Iskustvo - Reto

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Iskustvo - Reto

Post by ivica »

saša-ex wrote:Ponekad, ali samo ponekad, imam utisak kao da pisem zidu...
Sagy, kao sto rekoh, ima promera iz svake komune, koliko hoces, da se ljudi dohvate posle puno vremena droge.
Takodje, potpuno se slazem, da se ljudi izlece na razne nacine, i to je dobro. I ne moze se svako izleciti u komuni, niti je to cilj, niti je moguce. Poenta je bila, bez ikakvih brojki i procenata, da se najveci broj izleci upravo tamo. I to ti je tako. Normalno, tebi je iz tvoje perspektive sada potrebno da hvalimo supstituciju kao nacin lecenja. Ja to ne mogu, realnost koju poznajem mi govori potpuno suprotno. Tebi naravno zelim da se izlecis, i posvetis porodici i normalnom zivotu, ali ozbiljno. A upravo radim na tome, da se ljudima koji si na supstituciji u Srbiji, pruzi mnogo bolja podrska.
Ivice, ja sam daleko od iskljucivosti. Mrzi meo tome vise i da pisem. Svako na ovom svetu, u bilo kojoj temi, uglavnom fura svoj fazon, cesto i ne zeleci da procita, shvati ili razume, onaj koji ima drugacije stavove i misljenje. Mene realno bole uvo, da tebi objasnjavam sada sta je verski kult, sta zajednica, a sta crkva. Alistera, ruze, Bhavadgite, ucenjaifiloSofije sam proucavao jos ko klinac mali, ovo je ipak forum za druge stvari, mislim da mozes sa Voyom o tome i privatno. Ali samo jedno, sto se tice kultova, kada su u pitanju terapeutske zajednice, na ovim prostorima, jedino sto je licilo na to, sa svim negativnim konotacijama, moze da bude jedino komuna Crna reka, sve ostale zajednice vezane su mahom uz katolicku, pravoslavnu i neku od protestantskih crkvi, u to uglavnom evandjeosku. Konkretno Reto centar, nije vezan ni za jednu crkvu, moze se reci da su prerasli sami u versku zajednicu.
Ma sve super sve pet, sasa ništa neman kontra tebe , ali religiju i vjeru smatram samo zamjenom za slabost koju je napravio dop. Zapravo da pravo kažem sve vjerske institucija,zajednice bla bla toliko tiho prezirem da iz mene izbija samo cinizam i zlo pri samoj pomisli na to.

Kako ide u tom tvom programu ? Ima li pozitivnih pomaka? Kako se ono zove zajednica u koju si uključen.
Ajme kako san glup nemogu se sjetit a pišem post a neda mi se tražit..
ignorance is bliss!
Mladjan96
Posts: 6
Joined: Wed Mar 14, 2012 10:43 am

Re: Iskustvo - Reto

Post by Mladjan96 »

:finga: drago mi je zbog vas da uspjevate!
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: Iskustvo - Reto

Post by demijan »

Ne razumem zasto tolika prozivka na Reto...Oni se ljudi tamo maksimalno trude da pomognu kako mogu i znaju.ako nekom ne odgovara neka izadje ili jednostavno neka presedi sastanak ako mu ne odgovara da slusa o religiji.Poenta je da covek promeni sebe a ne samo da ostavi drogu trenutno i prevazidje fizicku krizu trenutnu...
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Iskustvo - Reto

Post by ivica »

Zbog alternative demijane ,zbog razumne alternative. Vjerske komune su javno mišljenje o narkomanima svrstale u omraženi nam stereotip. Ajmoreć ili si ovisnik ili vjernik. Sve kao nema alternative, nema slobode, ili jesi ili nisi. Nema alternative ,ne nude slobodan izbor već samo po njihovome. Neka bude ovako -tupilom protiv ovisnosti. A dobro, jednako besmisleno kao i - jointom protiv sporta. Svi smo mi isus.
ignorance is bliss!
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: Iskustvo - Reto

Post by demijan »

ivica wrote:Zbog alternative demijane ,zbog razumne alternative. Vjerske komune su javno mišljenje o narkomanima svrstale u omraženi nam stereotip. Ajmoreć ili si ovisnik ili vjernik. Sve kao nema alternative, nema slobode, ili jesi ili nisi. Nema alternative ,ne nude slobodan izbor već samo po njihovome. Neka bude ovako -tupilom protiv ovisnosti. A dobro, jednako besmisleno kao i - jointom protiv sporta. Svi smo mi isus.
jasno mi je o cemu pricas ipak treba imati u vidu i to da da bi pomogao ljudima koji su u problemu,koji manipulisu svima,lazu,varaju ipak moras da imas veru i to pravu u nesto vise.Sta znam video sam i neke negativne stvari sto kazes ali opet mnogo vise je pozitivnih...
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Iskustvo - Reto

Post by ivica »

Ja to ne pobijam, ne sumnjam u pozitivu. samo rezultat mi je nekako patetičniji od zbroja i brojeva.
Hoću reć da je priča "opranaca" patetičnija od priče aktualnih ovisnika, đankija jelte.
Sa đankijem bar moš pričat o mjuzi lou reeda ili otić na svirku ili pivo :rock:
ignorance is bliss!
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: Iskustvo - Reto

Post by demijan »

Jedna stvar mi nikako nije bila jasna.Zasto spaljuju knjige za koje misle da nisu odgovarajuce za to mesto?
Jeza me je uhvatila kada sam to video...
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Iskustvo - Reto

Post by sanela »

demijan wrote:Jedna stvar mi nikako nije bila jasna.Zasto spaljuju knjige za koje misle da nisu odgovarajuce za to mesto?
Jeza me je uhvatila kada sam to video...
Gdje to, majke ti?
Još ćete početi pisati kako crvenokose djevojke spaljuju na lomači, jer su vještice...
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: Iskustvo - Reto

Post by demijan »

sanela wrote:
demijan wrote:Jedna stvar mi nikako nije bila jasna.Zasto spaljuju knjige za koje misle da nisu odgovarajuce za to mesto?
Jeza me je uhvatila kada sam to video...
Gdje to, majke ti?
Još ćete početi pisati kako crvenokose djevojke spaljuju na lomači, jer su vještice...
U retu.Nisam ukapirao zasto to rade.Razumem kada piksle i tako te stvari unistavaju ali knjige su me bas zbunile.Ne pricam bezveze,to sam licno video...I to se eto da kazem ne radi javno da svi vide ali moje radno mesto je u tom trenutku bilo sa likom koji je dobio zadatak da ih spali.Jos me je i pitao da dodjem da se ogrejem na lomaci...Doduse moram reci da nisu sve spaljivali,samo one za koje smatraju da imaju neprimeren sadrzaj...
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Iskustvo - Reto

Post by ivica »

demijan wrote:Jedna stvar mi nikako nije bila jasna.Zasto spaljuju knjige za koje misle da nisu odgovarajuce za to mesto?
Jeza me je uhvatila kada sam to video...
Furaju se na naciste. To radi svaki režim.
ignorance is bliss!
Post Reply