Nikoga se ne moze natjerati

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

Post Reply
dera
Posts: 7
Joined: Mon Dec 29, 2008 8:45 am

Nikoga se ne moze natjerati

Post by dera »

Da bi se jedan narkoman skinuo ili izvukao iz pakla droge mora sam sa sobom donije ti tu odluku.Sve dok on sam ne vidi da nema drugog izlaza i dok ne prizna poraz,mislim da nema nista od skidanja.Bio sam u komuni i vidio sam puno momaka koji su bili tu zbog roditelja i milion nekih drugih razloga i nista nisu htjeli da rade na sebi,bili su tu i odbrojavali su dane,i siguran sam i licno sam se uvjerio da je se svaki nastavio drogirati..Ja sam u komunu otisao jer sam nakon dugo vremena svatio da mi je to jedini izlaz i da ne postoji drugi nacin,znaci priznao sam poraz,to je za jednog narkomana zadnje na sta je spreman,a svi drugi pokusaji su gubljenje i odlaganje vremena.Meni su moji roditelji pokusavali pomoc na svakakve nacine, metadon,tramali.apaurini,lexsilumi itd,ja znam da su mi oni htjeli sve najbolje a ja sam to koristio.Oni su se raspitivali i trazili savjete od ljudi koji su upuceni u problem narkomanije,i svi su im govorili da je komuna jedini izlaz.Ikad bi oni dosli meni s tom idejom,ja bi poludio,govorio bi da ti ljudi nemaju pojma,ja cu se sam skinuti...ali...i na kraju kad sam to sam shvatio i da moram otici u komunu,naravno ,ako se zelim skinuti,a zelio sam...otisao sam.I opet moji roditelji su bili uz mene,sto je sasvim normalno,i danas sam siguran da bez njihove podrske tesko da bi uspio..Roditelji su najveci i najbolji prijatelji...
goldy
Posts: 333
Joined: Tue Nov 04, 2008 7:19 pm

Re: Nikoga se ne moze natjerati

Post by goldy »

.
Last edited by goldy on Thu Jul 02, 2009 12:41 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Big Mama
Posts: 252
Joined: Tue Dec 30, 2008 5:41 pm
Location: HR

Re: Nikoga se ne moze natjerati

Post by Big Mama »

Da nije bilo mojih staraca vjerovatno bi negdje umrla od dopa..Zato im šaljem veliki zagrljaj i volim ih najviše na svijetu PDT_Love_09
U tebi su 3 čovjeka
Jedan koji misliš da jesi
Jedan koji bi želio biti
I jedan koji si zaista
TOG JEDINO NE POZNAJEŠ
AnAna_mo
Posts: 1637
Joined: Tue Aug 26, 2008 3:08 pm
Location: Mostar, BiH

Re: Nikoga se ne moze natjerati

Post by AnAna_mo »

Kod mene osobno to tjeranje i ucjene nisu imale nikakve, ali NIKAKVE koristi. Kada je bilo =droga ili mrs iz kuce=, ja sam izabrala ovo drugo. Ali bi se ipak vracala poslije par dana, i onda opet sve iz pocetka. Stvarno se moze uspjeti jedino ako covjek uvidi da taj jad i bijeda od drogiranja ama bas nista dobro ne donosi i ne predstavlja, i ako u sebi nade snagu i razlog za donosenje odluka i promjena u zivotu.
Ali imam kolegicu koja se drogirala svime, da bi na kraju dosla do horsa. Njeni su saznali i prijavili je u Centar na Metadonsku terapiju. Zavrsila je lijecenje za dva mjeseca i sada je cista ima vise od godine dana. Nista, nista, nista ne uzima, cak ni alkohol, jedino jos pusi cigarete (to nije ni bitno, ali eto). Priznala mi je da joj je naravno u pocetku bilo extra sranje. Htjela se preseliti kod decka (koji je takoder nakacen) i nastaviti po starom. Ali njeni su joj zadali par ultimatuma, ucjena i laganih prijetnji. I upalilo je, izabrala je da zivi normalno, po njihovim pravilima. Sada zivi sasvim normalno, obiteljski odnosi su sređeni, nema vise takvih sranja tipa ucjene i slicno. Sve je u redu i moze se reci da je cura stvarno uspjela zahvaljujuci upravo tome sto su je starci natjerali da se lijeci i svemu ostalom poslije toga, takoder sa njihove strane. Ko zna, mozda ona nije sretna, ali se ne drogira, ne uzima nista.
Znaci, ipak se moze, i ovako i onako. Jebiga, svi smo razliciti, pa svako ima neki drugi nacin.
Potpis.
User avatar
Big Mama
Posts: 252
Joined: Tue Dec 30, 2008 5:41 pm
Location: HR

Re: Nikoga se ne moze natjerati

Post by Big Mama »

Ma naravno da to ovisi o tebi samom, ali sada kad vidim kaj su sve moji starci i cijela obitelj prošli uz mene- srce me boli..bili su uz mene u svakom trenutku iako su bili i tužni i ljuti i razočarani...tata je umro, na žalost- a mama je smogla toliko snage da me i dalje trpi...najsretnija je bila kad smo otišli u komunu..
U tebi su 3 čovjeka
Jedan koji misliš da jesi
Jedan koji bi želio biti
I jedan koji si zaista
TOG JEDINO NE POZNAJEŠ
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

Re: Nikoga se ne moze natjerati

Post by MANS0N »

AnAna_mo wrote:Kada je bilo =droga ili mrs iz kuce=, ja sam izabrala ovo drugo. Ali bi se ipak vracala poslije par dana, i onda opet sve iz pocetka.
Trebali su te samo ostaviti vani,pa bi ti vidjela sve promjene koje su ti potrebene.Nego ih brate jos saltas.Ali polako.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
txc
Posts: 11
Joined: Thu Jan 29, 2009 8:25 am

Re: Nikoga se ne moze natjerati

Post by txc »

naa silu niko nece da uspe da se izleci.samo ako zelis ti ti i ti
!!!
User avatar
PsyTechGirl
Posts: 2083
Joined: Sat Dec 27, 2008 10:36 pm
Location: U tri p.m. ...

Re: Nikoga se ne moze natjerati

Post by PsyTechGirl »

goldy wrote:A mi radimo sve da izbjegnemo te situacije,pa se jos i uvrijedimo.Mene je moja stara jednom prilikom pokusala kidnapovati,dok sam zivila u Dalmaciji.Ona stoji place,a ja samo kontam kad ce me pustit na miru,kako da napravim da situacija sto brze prodje,jer sut lagano popusta ..
Been there, done that draga moja.. To je bash ruzna situacija, samo shto meni josh to nije ni doshlo do mozga, a sad kad kazesh setim se i ja par situacija slichnih .. :?
Allways look at the bright side of Life!! There's allways Sunshine after the rain..
termit84
Posts: 34
Joined: Sun Feb 03, 2008 6:36 pm
Location: Dalmacija

Re: Nikoga se ne moze natjerati

Post by termit84 »

više o Reto centru u Hrvatskoj i Crnoj Gori možete naći na web siteu http://www.retocentar.hr i http://www.retocentar.me
Post Reply