OTVARA SE TERAPIJSKA ZAJEDNICA PROI

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

OTVARA SE TERAPIJSKA ZAJEDNICA PROI

Post by sanela »

Želimo Vas obavjestiti da Udruženje PROI otvara terapijsku zajednicu za rehabilitaciju ovisnika o drogama u selu Veliki Trnovci, u Općini Kakanj. Planirani termin primanja prva četiri štićenika je početak maja 2005. S tim u vezi vam predlazemo, u koliko poznajete opijatske ovisnike u dobi 25-30 godina a koji su izrazili zelju da uđu u neku od terapijskih zajednica, da ih usmjerite u nase udruzenje, na dole navedene kontakte a u cilju njihovog eventualnog prijema u terapijsku zajednicu.

TERAPIJSKA ZAJEDNICA PROI
"Samo ti to možeš ali ne možeš to sam"
Dom za ovisnike u Trnovcima, općina Kakanj

Program:
Multidisplicinarni, baziran na "Daytop" konceptu koji tretira zloupotrebu droga kao poremećaj funkcija cijele osobe, pri čemu je ovisnost o drogama simptom poremećaja. Program se sastoji se od radne, individualne i grupne terapije, podijeljenje u četiri oblasti:

1. Modificiranje ponašanja
2. Emocionalno – psihološka oblast
3. Intelektualno – duhovna oblast
4. Profesionalno osposobljavanje

Osnovna pravila su:
1.Nema seksa ni seksualnih činova
2.Nema nasilja ni prijetnje nasiljem
3.Nema droga i alkohola

Trajanje programa je dvije godine; 16 mjeseci rezidencijalnog boravka + 8 mjeseci resocijalizacije.

Cilj tretmana u Terapijskoj zajednici nije samo pomoći ovisniku da se "skine" sa droge već i da razvije stil koji podržava zdrav način življenja i da ga vrati u društvo kao produktivnog i punopravnog člana

Faze programa:
I.Orijentaciona (ulazna) faza
II.Faza intenzivnog tretmana
III.Predizlazna faza
IV.Faza izlaska
V.Faza post-tretmana

Uslovi za ulazak u T.Z. :
Apstinencija od droga minimum 10 dana (dokaz dva skrining testa)
Nalazi:markeri HBC, HCV, HIV, nalaz neuropsihijatra i infektologa,TBC.
Zdravstveno osiguranje.
Mogućnost plaćanja 250 KM mjesečno

U sklopu programa korisniku je omogućeno 3 obroka, užina, kafa i 10 cigareta dnevno te pribor za ličnu higijenu tokom cijelog programa.

Stvari koje je potrebno ponijeti:
Radna, civilna i sportska garderoba i obuća
Posteljina
Papuče

Kontakt osoba Amer Rastoder +387 61 348 040
Last edited by sanela on Thu Jan 04, 2007 9:52 am, edited 1 time in total.
User avatar
plava
Posts: 33
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:28 pm

jao

Post by plava »

Kako si me obradovala kada sam vidjela ovaj oglas ja nisam ovisnica al moj momak jeste i vec je u komuni u kaknju i ja bih nekako da stupim u kontakt s vama zeljela bi da znam kako on napreduje i ne znam vise ni sama al se nadam da ces mi pomoci .....


unaprijed zahvalna
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: jao

Post by sanela »

plava wrote:Kako si me obradovala kada sam vidjela ovaj oglas ja nisam ovisnica al moj momak jeste i vec je u komuni u kaknju i ja bih nekako da stupim u kontakt s vama zeljela bi da znam kako on napreduje i ne znam vise ni sama al se nadam da ces mi pomoci .....


unaprijed zahvalna
Draga moja,

Kontaktiraj UGPROI, udruženje koje je osnivač zajednice i vidi možeš li dobiti neke informacije. Iznad ti piše i Amerov broj telefona, pa ga nazovi.

Puno pozdrava i dobro došla na forum :!:

Sanela
User avatar
plava
Posts: 33
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:28 pm

hvala

Post by plava »

Hvala Vam na informacijama

Veliki pozdrav

SRETNA VAM NOVA GODINA 2006 I SVE NAJLJPŠE
Post Reply