Iskustvo - Reto

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

Sagy
Posts: 150
Joined: Sun May 30, 2010 8:38 am

Re: Iskustvo - Reto

Post by Sagy »

najveci broj narkomana se izlecio upravo tamo
NIJE TOČNO!!!! Najveći broj ih je poslije komune uspio još neko vrijeme održavati stabilnu apstinenciju.
A gje su oni što su "pali" nakon 5,6,7 godina....? Pa oni što su 4-5 puta bili?

Ja ne pljujempo RETU,ako se sjećate,bio je post izvjesne individue pod potpisom Lara Croft,i tada sam ja ustao protiv iznošenja laži o retu,jer sam i ja osobno,tada bio tamo.
Ali,da se najveći broj sredio u komunama,nije istina,broj stabilnih apstinenanta nakon komune(ne računam one,koji su odlučili cijeli život ostat "pod staklenim zvonom"),je samo kap u moru.
Nažačlost,postoci kod svakog načina liječenja su jako niski.Žalosno,ali i stinito.

Evo iskopah i tu temu:

http://forum.narkomanija.ba/viewtopic.p ... eto+splita

Moj nick je tada bio Ludonja
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Iskustvo - Reto

Post by saša-ex »

Daj Sagy, mrzi me da se raspravljam, a i cemu, ali moram ti reci. Bavim se problemom narkomanije vrlo ozbiljno, uz razne statistike i podatke, i definitivno upravo komune, medju kojima je na nasim prostorima Reto tek jedna od 20, imaju definitivno najbolje procentu i izlecenju. To sto je neko poceo da se drogira nakon 5 godina provedenih u komuni, dokazuje jednu drugu stvar, da upravonajbolje rezultate komuna daje kad ljudi tamo provedu oko 2-3 godine. No nije to bitno, nego, sta ti mislis, koja vrsta lecenja daje najbolje rezultate?
SAMO CEO ŽIVOT...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Iskustvo - Reto

Post by ziki »

Nemoze to tako da se gleda,nisu svi ljudi isti.
Neko nemoze da izdrzi u komuni dva dana a neko ce i posle dve godine da ostane jos toliko.
Znaci da ne pomaze jednako svakome, neko se izvuce tamo a neko ostane na supstituciji i izgura napolju.
A ima i ljudi koji se izvade bez icega, tesko ali ih ima.
Imam jednog drugara skidao se tako na suvo,pomirio se sa sudbinom i evo ga sljaka vec tri godine u prodavnici, nije nesto narocito srecan ali shvatio je da mu je to parce kolaca i gura tako.
...
Sagy
Posts: 150
Joined: Sun May 30, 2010 8:38 am

Re: Iskustvo - Reto

Post by Sagy »

saša-ex wrote:Daj Sagy, mrzi me da se raspravljam, a i cemu, ali moram ti reci. Bavim se problemom narkomanije vrlo ozbiljno, uz razne statistike i podatke, i definitivno upravo komune, medju kojima je na nasim prostorima Reto tek jedna od 20, imaju definitivno najbolje procentu i izlecenju. To sto je neko poceo da se drogira nakon 5 godina provedenih u komuni, dokazuje jednu drugu stvar, da upravonajbolje rezultate komuna daje kad ljudi tamo provedu oko 2-3 godine. No nije to bitno, nego, sta ti mislis, koja vrsta lecenja daje najbolje rezultate?
NIjedna,ama baš nijedna.Postoje samo ljudi koji uspiju na gilo koji način,a njih je nažalost jako malo.
Kažu neki dr. da se mozak narkomana,djelimično oporavlja,tek nakon 5-6 godina apstinencije,ali ne pod "staklenim zvonom" koje komuna pruža.
Komune su savršena,gdje se pošalje ovisnika,da se njegovi bližnji odmore od njega i srede svoje živote.
Pa ja još nisam sreo narkomana,koj je s entuzijazmom otišao ui komunu(ne računam pvi dan,kad dođe razvaljen o magarac,pa je pun elana...do sutra ujutro).U komunu ljudi bježe.jer ne mogu više izdržat pritisak roditelja,murije,dugova,kamatara...Pa tko bi pri imalo zdrave pameti,došao skidat 100tinjak mg metadona uz šetnje i kamilicu????

Izliječi se dosta ljudi u komuni,ali ih se i izliječi metadonom,subom,blokatorima.Nezahvalno je vadit brojeve,svaki život je vrijedan.
Isto kao što se neki boje ostavit sub,ili met,tako se neki boje izaći,ili se uhvate vjere i Biblije,kao "pijan plota",često idući iz krajnosti u krajnost.


Poznjaem ljuee koji su bili lideri u retu,davali svjedočanstva na konvencijama.
Jedan od njih me kasnije tražio da mu sredim dop,a pola godine mi je bio lider!

Svaka opcija je dobra,samo nijedna ne barata s nekim golemm brojevina,nažalost.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Iskustvo - Reto

Post by ziki »

Tako je, nije zavisnost bolest gde se svi ljudi lece istim lekovima ili terapijama kao grip, hepatitis ,reuma itd. lupam..
Sve zavisi od licnosti, katraktera i u kojoj meri je covek psihofizicki istrosen i koliko je jak i motivisan da se leci.
Nekome je komuna spas,a neko jednostavno nemoze da bude odsutan od kuce zbog nekoga ili obaveza, pa se leci kuci.
...
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Iskustvo - Reto

Post by ivica »

Sagy wrote:
Moj nick je tada bio Ludonja
:D :D
ignorance is bliss!
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Iskustvo - Reto

Post by ivica »

Sagy wrote:
saša-ex wrote:Daj Sagy, mrzi me da se raspravljam, a i cemu, ali moram ti reci. Bavim se problemom narkomanije vrlo ozbiljno, uz razne statistike i podatke, i definitivno upravo komune, medju kojima je na nasim prostorima Reto tek jedna od 20, imaju definitivno najbolje procentu i izlecenju. To sto je neko poceo da se drogira nakon 5 godina provedenih u komuni, dokazuje jednu drugu stvar, da upravonajbolje rezultate komuna daje kad ljudi tamo provedu oko 2-3 godine. No nije to bitno, nego, sta ti mislis, koja vrsta lecenja daje najbolje rezultate?
NIjedna,ama baš nijedna.Postoje samo ljudi koji uspiju na gilo koji način,a njih je nažalost jako malo.
Kažu neki dr. da se mozak narkomana,djelimično oporavlja,tek nakon 5-6 godina apstinencije,ali ne pod "staklenim zvonom" koje komuna pruža.
Je, evo ja sam čist, u 6 mjesecu će mi bit 3 godine. I što se tiče mog oporavka mogu reć da još nije dobro jer mi se masu stvari vrti oko narkomanije. Jebote kao da je to jedini svijet za koji znam kako radi.
Kao da sam u nekoj praznini a izvan nje je taj ovisnički svijet ...
Dobra je praznina.

Sasa pita koja vrsta liječenja je dobra. A tu se radi o tome da šta god mu kažeš on će iskopat neki banalni prijmer di to nije uspilo nebi li opet tjerao vodu na svoj mlin. A to je tipično za zagovornike vjerskih komuna. Ja koliko sam vidio mali broj ljudi iznost dobre argumente, zdravorazumske protiv vjerskih kulteva. Tu se nema šta pričat.
ignorance is bliss!
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Iskustvo - Reto

Post by ivica »

Bio sam među ljudima koji su imali taj poriv da se ušlagiraju do kraja. Ja sam dok sam bio narkoman, sa njima se družio, sagledavao sve ssve stvari u njihovom životu i dosta su se razlikovali njihovi životni putevi i priče. Sve narkomane opet drži taj poriv za šlagiranjem koliko god si zabijen uvijek trežiš još. Neki govore da je to želja da se ponovi ugoda kao u prvim šutevima, a neki NI SAMI NAZNAJU ZAŠTO.
Ja nikad nisam bio takav i evo još dan danas ja pokušavam proniknut u psihu jedne osobe nebi li dobio bar mali odgovor za to. Mene to zanime.
Zašto me zanima? Zato što mi je 6 godine JEDINO bilo dop u glavi svaki dan, a opet nisam imao želju za šlagiranjem, zašarljivanjem totalnim ubijanjem uz pomoć dodatnih tableta i stvari sa strane.
Ej meni je pukla crvena lampica za alarm koji je bučio 3 poslijednje godine kada sam se uhvatio da pijem 4-5 heleksa prije šuta. Onda je stvar izgubila kontrolu i ja sam svakome priznao sve jer sam znao da apsolutno gubim svijet u kojem živim.
Ja sam otvorio vrata sebi za druge dimenzije, nesputan bilo kakvim vjerskim dogmama i uvjerenjima ljudi u mom okružrnju. Volio bi napomenit a to je bitna stvar ,jako bitna da sam ja u čeki za dop bio nekako smiren i sretan dok bi mi curio nos i dok bi zjevao čučeči ispod drveta na rubu grada čekajući dilerov auto. Brojao sam sate koji su prolazili dok sam bio u krizi i što bi više sati prošlo ja bi uzeo MANJE dopa...
Ja sam podsvijesno htio bit čist. Pobudila su se pitanja o smislu života ja sa m neograničen nemogu ja ne trpim ja vjeru. Jebeš to. Ima malu mali milio stvari od kojih se sastoji život i ja da to zatupljujem drogama i vjerom. Ne hvala. Žao mi ljudi koji se potapaju.
ignorance is bliss!
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Iskustvo - Reto

Post by ivica »

Upravo skidam film "Things We Lost in the Fire" sa Halle Berry Benicio Del Torom.
Bio sam pogledao neki dan na tv ali samo dio pa sam ga sad skinuo da pogledam cijeli.
Film se bavi problematikom droge, jedan đanki i jedna žena koja je udovica ili sl. i frajer joj pomaže neobično, ali jako jak film. Bolji od trainspotinga i sličnih ... puno bolji!!
evo skinuo se sada tražim titl.
ignorance is bliss!
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Iskustvo - Reto

Post by saša-ex »

Ponekad, ali samo ponekad, imam utisak kao da pisem zidu...
Sagy, kao sto rekoh, ima promera iz svake komune, koliko hoces, da se ljudi dohvate posle puno vremena droge.
Takodje, potpuno se slazem, da se ljudi izlece na razne nacine, i to je dobro. I ne moze se svako izleciti u komuni, niti je to cilj, niti je moguce. Poenta je bila, bez ikakvih brojki i procenata, da se najveci broj izleci upravo tamo. I to ti je tako. Normalno, tebi je iz tvoje perspektive sada potrebno da hvalimo supstituciju kao nacin lecenja. Ja to ne mogu, realnost koju poznajem mi govori potpuno suprotno. Tebi naravno zelim da se izlecis, i posvetis porodici i normalnom zivotu, ali ozbiljno. A upravo radim na tome, da se ljudima koji si na supstituciji u Srbiji, pruzi mnogo bolja podrska.
Ivice, ja sam daleko od iskljucivosti. Mrzi meo tome vise i da pisem. Svako na ovom svetu, u bilo kojoj temi, uglavnom fura svoj fazon, cesto i ne zeleci da procita, shvati ili razume, onaj koji ima drugacije stavove i misljenje. Mene realno bole uvo, da tebi objasnjavam sada sta je verski kult, sta zajednica, a sta crkva. Alistera, ruze, Bhavadgite, ucenjaifiloSofije sam proucavao jos ko klinac mali, ovo je ipak forum za druge stvari, mislim da mozes sa Voyom o tome i privatno. Ali samo jedno, sto se tice kultova, kada su u pitanju terapeutske zajednice, na ovim prostorima, jedino sto je licilo na to, sa svim negativnim konotacijama, moze da bude jedino komuna Crna reka, sve ostale zajednice vezane su mahom uz katolicku, pravoslavnu i neku od protestantskih crkvi, u to uglavnom evandjeosku. Konkretno Reto centar, nije vezan ni za jednu crkvu, moze se reci da su prerasli sami u versku zajednicu.
SAMO CEO ŽIVOT...
Post Reply