Iskustvo - Reto

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Iskustvo - Reto

Post by sanela »

Pazite kako citirate tekst, jer je tesko pratiti sta je ko napisao.
Mozete oznaciti tekst i kliknuti na dugme quote iznad prozora u kojem pisete poruku.
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Re: Iskustvo - Reto

Post by davor »

Nisi ništa demantirao samo dodao jeftine fore Reta centra dok ne želiš biti pasivan i ponizan do apsurda u kući onda se nisi ni drogirao po njihovom poučku.Ti si vjerojatno po prirodi pasivan i poslušan momak pa si ostao u kući.Nemoj molim te lagati da se ne tjera nikog da čita Bibliju ne laži nema smisla.Točnije novi zavjet Bibliju dobiješ poslje jednog vremena i to je obvezatna i jedina literatura unutra.Da se radi radi se i ništa isam naveo protiv toga.Ne samo da ne vjeruju da je Isus razapet nego im niti Papa ama baš ništa ne predstavlja osim sprdnje.I ne pričam nešto o čemu nemam poima jer sam bio tamo dok vjerojatno ti nisi još ni znao da Reto i ostale institucije postoje.Tko može minimalno 2.g. toliko po njihovom traje liječenje bez: TV programa,samo dvd, bez apsolutno svih dnevnih informacija, bez ijedne knjige,romana samo Novi zavjet i Biblija,bez radia naravno samo nasnimljene krščanske pjesme,molitva ujutro i navečer,tel. poziv samo jednom mjesečno,posjet porodice tek nakon više od godine dana.Potpuna izoliranost od vanjskog svijeta.Ali kažem kome se sviđaju takva pravila neka ide tamo na liječenje.
Neznam sta hoces jos da demantujem.Izgleda sve su fore jeftine osim onih koje ti prodajes.Momak ja sam odavno prestao da lazem i trudim se da tako i ostane.Najvise gorcine imaju ljudi koji odustanu i onda traze razorazne razloge da objasne zasto nisu uspjeli i to je normalno ali nije fino blatiti drugoga samo zato sto ti nisi mogao da se snades.Nazalost nisam po prirodi pasivan i poslusan nikada bio i sam znam koliko me nekad kostala moja brzopletost i neposlusnost u zivotu tako da se trudim da mijenjam neke stvari i borim se protiv njih ne radi drugih nego za svoje dobro.Da moze se ostati i preko 2 godine bez televizije ako stvarno zelis da izades iz problema ovisnosti ovo kad kazem ne zelim da ljudi pomisle mora se ostati toliko jer poznajem i ljude koji su bili manje ali su danas ok.Ja sam ostao ostao 3 da bi nesto napravio sa sobom ali sam bio svjestan da je za moje dobro i da nisam dosao na more nego u komunu.Neznam samo kakve ti rezultate imas iza sebe osim sto sjedis negdje u nekom sobicku i kuckas,da nisi ti pasivan?..A u retu sam bio 2002 izasao 2005 ti si bio prije ili?Kazes kome se svidaju takva pravila neka ide tamo na lijecenje,momak dragi shvati jednu stvar pravila se ne svidaju nikome pogotovo ne momcima koji tek ulaze dole ali to nije razlog da pravila ne postoje i da nisu za njihovo dobro.Svidala ti se ili ne po prvi put odes da nesto napravis u zivotu i niko ti ne kaze da ce ti teci med i mlijeko ali se moze..
Ah da izvini sto sam ti rekao da si razmazen vidim da te naljutilo :lol:
Ajd opusteno ,polako u zdravlje :smt006
Najbolje stvari u zivotu su besplatne!
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Re: Iskustvo - Reto

Post by davor »

sanela wrote:Pazite kako citirate tekst, jer je tesko pratiti sta je ko napisao.
Mozete oznaciti tekst i kliknuti na dugme quote iznad prozora u kojem pisete poruku.
U pravu si ovde se ne zna ko sta pise :D Dobro ipak se skonta ali malo teze,kao da knjigu pisemo :D
Najbolje stvari u zivotu su besplatne!
korisnik999
Posts: 14
Joined: Fri May 24, 2013 10:18 am

Re: Iskustvo - Reto

Post by korisnik999 »

davor wrote: Neznam sta hoces jos da demantujem.Izgleda sve su fore jeftine osim onih koje ti prodajes.Momak ja sam odavno prestao da lazem i trudim se da tako i ostane.Najvise gorcine imaju ljudi koji odustanu i onda traze razorazne razloge da objasne zasto nisu uspjeli i to je normalno ali nije fino blatiti drugoga samo zato sto ti nisi mogao da se snades.Nazalost nisam po prirodi pasivan i poslusan nikada bio i sam znam koliko me nekad kostala moja brzopletost i neposlusnost u zivotu tako da se trudim da mijenjam neke stvari i borim se protiv njih ne radi drugih nego za svoje dobro.Da moze se ostati i preko 2 godine bez televizije ako stvarno zelis da izades iz problema ovisnosti ovo kad kazem ne zelim da ljudi pomisle mora se ostati toliko jer poznajem i ljude koji su bili manje ali su danas ok.Ja sam ostao ostao 3 da bi nesto napravio sa sobom ali sam bio svjestan da je za moje dobro i da nisam dosao na more nego u komunu.Neznam samo kakve ti rezultate imas iza sebe osim sto sjedis negdje u nekom sobicku i kuckas,da nisi ti pasivan?..A u retu sam bio 2002 izasao 2005 ti si bio prije ili?Kazes kome se svidaju takva pravila neka ide tamo na lijecenje,momak dragi shvati jednu stvar pravila se ne svidaju nikome pogotovo ne momcima koji tek ulaze dole ali to nije razlog da pravila ne postoje i da nisu za njihovo dobro.Svidala ti se ili ne po prvi put odes da nesto napravis u zivotu i niko ti ne kaze da ce ti teci med i mlijeko ali se moze..
Ah da izvini sto sam ti rekao da si razmazen vidim da te naljutilo :lol:
Ajd opusteno ,polako u zdravlje :smt006
Opraštam ti.. da naljutilo me zato si i pisao to..Ja se ne služim time preko tipkovnice jer ne poznajem osobu sa druge strane pa....Ok gle drago mi je da si izlječio tamo.Ne kažem da si strikno nekakav lažov ali ta Biblija je stvarno obvzetna litetratura tamo i to znaš ti najbolje..Netrebaš miješati kontekste i moje navode jer gledaj meni je prvome jasno da se u komunu i takva mjesta da ne dolazi na izlet ili ti odmor.I po mom mišljenju jasno da rad treba biti na prvom mjestu jer radiš do penzije ionako pa stekneš radne navike itd.Ja sam se osvrnuo na temu - Iskustvo Reto- pa sam eto napisao u prvom postu u globalu kako izgleda liječenje ovisnika tamo.Isto tako jasno da nije najbitniji TV,novine,radio ali su najbitnije sporedne stvari u zivotu ako bas tako hoces.Jer nije se nitko počeo drogirati radi dnevnog tiska,informacija..Nisam ateist ali prije bih izabrao komunu gdje ima TV, novina,radia ,svoje muzike, knjiga ,a da nije samo Biblija ili bar neke od tih stavaka da sadrži u kucnom redu nego Reto centar.Ja sam na kraju našao svoj put nije bilo u Retu ali tko se tamo izliječio ok bitna je pobjeda.Kažem samo sam se osvrnuo na naslov i nisam ništa uveličao ni lagao.Eto i jedne pozitivne informacije o Retu tamo možete na liječenje ući več nakon sedam dana šta je i najbrži ulazak od drugih zajednica.Nije sve tako crno:))) Ajd u zdravlje i tebi :drinkers:
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Re: Iskustvo - Reto

Post by davor »

Eto vidis kako se mozemo dogovoriti sto se ovi nasi politicari ovako ne dogovore :D
Neznam koliko si dugo na ovom forumu ali eto kad se upoznas sa ljudima vidjeces da ima dosta njih koji su bili u retu i sada su dobro na kraju to je jedino bitno.Kao sto ti rece bitna je pobjeda..
Najbolje stvari u zivotu su besplatne!
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Iskustvo - Reto

Post by sanela »

korisnik999 wrote: .Isto tako jasno da nije najbitniji TV,novine,radio ali su najbitnije sporedne stvari u zivotu ako bas tako hoces.Jer nije se nitko počeo drogirati radi dnevnog tiska,informacija..Nisam ateist ali prije bih izabrao komunu gdje ima TV, novina,radia ,svoje muzike, knjiga ,a da nije samo Biblija ili bar neke od tih stavaka da sadrži u kucnom redu nego Reto centar.:
Vidim zakopali ste ratne sjekire. :wink:
Letimično sam sve postove pročitala, jer sam ispravljala citiranje da se može lakše pratiti diskusija.
Neću puno komentarisati, samo vidim da se u više navrata kao nedostatak Reta navodi to što nema gledanja TV-a, čitanja novina i sl. Pa samo da objasnim smisao toga. Ja radim u komuni gdje je sve navedeno dozvoljeno, pa sam malo pratila šta to znači našim klijentima. Najčešće - bijeg! Kako bijeg? Kad se osjećaju loše, umjesto da razmisle šta je dovelo do tog osjećaja, oni puste muziku i osame se. Kad se osjećaju dobro, umjesto da razgovaraju sa drugima - oni upale TV. Kad su osamljeni, umjesto da razgovaraju, oni upale TV. Kad im zafali tema i podsjećanja na "stari život" oni otvore crnu hroniku...
Bit komune je da se izoliraš od svih vanjskih utjecaja i "ometača" i da se fokusiraš na samog sebe - iznutra i izvana.
Zašto Biblija u Retu pomaže? Zato što daje uputstva za novi i drugačiji život. Svugdje je u tretmanu ovisnosti bitna DUHOVNA komponenta - Anonimni Alkoholičari/narkomani, Biblija, Kur'an... Svugdje se daju nove smjernice za novi život.
Zašto se u komuni ostaje dugo? Prvo trebaš spoznati šta si radio pogrešno. A prije toga se fizički oporaviti, da ti se mozak razbistri. Nakon što spoznaš šta si radio pogrešno, počneš izgrađivati odnose sa novim ljudima, stjecati povjerenje (a to traje), onda počinješ učiti nova pravila napamet iako ti nemaju smisla, onda počinješ uviđati smisao i počinješ ih primjenjivati (šta god dođe prvo) i to radiš i radiš i učiš na iskustvu i stvaraš nove navike.
Ne kažem da je komuna svima potrebna, ali kod dugogodišnjih ovisnika koji su izgubili dodir sa "stvarnim svijetom" mislim da je neophodna.
edy
Posts: 197
Joined: Sat Dec 05, 2009 11:45 pm
Location: mala kuća 2 sa 2

Re: Iskustvo - Reto

Post by edy »

Don Dop wrote:
Ne znam da li si jednog momenta procitao moje izlaganje ozbiljno tj. onako kako je napisano i bez preskakanja, jer ja od prvog posta na ovu temu govorim samo jednu stvar, a to je da svi, ali apsolutno svi imaju pravo da znaju sta ih ceka kad odlaze u Reto centar i svuda navodim da znam samo Reto i drugim komunama se ne bavim. Ja ovde iznosim samo svoje utiske i desavanja iz Reto centra i ukoliko je istina licemerna, onda neka budem najveci licemer na svetu, ali imaj na umu da su mi tu istinu u Reto centru usadili i ostavili u secanje.

I naravno da nigde nisi mogao u mom postu videti da sam negde provukao da je bolje biti na ulici nego potraziti pomoc, ali stalno potenciram da se zna sve ono sto Vam nece reci Arsen, niti njegove kolege na prijemu. To govorim iz razloga da ljudi ne potezu na toliki put i odvajanje od svojih, a onda se brzo vrate. Taj povratak je jako sokantan i vrlo tezak za roditelje i ljude koji nas vole, jer njima nemozemo objasniti sta smo doziveli u Reto centru. Nemozemo iz razloga, da nam toliko zele oporavak i izlecenje da jednostavno propustaju srz povratka kuci i ponovo u nama vide nekoga ko je odustao, a sve sto ispricamo pripisuju lazima koje su slusali dok smo se drogirali, a Mi govorimo istinu.

To boli i to ne treba nama a pogotov ne porodici...
Procitao sam ja tvoje postove, jer da nisam zar bih pisao?

Vidim da gajis neku strasnu mrznju prema toj komuni, ili ljudima koji su bili u njoj iz tebi poznatih razloga i koja nije objektivna, da nije mozda sto te ne odvedose u ambulantu da ti izvade konce :-D

Naravno da ti nisi nigdje direktno naveo da je bolje ostati na ulici nego otici u bilo koju komunu ili bilo koji oblik lijecenja, pokusaja ili sta vec, ali po tvom preuvelicavanju i ocrnjivanju tog centra ispada bas tako.

Nisam cuo da se neko vratio u "sanduku" ili bez nekog dijela tijela iz tako "zloglasne" ustanove, a sa ulice ipak jesam i zato bilo kakav pokusaj ljecenja u bilo kojoj ustanovi je bolji od nastavljanja sa drogiranjem, a to ako si ti svoje roditelje uvjeravao i uvjerio (izmanipulirao) kako ti govoris "istinu" i kako su uslovi u retu nepodnosljivi, si trebao zadrzati u svojoj porodici a ne iznositi te suplje ovdje.. i u komuni u kojoj sam ja bio od 10-tak momaka koji su ulazili maximalno dvojica su ostajali neki duzi vremenski period.

Ovim postom moja debata s tobom zavrsava jer bi mi mogli u nedogled da razglabamo, a to nema smisla, jos nesto istina nikako ne moze biti licimjerna, samo iskrivljena istina ili laz!
nije sramota pasti,sramota je ne ustati..
User avatar
poison
Posts: 75
Joined: Thu Dec 19, 2013 12:14 pm
Location: ready for snatching|||||||||| São Paulo, Brasil

Re: Iskustvo - Reto

Post by poison »

sinoc sam bio sa mojim skolskim drugarom koji je pre 2 god isao u Reto,i ostao je samo 1 dan.Onda je pobegao,ja ga razumem bio je u mnogo jakoj H zizi,i rekao mi je da ce mi biti mnogo dobro tamo,moj drugar me zna bolje nego ja sam sebe,i upravo zbog razloga jer tamo ima dosta OK ljudi koji su po 5-6 god vec i odmah snime kakav je ko :twisted:
Image
Image






korisnik999
Posts: 14
Joined: Fri May 24, 2013 10:18 am

Re: Iskustvo - Reto

Post by korisnik999 »

sanela wrote:
korisnik999 wrote: .Isto tako jasno da nije najbitniji TV,novine,radio ali su najbitnije sporedne stvari u zivotu ako bas tako hoces.Jer nije se nitko počeo drogirati radi dnevnog tiska,informacija..Nisam ateist ali prije bih izabrao komunu gdje ima TV, novina,radia ,svoje muzike, knjiga ,a da nije samo Biblija ili bar neke od tih stavaka da sadrži u kucnom redu nego Reto centar.:
Vidim zakopali ste ratne sjekire. :wink:
Letimično sam sve postove pročitala, jer sam ispravljala citiranje da se može lakše pratiti diskusija.
Neću puno komentarisati, samo vidim da se u više navrata kao nedostatak Reta navodi to što nema gledanja TV-a, čitanja novina i sl. Pa samo da objasnim smisao toga. Ja radim u komuni gdje je sve navedeno dozvoljeno, pa sam malo pratila šta to znači našim klijentima. Najčešće - bijeg! Kako bijeg? Kad se osjećaju loše, umjesto da razmisle šta je dovelo do tog osjećaja, oni puste muziku i osame se. Kad se osjećaju dobro, umjesto da razgovaraju sa drugima - oni upale TV. Kad su osamljeni, umjesto da razgovaraju, oni upale TV. Kad im zafali tema i podsjećanja na "stari život" oni otvore crnu hroniku...
Bit komune je da se izoliraš od svih vanjskih utjecaja i "ometača" i da se fokusiraš na samog sebe - iznutra i izvana.
Zašto Biblija u Retu pomaže? Zato što daje uputstva za novi i drugačiji život. Svugdje je u tretmanu ovisnosti bitna DUHOVNA komponenta - Anonimni Alkoholičari/narkomani, Biblija, Kur'an... Svugdje se daju nove smjernice za novi život.
Zašto se u komuni ostaje dugo? Prvo trebaš spoznati šta si radio pogrešno. A prije toga se fizički oporaviti, da ti se mozak razbistri. Nakon što spoznaš šta si radio pogrešno, počneš izgrađivati odnose sa novim ljudima, stjecati povjerenje (a to traje), onda počinješ učiti nova pravila napamet iako ti nemaju smisla, onda počinješ uviđati smisao i počinješ ih primjenjivati (šta god dođe prvo) i to radiš i radiš i učiš na iskustvu i stvaraš nove navike.
Ne kažem da je komuna svima potrebna, ali kod dugogodišnjih ovisnika koji su izgubili dodir sa "stvarnim svijetom" mislim da je neophodna.
Ok to stoji šta kažete da može ometati liječenje.Ne treba opet u velikim dozama konzumirati taj TV.Trebalo bi imati baš program kad ,koliko i šta.Naravno najviše se usmjeriti prema samoj osobi tj. problemu.Ima i odlične literature koja je deset puta bolja od TV-e...I ovo se slažem u potpunosti kod dugogodišnjeg ovisnika o heroinu jedino se može skinut i eventualno promjeniti život u komuni.Drugog puta nema osim zatvora pa onda opet po heroinu.Jer jedino se tamo možeš ostaviti heroina i tableturina.
User avatar
poison
Posts: 75
Joined: Thu Dec 19, 2013 12:14 pm
Location: ready for snatching|||||||||| São Paulo, Brasil

Re: Iskustvo - Reto

Post by poison »

Drugog puta nema osim zatvora pa onda opet po heroinu.Jer jedino se tamo možeš ostaviti heroina i tableturina.
AMEN TO THAT :?


DEBELI, PASIVNI, INERTNI,LETARGIČNI nikad nece shvatiti :shock:
Image
Image






Post Reply