RETO- Španjolska

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
Big Mama
Posts: 252
Joined: Tue Dec 30, 2008 5:41 pm
Location: HR

RETO- Španjolska

Post by Big Mama »

....htjela bih vam reći kako sam otišla u komunu i kako sam izašla....
sve moje godine drogiranja uvijek su mi predlagali komunu...nisam htjela ni čuti..."pa kako bi ja tako daleko od kuće?"...."nisam ja toliko loše da bi morala u komunu"........samo su neki od izgovora koje bi servirala...Uglavnom, bježala bi od same pomisli na komunu...Pa toliko groznih stvari sam čula o tome!!! Tamo te tjeraju da čistiš, da radiš, da jedeš, da šećeš i još hrpu drugih "čudnih stvari". Meni to ne treba u životu. Ja se jako dobro nosim sama sa sobom. Evo, idem redovno na kontrole, imam posao, imam auto..Šta još hoće od mene?????
Kasnije sam se udala i dobili smo sina...To jedno vrijeme sam bila čista ali udala sam se za narkomana i nije mi dugo trebalo da mu se opet pridružim..Naravno da ne krivim njega za to pa on je bio slab koliko i ja.
Zvuči kao priča za laku noć ali stvarno počinje ovako....JEDNOG DANA....rekla sam sama sebi kako ću se još danas srediti i već sutra ću razmišljati o skidanju. Kao i bezbroj puta do tada...Tu večer završila sam u bolnici...skoro si uništila ruku i doktori 2 dana nisu znali da li će mi ju odrezati.....Jedno jutro u bolnici pogledala sam sama sebe i sama sebi se učinila užasno jadnom...Pa nisam imala ni 50 kila...Sin je okrenuo glavu od mene jer nisam s njim...a imao je tek 1,5 godinu...Mama je dolazila k meni da bi me oprala, nosila mi vitamine, voće, sokove...Vidjela sam tugu u njezinim očima...Zaboljelo me sve to. NE MOGU VIŠE OVAKO To je bila rečenica koja se prelomila u meni...Idem negdje, što dalje, idem u komunu, ne mogu više...Plakala sam satima...
Rekla sam mužu svoju odluku i iskreno- nisam očekivala takav odgovor od njega... "Gdje idete vi, idem i ja"...Ostala sam još neko vrijeme u bolnici, ruku su mi uspjeli spasiti, do kraja života ću imati veliki ožiljak. Ali to je samo fizički, nije me briga za to.
Odlučili smo se za Reto Centar. Muž je otputovao 2 mjeseca prije mene. Ja 2 dana prije Božića...I tako mi je bilo svejedno. Samo sam željela da budemo čim prije zajedno...Prvi dani su mi bili jako teški. Iako je i sin bio sa mnom to neko prvo vrijeme razmišljala sam onako sebično, kako i priliči jednoj narkomanki, samo o sebi. Hvala Bogu, uz mene su bili ljudi koji su me dizali kad bi padala, koji su sjedili pored mene dok ne zaspim...Prvo vrijeme mi je čak to i smetalo ali kasnije mi se svidjelo da se netko brine o meni bez ikakvog povoda. I ne traži ništa zauzvrat.
Bilo je trenutaka kad sam htjela odustati. No to su bili samo trenuci. Nakon 2 tjedna pridružila sam se prvom sastanku. Smatrala sam da nisu normalni i da kakve su to ideje da moja ovisnost ima veze sa Biblijom??? Nije mi bilo jasno šta žele od mene...A stvarno nisu željeli ništa, samo da budem dobro. Nije mi dugo trebalo da shvatim da me nitko na ništa ne tjera i da sam tu zbog sebe i svoje obitelji. Razumjeli su me. Uvijek sam imala nekoga s kime mogu popričati, to mi je bilo najbolje od svega.
U jutro sam radila a popodne bi provodila sa svojim sinom. Uvijek se nešto raduckalo ali kad bolje razmislim kako bi to izgledalo da svatko radi šta hoće...vjerojatno bi svi bili izvaljeni na kauču.
Kako sam imala smisla za detalje, uglavnom sam restaurirala i radila namještaj..onaj manji...
Jako brzo su mi doveli i muža...Doduše, samo u isti grad..Ali smo se stalno sretali i često išli u šetnje gradom...Uvijek u pratnji ali nije nam smetalo...To su sve bili super ljudi!

...to be continued....
Last edited by Big Mama on Sat Jan 03, 2009 9:00 am, edited 1 time in total.
U tebi su 3 čovjeka
Jedan koji misliš da jesi
Jedan koji bi želio biti
I jedan koji si zaista
TOG JEDINO NE POZNAJEŠ
User avatar
Big Mama
Posts: 252
Joined: Tue Dec 30, 2008 5:41 pm
Location: HR

Re: RETO- Španjolska

Post by Big Mama »

.......i da se zna....imala sam toliko loših dana da sam htjela stopom otići i javiti svojima da pokupe malog....imala sam dana kad mi je sve išlo na živce i kad sam htjela vrištati i lupati glavom u zid...ali nekako sam uspjela prebroditi te dane i ići naprijed. Ni sama ne znam kako.
....Nakon što smo muž i ja provodili više vremena zajedno, počeli smo pričati o povratku...Razgovarali smo sa odgovornima, rekli su nam neka dobro razmislimo jer je to velik korak...Nitko nam nije branio, nitko nas nije na ništa nagovarao...Imala sam kraj sebe jednu divnu osobu, ženu koja je 13 godina bila u Retu, u njoj sam našla oslonac i savjetnika...Volim ju. Dala mi je toliko dobrih savjeta i beskrajno je voljela mog sina...
Htjela bi reći svoje viđenje programa koji se tamo provodi. Prve dane sam stvarno mislila da su svi ludi. Da kakva molitva i kakva Biblija?? S vremenom sam shvatila da sam tamo zbog sebe, svog sina i svog muža.
Jedini način da se izvučem, bio je da se borim a ne da cvilim nad sobom. Počela sam poštovati njihov način života i gledati ih drugim očima. Sve one gluposti šta ljudi govore o uzimanju stvari i forsiranju vjere mogu slobodno pasti u vodu. Jednostavno kažeš "ja to neću" i nitko te neće tjerati. Druga je stvar kaj si mi utuvimo u te spaljene glave pa brijemo svoj film umjesto da se koncentriramo na to zbog čega smo uopće došli...Vidjela sam na forumu kako je netko napisao da je došao sa ne znam kolko kofera robe i sve im uzeli..?!? Pa brate, ne ide se tamo na ljetovanje. I ja sam furala svašta sa sobom. A koji će mi k...sve to???
Stvari koje su mi bile nepotrebne sam spremila i na povratku doma ih uzela sa sobom. I gotova priča. Tvoja je stvar ako ih hoćeš darovati centru za prodaju.
Čak sam negdje vidjela da je netko napisao da je bila neka cura koja ima AIDS. I???? Pa nije da će te zaraziti pogledom. Sa mnom u sobi je bila djevojka koja je imala AIDS pa ga ja danas nemam. To su sve gluposti i razlozi da ne budemo tamo jer se bojimo. Bojimo se sami sebe. Bojimo se skidanja. Meni je bila užasna pomisao na to. Tako da sam izmišljala razloge da ne budem tamo. A sama sam odlučila otići. Koja Ironija!


..............nastavak slijedi.............
U tebi su 3 čovjeka
Jedan koji misliš da jesi
Jedan koji bi želio biti
I jedan koji si zaista
TOG JEDINO NE POZNAJEŠ
User avatar
Big Mama
Posts: 252
Joined: Tue Dec 30, 2008 5:41 pm
Location: HR

Re: RETO- Španjolska

Post by Big Mama »

Kriteriji ulaska: nekoliko telefonskih poziva, motiviranost za lijecenje, pristanak na norme ponašanja za vrijeme boravka u Centru.

To sam skinula sa jedne stranice i fakat mislim da je bitna volja da se skine a sve ostalo dođe samo po sebi...ako neko ima bilo kakvo pitanje, nek mi se slobodno javi- vezano za moje iskustvo- of kors!
U tebi su 3 čovjeka
Jedan koji misliš da jesi
Jedan koji bi želio biti
I jedan koji si zaista
TOG JEDINO NE POZNAJEŠ
fridriceva
Posts: 90
Joined: Tue Dec 23, 2008 11:00 pm

Re: RETO- Španjolska

Post by fridriceva »

Samo zelim da ti kazem da mi je drago zbog tebe! I vjerujem da nikada, nikada vise neces odustati! Svi moramo da znamo da zivot nije uvijek lijep, lak, topao... I kada to nastupi, ne smijemo traziti utjehu u pogresnim stvarima! Ne smijemo zavaravati sebe da je to UTJEHA! Vjerujem i da ce tvoja prica o borbi mnoge podstaci!!! Sve sto se desilo, desilo se! Ne mozemo nista promijeniti, ali ne smijemo ni stati! Zivot je rijeka!!!
Glavu gore, Big Mama, ko zna zasto je sve to moralo da se izdesava!
Iskren pozdrav od mene! Pisi uvijek!
User avatar
Big Mama
Posts: 252
Joined: Tue Dec 30, 2008 5:41 pm
Location: HR

Re: RETO- Španjolska

Post by Big Mama »

fridrićeva, puno hvala na podršci....stvarno je bilo gadno ali iza mene je...sad težim nekim drugim stvarima, napokon uživam punim plućima...znaš da sam nekada mislila da se nikada neću izvući...ali jesam!! Zato i trubim toliko da svatko može jer sam stvarno bila godinama navučena. Naravno da je život težak, svaki dan je nova borba. Vjeruj mi da se nikada nebi vratila i nedam se više. Nemaš pojma kolko sam ojačala a bila sam toliki slabić da je to strašno...još jednom puno hvala na podršci i veliki veliki pozdrav ti šaljem!
U tebi su 3 čovjeka
Jedan koji misliš da jesi
Jedan koji bi želio biti
I jedan koji si zaista
TOG JEDINO NE POZNAJEŠ
User avatar
Big Mama
Posts: 252
Joined: Tue Dec 30, 2008 5:41 pm
Location: HR

Re: RETO- Španjolska

Post by Big Mama »

.....kako smo proveli u komuni skoro pa 2 godine, počeli smo pakirati stvari...bila sam jako uzbuđena ali priznajem da me bilo strah...nisam imala posao, pola stvari sam rasprodala. Sve sam ostavila iza sebe kad smo odlazili. Prvo vrijeme smo bili kod mojih i brzo našli posao.
Te prve dane sam bila dosta zbunjena sve mi se činilo straaašno čudno. U stvari sam prvi puta gledala život drugačijim očima. Počela sam raditi stvari koje prije nikada nisam. Družila sam se sa svojima, napokon sam imala sestru, brata...sa njima sam se stalno svađala jer im je (naravno!) smetala moja ovisnost a ja sam smatrala da me gnjave. Koliko puta sam se potukla sa sestrom jer mi je rekla ono što me najviše boljelo- istinu: "Trebaš pomoć, odi se liječi". Uf kako me to nerviralo. Odgovarala bi joj da je ona ta koja treba pomoć a ne ja. Smiješno, ne?
No dobro, nakon što smo se zaposlili prošlo je godinu dana kad smo se vratili u svoj stan. Za nas je to bio ogroman korak. Zamislite samo kako je moj mali sin bio zbunjen. Prvo smo živjeli u našem stanu pa prije komune kod mojih, pa u komuni pa opet kod mojih pa opet u našem stanu. Jadno dijete nije se moglo skrasiti jer bi ga stalno seljakali. Ali i on je dobro. Napokon ima svoj kutak za igranje, svoje crtiće, svoje autiće i svoj dom..Sretan je i stalno mi govori da me voli. To je ono šta me ispunjava. On me ispunjava, njegov osmijeh kad se probudi, njegova znatiželjna pitanja..."Mama, zašto imamo kosti?", hehe to je samo jedno od brojnih pitanja. Ali uvijek imam za njega odgovor. On je moj život.
Naravno da se svakodnevno suočavamo sa raznim problemima, svaki dan je nova borba. Ali ne gledamo nazad. Prošlost smo ostavili iza sebe i funkioniramo kao i svaka obitelj. Prvo vrijeme nakon izlaska iz komune sam se brinula kako ću naći posao kao bivša ovisnica ali našla sam! Naravno da u svom CV-u nisam nigdje navela šta sam bila. To ionako nije bitno. Bitno je ono što sam sada. I što ću zauvijek biti....
U tebi su 3 čovjeka
Jedan koji misliš da jesi
Jedan koji bi želio biti
I jedan koji si zaista
TOG JEDINO NE POZNAJEŠ
andrea
Posts: 8
Joined: Mon Jan 14, 2008 12:55 am

Re: RETO- Španjolska

Post by andrea »

Neizmjerno mi je drago procitati jednu ovako lijepu pricu.Mogu samo ti reci da zivot je uistinu lijep,hrabro idi naprijed,tvoj trud bit ce nagraden.
Volim covjeka koji je ovisnik,zivimo zajedno vec par godina.
Trenutno je na detoksu u Vinogradskoj.O komuni razgovaramo,svakodnevno,ali nema nikakve zelje poci tamo.
Nazalost znam sto slijedi nakon bolnice,zavaravanje i vjerovanje kako je super jer je sad na dva subutexa.Subutex je legalizirana droga,nista bolja od heroina.Stvara veliku ovisnot i krize su velike.
No,kako covjeku kojeg volim reci da sve to nema smisla,da gubi vrijeme,kako ga nagovoriti na odlazak u komunu-
User avatar
Big Mama
Posts: 252
Joined: Tue Dec 30, 2008 5:41 pm
Location: HR

Re: RETO- Španjolska

Post by Big Mama »

Draga andrea!
Hvala na tvojim riječima...Znaš- i moj muž je prošao detox u Vinogradskoj..Nebi te htjela razočarati ali nakon što su ga "skinuli" sa hepova, 24 sata je bio nakljukan...pola toga se ni ne sjeća...Naravno da stvar varira od osobe do osobe ali kad je izašao još jedno vrijeme je bio na ranoraznim tabletama da bi se vratio na hepove (tada još nije bilo subutexa...) Možda se se stvari promijenile, ne znam...Samo ti želim reći kako je nama jedino kumuna pomogla da se skinemo i danas smo normalni ljudi sa normalnim pogledima na život...Ni ja nisam htjela u komunu ali sam jednog dana uvidjela da mi drugog izlaza- nema.
Želim vam puno sreće u daljnjoj borbi i da tvoj čovjek pronađe svoj izlaz....
U tebi su 3 čovjeka
Jedan koji misliš da jesi
Jedan koji bi želio biti
I jedan koji si zaista
TOG JEDINO NE POZNAJEŠ
andrea
Posts: 8
Joined: Mon Jan 14, 2008 12:55 am

Re: RETO- Španjolska

Post by andrea »

Mislim da me nisi dobro razumila.Moj decko je vec drugi put na detoxu,ne vjerujem u njegovo izljecenje,al sto da radim-
Komunu ne prihvaca,znas kako to ide.Pitanje je sto sad,kako ga uvjeriti.
Iscrpljena sam od svega,lazi,lazi i uvjeravanja kako ce sve biti dobro.
Napominjem kako ja nemam nikakve veze s drogom,uz njega sam jer on je poseban covjek.na stranu stavljam njegovu ovisnost i lazi koje idu uz to.
U kontaktu smo s nekim ljudima koji su bili u komuni,koji su sada cisti,pokusali su sve na sve nacine,al on jos uvijek vjeruje kako ce uspiti,kako to njemu nije potrebno.
Kada bi ovisnici povjerovali da njihov problem nece rijesiti ni jedna tableta na ovom svijetu,problem je potpuno druge prirode.Promjeniti sredinu,navike,potrebe,promjeniti sebe u potpunosti.Lako je sve to reci,al kako ih uvjeriti,do kad cekati,sto ako bude prekasno
andrea
Posts: 8
Joined: Mon Jan 14, 2008 12:55 am

Re: RETO- Španjolska

Post by andrea »

Draga BIg Mama,
htjela bi te zamoliti ako imas snage,volje i vremena da napises jedno pismo koje cu ja odnjeti ljudima koji su sada na detoksu.Ne znam na koji nacin al sigurno imas tu snagu u sebi,iskustvo i sve ono sto mi koji smo sa strane,roditelji,prijatelji...ne znamo,nemamo,pa ponekad cinimo i sve ono sto ne trebamo.
Ne samo Big Mama i svi vi drugi koji imate neko iskustvo,podljelite s onima koji vasu pomoc trebaju.Vjerujem da nije lako biti ovisnik,al vjerujte tesko je biti promatrac,onaj po strani,koji samo moze gledati i patiti zajedno sa vama.
Zivimo u licemjernom drustvu,izgubljenih vrijednosti,tesko je ostati zdravog razuma,zato pomozimo svim onima koji zalutaju,pomozimo da se vrate na pravi put.
Unaprijed zahvalna
Post Reply