Iskustvo - Reto

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
emil
Posts: 3
Joined: Tue Jun 12, 2012 1:06 pm
Location: Voronezh,Russia
Contact:

Re: Iskustvo - Reto

Post by emil »

Cao,citam ovo sve i ne mogu da vijerujem.Ja sam bio u Retu 22 mjeseca i izasao sam u septembru 2011,Ima istine u onome kako je opisano funkcionisanje centra ,ali i iskrivljenog razmisljanja ogorcenog covijeka koji je dok je bio tamo u potpunosti ucestvovao u svemu.Zasto?Zato sto je morao?Ne.Mozes otici kad hoces to znamo svi koji smo bili tamo.Zato sto su ti svi okrenuli ledja jer si uprsko stvar.Da.I nemas gdje da odes?Da .I ko ti pruzi ruku -Reto,sve postujes ,radis,cist si taj period i ne prepoznajes da si u prilici da primijenis stav,ponasanje i zaboravljas da stotine narkomana ''napolju'' nema tu priliku,a ti je imas.Tesko je ,ali vrijedi,jer ti daje sansu kakvu nemas ''napolju'',jer ti daje nadu kakvu nemas ''napolju''. Puknes i odes i zaboravis ili sto je jos gore odes a da nisi ni pokusao da shvatis kakvu si sansu imao. U stvari sa takvim stavom izadjes gori nego sto si i usao.Sta se ,naime ,desava kad izadjes sa takvim stavom ,a cist si jedno vrijema ,a u stvari si samo cekao da se dokopas gudre,alkohola,cigara, u silnoj zelji za tim svim i ne prepoznajes sta si sebi uradio zbog pogresnog stava,shvatas.I sam znas da nije jedan ''overio'' poslije ,jako opasan stav,po tebe ,naravno!!!!!!!!!Moje iskustvo iz Reta je pozitivno i zahvalan sam Bogu koji je dao strpljenje i ljubav da mi objasne gdje grijesim i sta bi valjalo da promijenim,a na meni je bilo da li hocu.Ja HOCU i ja ZELIM i to je ono sto me vodi i ne zalim se.Pozdrav svima
U Božićima kod Prijedora djeluje Centar za rehabilitaciju ovisnika „Novi početak“.Oni koji smatraju da im je boravak u komuni šansa za promjenu u životu mogu da se jave u „Hleb života“ na telefon +387 66 911 016 (viber)-Danko
https://bakajemil.webs.com
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Iskustvo - Reto

Post by ivica »

emil wrote:morao?Ne.Mozes otici kad hoces to znamo svi koji smo bili tamo.Zato sto su ti svi okrenuli ledja jer si uprsko stvar.Da.I nemas gdje da odes?Da .I ko ti pruzi ruku -Reto,s
I na taj najjadniji način uspostavlja svoj autoritet, radiš za njih uglavnom a pri tom zahvaljuješ bogu a ne njima ha ha ha
ignorance is bliss!
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Iskustvo - Reto

Post by sanela »

ivica wrote:
emil wrote:morao?Ne.Mozes otici kad hoces to znamo svi koji smo bili tamo.Zato sto su ti svi okrenuli ledja jer si uprsko stvar.Da.I nemas gdje da odes?Da .I ko ti pruzi ruku -Reto,s
I na taj najjadniji način uspostavlja svoj autoritet, radiš za njih uglavnom a pri tom zahvaljuješ bogu a ne njima ha ha ha
Ivice, ne pretjeruj OPET.
Prihvati da nekome nešto može pomoći, što tebi ne može. Ljudi smo, različiti. Let go.
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Iskustvo - Reto

Post by ivica »

Dobro bit ću pristojan. :evil:
ignorance is bliss!
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Iskustvo - Reto

Post by sanela »

ivica wrote:Dobro bit ću pristojan. :evil:
Hvala lijepo.
User avatar
selma
Posts: 807
Joined: Thu Oct 11, 2007 2:52 pm
Location: Beograd

Re: Iskustvo - Reto

Post by selma »

emil wrote:

jes to ti hercegovac? :) pozdrav ti
Grad razoren bez zidina, takav je čovjek koji nema vlasti nad sobom.
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: Iskustvo - Reto

Post by demijan »

U komunama koje vode na principu vere je procenat izlecenih 30% u centrima koje organizuje drzava 1%...Ima sigurno stvari koje jos nisu definisane i gde treba da se uvede neki bolji nacin ali sustina je u promeni nacina zivota a ne samo resavanje trenutne krize i par meseci stabilizacije pa onda ponovo...godinu i nesto boravka u komuni je optimalno vreme za menjanje nekih stavova i zivota.Naravno da ima recidiva posle komune ali ipak procenat izlecenih je daleko veci nego u bilo kojoj instituciji.
Kada te odbace svi,kada vise ne znas gde udaras ipak treba biti zahvalan ljudima koji zele da pomognu pa verovali da postoji kriz ili ne.To mi je potpuno irelevantno u odnosu na to da ima jos uvek ljudi koji su svoj zivot posvetili tome da pomognu drugima...
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: Iskustvo - Reto

Post by demijan »

Ja mislim da poenta i jeste u potpunoj izolaciji od spoljnog sveta i smanjenje uticaja koji mogu biti okidac za ponovno uzimanje.Ako i ima ispiranja mozga ono je u funkciji prevazilazenje problema opijata.
Ni ja stvarno ne znam niti sam uspeo da shvatim da li su pentoksonalci,jehove,protestanti ali to mi u krajnjem zbiru nije ni bitno.Njihov program se zasniva na radu,nalazenju novog ja i menjanju licnosti ovisnika,odnosno izbacivanju narkomanskog razmisljanja e sada to je Hriscanski centar i normalno je da im je Biblija vodic ali to je receno svakom prilikom ulaska...
Ima tu naravno i licemera ali vecinom su ok ljudi...
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: Iskustvo - Reto

Post by demijan »

Evo bas intervju koji su dali uz Reto Srbija...

Arsen Borojević iz centra „Reto – ima nade”, član je ekipe odgovornih u jednom od takvih centara koji je osnovan kao NVO.Stacionarse nalazi u Resniku. Ova institucija poseduje i sličan objekat u Nišu. Ta organizacija upisana je u registar udruženja, društvenih organizacija i političkih organizacija, koji se vodi kod Ministarstva za ljudska i manjinska prava, kao – udruženje građana.

– Osnovani smo kao nevladina organizacija i u Srbiji smo registrovani 2003. godine. „Reto centar” funkcioniše u 27 zemalja u svetu, po istim principima: mi smo hrišćanski, besplatni centar, ali nismo pod patronatom nijedne religiozne organizacije. Karakteristični smo po tome što smo svi imali probleme sa bolestima zavisnosti – kaže Borojević.

On je nekada bio narkoman.Prema njegovim rečima, centar se finansira samostalno, od sopstvenog rada svih u zajednici.

– Vršimo selidbe, držimo auto-perionicu, prodavnice polovne robe...Ovde nema razlike između štićenika i uprave. Svi funkcionišemo zajedno – kaže Borojević, navodeći da u programu centra, postoje tri etape: detoksikacija, rehabilitacija i resocijalizacija.

Na naše pitanje, kako se detoksikacija i rehabilitacija vrše bez lekara, on kaže da se u lečenju ne koriste lekovi, dok su cigarete i alkohol zabranjeni.

– Batina nema ni slučajno. Mi smo apsolutno otvoreni kao centar, sarađujemo sa svim državnim institucijama. Detoksikaciju, recimo, obavljamo dugim šetnjama, davanjem čajeva od kamilice. Trenutno nas je 130 u Srbiji. Kroz „Reto centar” je prošlo 2.000 osoba, dobar deo uspešno. Tokom ovih devet godina, ogroman broj porodica je kontaktirao sa nama, jer nisu nalazili drugi izlaz. Mnogo puta je finansijski problem bio prepreka da ti ljudi dobiju adekvatnu pomoć – priča Borojević.

Predsednik organizacije za borbu protiv narkomanije „Izlazak” Aleksandar Jevremović kaže da je taj centar takođe registrovan kao NVO, ali da se ne bavi rehabilitacijom niti bilo kakvom vrstom lečenja, već resocijalizacijom. Većina u „Izlasku” su takođe bivši zavisnici.

– Tek kada završe lečenje i rehabilitaciju, ti ljudi dolaze kod nas. Tada počinje prava borba, da se čovek ne bi vratio na staro. Ključno je kako da se ti ljudi zaposle. Mi imamo saradnju sa nekim lekarima, ali dosad nas nisu posećivale zdravstvene inspekcije. Naš centar se prvenstveno trudi da tim ljudima obezbedi posao. Nemamo ni stacionar – ukazuje Jevremović.
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Iskustvo - Reto

Post by ivica »

Vjerske zajednice najbolje iskorištavaju jad i tugu njima nevolja ide u prilog,a to što spontano, slučajno, tu i tamo neko zahvaljujući njima ostane čist više godina nije nikakvo mjerilo ni pravilo da bi odredili šta je pouzdano i najučinkovitije.
21 je vijek, informacije se brzo šire,ali i dezinformacije, unatoč tome ljudi postaju nekako svijesniji prisutnosti i namjere predatora. Egoisti smo postali kao nikad prije! ,a egoista prepozna egoistu. Predator je egoista.
ignorance is bliss!
Post Reply