Lažne zajednice

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

Post Reply
juka
Posts: 2
Joined: Tue May 25, 2010 9:00 pm

Lažne zajednice

Post by juka »

Pozdrav svim korisnicima
Vidim da imamo puno zajednica koje pomažu ovisnicima, zanima me kako izabrati onu pravu?
Znam da ima onih koje su osnovane samo da zarade što više novaca, a nije im bitno koliko će pomoći ovisniku. Ima li negdje lista takvih društava?
Moj kolega je bio dva puta na "odvikavanju" od heroina, poslije drugog puta je kod kuće umro od predoziranja. Pričao mi je kako je dolazio kući iz komune na vikend, u pratnji jednog od pacijenata, da su kupovali heroin i nosili nazad da se drogiraju, skoro svi što su bili tamo na "odvikavanju".
Htjeo bih da upozorim roditelje da paze gdje šalju svoju djecu, jer mi se ovaj način odvikavanja, koji je izabrao moj kolega, čini neozbiljan i nehuman, mislim da bi takve ustanove trebalo zatvoriti.
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Lažne zajednice

Post by sanela »

Možda da napišeš u kojoj komuni je bio tvoj kolega.
Samo, ja smatram da se u svakoj komuni može desiti da se unese droga. Pitanje je šta će se uraditi kad se otkrije da je droga unesena i kako će se spriječiti da se takvo nešto ponovo desi, te kako će se sankcionisati oni koji su drogu unijeli.
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: Lažne zajednice

Post by MasacreEnElDiscoBar »

Da..istina...al,dali postoji prava zajednica(komuna)??Mislim,ovisnik sam vidi program i on ide u komunu...sad,,vechina ode zbog pritiska drushtvenog zivota...u jedno sam siguran,,,ovisnik ko ja se neche rjeshit ovisnosti ako chu se vikendom podsjechat na nju??ima par zajednica koje stimuliraju chim duzi ostanak do bar 1do 2 god.da bi mogo ''doch za vikend'',znachi da chak stimuliraju roditelje i bliznje prije ulazka ovisnika,,da ga neche primit u kuchu!!!,,tako dugo dok ''zajednica'' ne odluchi,a i ON sam,, da je to uredu...obichno kvalitetne zajednice stimuliraju vishe ne vrachanje ovisnika na prijashnje ''staro''mjesto..vech nov zivot za nov pochetak,,,I VJERUJTE TEK NAKON 2 DO 3god.ČISTE GLAVE,OVISNIK ĆE SAM VIDJET,, :twisted: A TEK ZA TO VRJEME I BIT PRIPREMLJEN NA ZIVOT KAKAV JE!! :finga:
Post Reply