Iskustvo - Reto

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Iskustvo - Reto

Post by ziki »

Ok su komune, tu izuzimam crnu reku i onog Peranovica koga sam sreo na jednom seminaru nevezano za narkomaniju.
Tako nadmenog i pokvarenog coveka nisam skoro sreo a uglavnom postujem svestenike.
A ipak i supstitucija je u realnom zivotu spasla mnoge zivote i raspade mnogih porodica, dali privremeno ili potpuno pokazace vreme.
Obojica ste u pravu i za jedno i drugo, i komune i supstituciju.
Statistika je kurac, svakom je svoj zivot najvazniji jebes brojeve.
...
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Iskustvo - Reto

Post by ivica »

Je, ali vjerski "program" u obliku nametanje pravovjerja u bilo kakvoj zajednici ili sredini je posebno i ubitačno štivo. Gadan umor! To je za izuzetno inteligentne. :D Kvragu i tuga kvragu i jad.
ignorance is bliss!
urke
Posts: 2
Joined: Fri Mar 02, 2012 8:34 am

Re: Iskustvo - Reto

Post by urke »

Vec dugo (Par godina pratim ovaj forum redovno ,ali kao gost) , sada sam se registrovao samo da bih potvrdio tvrdnju iz prvog posta na ovoj temi ! 99% je sve tacno sto je napisano ! Cak nije sve i napisao .

Bio sam u retu 7 meseci , naravno da ne bih ostao ni 7 dana ali muka me je naterala ! Nisam imao drugog izbora ( Kako i zbog cega necu da otkrivam , jer je to moj licni problem ).
Takodje posle godinu ipo - dve sam bio u Crnoj Reci i to u najgore vreme - dok je otac Branislav ziveo dole sa porodicom ! Kada su peglanja bila i po par puta dnevno, za najmanju sitnicu ).. Ali mogu vam reci da je Crna Reka u poredjenju sa reto centrom smesna ( mislim na psihicka maltretiranja ).
Ostalo mi je u glavi kada sam prvi put koristio telefon , naravno lik je stajao pored mene i naculjio usi ! Ja tako pricam sa caletom , u principu istinu i pricam mu pricu kako smo juce istovarali sleper sa cementom nas 5 , a jos tri lika su stajali sa strane , cirkali fantu i non stop provokacije ( tipa sta je narkomani , ovo je droga od koje se ne umire .. bavite se sportom a ne drogom..itd. ), u tom trenutku lik mi je zgrabio slusalicu i kao treba da kaze caletu nesto zaboravio je , ustvari rekao mu je kako sam vredan , hocu da radim .. ide mi rad od ruke i ostale gluposti ! Naravno ja vise nisam dobio slusalicu i malo je falilo da se pobijemo !
E tek tada je poceo psihicki maltret od te prve ekipe.. Da bih sve napisao trebalo bi mi mesec dana !
Sto se tice hrane lik je 100% u pravu ! Blaga katastrofa. I uvek ista prica, tj. izvlakusa nema se kesa , bla,bla.. a u stvari velike se pare okrecu gore i to svi znaju ! Otac Branislav bar to ne krije , voze se motori , dzipovi .. zivi se siroko , a ovi gore namazano kriju to !
Na kraju ni najgorem dusmaninu ne bih preporucio da idu na Avalu ! Ako je bas dotle doslo Crna Reka je sto puta bolja varijanta, prvo sto je Hriscanski centar , a ne tamo neka leva verovanja za koje nema drugog objasnjenja i reci sem sekte !
saša-ex wrote:A sto ostade 14 meseci???
Primili su te ljudi kao govno narkomansko, kao sto su i mene, prizili ti ruku kad niko drugi nije hteo, nisu te zadrzavali tamo na silu, i sad si nasao da seres po njima... Da, bas si im ti bio potreban, da bi zaradili na tebi i da bi se neko obogatio... Ko? Arsen? Markos? Pa gde trose to bogatstvo, kad zive s tobom pod istom krovom?
Pa kad je sekta, kako si uspeo da ne postanes sektas? Inteligencijom ili obrazovanjem?
I 'leba ti, kako si uspeo da se izlecis, ako je tamo tortura, sektasenje i izrabljivanje radne snage???
Da nije im on bio potreban da zarade .. ali on , ja , Pera , Zika .. Marko , Ivan ... sakupi se lepo :)
Ko Arsen?Markos? .. Da bas oni . I pusti te price kada i sam znas kako i sta ;)
Sigurno ima i razloga zasto taj isti Arsen ne sme ni Banjicom da se proseta , a kamoli po Beogradu ;)
I tvrdis da nije sekta ? Nemam vremena sada , ali jednom prilikom cu da opisem njihove tako ih nazovi seanse , skupive .. molitve necu da kazem jer je to Hriscanski obred i ne zelim ono zlo gore da poredim sa Hriscanskom crkvom !
Obecavam sledeci put kada budem pisao sve detalje cu opisati .. njihove medjusobne razgovore koje niko drugi nije smeo da cuje , ali eto nasao se neko :)

Veliki pozdrav ! I moj savet ima preko 20 komuna na prostoru bivse YU .... ovo zlo zaobilazite u sirokom krugu !
urke
Posts: 2
Joined: Fri Mar 02, 2012 8:34 am

Re: Iskustvo - Reto

Post by urke »

I da zaboravio sam , svakoga koga interesuje ko sam i sta sam : ne krijem , posaljite mi privatnu poruku i ja cu vam se lepo , kulturno predstaviti ( jer znam i ocekujem .. ima ih tu na forumu )
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Iskustvo - Reto

Post by ivica »

urke wrote: Bio sam u retu 7 meseci , naravno da ne bih ostao ni 7 dana ali muka me je naterala ! Nisam imao drugog izbora ( Kako i zbog cega necu da otkrivam , jer je to moj licni problem ).
To je sve rečeno... tu je sve. Muka te natjerala.
ignorance is bliss!
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Iskustvo - Reto

Post by ivica »

saša-ex wrote:Ponekad, ali samo ponekad, imam utisak kao da pisem zidu...
Sagy, kao sto rekoh, ima promera iz svake komune, koliko hoces, da se ljudi dohvate posle puno vremena droge.
Takodje, potpuno se slazem, da se ljudi izlece na razne nacine, i to je dobro. I ne moze se svako izleciti u komuni, niti je to cilj, niti je moguce. Poenta je bila, bez ikakvih brojki i procenata, da se najveci broj izleci upravo tamo. I to ti je tako. Normalno, tebi je iz tvoje perspektive sada potrebno da hvalimo supstituciju kao nacin lecenja. Ja to ne mogu, realnost koju poznajem mi govori potpuno suprotno. Tebi naravno zelim da se izlecis, i posvetis porodici i normalnom zivotu, ali ozbiljno. A upravo radim na tome, da se ljudima koji si na supstituciji u Srbiji, pruzi mnogo bolja podrska.
Ivice, ja sam daleko od iskljucivosti. Mrzi meo tome vise i da pisem. Svako na ovom svetu, u bilo kojoj temi, uglavnom fura svoj fazon, cesto i ne zeleci da procita, shvati ili razume, onaj koji ima drugacije stavove i misljenje. Mene realno bole uvo, da tebi objasnjavam sada sta je verski kult, sta zajednica, a sta crkva. Alistera, ruze, Bhavadgite, ucenjaifiloSofije sam proucavao jos ko klinac mali, ovo je ipak forum za druge stvari, mislim da mozes sa Voyom o tome i privatno. Ali samo jedno, sto se tice kultova, kada su u pitanju terapeutske zajednice, na ovim prostorima, jedino sto je licilo na to, sa svim negativnim konotacijama, moze da bude jedino komuna Crna reka, sve ostale zajednice vezane su mahom uz katolicku, pravoslavnu i neku od protestantskih crkvi, u to uglavnom evandjeosku. Konkretno Reto centar, nije vezan ni za jednu crkvu, moze se reci da su prerasli sami u versku zajednicu.
Ma sve super sve pet, sasa ništa neman kontra tebe , ali religiju i vjeru smatram samo zamjenom za slabost koju je napravio dop. Zapravo da pravo kažem sve vjerske institucija,zajednice bla bla toliko tiho prezirem da iz mene izbija samo cinizam i zlo pri samoj pomisli na to.

Kako ide u tom tvom programu ? Ima li pozitivnih pomaka? Kako se ono zove zajednica u koju si uključen.
Ajme kako san glup nemogu se sjetit a pišem post a neda mi se tražit..
ignorance is bliss!
Mladjan96
Posts: 6
Joined: Wed Mar 14, 2012 10:43 am

Re: Iskustvo - Reto

Post by Mladjan96 »

:finga: drago mi je zbog vas da uspjevate!
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: Iskustvo - Reto

Post by demijan »

Ne razumem zasto tolika prozivka na Reto...Oni se ljudi tamo maksimalno trude da pomognu kako mogu i znaju.ako nekom ne odgovara neka izadje ili jednostavno neka presedi sastanak ako mu ne odgovara da slusa o religiji.Poenta je da covek promeni sebe a ne samo da ostavi drogu trenutno i prevazidje fizicku krizu trenutnu...
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Iskustvo - Reto

Post by ivica »

Zbog alternative demijane ,zbog razumne alternative. Vjerske komune su javno mišljenje o narkomanima svrstale u omraženi nam stereotip. Ajmoreć ili si ovisnik ili vjernik. Sve kao nema alternative, nema slobode, ili jesi ili nisi. Nema alternative ,ne nude slobodan izbor već samo po njihovome. Neka bude ovako -tupilom protiv ovisnosti. A dobro, jednako besmisleno kao i - jointom protiv sporta. Svi smo mi isus.
ignorance is bliss!
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: Iskustvo - Reto

Post by demijan »

ivica wrote:Zbog alternative demijane ,zbog razumne alternative. Vjerske komune su javno mišljenje o narkomanima svrstale u omraženi nam stereotip. Ajmoreć ili si ovisnik ili vjernik. Sve kao nema alternative, nema slobode, ili jesi ili nisi. Nema alternative ,ne nude slobodan izbor već samo po njihovome. Neka bude ovako -tupilom protiv ovisnosti. A dobro, jednako besmisleno kao i - jointom protiv sporta. Svi smo mi isus.
jasno mi je o cemu pricas ipak treba imati u vidu i to da da bi pomogao ljudima koji su u problemu,koji manipulisu svima,lazu,varaju ipak moras da imas veru i to pravu u nesto vise.Sta znam video sam i neke negativne stvari sto kazes ali opet mnogo vise je pozitivnih...
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
Post Reply