopa za 200kunicha,
I što kaže Ludonja,fali mi onaj osjećaj,onaj"high" iz zajednice,al,kao što rekoh,sad imam neke obaveze u životu koje mi srećom pokrivaju i dnevne potrebe za dopom..
User avatar
rbonnasi
Posts: 18
Joined: Thu Dec 15, 2005 9:23 am
Location: rijeka

Post by rbonnasi »

evo citam ja ovo, i neznam sta da kazem,
poceo sam se skidat prije 2mj., pa mi je sve jos novo,moram priznat da mi dop ko dop ne fali, fali mi ZIVOT, inace ta komuna mi se cini ok., bar ti zivot stane dok se ne sredis, neznam mislim da lose ne moze napravit, jedino sta traje pun k..., ma da je i zivot jako dug -pre dug.... cine mi se ok onih 12 koraka, ma da ih bas i ne kuzim,
inace cura mi je u komuni(3god. smo skupa) pa neznam dal da idem i ja? bio bi red jelda...
ako zna ko sta o tom Cenacolu neka mi napise, ili ako ima ko iz ove ruzne rijeke da se javi... pozdrav


rene
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Post by Sagitarius »

Golema istina.Koliko mi mislili da patimo,pate još više oni oko nas.
Meni to sve liči na neku nastranu igru mačke i miša.Kad se skineš,pere savjest,prema sebi,i prema onome što činiš svojim bližnjima.Ali,opet heroin ima taj neodoljivi zov,jači nego išta na svijetu.Izgubi se savjest,ljubav,poštovanje i samopoštovanje.
Teško je nekome,tko nije u tome razumjeti tu bestijalnu autodestruktivnost nas ovisnika.
Da ja počnem nabrajati,šta sam sve zbog droga izgubio i upropastio,ma ne da mi forum ne bi bio dovoljan,novu web stranicu bih trebao otvoriti.
Vjerujem,Samantha,da ti je to sve teško,puno teže nego što ću ja to ikada razumjeti.U ovoj igri ja sam s druge strane mreže.
seka
Posts: 1
Joined: Sat May 06, 2006 5:16 pm
Location: banjaluka

Post by seka »

mirzas wrote:Nije stvar u tome! Ako očemo pričat, pričajmo sa argumentima, a ne "onaj šta se oće skidat dopom"...normalno da čovik posumnja u tvoju inteligenciju...jebga brate!
Ja san od svoje 18 u tome, znači punih 10 godina, i razmišlja san i ja o komuni...naravno da jesam...i razgovara sa ljudima šta ih vode...jednostavno me nisu uvjerili! Kad san ih pita jel ikad zapale joint (momak mojih godina i cura od 24 god) pogledali su me ko da san ih pita neznam šta! "Pa šta ti je, koji joint, to je zavaravanje mozga, mi smo sretni i bez toga..."! To je ono sa čime te filuju u komunama, po meni je to pranje mozga...i kako rekoh...ne hvala!
E moj mirza, nisi se ti jos nakus'o dna dna ili ako jesi onda ti se to svidja. Kakvi su to kontovi: "Ako za 2 god necu pusiti vutru onda necu u komunu." Sto ne bi bio malo bistre glave? Jesu ti ljudi cisti? Jesu. Jel' im treba za semu? Ne treba. Koliko ja znam narkomani ne vole zivot koji vode. Vise je stalna frka i patnja nego sto si dobar. Samo te podsjecam! I nisu sve relgiozne komune. Raspitaj se malo bolje ako uzimas i to u obzir. Na ovom forumu ti je brdo informacija. Tacno je da nisu svi isti, al' kako im je zajednicki problem i rjesenje je isto. Naravno, malo je onih koji do kraja izdrze u komuni. Ali oni koji uspiju ulaze u procenat uspjesnosti lijecenja od 90%. Nije malo? I filuju te oni, naravno redom, radom i disciplinom. Da od aveti naprave ljude. Zrele ljude. Razmisli malo i o tome ako imas vremena. Sto se mene tice ja sam suovisnik vec 10 god. Sad mi je brat u komuni i znam sta pricam. I taj tvoj stav prema komuni je isti kod svakog dok god imate prostora za vrdanje. Toliko.
Post Reply