Komuna Mondo Nuovo

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
Vlado_M
Posts: 1456
Joined: Sun Apr 17, 2005 7:42 pm
Location: SFRJ

Komuna Mondo Nuovo

Post by Vlado_M »

Vozdra ljudi. Dopingovao sam se sa tri kafe i nekako mi uspijeva da drzim kapke na pola koplja. Umoran sam i to, doputovao iz Nunica jutros.

I jutros mi se najmanje ide u komunu, dan je kao stvoren za citanje novina i sastavljanje 2-3 lucidna tiketa i eventualno neke pjesme, plus istovaranje kamiona i jebeni caj u pabu uz ljubomorne poglede na pica drugih ljudi... Ali jebiga. Dobro sam razmislio, vjerujem da mi ne ostaje nijedna druga alternativa (ako izuzmemo iglu u veni ili metadonsku terapiju, a ta mi alternativa, jebiga, vazda ostaje otvorena). Nekoliko puta sam sam pokusavao da se skinem i svaki put bih uspio... otprilike dvadesetak dana. To mi nije dovoljno. Ja bih tu apstinenciju volio zadrzati barem nekoliko narednih inkarnacija.

Ali eto, pricao sam sa dvojicom tipova koji su u komuni vec duze od dvije godine, sa dvojicom povratnika zato sto su pukli kad su izasli na ulicu i jos nekoliko onih sa pola godine i duze staza, bez nekih zescih pomaka u glavi... I sad nemam pojma, nije to pretjerano utjesno. A znam da postoje i pozitivni primjeri.

Donio sam dnevni program komune i spisak stvari koje moras na nabavis ili uradis, i prekucacu ga kad budem imao volje, mozda nekome bude zanimljivo da procita (Zelite li ? ). Katarina, tvoja kcerka je u pravu – jeste zajebano. Nije to neki strashan fizicki rad, vise je okupacija i zamajavanje (da ne kazem karanje u mozak), npr. posao za koji je predvidjeno 2 sata, mi uradimo za trecinu od toga i onda supljiramo. Ali ta dva sata ti ne mozes raditi nista drugo.. I ne mozes se odvajati od grupe (a ja nisam timski igrac), i moras zapisati na vratima svaki put kad si koristio WC, i moras i da prdis na italijanskom... I ako Sandro kaze da moras da se osisas, ti se osisaj. Sandrovo govno ima neki divan miris, neka njezna, cvijetna aroma; a ostala govna smrde. To je okej, Sandro je glava kuce. Momci od voska prave svijece, a na fino obradjene komade drveta peglom lijepe slike sa religioznim motivima. Osim toga, iza kuce je parkirano 40 tona gipsa i to brdo moras da preoblikujes u stotine, hiljade, milione malih bijelih Isusa i Marija i Madona i Stokuraca; zatim te male gipsane Isuse, Marije, Madone i Stokurce, zajedno sa svijecama i slikama, odneses na misu u crkvu, uhvatis pobozne babe na svoju nesrecnu sudbinu i pomognes im da se odvoje od tridesetak kuna, svaka... Dobro, nemam ja nista protiv gipsanih figura, ali stvarno ne znam da ih oblikujem, totalni sam antitalenat. I lose barim babe, ne ide mi to... Imas i nekoliko stotina kokosaka i taj broj se stalno umnozava, momci imaju svoj inkubator i stalno stancaju nove mlade koke. To bih mogao da radim, mogao bih da kupim jaja, da cistim govna i hranim kokice... Imaju i dvije svinje, od kojih je jedna trudna i ocekuje prinove. Imaju jato gusaka i jato pataka, drazesne ptice prilicno preplasene virusom koji nadire. I sa njima bih mogao da saradjujem. A kao stvoren sam za svinjara... Imaju i koze i ovce. Mogao bih se baviti i poljoprivredom, basta je ogromna i zemlja, jebiga, plodna. Nabavili su 20 kosnica i planiraju na proljece da nabave pcele. Ja med volim; volim i pcele, ali nisam siguran da one gaje ista osjecanja prema meni.

Ima ves masina, s tim sto se jako rijetko pali, kao i televizor. Cega i cape se peru u masini, a sve ostalo na ruke... Jedan nesretnik je kuvar za sve ostale po sedam dana. Mislim da je to pretjerano, ako ja budem kuvar sedam dana – cijeli slucaj ce dospjeti na novinske stupce, i to one sto pune crnu hroniku. "Manijak potrovao cijelu populaciju komune Mondo Nuovo u Gorskom Kotaru", "Dorucak ludog kuvara u Mondo Nuovo odnio 13 mladih zivota", vec vidim naslove u novinama. Hm... Taj nesrecni Servicio mora i da cita molitvu prije svakog obroka, mora da nauci dio Jevandjelja napamet (na italijanskom) i nakon sto ga izbifla, treba da lijepo objasni sta je pisac zelio da kaze (na italijanskom). Moras i da se pomolis za Sandra, njegovo zdravlje i dobar tek (na italijanskom). Moras i da se pomolis na slobodnu temu (na italijanskom). Za to vrijeme ti se obrok lijepo hladne i onda mozes da jedes. Nije precizirano koliko puta treba zvakati jedan zalogaj, tu je clanovima zajednice ostavljena puna sloboda. Nesrecni Servicio pere sudje poslije obroka. To je trenutno 14 tanjira i 14 viljasaka i 14 kasika i 14 casa.

A ekipa ljudi u komuni je sjajna. Vecinom su to momci iz Dalmacije, Zadar i okolina, u istim govnama kao i ja, i sa jakom zeljom da iz njih isplivaju, kao i ja. Ima i jedan moj zemo, iz Prozora... Nema nikakvih nacionalistickih sranja, jos jednom se potvrdjuje ono sto je dokazano na forumu – narkomani su uglavnom operisani od nacionalistickih sranja. Svi se povremeno osjecaju posrano i dobijaju moralnu podrsku od onih koji se ne osjecaju posrano tog dana. To je dobro. Dobro je i to sto stariji clanovi daju primjer mladjim kako se ponasati, poture tu i tamo svoja ledja. Dobro je i to sto Sandro ne zna ni rijec hrvatskog, pa mozes s vremena na vrijeme da mu se zajedljivo nasmijes iza ledja ( ja sam majstor te discipline). Momci uglavnom simpatisu Zadar u kosarci, a Hajduk u fudbalu.

Komuna Mondo Nuovo ima jos 9 kuca razbacanih po Italiji i cesto vrsi rotaciju clanova zajednice. Tako barem polovinu vremena koje odvojis na lijecenje - provedes u Italiji. Tamo su komune otvorenog tipa, dobijas mogucnosti izlaska u grad i to. Za Bozic ce svi iz Nunica da se transportuju u Sijenu i tamo zajebavaju neko vrijeme. To mi se dopada. Fino je i to sto komuna ima svoj casopis i ljudi misle da odvoje par stranica za moja sranja. Vise mi se svidja da pisem za novine, nego da pravim gipsane Isuse, Madone i Stokurce...

Od 21.00 do 22.00 imas pravo da pises pisma, trpas ih u koverte zajedno sa antraksom i razbacujes sirom planete. Od 22.00 imas pravo da spavas, sve do 06.00 ujutru. To trebas da ponavljas 730 dana da bi okoncao program.

Naravno, sudbina komune je prilicno neizvjesna ovih dana, posto su mene tamo primili. Sad trebam pokusati nemoguce – da izganjam vizu za Italiju na bosanski pasos i onda palim tamo.

Eto, to je to.
User avatar
Fanatik
Posts: 1216
Joined: Sun Apr 17, 2005 12:29 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Fanatik »

Ne znam, ne znam majke mi sta da kazem.Pojma nemam, ja sad ne bih prepricavao price nekih mojih kolega, jer bi mozda demoralisalo Vladu, ali ja u svakom slucaju se divim ljudima koji idu u Komunu.
Ja sam pobornik metadoske terapije, i ko god bi imao nesto protiv ovog vide lijecenja ja bi ga pokrijepio sa 170 dokaza ,da je bas ta terapija spasila mnoge,mnoge zivote.Otom-potom, i ovo sto Vlado kaze je super, ali ja kao ja, odlazak iz mog voljenog grada, daleko od svojih najblizih, 5 cigara dnevno, ne gledanje TV-a itd,itd.Te rigorozne mjere koje se sprovode u nekim komunama su mi uzas ,tako da ja opet naglasavam , se DIVIM SVIM LJUDIMA U KOMUNI.Vlado sa srecom buraz, volio bi da se rijesis svega. :smt080
Vatra se ugasila i postala je dim,
droga me je uništila učinila me zlim!!!!
User avatar
starkid
Posts: 136
Joined: Fri Sep 02, 2005 2:36 pm

Post by starkid »

Vlado, šta god da odlučiš, ja ti želim sreću.

Da li sam možda suviše naivna - verovatno da - ali mislim da je sve stvar odluke.

Ajde, čuvaj se.
User avatar
pepeljuga84
Posts: 1057
Joined: Mon May 09, 2005 10:07 am
Location: Beograd

Post by pepeljuga84 »

Ja lično nisam pobornik komuna,ali ako ti misliš da je to najbolje za tebe SAMO NAPRED :!:
Možda spava sa očima iznad svakog zla,
Iznad stvari iluzija,izvan života,
I s njom spava,neviđena,njena lepota;
Možda živi i doći će posle ovog sna.
Možda spava sa očima iznad svakog zla.
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

joj Vlado sreco.....Pa ti na mjesec da odes-ti bi se snasao! Sa svojim humorom i sarkazmom ti uspjevas preskociti i naj visocije zidine....pa eto i te od gipsa. Jarane napravi koju figurinu pa zastekaj sa strane , pa kad izadjes odes na buvljak i prodajes....Ono kao napravljeno rukama pacenika :-D
Moram malo..... :wink:
A ti ne brini......koncentrisi se na tu neku svakodnevnicu i samo pomisli da kad ne bi bio tu.... mozda bi ipak imao iglu u veni. A ne znam da ti zelis-jel tako? Mislim ultimately ne zelis.
Ne smijem ni da kazem sta mislim o tome.....prepadenm se sama svojih misli-uhhh. ( u vezi vene i to) 8)
Eto....a kad ides? I koliko onako otprilike ostajes?
Javi se.....ok
Prije nego sto odes....jesi me cuo?
cmok
M4j4
Posts: 596
Joined: Tue Aug 23, 2005 10:29 pm
Location: ucmala sredina smor-city

Post by M4j4 »

Zelim ti da uspes u tome sto si naumio!!! SRECNO!! I javi nam se pre no krenes...kiss
Image
User avatar
Fanatik
Posts: 1216
Joined: Sun Apr 17, 2005 12:29 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Fanatik »

Da nije već orišao , jer evo nema ga vec 2 dana ima.Vlado de se javi ,reci nam jesil krenuo ili nisi, kakvo je stanje i tako to.Tvoj haver
Vatra se ugasila i postala je dim,
droga me je uništila učinila me zlim!!!!
M4j4
Posts: 596
Joined: Tue Aug 23, 2005 10:29 pm
Location: ucmala sredina smor-city

Post by M4j4 »

vedad wrote:Nego Vlado jabuko moja. NIje fora u timovima ni u ljubavi i pripadanju koju trazis. Neces je nigdje dobiti, jer je ona u tvojoj glavi i odatle treba poteci. Ebes macak heroin, to je samo sa strane, kad naucis voljeti sebe, prihvatati sebe, oprastati sebi...e onda ce biti okej.
PA OVO JE SRZ I SUSTINA
Sto ne rece ovo ranije i jasnije? Meni su trebale godine trazenja timova,ekipa,ljubavi i pripdnosti da bih otkrila da sam ekipa JA! Ali zamalo da umrem zbog tog (pre)kasnog shvatanja. Ali opet,jebiga,vedad,zar na kraju konca uvek ispade da smo svi sami i sto pre to shvatimo-to bolje!?
Image
Post Reply