TERAPIJSKE ZAJEDNICE U SRBIJI

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

User avatar
dinela
Posts: 303
Joined: Wed Dec 07, 2005 12:37 pm

Post by dinela »

Moja situacija je poput tvoje. Bas tako nekako. Tito ti je rekao za testove. Nama su puno pomogli. Nije lako, ali mora se naci nacina da mu pridjete. Da ga slomite, da donese ispravnu odluku. To ti je prvi korak. I morate ga natjerati na testove, kako god. Pricati mu, objasniti,...Ubjediti ga...
Tako smo mi uradili. I sada, nakon 7 mjeseci i dalje radimo testove. Ponekad mislim da ga samo oni i drze da ne uzme, a nekada mislim da on ima jacinu iznad svega. Mislim snagu da pobijedi to zlo. I moj brat je uzimao oko 9 mjeseci do godinu.

Zelim ti puno srece, ostani tu, nauci iz drugih prica pomoci ce ti da se nosis sa tim. Meni je pomoglo.
A ako ti mogu ikako pomoci, samo reci.
SESTRA
Posts: 5
Joined: Wed Feb 08, 2006 1:50 am

Hvala svima

Post by SESTRA »

Hvala "Tito" na predlogu- nisam znala - ni za te testove.
Naravno, da cemo uzeti.

Zamolila bih vas da mi nesto konkretnije kazete, posavetujete.
GDE konkretno prvo otici.
Recimo u BG, ili sta znam.
Neznam - mada se biom i da predpostavim - kroz sta cemo prolaziti.
Intreresuje me kako ce njemu biti....
I kako ga "cuvati" " spreciti " da po ponovo .........

Naravno , jenog coveka od 27 go je tesko "paziti" ali smatram da je neophodno , barem to neko prelazno vreme.

Vise neznam ni sta da pitam.
NARAVNO da moj problem nije ni NAJVECI ni JEDINI.
Sve ostale postujem- i rado bih pomogla !!!!!svima.
Ali, jednostavno , kapiram da smo skroz ne upuceni.
U prvo vreme nismo ni bili svesni - mozda ni sada - sta " nas " je snaslo.
I koliki je to problem !
Ali vec je se SVE jako pocelo komplikovati...

ps. Izmedju ostalog.
Brat nije isao u vojsku.
On hoce sada KAO da ide dobrovoljno.....
I jos besto svasta -ö eto da ne preteram sa moim negativnim stavom-
- ali , bih mi svaka pomoc bila od velikog znacaja.
" SESTRA "
User avatar
tito
Posts: 7
Joined: Wed Feb 08, 2006 3:20 pm
Location: knj

Post by tito »

Pozdrav "sestri" i svim ucesnicima ovog rooma..
Ja se izvinjavam zbog svoje inertnosti, imam mnogo obaveza ovih dana iako je comp uvijek uz mene (notebook) putujem dosta, pa kad ugrabim slobodnu tel. liniju negdje ja se zavarim za ovaj forum :oops:
Znaci "Sestro" prvo sto trebas uraditi - otvoriti diskusiju: ti,brat i ostali clanovi porodice ,uze naravno!
Vojska! , mislim da takvo nesto nema smisla jer ocigledno da ti je brat ovisnik, to moze biti neki izgovor i njegova fatalna greska, nema teorije da pod krizom on izdrzi vojni rezim , posjetite bilo kojeg doktora cak i opste prakse on mora imati neke informacije koje vam mogu pomoci u daljnjem ljecenju, il mozda da vas uputi bas na pravo mjesto! Nemoj dozvoliti da raznorazni psihijatri eksperimentisu na burazu kao sto je to bio slucaj samnom, davali mi neke tablete budale koje pojma nemaju o ovisnosti , tretirali me kao nekog sizofrenicara(problem malih konzervativnih sredina)... Nemoj da te plasi ova zadnja recenica, samo trazite iskljucivo ustanovu kaja se bavi problematikom ovisnosti, konkretno recimo kod mene, "Centar izvan-bolnickog ljecenja ovisnosti"! Testovi su obavezni , kao sto je i "dinela" spomenula moguce u buducnosti da ga bas oni psihicki svezu i da ga stalno opominju kada pozeli da uzme H , takodje je moguce manipulisati testovima (zamjena mokrace-Testovi su urinski u 90% slucajeva) stoga ti preporucujem da testiranje obavljate pred ocem.. I jos vazna je stvar da uradite opsti pregled - ne znam kojim putem tvoj brat uzima H , intravenozno usmrkavanjem, pusenjem...To mu je jako bitno da uradi analizu krvi i.s.l. Eto sretno pisemo se nadam se pozitivnim novostima
User avatar
dinela
Posts: 303
Joined: Wed Dec 07, 2005 12:37 pm

Post by dinela »

SESTRA , ja sam ti poslala privatnu poruku i ukratko opisala kako smo mi to uradili. Tito ti je isto tako sve dobro rekao, morate sa nekim porazgovarati, a vojska je samo izgovor i bijeg od vas. Ali takodjer vojska je i zeleno svjetlo da on trazi pomoc ali ne zna kako. Isto je i moj brat htio, a mi se cudili "Pa zasto", jer tada nismo bili upuceni u situaciju. Poslije mi je rekao da je htio da se skine, ali naravno ne na lijecenje, i da mi ne saznamo, ma tu to kao dobro doslo, tako je on mislio. Nema od toga nista, samo iskreno porazgovarajte.
I da, testove obavezno uz nadzor oca. Iskreno ti kazem da nama nije bila teska fizicka kriza. Nismo spavali par noci, ali to nije nista. Ako treba , ne moram spavati cijeli zivot samo da njemu bude dobro. Ali ono poslije je mnogo teze. Zadrzati ga kuci kada ga uhvati psihicka kriza, a naravno oni to nece da priznaju. I morate paziti da mu u pocetku zaista niko ne dolazi. Moj brat je zvao i da mu donesu, ali sreca, pa ima divnog druga koji nam je to odmah javio i rekao "Ne dajte da mu iko dodje sad me zvao i zove i ostale , trazi bilo sta."
Nadjite mu malo poslije, ne odmah, neku zanimaciju,.. trudite se da atmosfera u kuci bude uvijek ok, pravite neke izlete ili nesto...

Zelim ti puno srece, i snage da izdrzite. Pisi kako ide.
SESTRA
Posts: 5
Joined: Wed Feb 08, 2006 1:50 am

...

Post by SESTRA »

Ja sam uvek ovde i mnogo mi znacite!
Ako melo kasnim ..................
..... razlog je sto sam nesto skroz bezveze, preumorna , iscrpljena.

Pozdrav svima . "SESTRA "
User avatar
tito
Posts: 7
Joined: Wed Feb 08, 2006 3:20 pm
Location: knj

Pozdrav

Post by tito »

Iskreno se nadam da je sve ok :roll: :supz:
SESTRA
Posts: 5
Joined: Wed Feb 08, 2006 1:50 am

...

Post by SESTRA »

Eto- nema niceg loseg.

A nikako da otpocnemo sa necim.
Trenutno imamo neke goste-tj, goscu.Ostace do 1.
Brat je imao i neke preglede- tj, za vojsku. Regrutaciju - ponovo.... jer je napunio 26 god...

I, kaze da nemoze sada da ne uzima ....jer ima jake bolove. Proliv, kaze da je jako nervozan onda-
Ja to nisam videla dozivela,
majka kaze da je kao prosli put stvarno tako bilo-da se cudno ponasao- a da nije znala sta je u pitanju.
Pa joj je rekao.

Eto. Mada i ovako samo spava. Malasao je. Ma, asocijalan.
Samo , kaze mama- uvidja i sam da ne ide ovako. Bori se sa time. Hoce da pokusa- cim ode " OVA"
Eto na tome je.

Hvala tebi, sto si me se setio.
User avatar
tito
Posts: 7
Joined: Wed Feb 08, 2006 3:20 pm
Location: knj

OK

Post by tito »

Drago mi je ako je tako,
Samo mi je cudno sto spava, ja nisam mogao zaspati desetak dana, mora da uzima neke jake sedative, il nesto slicno...
A ti simptomi - bolovi, prolijev, nervoza, ne komunikativnost, groznica, visoka temperatura su normalni i klasicni za pocetak apstinencije,
Eto opet sretno i samo naprijed...
User avatar
dinela
Posts: 303
Joined: Wed Dec 07, 2005 12:37 pm

Post by dinela »

I moj brat je slicno tako. Kada mu je bila najveca kriza, lego je i zabio glavu u jastuk i prevrtao se tako, ali nije spavao. Nije ni rijeci progovorio, ni kukao niti ista. Samo hodao i otpuhivao po kuci i tako, prevrtao se i trazio stalno jastuk za ispod nogu.

Javljaj nam se, pisi, iskreno se nadam da ce sve biti dobro.
User avatar
Vodolija
Posts: 339
Joined: Tue Nov 22, 2005 3:07 pm
Location: USA

Post by Vodolija »

E da bogdo imam kakve informacije, ali jedine informacije o terapijskim zajednicama sto ja znam su ovdje u cemerici...nazalost :cry:
Post Reply