Iskustvo - Reto

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

Post Reply
Esternikes
Posts: 0
Joined: Tue Jan 31, 2012 11:09 am

Iskustvo - Reto

Post by Esternikes »

Iskustvo iz Reto-Centra: Proveo sam u reto centru 14 meseci,pre odlaska u komunu bio sam zavisnik 7 godina poceo sam sa Marihuanom,ekstazijem i zavrsio na Heroinu i Metadonu,ono sto iz licnog iskustva mogu preneti da boravak tamo nije ni malo lak,o cemu se zapravo radi:kada pozovete centar vrlo brzo posle par dana ucicete ja licno usao sam u stacjonarnu kucu reta na Avali u Beogradu,odmah po dolasku oduzete su mi licne stvari pretresli su me skinuli golog i poslali na tusiranje,po prolasku krize posle 15dana poceo je pravi kosmar,odmah sam poceo sa teski fizickim radovima koji nisu prestajali do poslednjeg dana mog boravka,radili smo teske poslove istovare i odvoz suta,nosili smo dzakove sa cementom utovarali i istovarali kamione radili u ato-perionicama i jos puno iscrpljujucih poslova,kada bi se pozalio da nemozes vise odmah oko tebe bi se skupila grupa momaka iz centra i provocirali bi te mogao si da se drogiras a sada ne mozes da radis,i slicne stvari.Kao nagradu za svoj rad dobio bi Krevet 3 puta nedeljno Tusiranje i ocajnu hranu,npr:za dorucak bi imali bajata peciva koja centar dobija od Beogradskih pekara radi se o pecivima koja nisu prodata i bila bi bacena,ovako teski poslovi dovodili su u situaciju nas koi smu tu boravili da budemo veliki licemeri jedni prema drugima u borbi za sto bolje radno mesto i neke povlastice,zabranjeno ti je da pricas sa momcima sa koima zivis sem sa par njih kako oni nazivaju odgovornim momcima,na svakih 15 dana imas telefonski poziv u trajanju od 15 minuta,sa svojom porodicom ako planiras da im se pozalis ZABORAVI pored tebe stoji momak koi pazljivo slusa o cemu razgovaras sa Majkom ili Ocem i svaku takvu temu odmah prekida,ne moram da pominjem da ako to i pokusas otezao si sebi boravak i to debelo.Sa propagandom nimalo ne zaostaju cela kuca izlepljena je u takozvanim hriscanskim nalepnicama non stop ti pricaju teme tipa pokajanje obracenje i slicno imaju i svoje kako oni nazivaju elevanse u kojima slave boga sa strane gledano upadaju u potpuni trans.Takva psihicka tortura traje iz dana u dan; a da je centar besplatan ZABORAVI,tacno besplatan je ulazak ali ces svaku casu popijene vode debelo zaraditi prava istina je da se radi o velikom obrtu novca na mestu u kom sam ja bio bilo nas je 160 momaka i devojaka radna snaga koja ne trazi platu,sve ovo ne moze mi niko osporiti jer sam bio,video i prenosim licno iskustvo ne nesto nauceno.Jedino da nazovem dobro u svemu tome je sto tu covek moze videti do koje granice drogiranjem dovodi sebe i sta sve mora da trpi zbog toga pa ako ima malo mozga da se zapita treba li mu to u zivotu.Sa sigurnoscu tvrdim da je potpuno lazno njihovo predstavljanje da su neprofitibilan centar (kako da ne)! ps: Radi se o Verskoj Sekti koja tacno zna za sta se zalaze i o velikom obrtu novca.Ne drogiram se vec 3 godini nepusim i nepijem.pozdrav
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by sanela »

@Esternikes
Vidim da si ti u Retu ostao 14 mjeseci i da si čist tri godine, što znači da ti je Reto pomogao da ostaneš čist. Bilo bi normalno s tvoje strane da budeš zahvalan što su ti ljudi bili tu za tebe i što su ti pomogli da budeš dobro danas. Ja nisam bila u komuni, ali ima ljudi koji su bili u Retu i vjerujem da će prokomentarisati ovo što si napisao.
Pozdrav
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Iskustvo - Reto

Post by saša-ex »

A sto ostade 14 meseci???
Primili su te ljudi kao govno narkomansko, kao sto su i mene, prizili ti ruku kad niko drugi nije hteo, nisu te zadrzavali tamo na silu, i sad si nasao da seres po njima... Da, bas si im ti bio potreban, da bi zaradili na tebi i da bi se neko obogatio... Ko? Arsen? Markos? Pa gde trose to bogatstvo, kad zive s tobom pod istom krovom?
Pa kad je sekta, kako si uspeo da ne postanes sektas? Inteligencijom ili obrazovanjem?
I 'leba ti, kako si uspeo da se izlecis, ako je tamo tortura, sektasenje i izrabljivanje radne snage???
SAMO CEO ŽIVOT...
User avatar
mislim051
Posts: 12
Joined: Tue Mar 01, 2011 10:04 am
Location: Rijeka

Re: Iskustvo - Reto

Post by mislim051 »

sale imam jedno pitanje
sta se desi recimo sa osobom koja dodje u komunu i kaze da nece da radi (recimo ne sve poslove nego samo fizikaliju ) a nece ni da ode iz komune
Da nisam zgodan bio bi nezgodan :)
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Iskustvo - Reto

Post by saša-ex »

Pa realno, nisam cuo da se takav mamlaz pojavio....zasto? zato sto pored sebe vidi momka, koji je 10 godina tu, recimo vodi kucu, i radi potpuno iste poslove kao i ovaj....i valjda seu svakom probudi savest. Naravno, niko te ne tera na silu da radis, ako to ne mozes....
SAMO CEO ŽIVOT...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Iskustvo - Reto

Post by ziki »

Neka iskustva iza tih centara su kao iz konc logora, nije mi jasno.
Ja sam malo upoznat sa zemljom zivih preko crkve ovde i nekih prijatelja, ali mi je neshvatljivo da ljudi upadaju u te druge centre da ih maltretiraju tamo, da rintaju da bi zasluzili jedan budjavi obrok i krevet kad iznemognes.
Nije mi jasno kako dozvolis nekome da ti porobi volju, da te uzme tako pod svoje i upotrebljava kao jeftinu radnu snagu, jos je prisutno i sektasenje.
Pa imam kuci krevet i hranu uvek, ako vec dodjes u takvu situaciju ne daj boze sedi onda kuci.
Znam da se desavalo da maloletnici odu tako zaslugom naivnih i slabo upucenih roditelja, ne verujem da jedan covek od 25,6 ili 30 godina moze sebi da dozvoli taj mazohizam.
A pogotovo da dozvolis nekom da te maltretira bolesnog i iscrpljenog to je malo krsenje osnovnih ljudskih prava.
Znaci te price o pojedinim centrima ili su napumpane malo ili se sve radi o tim nesrecnim klincima koje su roditelji odveli tako negde.
Sa metodama iz crne reke se valjda zavrsilo jednom zavek.
...
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Iskustvo - Reto

Post by ivica »

Esternikes wrote:Iskustvo iz Reto-Centra: Proveo sam u reto centru 14 meseci,pre odlaska u komunu bio sam zavisnik 7 godina poceo
i tako dalje .. evo ti link pa pročitaj i bit će ti sve jasnije. Da napomenem Svaka čast svakome ko se skine i ostane čist pa makar... evo ti link Esternikes pa vidi ima li nešto što povezuje RETO centar u cijelini sa ovim tekstom tj pronađi reto u tekstu :) :

http://hermetizam.com/index.php?option= ... Itemid=134
ignorance is bliss!
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Iskustvo - Reto

Post by ivica »

Esternikes wrote: Radi se o Verskoj Sekti koja tacno zna za sta se zalaze i o velikom obrtu novca.Ne drogiram se vec 3 godini nepusim i nepijem.pozdrav
Nebi se posve složio sa tobom zato što mnogi koji ajmoreć vrbuju druge ne rade to isključivo zbog love. To rade podsvjesno! To je bitna stvar! Ljudi krivo predočuju sebi pojmove poput - vrbovanje, sekta , robijanje, i prije svega iskorištavanje...
Ljudi jedu ljude! Nije da ljudi hoće preko drugih nešto postić u materijalnom , ne. To je egoizam, to je užas.
Ma svaki oblik humanitarnog rada je egoizam. Uh di sam se ja zaposlio!? Ajme
ignorance is bliss!
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Iskustvo - Reto

Post by ivica »

ziki wrote: Nije mi jasno kako dozvolis nekome da ti porobi volju, da te uzme tako pod svoje i upotrebljava kao jeftinu radnu snagu, jos je prisutno i sektasenje.
Volju ti je prije toga porobio heroin, a poslije uzeo onaj koji te izbombardirao osjećajem krivice tj. atentata na karakter kako imaš opisano na linku koji sam zalijepio. Viš ziki meni je to "sekta" i bio povod za ulazak u sličnu komunu kao reto. Samo da se uvjerim. Meni volju nisu uzeli, ja sam se u sebi smijao...
Moja je volja moje sveto božanstvo. To nije religija to je volja. To nije patetika to je snaga.
To nije sjećanje to je zaborav. I tako dalje jeli...

Ja sam proživio isto kao i ovaj nesretnik što je začeo temu i kad sve sagledam nije mi jasno zašto to ljudi toliko dramatiziraju ?!? Zašto ?!?
ignorance is bliss!
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Iskustvo - Reto

Post by ivica »

mislim051 wrote:sale imam jedno pitanje
sta se desi recimo sa osobom koja dodje u komunu i kaze da nece da radi (recimo ne sve poslove nego samo fizikaliju ) a nece ni da ode iz komune
A i ti brate pitaš pitanja. Čuj nitko te prisilno ne odvodi u kuću koja ima svoja PRAVILA i koja se moraju poštivat pod uvjetom ostanka. Na prvu ruku.
Jebote svi se boje posla!!1 Pa to nisu istine svi ej! Pa ja to ne kužim!
ignorance is bliss!
Post Reply