Dom za ovisnike Cista Velika-Zajednica Susret

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

Ayna
Posts: 9
Joined: Fri Jan 28, 2011 10:04 pm

Dom za ovisnike Cista Velika-Zajednica Susret

Post by Ayna »

Jel netko bio u komuni Cista Velika i ako bi mogao podijeliti neka svoja iskustva?!Naime moj dečko je u komuni tek mjesec dana ali nemam nikakve informacije sa strane nekog bivšeg korisnika.Hvala!
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: Dom za ovisnike Cista Velika-Zajednica Susret

Post by dita »

Bio je moj muž. Komuna je ok. Što te zapravo zanima?
Ayna
Posts: 9
Joined: Fri Jan 28, 2011 10:04 pm

Re: Dom za ovisnike Cista Velika-Zajednica Susret

Post by Ayna »

Pa zanima me program koji oni prolaze svaki dan od jutra do mraka,možda iskustva tvog muža,način na koji si se ti postavila,jel istina da se grupne terapije provode ili je sve to samo kamuflaža za pokriti pare,bitno mi je da znam da se ne samo sa njim nego sa svima RADI...on je trenutno u Domu za ovisnike za dva dana će biti mjesec dana,ovu nedjelju bi se trebali čuti i iskreno ne znam što da mu kažem...idem sutra u Zajednicu Susret na razgovor,a vjerovatno i pokoji savjet ali opet mi je lakše kad čujem iskustva iz prve ruke.Hvala!!
Ayna
Posts: 9
Joined: Fri Jan 28, 2011 10:04 pm

Re: Dom za ovisnike Cista Velika-Zajednica Susret

Post by Ayna »

Inače da objasnim onaj dio koji opisujem kao kamuflažu u komunama.Ne znam ništa ni o jednoj, nemam iskustva od prije sa strane nekog korisnika ali sam tijekom rada u psihijatriskoj bolnici vidjela na svoje oči kako se program dotičnih dana normalno upisuje kao odrađen (grupa,radna terapija itd) a od odrađenog ni O.Inače moj dečko je ovisnik več 15 godina liječio se ni ja sama ne znam koliko puta (zajedno smo 7mj od tada se lječio 2 puta bolnički,2 puta na suho,izdrži 10 dana i onda gotovo,paranoja...),bio je 5-6 puta u komunama ali sve po 2 tjedna-NIŠTA.Ovo je najduže što je do sada izdržao,ali naravno jer je na svojoj najomiljenijoj metadonskoj terapiji,nemam ja iluzija.Volim ga da,kao i sve vi (vaše dečke) ovdje čije postove čitam od kad je moj dečko otišao u komunu.Inače zadnje što je bilo prije komune.Bio je na bolničkom liječenju,skinuo se,10 dan što je bio čist rekao je doktoru da mora ići obnoviti dokumente,doktor ga pusti,on uzme,metadon,zove mene ne želi natrag u bolnicu,ja ga primam samo pod uslovom da bude čist ako ne izdrži ide u komunu,izdrži 10 dana i možete pretpostaviti što je dalje bilo,8 dana nakon 10 dana I. završava u Domu za ovisnike.Sad,on je pričao da će ostati 6-9 mjeseci a ja mislim da to nije dovoljno već da bi trebao završiti cijeli program jer je tamo na terapiji koja se može skidati najviše 6 mjeseci pa mislim da nebi rekao čim se skine (kao i do sada) evo mene,došo ja izlječen,šta onda!?Mislim kod mene NEĆE ali kako da se postavim i njega uputim? sori ovo je bilo dugo :roll: ,a ima još :oops:
Dedal
Posts: 133
Joined: Thu May 13, 2010 11:49 pm

Re: Dom za ovisnike Cista Velika-Zajednica Susret

Post by Dedal »

Bog Ayna!
Ovo ti je moje saznanje o Cisti koje je gotovo sigurno točno, jer sam svakodnevno u kontaktu s operaterima i prijateljima iz programa. Tamo sam boravio 3 mjeseca na kraju 2008. g. 2009. u prvom mjesecu odlazim u Ivanovac kraj Okučana. Za vrijeme mog boravka ondje Cista se tretirala kao prihvatni centar gdje se rješava fizička kriza, ali na suho, nije bilo moguće dobiti nikakvu tabletu osim andola ili cafetina. U ta tri mjeseca su nas fizički i psihički pripremali za komunu u pravom smislu te riječi. 01. 01. 2009. Cista se pretvara u kuću za detoks, gdje svaki tjedan dolazi psihijatar i prepisuje terapiju za idući tjedan. Zamišljeno je tako da skidanje...spuštanje terapije traje max. 6. mj. Onaj tko je voljan može to riješiti i prije. Moje iskustvo, moje mišljenje.....
Ja to nisam želio odraditi na taj način. Bilo me strah otići u Vinogradsku na detoks jer tko zna što bi moj bolesni mozak nakon toga smislio. Postoji tamo program, grupe, radne terapije......ali budimo realni,koliko je to moguće ovisi od osobe do osobe, koliko je tko voljan, motiviran i na kraju ako nije previše zakucan od terapije.Nekakva ozbiljna radna terapija i ne postoji. Onaj tko želi može, tko ne može ili ne želi ok, nitko ga neće prisiljavati. Onaj minimalni red, ustajanje, higijena, čišćenje kuće, pranje rublja i kuhanje je zadovoljen, a za nešto više ovisi o osobi, mogućnosti postoje to definitivno. Susret je, barem u mom slučaju, komuna gdje čovjek može napraviti "dobar posao". Ja doduše ne znam niti jednu komunu koja ne može pomoći ako čovjek to stvarno i želi. Imaju stvarno stručan i iskusan tim koji je meni i mojoj ženi puno pomogao, tako da bih ti savjetovao da budeš u kontaktu s ljudima iz Susreta, poslušaj ih pa ćeš vidjeti. Ne bih htio da ovo bude EPP, ali u mom slučaju....ispalo i ispada još uvijek ( NA- :nod: ) dobro. Za sad je dobro da je tamo. Nikad ne znaš što će se desiti kasnije. Nadam se da sam barem malo zadovoljio tvoju znatiželju. Poz. i drži se. Ako mogu još kako pomoći.......piši. Bit će to sve super.
Ayna
Posts: 9
Joined: Fri Jan 28, 2011 10:04 pm

Re: Dom za ovisnike Cista Velika-Zajednica Susret

Post by Ayna »

Hvala puno na informaciji,sutra idem u Zajednicu da se savjetujem s njima kako i što dalje,ma bojim (a šta to više znači) se samo da kad bi maknuo tu terapiju da će odustati jer bi to bio definitivni kraj,a i za njega jer će mu se tada jedino ponuditi ulica,s druge strane ako usoije imati će posao i stan,ma ne znam više ni sama.U svom tom vrtlogu ja izvlačim svoj život,svoj faks,svoj posao,svoje snove i to malo ljudi pa čak i njegovi i moji najbliži kažu odjebi narkomančinu.Borba je na svakoj strani!!Jel bi mi ti možda mogao opisati okolnosti u kojima si ušao tamo,što te motiviralo,jel te i u komuni motiviraju?Vidjela sam na slikama dečke kako vježbaju,jel to rade i u prihvatnom centru,jel ti uistinu pomagala ženina potpora ili ti je to bio samo još jedan prostor za bijeg??Kako ti je bilo u Ivanovcu?Sori na gomili pitanja (a imam ih još)HVALA!
Dedal
Posts: 133
Joined: Thu May 13, 2010 11:49 pm

Re: Dom za ovisnike Cista Velika-Zajednica Susret

Post by Dedal »

Bog Ayna!
Probaj malo skulirati za početak. Hoće li izaći, kad će izaći, što će biti...?
Sigurno je samo to da je danas tamo, to je i najbitnije.
Ako želiš pročitaj moju ispovijest ovdje na forumu (Dedal). Možda ćeš pronaći odgovore na neka pitanja.
Ayna
Posts: 9
Joined: Fri Jan 28, 2011 10:04 pm

Re: Dom za ovisnike Cista Velika-Zajednica Susret

Post by Ayna »

PROČITALA :lol: !!Sve jasno u vezi komune,hvala i želim ti PUNO,PUNO,PUNO sreće i Diti također.Jednim djelom sam i zbog njezine ispovijesti odlučila postaviti pitanje jer sam do sada samo šutila i sve rješavala sama sa njim i liječnicima,a ovako sam pomogla i sebi.HVALA
zacko
Posts: 2
Joined: Wed Jan 14, 2015 5:53 am

Re: Dom za ovisnike Cista Velika-Zajednica Susret

Post by zacko »

pozdrav Svima "Nov Sam ovde ... i trazim Sve moguce Info. o Tretmanim Raznim Kpmunima!?
doduše Sve do 2010te se daju postov aznii "citat..
A od tada ...?? Dali se Brisu Jednostavno Iskustva..?? glupo pitanje! ? Ali zasto nema Vise dobri/losi Iskustva(drugi!)
Sta me zanima.. Dali se Sta promjenilo u Nacin Slidanju.. Tretmanima posebi.. te Opise Da jesu Neke Stroge Nastrojenji ka Sekta;(
Volio ni mozda U komunu... Volio bi Svom Zivotu..dati drugi Smjer.. prilicno Sam zbunjenj :(
koja Komuna ima "Normalni programm Skidanja/s Barbitur..Antagonistama/Bupre..metha itd.?
-koja komuna Vjerno Temeljenja il 'ne?? Daje Slobodi Vjeri te Nema Neke Staromodne Methode ...gdje bi se osjeca ka u Zatvoru il slic:(
Kava ...cigare...primjer "tribali bi bit slobodan odabir "Stati /bacit... A ne Pred ulaskom Uvjet Bacit"21stoljece!! Lp zacko..sorry na tipgreskama Sa moba tipkano... Sritan bi bijo o svakoj Info...
Bez Recidiva Sam od 2003 Ali san na Bubre io Tabletima(gore po meni...). Pusim i pijen kavu.. te Krscanin Sam...otvoren Prema svim Vjerama te kulturama!! Steta sto Nemogu vise naci od iskustva ..prica iz 2006-2010te :( lp
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Dom za ovisnike Cista Velika-Zajednica Susret

Post by sanela »

Dobrodosao na forum. Postovi se ne brisu, ali sve sto je ranije napisano o komunama je i dalje tako. Programi su razliciti, ali se najbolje mozes informisati ako nazoves komune i.pitas o programu. Cini mi se, po pisanju, da si iz Hrvatske. Odes na stranixu Ureda za droge i tamo.imas spisak svih komuna.
Ni u jednoj komuni nemas skidanje s metadona i sl. osim na suho. Zato je najbolje da prvo odes na detoks, pa poslije pravac komuna.
Sretno
Post Reply