Iskustvo - Reto

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

korisnik999
Posts: 14
Joined: Fri May 24, 2013 10:18 am

Re: Iskustvo - Reto

Post by korisnik999 »

999 ti imas cijela dva posta i oba su protiv komune .Sta ti predlazes?
To je pitanje na koje nažalost još uvijek čovječanstvo nije našlo odgovor.Ja sam napisao kojom metodom liječenja polazi ova Vjerska komuna zajednica.Ti smatraš da je u toj Vjerskoj komuni najbolje liječenje i to je samo tvoje mišljenje i ništa više od toga.Inače nisam protiv liječenja u komunama ali ne takvog programa koji je na granici sekte.Jer nije Reto jedina komuna u Europi.Ima još najmanje dvadeset različitih komuna na Balkanu.Od onih koje uopče nisu vjerske pa one različitih Vjerskih svjetonazora i poimanja vjere te programa liječenja ovisnika od Reto centra.
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Re: Iskustvo - Reto

Post by davor »

korisnik999 wrote: To je pitanje na koje nažalost još uvijek čovječanstvo nije našlo odgovor.Ja sam napisao kojom metodom liječenja polazi ova Vjerska komuna zajednica.Ti smatraš da je u toj Vjerskoj komuni najbolje liječenje i to je samo tvoje mišljenje i ništa više od toga.Inače nisam protiv liječenja u komunama ali ne takvog programa koji je na granici sekte.Jer nije Reto jedina komuna u Europi.Ima još najmanje dvadeset različitih komuna na Balkanu.Od onih koje uopče nisu vjerske pa one različitih Vjerskih svjetonazora i poimanja vjere te programa liječenja ovisnika od Reto centra.
Nisi ti napisao kojom metodom lijecenja se reto sluzi nego se igras i gadas izjavama tipa ispiranje mozga,sekta itd.E to je problem ,ja ne kazem da se svi moraju slagati sa mojim misljenjem ali onda makar iznesi prave argumente a ne neke gluposti..I ja mislim da je dobro da se ode u bilo koju komunu bila ona vjerska ili ne u svakom slucaju bolje je bilo gdje nego nastaviti sa starim nacinom zivota.Za reto govorim da je dobar zato sto sam bio dole i poznajem materiju tj znam o cemu govorim jer sam licno prosao kroz program.Zar ne govori dosta cinjenica da ima ovde ljudi na forumu koji su bili u retu i koji su danas dobro sama za sebe?Ili treba vjerovati tvom skepticizmu?I koji je cilj pisati o necemu sto ne poznajes?Potreba da se prepucavas?Dokazes nekome?Stvarno ne razumijem :roll:
Najbolje stvari u zivotu su besplatne!
Don Dop
Posts: 171
Joined: Mon Jul 08, 2013 8:14 pm

Re: Iskustvo - Reto

Post by Don Dop »

Evo kratko cu ovom momku da odgovorim:

Naravno da ce ti reci da im nisi problem jer su kompletno nestrucna lica koja ili nemaju pojma u kakvom si ti zdravstvenom stanju ili imaju nekih drugih problema kojima se ne bih bavio. Covek koji je slogiran nikad se ne moze oporaviti do te mere o kojoj ti govoris, a i da si ti eto taj neki poseban slucaj, mnogo su velike sanse da ti se ne daj boze ponovi to sto si preziveo, e iz tog razloga sam rekao da bi im bio na teretu.

Sto se tice tvog poredjenja sa zatvorom u jednom svom postu sam pisao da sudije radije daju meru komunu od zatvora, a to je iz razloga sledeceg: U zatvoru imas pravo na posetu, ovde ne. Ljubavna soba ne dolazi u obzir i spremi se na celibat dokle god si tamo. Pa nek ti je sa srecom, a mnogo njih izadju sa svim zanatima poduceni, cak sta vise postanu majstori svih zanata.

Tobom cu kratko da se bavim...
Ja sam Bog
Don Dop
Posts: 171
Joined: Mon Jul 08, 2013 8:14 pm

Re: Iskustvo - Reto

Post by Don Dop »

edy wrote:
Don Dop
Ja nisam bio u retu, bio sam u komuni u kojoj je zabranjeno ispoljavanje bilo koje vjere i razlog zbog kojeg sam reagovao na tvoj post je taj sto si ti u takvu krajnost isao da pises samo negativne stvari o komuni i po tvom izlaganju bi se moglo zakljuciti da je bolje ostati na ulici i drogirati se nego otici u komunu, sto nema smisla.

Ispada da reto centar narusava zdravlje i vise nego narko zivot u kome svakodnevno punis vene kojekakvim prasinama, a da ne pricamo o ilegalnim radnjama, koje se nekad rade da bi se omogucila kupovina istog.

Zar moras biti toliko licimjeran?

Ne znam da li si jednog momenta procitao moje izlaganje ozbiljno tj. onako kako je napisano i bez preskakanja, jer ja od prvog posta na ovu temu govorim samo jednu stvar, a to je da svi, ali apsolutno svi imaju pravo da znaju sta ih ceka kad odlaze u Reto centar i svuda navodim da znam samo Reto i drugim komunama se ne bavim. Ja ovde iznosim samo svoje utiske i desavanja iz Reto centra i ukoliko je istina licemerna, onda neka budem najveci licemer na svetu, ali imaj na umu da su mi tu istinu u Reto centru usadili i ostavili u secanje.

I naravno da nigde nisi mogao u mom postu videti da sam negde provukao da je bolje biti na ulici nego potraziti pomoc, ali stalno potenciram da se zna sve ono sto Vam nece reci Arsen, niti njegove kolege na prijemu. To govorim iz razloga da ljudi ne potezu na toliki put i odvajanje od svojih, a onda se brzo vrate. Taj povratak je jako sokantan i vrlo tezak za roditelje i ljude koji nas vole, jer njima nemozemo objasniti sta smo doziveli u Reto centru. Nemozemo iz razloga, da nam toliko zele oporavak i izlecenje da jednostavno propustaju srz povratka kuci i ponovo u nama vide nekoga ko je odustao, a sve sto ispricamo pripisuju lazima koje su slusali dok smo se drogirali, a Mi govorimo istinu.

To boli i to ne treba nama a pogotov ne porodici...
Ja sam Bog
Don Dop
Posts: 171
Joined: Mon Jul 08, 2013 8:14 pm

Re: Iskustvo - Reto

Post by Don Dop »

davor wrote:Da si samo malo bolje citao procitao bi da sam napisao da se islo doktoru i da ce se ici i normalno moj je stav da momci zasluzuju zdravstvenu zastitu i ja kad sam bolestan barem fizicki odem doktoru a ne u crkvu.Tako da nemam ni jednog momenta dvojbe o tome. Ono sta ja pokusavam da ti objasnim je to da se i dole ide doktoru i ne mogu da vjerujem da ti to ne shvatas ili ne zelis da shvatis..Normalno opet ponavljam ne ide se za svaku glupost cim ti je malo crijevo na lijevo ili da ti guzica vidi puta ali ode se doktoru bilo bi apsurdno da ne.
Govorim to iz vlastitog iskustva jer sam i sam isao doktoru kad sam bio dole.Da ima ljudi koji imaju i hiv i hepatisis i svi zive zajedno ali ne rokaju se jedan iza drugog da im prede..Poznajem momke koji su iz hr koji dole imaju zdravstveno osiguranje koji su primali interferon dok su jos bili sticenici pa nisu ga krisom uzimali morao ih je neki voditi kontrolisati itd.Kazes zivot je momka u pitanju pa bas tako momak ima problem ovisnosti i u svakom slucaju mu je bolje da ode u komunu nego da ostane vani i uzima bilo kakvu vrstu narkotika zar ne.Ili zelis reci da bi ti mozda znao bolje ,uhvatio si se za tu zdravstvenu ko pijan plota i ne slusas sta ti se pise..Evo umjesto da se prepucavamo sa tobom ja te pitam koje je tvoje rjesenje?Sta da napravimo?
Jesi razmisljao da otvoris svoju privatnu komunu?
Davore nisi bio nepristrasan u ovom odgovoru jer ne odgovaras objektivno i onako kako je prava situacija u kuci.
Prvo znas vrlo dobro da je doktor poslednja opcija dok si u kuci. Doktoru ides samo u ekstremnim situacijama kad priuceni ljudi iz kuce nemogu da ti pomognu, sto je priznaces jako neodgovorno. Temperatura, jaki boloi i ostale situacije gde bi se inace javljali doktoru u centru se ne priznaju i ne tretiraju kako treba. Zatim ovo oko teskih bolesti si toliko banalizovao da sam se zapitao da li si ozbiljan ili ne znas koliko je lako preneti bolest na drugog coveka, a pogotovu u uslovima gde si inkubiran na malom prostoru sa grupom ljudi, gde jedete iz istog tanjira, istim priborom, brijete se i kupate u istom kupatilu, delite apsolutno sve u kuci, a necu da pominjem povrede na radu gde neko u pokusaju da pomogne drugom moze jako lako da se zarazi. Mogucnosti je bezbroj i moje misljenje je da samo neozbiljni ljudi mogu tom problemu tako olako da prilaze. Sto je najgore u svemu, u centru stvari zaista tako stoje i niko 5 para ne da da ih sredi i dovede u red.

Ja sam u Reto centru bio vrlo kratko i odmah cu ti odgovoriti ne pada mi napamet da otvaram komunu niti da se time bavim. Ja imam jednostavno potrebu da evo na jednom ozbiljnom forumu porucim ljudima koji odlaze prvi put sta ih ceka tamo i ako zelis da me razumes, pokusavam da svima ukazem da Reto nije ono sto oni zamisljaju i vide na internetu vec nesto sasvim trece.

Ja kad sam odlazio, a verujem i mnogi odavde mislio sam ma sta bre, bice mi do jaja tamo. Ekipa super, imamo teme, nacuo sam da ima i devojcica ali su u drugoj kuci, pa sam pomislio da cemo da preskacemo ogradu, zezamo se sa njima, ma sve sto bi i ostali pozeleli i zamislili. E kad sam otisao i video o cemu se radi, iskreno receno bio sam sokiran. Najvise mi je smetala cinjenica da nikada, ali bas nikada nemozes biti sam ni minut. Ides da pisas senka ide sa tobom i obrnuto ti sa njim, molitve koje ne pripadaju nijednoj veroispovesti, a opet priznaju i citaju hriscansku bibliju i jos gro stvari koje stvarno smetaju svakom coveku. Najveca greska je taj stav koji sam tamo toliko puta cuo da momci jedni drugima govore, " Kad si mogao da se drogiras mozes i ovo" , uh kakva odvratna izreka, ali nimalo naivna i nimalo se ne koristi bez razloga. Razlog je da te dotuku tvojim greskama i pokusaju da te ucine poniznim besplatnim radnikom, sto na kraju i postanes.

Reto centar, ma sta ljudi ovde mislili ima jako velike prihode na konto narkomana, a u tim prihodima uziva mali broj ljudi. Svako ko kaze jedes i spavas besplatno je mnogo u zabludi, jer onaj mucenicki rad, ona poslusnost kostaju mnogo vise od tog obroka i kafe ili caja popodne.

- Mnogo stvari tamo nije uredu i iskreno ne znam kako im prolazi, ali vidim da prolazi i prvo sto bi tamo trebalo da se uradi je da se napravi evidencija o korisnicima. Znaci obavezan lekarski pregled na ulazu u kucu i na izlazu. Zatim, mnogo bi bilo lakse ljudima kad bi se dozvolilo da prisustvuju nekom od onih grupnih sastanaka da jednostavno vide o cemu je rec i da steknu kakvu takvu sliku o pobedi nad drogom uz molitvu i Boga o kojoj oni pricaju kad dodjes na razgovor. Psihijatar, socijalni radnik, pravo na komunikaciju sa suprotnim polom, pravo na privatnost i neotvaranje pisama i paketa(Ok u necijem prisustvu kad je od drugara, ali kad je od roditelja mislim da mozete biti mirni i da tu nema opasnosti), obavezan ali obavezan plan za vracanje ljudi svojim zivotima jer Reto nije niciji zivot i ne treba da se radi na tome da ga ljudi prihvataju kao da je to jedina opcija, itd....mogao bi do sutra da nabrajam.

Trenutno stanje je ravno logoru i potpunoj dominaciji i kontroli zivota sticenika sto priznaces ne vodi nicemu.
Ja sam Bog
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Re: Iskustvo - Reto

Post by davor »

Don Dop wrote:
davor wrote:Da si samo malo bolje citao procitao bi da sam napisao da se islo doktoru i da ce se ici i normalno moj je stav da momci zasluzuju zdravstvenu zastitu i ja kad sam bolestan barem fizicki odem doktoru a ne u crkvu.Tako da nemam ni jednog momenta dvojbe o tome. Ono sta ja pokusavam da ti objasnim je to da se i dole ide doktoru i ne mogu da vjerujem da ti to ne shvatas ili ne zelis da shvatis..Normalno opet ponavljam ne ide se za svaku glupost cim ti je malo crijevo na lijevo ili da ti guzica vidi puta ali ode se doktoru bilo bi apsurdno da ne.
Govorim to iz vlastitog iskustva jer sam i sam isao doktoru kad sam bio dole.Da ima ljudi koji imaju i hiv i hepatisis i svi zive zajedno ali ne rokaju se jedan iza drugog da im prede..Poznajem momke koji su iz hr koji dole imaju zdravstveno osiguranje koji su primali interferon dok su jos bili sticenici pa nisu ga krisom uzimali morao ih je neki voditi kontrolisati itd.Kazes zivot je momka u pitanju pa bas tako momak ima problem ovisnosti i u svakom slucaju mu je bolje da ode u komunu nego da ostane vani i uzima bilo kakvu vrstu narkotika zar ne.Ili zelis reci da bi ti mozda znao bolje ,uhvatio si se za tu zdravstvenu ko pijan plota i ne slusas sta ti se pise..Evo umjesto da se prepucavamo sa tobom ja te pitam koje je tvoje rjesenje?Sta da napravimo?
Jesi razmisljao da otvoris svoju privatnu komunu?
Davore nisi bio nepristrasan u ovom odgovoru jer ne odgovaras objektivno i onako kako je prava situacija u kuci.
Prvo znas vrlo dobro da je doktor poslednja opcija dok si u kuci. Doktoru ides samo u ekstremnim situacijama kad priuceni ljudi iz kuce nemogu da ti pomognu, sto je priznaces jako neodgovorno. Temperatura, jaki boloi i ostale situacije gde bi se inace javljali doktoru u centru se ne priznaju i ne tretiraju kako treba. Zatim ovo oko teskih bolesti si toliko banalizovao da sam se zapitao da li si ozbiljan ili ne znas koliko je lako preneti bolest na drugog coveka, a pogotovu u uslovima gde si inkubiran na malom prostoru sa grupom ljudi, gde jedete iz istog tanjira, istim priborom, brijete se i kupate u istom kupatilu, delite apsolutno sve u kuci, a necu da pominjem povrede na radu gde neko u pokusaju da pomogne drugom moze jako lako da se zarazi. Mogucnosti je bezbroj i moje misljenje je da samo neozbiljni ljudi mogu tom problemu tako olako da prilaze. Sto je najgore u svemu, u centru stvari zaista tako stoje i niko 5 para ne da da ih sredi i dovede u red.

Ja sam u Reto centru bio vrlo kratko i odmah cu ti odgovoriti ne pada mi napamet da otvaram komunu niti da se time bavim. Ja imam jednostavno potrebu da evo na jednom ozbiljnom forumu porucim ljudima koji odlaze prvi put sta ih ceka tamo i ako zelis da me razumes, pokusavam da svima ukazem da Reto nije ono sto oni zamisljaju i vide na internetu vec nesto sasvim trece.

Ja kad sam odlazio, a verujem i mnogi odavde mislio sam ma sta bre, bice mi do jaja tamo. Ekipa super, imamo teme, nacuo sam da ima i devojcica ali su u drugoj kuci, pa sam pomislio da cemo da preskacemo ogradu, zezamo se sa njima, ma sve sto bi i ostali pozeleli i zamislili. E kad sam otisao i video o cemu se radi, iskreno receno bio sam sokiran. Najvise mi je smetala cinjenica da nikada, ali bas nikada nemozes biti sam ni minut. Ides da pisas senka ide sa tobom i obrnuto ti sa njim, molitve koje ne pripadaju nijednoj veroispovesti, a opet priznaju i citaju hriscansku bibliju i jos gro stvari koje stvarno smetaju svakom coveku. Najveca greska je taj stav koji sam tamo toliko puta cuo da momci jedni drugima govore, " Kad si mogao da se drogiras mozes i ovo" , uh kakva odvratna izreka, ali nimalo naivna i nimalo se ne koristi bez razloga. Razlog je da te dotuku tvojim greskama i pokusaju da te ucine poniznim besplatnim radnikom, sto na kraju i postanes.

Reto centar, ma sta ljudi ovde mislili ima jako velike prihode na konto narkomana, a u tim prihodima uziva mali broj ljudi. Svako ko kaze jedes i spavas besplatno je mnogo u zabludi, jer onaj mucenicki rad, ona poslusnost kostaju mnogo vise od tog obroka i kafe ili caja popodne.

- Mnogo stvari tamo nije uredu i iskreno ne znam kako im prolazi, ali vidim da prolazi i prvo sto bi tamo trebalo da se uradi je da se napravi evidencija o korisnicima. Znaci obavezan lekarski pregled na ulazu u kucu i na izlazu. Zatim, mnogo bi bilo lakse ljudima kad bi se dozvolilo da prisustvuju nekom od onih grupnih sastanaka da jednostavno vide o cemu je rec i da steknu kakvu takvu sliku o pobedi nad drogom uz molitvu i Boga o kojoj oni pricaju kad dodjes na razgovor. Psihijatar, socijalni radnik, pravo na komunikaciju sa suprotnim polom, pravo na privatnost i neotvaranje pisama i paketa(Ok u necijem prisustvu kad je od drugara, ali kad je od roditelja mislim da mozete biti mirni i da tu nema opasnosti), obavezan ali obavezan plan za vracanje ljudi svojim zivotima jer Reto nije niciji zivot i ne treba da se radi na tome da ga ljudi prihvataju kao da je to jedina opcija, itd....mogao bi do sutra da nabrajam.

Trenutno stanje je ravno logoru i potpunoj dominaciji i kontroli zivota sticenika sto priznaces ne vodi nicemu.
Cudi me onda jedna stvar kako se do sada niko ali bas niko nije zarazio?Znaci da je sve pod kontrolom zar ne?Neznam samo sta bi ti uradio sa ljudima koji su zarazeni?Zatvorio ih na pusto ostrvo?
Opste su poznata pravila centra i kazu ti se prije nego udes na kraju krajeva niko od nas ne osporava da je vjerska komuna da nema televizije itd e sad je druga stvar sto bi svako isao linijom manjeg otpora i cim ude mjenjao pravila onako kako se njemu svidaju,shvati nisi bio dole da mijenjas pravila nego da mjenjas sebe.Sto ti nisi ni htio jer si vec usao sa stavom da preskaces ograde i da se zezas a ne da se ozbiljno pozabavis problemom koji imas.Ipak postoje ljudi kojima je dosadilo preskakanje ograda i koji zele potraziti pomoc ,nemoj da ih obeshrabrujes svojim neistinama koje su samo opravdanje tvog odustajanja..Treba biti mangup pa otici u komunu i boriti se protiv samog sebe,ali na kraju se isplati..
Najbolje stvari u zivotu su besplatne!
korisnik999
Posts: 14
Joined: Fri May 24, 2013 10:18 am

Re: Iskustvo - Reto

Post by korisnik999 »

davor wrote:
Nisi ti napisao kojom metodom lijecenja se reto sluzi nego se igras i gadas izjavama tipa ispiranje mozga,sekta itd.E to je problem ,ja ne kazem da se svi moraju slagati sa mojim misljenjem ali onda makar iznesi prave argumente a ne neke gluposti..I ja mislim da je dobro da se ode u bilo koju komunu bila ona vjerska ili ne u svakom slucaju bolje je bilo gdje nego nastaviti sa starim nacinom zivota.Za reto govorim da je dobar zato sto sam bio dole i poznajem materiju tj znam o cemu govorim jer sam licno prosao kroz program.Zar ne govori dosta cinjenica da ima ovde ljudi na forumu koji su bili u retu i koji su danas dobro sama za sebe?Ili treba vjerovati tvom skepticizmu?I koji je cilj pisati o necemu sto ne poznajes?Potreba da se prepucavas?Dokazes nekome?Stvarno ne razumijem :roll:

Sve šta sam napisao je točno tako.Nisam iznio niti jednu neistinu o principu liječenja u Retu centru.Napiši onda ti na kojem principu se liječi u Retu i uslove, pravila kuće da vidimo dal ima razlike od ovoga šta sam ja napisao ako nije tako kako tvrdiš.Ne znam kako bi se drugačije dalo izraziti nego ispiranje mozga ovo šta sam naveo u postu..Ne pišem bezveze iz skepticizma ili naglašavanja sa ostalima.. samo sam sažeo program i pravila kuće.
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Re: Iskustvo - Reto

Post by davor »

korisnik999 wrote:
davor wrote:
korisnik999 wrote:999 ti imas cijela dva posta i oba su protiv komune .Sta ti predlazes?

To je pitanje na koje nažalost još uvijek čovječanstvo nije našlo odgovor.Ja sam napisao kojom metodom liječenja polazi ova Vjerska komuna zajednica.Ti smatraš da je u toj Vjerskoj komuni najbolje liječenje i to je samo tvoje mišljenje i ništa više od toga.Inače nisam protiv liječenja u komunama ali ne takvog programa koji je na granici sekte.Jer nije Reto jedina komuna u Europi.Ima još najmanje dvadeset različitih komuna na Balkanu.Od onih koje uopče nisu vjerske pa one različitih Vjerskih svjetonazora i poimanja vjere te programa liječenja ovisnika od Reto centra.
Nisi ti napisao kojom metodom lijecenja se reto sluzi nego se igras i gadas izjavama tipa ispiranje mozga,sekta itd.E to je problem ,ja ne kazem da se svi moraju slagati sa mojim misljenjem ali onda makar iznesi prave argumente a ne neke gluposti..I ja mislim da je dobro da se ode u bilo koju komunu bila ona vjerska ili ne u svakom slucaju bolje je bilo gdje nego nastaviti sa starim nacinom zivota.Za reto govorim da je dobar zato sto sam bio dole i poznajem materiju tj znam o cemu govorim jer sam licno prosao kroz program.Zar ne govori dosta cinjenica da ima ovde ljudi na forumu koji su bili u retu i koji su danas dobro sama za sebe?Ili treba vjerovati tvom skepticizmu?I koji je cilj pisati o necemu sto ne poznajes?Potreba da se prepucavas?Dokazes nekome?Stvarno ne razumijem :roll:

Sve šta sam napisao je točno tako.Nisam iznio niti jednu neistinu o principu liječenja u Retu centru.Napiši onda ti na kojem principu se liječi u Retu i uslove, pravila kuće da vidimo dal ima razlike od ovoga šta sam ja napisao ako nije tako kako tvrdiš.Ne znam kako bi se drugačije dalo izraziti nego ispiranje mozga ovo šta sam naveo u postu..Ne pišem bezveze iz skepticizma ili naglašavanja sa ostalima.. samo sam sažeo program i pravila kuće.
Iskreno bas si to sazeo onako fino bez vrijedanja i osudivanja :vom:
Dajte ljudi ne pricajte o necemu sto niste prosli jer nema veze sa realnoscu.
Iskreno neznam sta smatras kad govoris o lijecenju u komuni jer koncept lijecenja koji si ti zamislio ocito je meni nepoznat.Ti ocito imas problem sto je to komuna vjerskog tipa kako si vec napisao ali to je vec poznato tako da nije nista skriveno.Ipak daleko je od tvog tumacenja da je to padanje u trans i vjerovanja kako si rekao da Isus nije razapet na krizu.Vecu glupost odavno nisam cuo.Da u reto centru je biblija vodic i momci se trude zivjeti u skladu sa onim sto pise u bibliji ali samo sa onim sto pise a ne ono o cemu ti govoris.Za tvoju informaciju i izvan komune postoje ljudi svidalo se to tebi ili ne koji praktikuju vjeru i zive u skladu sa tim,to ne znaci da su neka sekta i praznovjerci.Druga je stvar sto to ti ne razumijes,ipak ima ljudi koji i ne razumiju ali su daleko vise tolerantni od tebe.Jedna cinjenica govori sama za sebe a to je da ima toliko ljudi koji su prosli kroz centar i danas zive normalan zivot e to je ono sto ne moze niko da pobije bilo kakvim tvrdnjama.
Onda sta hoces da znas da li postoje molitveni sastanci ?Da postoje i ljudi se mole Bogu da im pomogne u njihovim problemima zamisli.
Da li se cita biblija?Da biblija se cita i niko te ne tjera da je citas ako ti to neces.
Da li se radi?Zamisli i radi se, bolje i to nego da hodaju u pidzamama po cijeli dan .
Hajde budi i ti malo tolerantiji prema stvarima koje ne poznajes ako mozes nije to toliko strasno.
Meni se cini da si ti samo malo vise razmazen :D Puno pozzz
Najbolje stvari u zivotu su besplatne!
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Iskustvo - Reto

Post by ziki »

Srecna nova godina svima.
Bilo je par pitanja za mene od Poison-a u vezi Buprenorfina, i nekih pratecih nezeljenih efekata, pa da odgovorim.
Na Buprenorfinu sam zvanicno nekih godinu ipo dana, a sve skupa oko 3 ipo, 4. godine.
Probleme sa zubima nemam, imam veoma zdrave i jake zube jos uvek, ako ne racunamo plombu koju je trebalo da zamenim jos odavno ali nikako da odem..
Sad moram ponovo da stavljam lek pa nakon mesec dana plombiranje i to je to, ali problem sa pucanjem i ispadanjem zuba nisam imao..
Problem sa opstipacijom sam imao ali u jednom periodu kada sam stvarno jeo samo suvu hranu i neredovno.
Sada nemam ni tih problema..
Kada uzmes buprenorfin i kada pocne da deluje u prvih pola sata, obicno osetis da stomak pocinje da ti radi i da ti se ide u wc..nesto slicno kao kada popijes prvu jutarnju kafu i ona te potera...tako je bar kod mene.
Tada treba da odes u wc, nikako da trpis i odlazes..
Buprenorfin deluje kao i vecina opijata i narko analgetika, skoro od svih imas zatvor..
Zato cim osetis nakon uzimanja leka da je stomak poceo da ti radi, ides u wc..
Kada Buprenorfin vec uveliko deluje nakon par sati, onda je praznjenje otezano jer se creva skupljaju, i tek kad lek prestane da deluje onda se i creva vracaju u normalu..
Ako jedes suvu hranu i ako uzimas Buprenorfin vise od jednog puta dnevno ti onda i ne das crevima da se opuste i tu nastaje problem..
Ako tako radis dva, tri, pet dana onda to ne valja..
U toj situaciji moras da smanjis ili prekines da uzimas Buprenorfin dok jednostavno ne odes u wc i ispraznis se, ili da popijes lek koji ce da te procisti..
Taj lek Dulcolax ili Panlax koji sluzi za praznjenje creva ce da ti pomogne jer on u stomaku razgradjuje stolicu cak i ako su ti creva skupljena i usraces se sigurno, ali to nije resenje i ne valja korostiti te lekove cesto.
Meni su ti problemi nestali i ja bez obzira na Buprenorfin mogu da idem i vise puta dnevno u wc, da li mi je vec organizam navikao ili sta je u pitanju ne znam, ali znam o cemu pricas..
Treba da budes svestan da i Buprenorfin zahteva neko prilagodjavanje i menjanje navika u ishrani..
Moras da jedes kuvanu hranu, voce, povrce i moras da pijes puno tecnosti..
Samo logicki postavi stvari, od Buprenorfina se creva olenje i skupljaju i u kombinaciji sa suvom hranom i neredovnim praznjenjem nastaju samo veci problemi i sve ti je teze..
I Buprenorfin treba uzimati samo jednom dnevnom, jer jedino tako dobijas priliku da ti stomak radi normalno.
Ako ga uzimas vise puta dnevno onda si jednom recju stalno zategnut i prosto ti se i ne ide u wc.
Mnogi padaju u iskusenje i uzimaju ga vise puta dnevno, cak i ako osete najmani umor i prestanak dejstva.
A uzimati Buprenorfin nekoliko puta dnevno i nema bas nekog efekta, to je vec traganje za zadovoljstvom.
Ono u vezi otezanog mokrenja i lazne uzbune, neznam tacno u kojim si godinama ali ako si prevalio 30 to vec moze da bude prostata, a i Buprenorfin doprinosi tome jer kao sto sam vec rekao on se ponasa kao i drugi opijati, a to se odnosi i na stolicu i na mokrenje..
Na Buprenorfinu moras da vodis dvostruko zdraviji zivot nego kad nisi na lekovima, i moras da mislis na te stvari stalno.
Moras da korigujes ishranu, da se dopunjujes vitaminima i da menjas navike jer on ipak nije ni savrsen lek a nije ni bez kontraefekata, to je ipak hemija..
Jedi zdravo, pij puno tecnosti, budi aktivan i bice sve ok.
Brini o sebi.
Pozdrav
...
korisnik999
Posts: 14
Joined: Fri May 24, 2013 10:18 am

Re: Iskustvo - Reto

Post by korisnik999 »

Iskreno bas si to sazeo onako fino bez vrijedanja i osudivanja :vom:
Dajte ljudi ne pricajte o necemu sto niste prosli jer nema veze sa realnoscu.
Iskreno neznam sta smatras kad govoris o lijecenju u komuni jer koncept lijecenja koji si ti zamislio ocito je meni nepoznat.Ti ocito imas problem sto je to komuna vjerskog tipa kako si vec napisao ali to je vec poznato tako da nije nista skriveno.Ipak daleko je od tvog tumacenja da je to padanje u trans i vjerovanja kako si rekao da Isus nije razapet na krizu.Vecu glupost odavno nisam cuo.Da u reto centru je biblija vodic i momci se trude zivjeti u skladu sa onim sto pise u bibliji ali samo sa onim sto pise a ne ono o cemu ti govoris.Za tvoju informaciju i izvan komune postoje ljudi svidalo se to tebi ili ne koji praktikuju vjeru i zive u skladu sa tim,to ne znaci da su neka sekta i praznovjerci.Druga je stvar sto to ti ne razumijes,ipak ima ljudi koji i ne razumiju ali su daleko vise tolerantni od tebe.Jedna cinjenica govori sama za sebe a to je da ima toliko ljudi koji su prosli kroz centar i danas zive normalan zivot e to je ono sto ne moze niko da pobije bilo kakvim tvrdnjama.
Onda sta hoces da znas da li postoje molitveni sastanci ?Da postoje i ljudi se mole Bogu da im pomogne u njihovim problemima zamisli.
Da li se cita biblija?Da biblija se cita i niko te ne tjera da je citas ako ti to neces.
Da li se radi?Zamisli i radi se, bolje i to nego da hodaju u pidzamama po cijeli dan .
Hajde budi i ti malo tolerantiji prema stvarima koje ne poznajes ako mozes nije to toliko strasno.
Meni se cini da si ti samo malo vise razmazen :D Puno pozzz
Nisi ništa demantirao samo dodao jeftine fore Reta centra dok ne želiš biti pasivan i ponizan do apsurda u kući onda se nisi ni drogirao po njihovom poučku.Ti si vjerojatno po prirodi pasivan i poslušan momak pa si ostao u kući.Nemoj molim te lagati da se ne tjera nikog da čita Bibliju ne laži nema smisla.Točnije novi zavjet Bibliju dobiješ poslje jednog vremena i to je obvezatna i jedina literatura unutra.Da se radi radi se i ništa isam naveo protiv toga.Ne samo da ne vjeruju da je Isus razapet nego im niti Papa ama baš ništa ne predstavlja osim sprdnje.I ne pričam nešto o čemu nemam poima jer sam bio tamo dok vjerojatno ti nisi još ni znao da Reto i ostale institucije postoje.Tko može minimalno 2.g. toliko po njihovom traje liječenje bez: TV programa,samo dvd, bez apsolutno svih dnevnih informacija, bez ijedne knjige,romana samo Novi zavjet i Biblija,bez radia naravno samo nasnimljene krščanske pjesme,molitva ujutro i navečer,tel. poziv samo jednom mjesečno,posjet porodice tek nakon više od godine dana.Potpuna izoliranost od vanjskog svijeta.Ali kažem kome se sviđaju takva pravila neka ide tamo na liječenje.
Post Reply