METADON vs TERAPIJSKE ZAJEDNICE

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

shale84
Posts: 4
Joined: Tue Feb 21, 2012 7:59 pm

METADON vs TERAPIJSKE ZAJEDNICE

Post by shale84 »

Pošto je sada sve više Metadonskih centara i sve više ovisnika prelazi na održavanje Metadonom ili drugim supstancama interesuje me svačije mišljenje vezano za ovu temu.Hvala
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: METADON vs TERAPIJSKE ZAJEDNICE

Post by zeleni »

da su mi ponudili metadon, ko što nisu, za održavanje, prihvatila bih u onom trenutku bez razmišljanja.
mnogo mi je drago što se to nije desilo.
dala baba dinar da udje u kolo, taj neki fazon
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: METADON vs TERAPIJSKE ZAJEDNICE

Post by ivica »

Ako si na metadonu to ti je isto kao da si u nekoj terapijskoj zajednici.
ignorance is bliss!
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: METADON vs TERAPIJSKE ZAJEDNICE

Post by ivica »

zeleni wrote:da su mi ponudili metadon, ko što nisu, za održavanje, prihvatila bih u onom trenutku bez razmišljanja.
mnogo mi je drago što se to nije desilo.
Meni je na psihijatriji nakon detoksa ponuđeno i preporučeno da nakon izlaska i dalje ostanem pacijent...(na suboteksu)
ignorance is bliss!
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: METADON vs TERAPIJSKE ZAJEDNICE

Post by zeleni »

ivica wrote:Ako si na metadonu to ti je isto kao da si u nekoj terapijskoj zajednici.
ovo bi morao da obrazložiš debelo da bi imalo nekog smisla.
ovako, bez obrazloženja isto se ponašaš kao to društvo što te nervira, jedino što imaš donekle drugu priču.
jehovin svedok, al u civilu :-D
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
shale84
Posts: 4
Joined: Tue Feb 21, 2012 7:59 pm

Re: METADON vs TERAPIJSKE ZAJEDNICE

Post by shale84 »

ivica wrote:Ako si na metadonu to ti je isto kao da si u nekoj terapijskoj zajednici.
po meni sa metadonom samo pređeš sa ovisnosti na ovisnost,ništa drugo se ne mjenja,samo je kvaka u tome što se legalno drogiraš,ne vidim to kao dugoročno riješenje.ne znam,možda griješim,ali zar ne bi poenta trebala biti da osoba može slobodno živjeti i raditi i razmišljati i ... bez da je vezana za bilo koju supstancu koja je uslovljava.
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: METADON vs TERAPIJSKE ZAJEDNICE

Post by zeleni »

shale84 wrote:
ivica wrote:Ako si na metadonu to ti je isto kao da si u nekoj terapijskoj zajednici.
po meni sa metadonom samo pređeš sa ovisnosti na ovisnost,ništa drugo se ne mjenja,samo je kvaka u tome što se legalno drogiraš,ne vidim to kao dugoročno riješenje.ne znam,možda griješim,ali zar ne bi poenta trebala biti da osoba može slobodno živjeti i raditi i razmišljati i ... bez da je vezana za bilo koju supstancu koja je uslovljava.
dugo nismo imali ovakvu temu... :D
a i nema puno metadondžija trenutno na f.

nije dugoročno rešenje. opet, nekima jeste.
problem je kako razlučiti jedne od drugih.
ima onih koji ne mogu i neće i nemaju snage i nemaju uslova i štajaznam čega sve da se skidaju.
ima i pizdica koji će da potrče da se navuku na metadon, da bi se za dž peckali.
problem je, rekoh, razlučiti jedne od drugih.
svakako, ovo što danas neki lekari rade - stavljaju decu od 20 godina koji su tri puta dop u životu videli, ako i toliko, na terapiju, je kretenizam. prave tri put veći problem...
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: METADON vs TERAPIJSKE ZAJEDNICE

Post by ivica »

j
Last edited by ivica on Thu Jul 19, 2012 5:58 pm, edited 1 time in total.
ignorance is bliss!
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: METADON vs TERAPIJSKE ZAJEDNICE

Post by ivica »

zeleni wrote:
ivica wrote:Ako si na metadonu to ti je isto kao da si u nekoj terapijskoj zajednici.
ovo bi morao da obrazložiš debelo da bi imalo nekog smisla.
ovako, bez obrazloženja isto se ponašaš kao to društvo što te nervira, jedino što imaš donekle drugu priču.
jehovin svedok, al u civilu :-D


ma daj :twisted: oš podebljano, evo.

Kad si u terapijskoj zajednici tvoje ponašanje, dnevne obaveze, potrebe .. diktira "odgovorna osoba"
Kad si na metadonskoj terapiji tvoje ponašanje, dnevne obaveze, potreba diktira država tj doktori tj "odgovorna osoba"


Nagradna igra "označite razliku" he he he.
ignorance is bliss!
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: METADON vs TERAPIJSKE ZAJEDNICE

Post by ivica »

zeleni wrote: ima i pizdica koji će da potrče da se navuku na metadon, da bi se za dž peckali.
Moram priznati da sam iznenađen tvojim riječnikom . Nisam znao da je riječ "pi....." dio vokabulara odraslih i zrelih ljudi. oh oh oh iznenađenja li samo!
Pripazi malo na prostote. Riječ "pi..." obično karakterizira nekoga ko je moralno, emotivno,fizički ... slab i neodlučan. Inače naziv sugerira na žene,mlade i nezaštićene žene, a žene su, inače, u pravilu prirode puuuno odlučnije kada dođe pravi momenat i znaju bit snažnije x puta nego "muški".
Tako da ti taj izraz ne drži vodu, zelenko zelenko. Tako sam bar ja primjetio :cry:
ignorance is bliss!
Post Reply