"što mislite o "vjerskim" komunama?

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

Anton86
Posts: 1
Joined: Wed Aug 10, 2011 2:31 pm

Re: "što mislite o "vjerskim" komunama?

Post by Anton86 »

ljepa razmisljanje ali nije se stiglo jos do toga nivoa da se uvode ove komune...
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: "što mislite o "vjerskim" komunama?

Post by MasacreEnElDiscoBar »

neki su stigli i uveli se u takve komune, ja znam jedino za Cenacolo jer sam bio tamo i gotovo 90% njih po prichama ostalih, nakon tog programa su dobri vani....
ljubo986
Posts: 4
Joined: Wed Nov 16, 2011 9:58 am

Re: "što mislite o "vjerskim" komunama?

Post by ljubo986 »

Mislim da je to dobra ideja, i jedna od pozitiva dobri da se izbave....
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: "što mislite o "vjerskim" komunama?

Post by ivica »

MasacreEnElDiscoBar wrote:da....nemoze se nikog prisilit da vjeruje, samo se moze uvjert da drugi vjeruju, i na taj nachin pobudit zanimanje onog ko ne vjeruje,
Ma tako treba! Igra je jednostavna:
- Izmisliš pravila , zapovijedi ,šta je dobro a šta ne za ljude kako pojedinca tako za cijelu zajednicu i to nije nitimalo teško u svijetu gdje vlada jad i kriza smisla...
- Angažiraš neke svećenike da to narodu malo opširnije protumače, interpretiraju kroz primjere iz svakodnevnog života.
- Kad se sve zbroji utjerao si ljudima strah u kosti da će najebat ako se ne budu svega toga pridržavali, a najebat će TAMO gdje ti nitko živ na ovom svijetu nemože posvijedočit da je tamo jebeno ,a to tamo je SMRT a svi se ljudi panično boje smrti. Namime može kao jedan frajer tamo je bio , i vratio se.

Negdje je netko napisao - nametanje PRAVOVIJERJA.
ignorance is bliss!
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: "što mislite o "vjerskim" komunama?

Post by sanela »

ivica wrote: Ma tako treba! Igra je jednostavna:
- Izmisliš pravila , zapovijedi ,šta je dobro a šta ne za ljude kako pojedinca tako za cijelu zajednicu i to nije nitimalo teško u svijetu gdje vlada jad i kriza smisla...
- Angažiraš neke svećenike da to narodu malo opširnije protumače, interpretiraju kroz primjere iz svakodnevnog života.
- Kad se sve zbroji utjerao si ljudima strah u kosti da će najebat ako se ne budu svega toga pridržavali, a najebat će TAMO gdje ti nitko živ na ovom svijetu nemože posvijedočit da je tamo jebeno ,a to tamo je SMRT a svi se ljudi panično boje smrti. Namime može kao jedan frajer tamo je bio , i vratio se.

Negdje je netko napisao - nametanje PRAVOVIJERJA.
To je tvoje mišljenje...
Svako ima pravo da vjeruje u ono što želi...
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: "što mislite o "vjerskim" komunama?

Post by ivica »

Da svatko ima pravo sudjelovat u igri.
ignorance is bliss!
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: "što mislite o "vjerskim" komunama?

Post by ivica »

Šta imaš mislit o nečemu di je zabrenjeno mislit.
ignorance is bliss!
cibukarda
Posts: 61
Joined: Wed Apr 21, 2010 2:42 pm

Re: "što mislite o "vjerskim" komunama?

Post by cibukarda »

ponekad kad stignem pogledam malo ovaj forum ali ne pratim kao pre par godina
tad me muka naterala a sada samo želja da možda nekome ovo bude i od koristi
moje mišljenje o verskim komunama je isto kao i o svim komunama
hvala Bogu da postoje
ima ih koje rade na više načina ali ima jedna komuna koja je proistekla po mome mišljenju iz verske komune i koja je sami vrh među komunama
nesmem da pišem ime komune jer može se shvatiti pogrešno
tvrdnju zasnivam na slušanju priče narkomana koji su u slobodnom vremenu razmenjivali mišljenje u jednoj komuni i ukazivali na svoje greške i greške raznih centara
malo će biti čudno ali moram napisati da se razgovor vodio u najozloglašenijoj komuni na ovom portalu i nemojte shvatiti da je ovim putem opravdavam nego ide u prilog tvrdnji da su sve komune korisne
ima ljudi narkomani ili ne koji se ježe na pomen vere i crkve ali to je produkt vremena u kojem smo živeli i ne osuđujem ih niti ih podržavam
ali narkomani koji misle da je verska komuna loša moraju da znaju da oni nisu ti koji bi trebalo da sude jer njihovo rasuđivenje je uslovljeno delovanjem droge i sve što je nauštrb drogiranja za njih je loše
prema tome verske komune su potrebne za onaj dio narkomana koji su iscrpili sve načine lečenja i nemaju više poverenja u sebe i lekare
u verskim komunama sam vidio narkomana koji je tvrdio da nikad neće izaći iz komune jer je svestan da svaki izlazak za njega je koban
vozio me je nekakvim džipom kroz neke vrleti i pričao o sebi i tvrdio da je našao spas u veri i zaštitu
nemojte misliti da sam popio silnu pamet nego prenosim fragmente života koje sam proveo kao suovisnik kad ima vremena to jest u retkim trenutcima kad nisam sa svojim unukom a koristim svaki trenutak da sam snjim jer doći će vreme kad nećemo biti zajedno ali kislim da ako ja nisam bio pripremljen da se borim da dete odvojim od narkomanije moje dete je pripremljeno da moga unuka kvalitetnije sačuva od tog zla
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: "što mislite o "vjerskim" komunama?

Post by ivica »

cibukarda wrote: nesmem da pišem ime komune jer može se shvatiti pogrešno
tvrdnju zasnivam na sluša
Reci slobodno, daj nam daj nam !! :P
ignorance is bliss!
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: "što mislite o "vjerskim" komunama?

Post by ivica »

cibukarda wrote: ali narkomani koji misle da je verska komuna loša moraju da znaju da oni nisu ti koji bi trebalo da sude jer njihovo rasuđivenje je uslovljeno delovanjem droge i sve što je nauštrb drogiranja za njih je loše
Njihovo prosuđivanje je uslovljeno činjenicom da nemaju previše izbora!
ignorance is bliss!
Post Reply