MOLIM VAS,POMOZITE! Komuna u Tuzli

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

Post Reply
Micci
Posts: 2
Joined: Thu Jun 27, 2013 2:43 pm

MOLIM VAS,POMOZITE! Komuna u Tuzli

Post by Micci »

Ovdje nije riječ o meni,naime,momak mi ide na liječenje.Ostalo mu je još par dana na detoxu,i izrazio je želju da ide u komunu,radi sebe,kako bi svoju prošlost ostavio iza sebe.Na tabletama je,nije ništa strašno,nije neki težak slučaj,ali želi da ostavi njih iza sebe.Nekako sam paranoična oko njegovog odlazka.
On ide u komunu u Tuzli najvjerovatnije,i sad vas molim,ali one koji znaju,da mi kažu neke informacije.
Da li ima posjeta tu,kakvi su uvjeti,koliko će ga zadržati gore (može li on po zasluzi izaći ranije),jel tu samo leže muškarci ili su i žene sa njima.Da li stvarno ova komuna da može izbaviti iz ovog pakla?
Stvarno sam očajna,jebiga,volim ga,i želim mu dobro,ali strah me činjenice da ćemo biti toliko razdvojeno.
Molim vas,molim vas,ako šta znate o ovoj komuni,da mi kažete :)
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: MOLIM VAS,POMOZITE! Komuna u Tuzli

Post by sanela »

Draga micci, prije svega, dobrodošla na forum. :D
Super što je tvoj dečko odlučio da se liječi. Tvoj glavni zadatak je da mu budeš podrška u liječenju. Tvoj drugi zadatak je da se educiraš o ovisnosti. Kažeš da nije težak slučaj?! Po čemu? Ovisnost je ovisnost i proces liječenja je isti za svakog, jer ovisnost napravi veliku štetu kod svake osobe. A ako budeš čitala po forumu vidjećeš da ovisnost napravi štetu i na ljudima koji su bliski ovisniku.

Što se tiče komune u TZ. To je komuna koja funkcionira po religijskim principima - islamska komuna. Tvoj momak će se morati pridržavati tih pravila koja tamo postoje. Koliko si ti spremna da ga u tome podržiš? Što se tiče posjeta i trajanja tretmana, najbolje bi ti bilo da nazoveš i da se raspitaš ili čak, da odeš s njim i da saznaš sve što te zanima o programu, ali i o tome koja je tvoja uloga u njegovom oporavku. Koliko znam, oni tamo imaju i psihologa, socijalnog radnika...

I koliko god tebi sad bilo teško, njemu je 100 puta teže. I trebaće mu tvoja podrška. Podrška u smislu da ga motivišeš da ode u komunu i da ostane tamo koliko bude trebalo. Program u komuni u kojoj ja radim traje godinu dana i momci za to vrijeme tek osvijeste šta trebaju promijenti i krenu praviti neke male korake naprijed. Zamisli koliko bi tebi trebalo vremena da ti neko kaže da je sve što radiš, o čemu razmišljaš, kako se ponašaš, s kim se družiš - pogrešno! I sve trebaš raditi na drugačiji način. Koliko bi ti vremena trebalo da to sve promijeniš? Znači, podržati ga u tome da bude tamo onoliko koliko je potrebno, tj. onoliko koliko traje program. Na taj način ćeš pokazati da ga voliš. Sve drugo je zapravo sebičnost, a ne ljubav. Trebaš biti strpljiva ako želiš da on bude dobro. I educiraj se o ovisnosti. Nemoj nasjedati na njegove priče kako on "nije težak slučaj", jer to neko drugi treba procijeniti.
Sve najbolje ti želim.
Micci
Posts: 2
Joined: Thu Jun 27, 2013 2:43 pm

Re: MOLIM VAS,POMOZITE! Komuna u Tuzli

Post by Micci »

Hvala ti na lijepim riječima,i što si mi dala neke informacije.
Znam da mu je teško,ali koliko teško,zbilja ne znam.Ja jesam svašta čula o tome,vidjela i slično,ali nikad mu nisam bila u koži,ili prolazila ovo što on prolazi kako bih znala.Nadam se da će mu komuna pomoći,i da neće krenuti starim stopama.Ali postoji li šansa da kad završi sa svim tim da se vrati starim navikama,tj. koliko je ta komuna uopšte efikasna?
Naravno,sve što je potrebno su jaka volja,podrška i samosvijest,ništa više.Istrajat ću ja u svemu tome,jer želim da krene boljim putem.Tebi se zahvaljujem mnogo,mnogo,i sve najljepše ti želim
Dado manson
Posts: 31
Joined: Sun Jun 02, 2013 5:05 pm

Re: MOLIM VAS,POMOZITE! Komuna u Tuzli

Post by Dado manson »

On je najjsretniji covjek na svijetu kad ima takvu djevojku koja ga podrzava i donekle razumije u ovisnosti!
Meni je moja posle dvije god ogromne ljubavi okrenula ledja za odma kad je cula da sam ovisnik tj kad sam joj prizno i reko da zelim da se lijecim!Svaka ti cast,a ako je on izrazio zelju da ide u komunu onda stvarno zeli da se izlijeci,budi uz njega nije mu lako vjeruj mi!samo naprijed i pozz
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: MOLIM VAS,POMOZITE! Komuna u Tuzli

Post by sanela »

Micci wrote:Ali postoji li šansa da kad završi sa svim tim da se vrati starim navikama,tj. koliko je ta komuna uopšte efikasna?
Draga moja, ovisnost je hronična recidivirajuća bolest i da bi osoba uspjela promijeniti svoj način življenja obično je potrebno više pokušaja. Bez obzira o kojoj kumuni ili načinu liječenja se radi ishod liječenja NAJVIŠE OVISI o samoj osobi, njenoj odlučnosti, motivaciji i želji za promjenom. I za liječenje je potrebno vrijeme.

I zato, ako si odlučila biti uz svog dečka, i pred tobom je borba.
Dado manson wrote:Meni je moja posle dvije god ogromne ljubavi okrenula ledja za odma kad je cula da sam ovisnik tj kad sam joj prizno i reko da zelim da se lijecim!
Dragi moj, tvoja djevojka je donijela odluku koja joj sigurno nije bila laka za donijeti. S obzirom da ovisnik uništava sebe i sve oko sebe, a posebno ljude koji ga vole, vjerujem da je za dvije godine tvog drogiranja tvoja djevojka uz tebe svašta prošla i na kraju odlučila da živi svoj život umjesto da se bori za tvoj. Svako ima pravo da izabere kako će živjeti svoj život. I ti, i ja i tvoja bivša djevojka.
Nemoj mi, molim te, sad reći da si se ti nastavio drogirati zato što te ona ostavila?!
Dado manson
Posts: 31
Joined: Sun Jun 02, 2013 5:05 pm

Re: MOLIM VAS,POMOZITE! Komuna u Tuzli

Post by Dado manson »

Ne nisam iskreno sam zelio da se lijecim,i sad apstiniram vec dugo to jest na suboxone sam terapiji!Ona nista nije znala te dvije god,vjesto sam krio i kad sam htjeo da stanem da se lijecim priznao sam joj i ostavila me odma,znam da me volila ali me ostavila!Razumijem ja nju,ali kad vidim da ima djevojaka kao ova sto zeli da bude uz svog decka,onda mi bude krivo sto i moja nije to bar pokusala kad mi je bilo najteze da bude uz mene!
Don Dop
Posts: 171
Joined: Mon Jul 08, 2013 8:14 pm

Re: MOLIM VAS,POMOZITE! Komuna u Tuzli

Post by Don Dop »

Jaoj ukoliko ti dečko nije otišao trebalo bi da mu kažeš da komuna nije to što on misli. Svaka komuna je organizovana na religijskim principima. Postoje isključivo muslimanske, pravoslavne,katoličke,(naravno i ljudi druge vere mogu doći, ali ove se propagiraju), a i jedna koja se nije deklarisala koju veru propagira i na čijim načelima te momke uče približavanju bogu. Ja sam lično bio u toj komuni, govorim o RETO centru u Splitu, i mogu ti reći da sam se osećao kao logoraš. Jeli smo hranu kojoj je istekao rok trajanja, radili non stop teške fizičke poslove. Komuna je ustanova u koju odlaziš na neodređeno vreme, tj. niko ne zna kad ćeš se vratiti. Možeš odmah, a možeš i za 15 godina. U reto centru se nalaze momci koji su se oženili devojkama koje su bile na skidanju i sada žive u okviru komune. Reto je organizovan na principu kuća tj. postoje muške i ženske kuće. Postoji bezbroj nekakvih glupavih pravila, recimo nema muzike niti smeš da pevušiš pesme iz spoljnog sveta, nema kafe dok si na skidanju, skidanje je na suvo, uvek si pod nekim nadzorom, jedina knjiga je sveto pismo, televizija se pušta samo za neke velike prilike, recimo meni se desilo da sam za 6 meseci jedino odgledao utakmicu Hrvatske fudbalske reprezentacije, nema cigara, telefon jednom u 15 dana, i to ti njega da pozoveš, pisma se čitaju i predaju mu se onako otvorena. Jako teški uslovi i ako nije spreman bolje da ne kreće na tu ekskurziju. Tamo sam shvatio da je oko 70% momaka apsolutno odbačeno od svih i jedini izlaz im je komuna. Koliko vidim on ima tebe sigurno, i mislim da bi mu bilo bolje da sa tobom pobedi to zlo. Lepše je.

Pozdrav.
Ja sam Bog
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: MOLIM VAS,POMOZITE! Komuna u Tuzli

Post by sanela »

Komuna u Tuzli i reto centar se ne mogu ni porediti.
Svako pravilo koje si naveo ima smisla kad odlučiš da se mijenjaš iz temelja. A da bi se bio skroz čist i počeo život ispočetka, onda se trebaš promijeniti iz temelja. Kažeš da tamo odlaze samo ljudi koji nemaju nikog. To nije istina. Ja znam momke i djevojke koji su išli u Reto i svi dolaze iz porodica i poslije najmanje 2 godine se vraćaju nazad. Neki su ostajali duže, neki nešto kraće. Što znači da možeš otići kad neko procijeni da bi mogao ići. Ovi koji ostaju, žene se i udaju, zaista nemaju gdje. A zar bi ih trebali pustiti na ulicu? Je li to po tvom mišljenu bolje? Jel se bolje drogirati ili biti u okruženju gdje je nekome stalo do tebe?
To što si se ti osjećao kao u logoru meni govori da nisi ni tada bio spreman da budeš čist, a nisi ni sada, jer si na supstitucijskom tretmanu. Znači, ne želiš da mijenjaš svoj život iz temelja. Onda komuna za tebe nije bila pravi izbor. Za nekog drugog, ko želi novi život, komuna jeste pravi izbor. Nemoj takve ljude demotivisati "strašnim" pričama o komuni. Kome komuna ne odgovara uvijek može otići. Ali, pitanje je gdje odlazi? Uglavnom prvo kod dilera.
Post Reply