TERAPIJSKE ZAJEDNICE U SRBIJI

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

User avatar
Erineja
Posts: 116
Joined: Thu Aug 18, 2005 6:48 am
Contact:

TERAPIJSKE ZAJEDNICE U SRBIJI

Post by Erineja »

Da li u Srbiji postoje terapijske zajednice? Da li je neko odavde bio u nekoj i kakva su iskustva? Svaka informacija mi je znacajna.
Sonja
Posts: 544
Joined: Wed Jan 04, 2006 2:48 am
Location: Neverland

Post by Sonja »

Draga Erineja,

ako si mislila na fazon terapijskih zajednica po nekom zapadnom sistemu njih je jako malo kod nas jer sve jos uvek funkcionise po principu komuna. Trenutno najbolja ustanova u Srbiji koja nudi ovakve programe je institut u Palmoticevoj (Blok za alkoholizam i druge bolesti zavisnosti). Isto tako u sklopu imaju i dnevnu bolnicu, a u Paunovoj ulici (ne znam tacno koji je broj postoi savetovaliste i takodje rad u terapijskim zajednicama sa maloletnim licima). Ja trenutno prolazim ovaj program (u Palmoticevoj) i ako si jos uvek zainteresovana mozes da mi posaljes svoj mail pa da ti dam direktnija uputstva. Naravno, ne bih da ne pomenem ZZBZ u Drajzerovoj, ali moje misljenje ovde nije objektivno jer pokusaj mog lecenja tamo je bio totalni promasaj, ali raspitaj se, sto da ne. Postoje i porodicne terapijske zajednice, a ja trenutno jednom nedeljno idem na takve seanse i mogu ti reci da mi zasta puno znace, ali one dolaze teka nakon prve faze, odnosno prvog dela intenzivnog, bolnickog lecenja. Cula sam da sada i u Valjevu krecu sa slicnom vrstom programa. Eto, to je to od mene, ako imas jos neko pitanje tu sam.

Srecno i pozdrav

:)
Last edited by Sonja on Wed Jan 04, 2006 1:34 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Erineja
Posts: 116
Joined: Thu Aug 18, 2005 6:48 am
Contact:

Post by Erineja »

Puno ti hvala Sonja. Pitanje sam postavila pre 3 meseca zbog svoje cerke. Ona je vec 2 meseca na lecenju. Izabrale smo kliniku Lorijen. Nadam se da smo napravile dober izbor i da nam terapijske zajednice, komune ili nesto slicno nece biti potrebne. Bez obzira na to, tvoja informacija je znacajna jer na ovaj forum dolazi puno ljudi koji, kao i ja, pokusavaju da pronadju nacin da pomognu dragim im osobama koje imaju problem, ili sebi licno. Znaci, ovo pitanje i dalje ostaje otvoreno za sve one koji imaju bilo kakvu informaciju jer je narkomanija u Srbiji sve veci problem a jako je malo mesta gde se moze potraziti pomoc.
Zelim i da ti pozelim dobrodoslicu na forum, puno srece na putu koji si izabrala, puno snage i odlucnosti i sve najbolje u 2006. godini.
Slobodna sam da promenim mišljenje i izaberem drugaciju budućnost ili drugačiju prošlost.
Sonja
Posts: 544
Joined: Wed Jan 04, 2006 2:48 am
Location: Neverland

Post by Sonja »

Draga Erineja,

zaista mi je drago da cujem da ste uspele da nadjete pomoc i Tebi i tvojoj cerkici zelim sve najbolje. Klinika o kojoj mi govoris je privatna, ja nemam neke predrasude po tom pitanju, ali sam ti centar u Palmoticevoj dala kao odgovoe jer su mi bukvalno spasili zivot, jer znam neke ljude koji nisu bili bas najsrecniji sa izborom privatnih klinika. Medjutim nemam apsolutno nikakvo pravo da komentarisem ono sa cime nisam upoznata, a pogotovo ne ako to nekome spasava zivot. Tu sam ako bilo sta zatreba, pa eto...obecavam da nece proci jos tri meseca do mog odgovora..... :D

I ja tebi zelim srecnu novu i sve najlepse,

od srca

Sonja
SESTRA
Posts: 5
Joined: Wed Feb 08, 2006 1:50 am

Heroin

Post by SESTRA »

Iz Srbije smo...
Brat mi je zavistan od Heroina - koliko "mi"znamo oko 9 meseci.
POkusao je da ne uzima ...nekih 3-4 puta...Imao bolove i posle par dana opet poceo.
Nije uopste sposoban racionalno da razmislja niti se ponasa.
Samo spava i jede.
Ne radi! i ima iracionalne ideje da studira ...
Njegovo misljenje je da moze da prestane! (sto bih ja , i mi -uza porodica - VOLELI )
ali u sta ISKRENO sumljam!!!! na zalost.
Svi smo u soku.
I bez ideje - sta uraditi-
On samo vice , moze, bez ....Od tad ce, jos ovo , jos ono... pa pocne ponovo
Krajnje je vreme da se nesto preduzme. Ocigledno da on (26 god) nije svestan ni sposoban.
ALI , sta , gde....
Da li imamo osnove da budemo optimiste .....
Ja ovih "X" meseci ne spavam !....
Da li neko razume , moj problem .
I, mozete li mi pomoci nekako....
Nista neznam- skoro.
Ni gde ( ovde sam procitala Npr."Paunovu ulicu")
Kako se to pocinje , sta ce se desavati?
Koje su pozitivne promene ?
Koje negativne ?

HVALA VAM , svima ! Koji mi pomognete , ili barem pokusate.
Ko odvoi vremena za mene.
" Sestra "
User avatar
Spirit
Posts: 145
Joined: Wed Aug 17, 2005 4:42 am
Location: Beograd

Post by Spirit »

Pre svega, dobro dosla na forum. Nadam se da ces ovde naci bar neke odgovore koje trazis.

Sudeci po ovom sto si napisala, licno sumnjam u to da je tvoj brat ovisnik samo 9 meseci, ali to i nije bitno previse. Ono sto je bitnije je njegovo stalno vracanje narkomaniji. Ako gresim ispravi me, ali mislim da ti i tvoji roditelji ne znate bas puno o tome sto vas je snaslo, a poznavanje i sagledavanje problema sa svih strana je jako bitno, rekla bih presudno. Moj savet ti je da tvoj brat sto pre donese cvrstu odluku o lecenju (bez toga svi vasi napori su uzaludni) i stupite u kontakt sa nekom ustanovom koja se bavi bolestima ovisnosti. Skidanje na svoju ruku retko daje neke znacajnije rezultate.

Pozdravljam te i zelim ti svu srecu u ovom sto si zapocela.
User avatar
tito
Posts: 7
Joined: Wed Feb 08, 2006 3:20 pm
Location: knj

draga sestro

Post by tito »

Pratim ovaj forum bez prijave nekih 6 mj. , tvoja poruka me tek podstakla da se prijavim, moja sestra koja ima 17god. je kroz citavu situaciju mog drogiranja (heroin) i odvikavanja prosla zajedno samnom , imam 23 god. ovisnik sam bio 3 god. a cist sam vec godinu dana. Pazljivo procitaj sto vise mozes postova sa ovog foruma jer su svi slucajevi manje vise slicni tako da ti ja necu pricat kroz koje muke sam i sam prosao, rasturio familiju oko sebe , izgubio prijatelje, djevojku koja me maksimalno podrzavala i bila samnom do mog milionitog odlucivanja da se skinem i.t.d. Jako je tesko to kroz sta tvoj brat treba tek da prodje, nemoj mu zamjerit ni na cemu, al trazi adekvatnu medicinsku pomoc, meni je uveliko pomogao metadon , koji ce da mu pomogne i odkloni fizicku krizu, al nista na svijetu mu nece pomoci dok on ne odluci da je s drogom gotovo za sva vremena. Sam heroin je hronicno oboljenje psihe i on to nikako ne moze izbaciti iz glave, al vremenom moze da nauci kako da zivi sa tim a da svu tu zelju za uzimanjem pretvori u nesto drugo recimo zelju da se ozeni i ima djecu:) Do tog perioda vi imate veliki put da prevalite , malo je ovaj forum da bi ti se adekvatno pomoglo, mogao bi ti mnogo toga iz mog vlastitog iskustva pisati... Tebi je najvaznije da dodjete zajedno do momenta kad on odluci zaista da prestaje , ne znam kakva je situacija tu gdje se nalazis i gdje zivis, treba zajedno sa roditeljima da posjetis doktora (psihijatra) koji moze da vas uputi dalje... Znaci - odluka tvog brata je prioritet, on je svjestan svoje situacije , zna da ga ona vodi u propast, i to ne samo njega nego i one oko njega koji ga vole i zele da mu pomognu, to kada shvati , ako je imalo karakteran u sta ne sumnjam kada ima takvu sestru , za koju bi u normalnom stanju i on vjerovatno ucinio isto, odlucit ce da je gluposti dosao kraj. Puno pozdrava od brata za sestru i brata:) , zelim vam svu srecu, i da uspijete prevazici taj problem zajedno, ja cu da pratim dalje ovaj forum , i pomoci ti maksimalno koliko ja to mogu, a i svi koji su clanovi foruma, u mnoge ljude oko sebe ces se razocarati , mnogi ce da okrenu glavu od vaseg problema , no uvjek imas nas na forumu koji ce sigurno da ti pomognu koliko mogu...[/img]
SESTRA
Posts: 5
Joined: Wed Feb 08, 2006 1:50 am

Post by SESTRA »

Zahvalila bih se najpre "spirit" i "tito" nikovima !!!!
Ali i svima ,drugima sa foruma ....

Mnogo mi znace svi vasi komentari , saveti- eto bas sve.
Mozda ce biti jasnije , odnosno lakse ako kazem da smo iz Arandjelovca.

Sto se tice roditelja , mene , spremni smo bas na sve!
Nije problem ni da se plati..... (ali sta , gde , kako)
Ovo je mala , prosta , ne edukovana sredina - gde bukvalno ne postoi savetovaliste.
S obzirom da znamo i medicinsko osoblje ovde .....
a ne vidimo neke saradnike u njima- radije bih preduzeli nesto negde drzgde.
(ja ovo pisem iz mog ugla - ako neko zna nesto konkretno - rado bih prihvatila)

Mislim da brat ima zelju , volju. Ali u karakter sumljam!!! Jer je cinjenica da to ne bih ni radio.
Potocemo inace iz jedne skronme porodice- roditelji su nam predobri, savremeni.
Odrasli smo bez stresova.
Ali , eto - sta je tu je.

Jos nesto. Neke pare koje je zaradio, ustedeo , je potrosio.
Naredjao je kazni za auto...i sta jos neznam.
Ali, je sada na " 0" !!!
E, sta li nam sada predstoi ! ?? neznam.

VI, VEROVATNO ZNATE I RAZUMETE , kroz sta mi prolazimo.
Ali on " brat " jednostavno je odsutan.
To sve vidi kao , nista nije . Pa prestacu...
moramo da ga podrzimo . Nemoze on sam .
A nista ne preduzima. Nema uopste ideje sta hoce.
Agresivan je. Svaki razgovor , na svaku temu ! je histerican.
I !!! prespava ceo dan !
budi se doduse cesto , jede, pije i vrati se.
...u stanju je da prica sa nekim, pusi , ispada nu pepeo... i spava.
Kada mu direktno ili indirektn skrenemo paznju- pocinje da se sere- i kao ne spava on. !!!

Eto, mogla bih jos da pisem. Ali, mislim da nema potrebe.
Nikome nisam u stanju da pricam o ovome.
Nastoim da ne sekiram ni roditelje.
Ali, jednostavno, vise nije moguce !!!! zataskati situaciju i kulirati.
Mislim da je neophodno nesto preduzeti.
Ocigledno - brat- nije u stanju ................

"sestra"
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Sve su to klasicni simptomi coveka koji je uradjen,i spavanje,ispadanja pepela,spaljivanja garderobe,kad mu kazes idi spavaj tvrdi da ne spava i sve vec sto si navela i ta nervoza i sve.Ima mnogo ustanova i komuna gde moze da se leci samo ako on to hoce!!!!!!!!!!!!
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
User avatar
tito
Posts: 7
Joined: Wed Feb 08, 2006 3:20 pm
Location: knj

Post by tito »

Kao sto je zvrky vec rekla tvoj brat je dobro "uradjen" i on je prema tebi ironican jer si ga "provalila" , sto ne mora znaciti da je bezkarakteran... I sam sam iz male sredine , vjeruj mi da je to perfektan recept da se neko pocne gudrirat, monotonija , jednolicnost i bezambicioznost koje ti stvori mala sredina...Tvog brata sada uzima ironija i strah ujedinjeni, strah od toga sto je odkriven i sto nece moci nastaviti sa drogom, s druge strane onaj pravi on se bori da prestane i donekle mu je drago sto si ga otkrila. Puno je jaci trenutno u njegovoj glavi onaj da ga nazovemo vrag koji govori daj jos! Nemoj ga kriti moj ti je savjet ispricaj roditeljima sve sto znas, bez obzira sto si u maloj sredini trazite med. pomoc i izvan vaseg grada ako treba, a u svakoj modernijoj apoteci relativno jeftino mozete naci testove na opijate (heroin) i tako mozete da ga kontrolisete. Mozda se se izpocetka bude ljutio na tebe al nemoj da obracas paznju na to, vjeruj mi poslje ce mu biti drago sto ima takvu sestru koja je spremna da se bori za svog brata..
PUNO SRECE VAM ZELIM!!!
Post Reply