Komuna u Smolucoj

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

PsYchO
Posts: 79
Joined: Tue Nov 15, 2005 9:40 am

Komuna u Smolucoj

Post by PsYchO »

Ima li iko ikakve informacije, da li je iko bio u njoj i kako se postupa prema nama - narkomanima. Koje metode se koriste, da li ima tv, da li ima uopste ikakve lagodnosti ili je sve samo rad..

Idem ja mislim, da idem uskoro, dok mi subotex ne dodje, psih. il laze il odugovlaci a ja nemogu vise vremena da provedem u rodnom gradu, posto nemam gdje iz sredine, jedina alternativa je komuna. Ova, besplatna.

Da li tjeraju, prisiljavaju na moljenje bogu, ucenje islama il slicno ?
..all that is gold does not glitter..
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: Komuna u Smolucoj

Post by Modesty »

PsYchO wrote:Ima li iko ikakve informacije, da li je iko bio u njoj i kako se postupa prema nama - narkomanima. Koje metode se koriste, da li ima tv, da li ima uopste ikakve lagodnosti ili je sve samo rad..

Idem ja mislim, da idem uskoro, dok mi subotex ne dodje, psih. il laze il odugovlaci a ja nemogu vise vremena da provedem u rodnom gradu, posto nemam gdje iz sredine, jedina alternativa je komuna. Ova, besplatna.

Da li tjeraju, prisiljavaju na moljenje bogu, ucenje islama il slicno ?
znam sigurno da se klanja u toj komuni a da li je to baš obavezno,to neznam...nije to jednia besplatna komuna...otkud ti to
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Komuna u Smolucoj

Post by sanela »

U Smolućoj je prilično sličan princip rada kao u Ilijašu. To je Islamska komuna u kojoj je vjerski program obavezan.

Besplatna je i komuna u Rakovici kod Sarajeva. Možeš se prijaviti, pa vidjeti da li ispunjavaš uslove za ulazak. Ja ti mogu dati više informacija. Javi se na pm, ako te zanima.

Sretno!
PsYchO
Posts: 79
Joined: Tue Nov 15, 2005 9:40 am

Re: Komuna u Smolucoj

Post by PsYchO »

Komuna u Smolucoj nije besplatna.

Prva tri mjeseca se placa po 800 maraka, narednih mjeseci po 450 km, svaki mjesec.

Kako sam ja skonto "direktora" klanjanje i vjerski program su obavezni.

Nevjerujem da je to mjesto za mene. Prije cu kopat nego klanjat.
..all that is gold does not glitter..
User avatar
azraaa
Posts: 407
Joined: Sun Apr 08, 2007 8:40 pm

Re: Komuna u Smolucoj

Post by azraaa »

PsYchO wrote: Kako sam ja skonto "direktora" klanjanje i vjerski program su obavezni.

Nevjerujem da je to mjesto za mene. Prije cu kopat nego klanjat.
niko nikoga ne smije tjerati da klanja i to je protivno islamskoj vjeri! ja mislim da oni vise idu na to da nekoga ubijede da treba da klanja, pa ako ide ide...
PDT_Love_07
PsYchO
Posts: 79
Joined: Tue Nov 15, 2005 9:40 am

Re: Komuna u Smolucoj

Post by PsYchO »

Moje pitanje direktoru : Da li je klanjanje obavezno ?

Odgovor : Da, svih pet namaza.

I jos cijena "detoxa" 1000 km ?

Mislim ono.. vjerskim metodama sebi pare u dzep strpat..

Ko ih jebe
..all that is gold does not glitter..
User avatar
azraaa
Posts: 407
Joined: Sun Apr 08, 2007 8:40 pm

Re: Komuna u Smolucoj

Post by azraaa »

pra'o ne mogu da vjerujem! koji bezobrazluk! jbg
PDT_Love_07
she_Sa
Posts: 17
Joined: Thu Dec 13, 2007 6:24 pm

Re: Komuna u Smolucoj

Post by she_Sa »

nije to bas tako.pokusavaju preko vjere ubjediti i pomoci da se odreknu droge.bas kao i druge komune koje to rade preko druge vjere.bolje je i klanjati 5 namaza nego biti na igli!!! znam momka koji je bio tamo i nikad mu vise nije palo na pamet da uzme nesto.i to nije suplja...
sonenet
Posts: 14
Joined: Tue Nov 27, 2007 9:24 pm

Re: Komuna u Smolucoj

Post by sonenet »

Imas komunu u Srbiji u Hrvatskoj koja je besplatna i moze ti pomoci,inace nalaze se na podrucju Beograd Split Zagreb.Zove se RETO CENTAR stvarno dobro mesto ja sam bio 2god.i imas ljude iz svih zemalja i raznih krajeva.Ako te interesuje nesto vise uvezi centra pisi mi?
User avatar
bonny_castle
Posts: 19
Joined: Mon Jul 28, 2008 11:07 pm

Re: Komuna u Smolucoj

Post by bonny_castle »

ljudi moji kakva smoluca kakvi bakraci...
tamo se sklanjaju narkomani u zimskom periodu, (a cim ptice zapjevaju bjeze od tamo glavom bez obzira ), nakon sto im "direktor" roditeljima masno naplati i to unaprijed bez povrata novca pa taman sticenik izasao i sutradan.
to jeste vjerska komuna, klanjanje je obavrzno. uslovi zimi su katastrofalni, u zajednici rade ljudi koij nemaju pojma sta je heroin ili bilo koja druga droga. e pa kako da te oni shvate...a jos primaju te onakav kakav dodjes, znaci ne treba da se skidas niti da budes cist. a znas sta ti rade kad ne mozes da spavas po noci?? ti izadjes na hodnik a onaj ti kaze mars unutra nema hodanja po noci.
a znas sta ti rade kad te sve boli po danu?? tjeraju te da cistis snijeg na dubokom minusu u mokrim cizmama, a kad se ti na te mokre cizme pozalis oni ti kazu: "ma obuci ba, sta ima veze , ti si ionako narkoman!" !!!!!!
u glavnoj kuci postoji wc, a oni ti nedaju da po danu udjes u njega, nego mkoras da ides u vanjski wc. kazu treba da klanjas....da klanjas treba da obavis posebnu vrstu pranja cistom vodom (abdest), a to mora da obavis u tom prljavom i hladnom vanjskom wc-u. e sta se onda desava...momcima hladno, ne obave to pranje, tj. ne uzmu abdest i idu da klanjaju tako kako jesu sto je u islamu strogo zabranjeno.i na kakvoj se to vjeri zasniva ova komuna???' ma dajte....
o hrani da ne pricam, i zatvor je bolji!!! nase licno iskustvo je ovakvo: platili smo 3000km, za 3 mjeseca boravka, unaprijed naravno, a svaki sljedeci mjesec trebali smo da placamo po 300km ili tako nesto tokom 2 godine koliko je predvidjeno da sticenik tamo provede. i za te novce oni jedu kao zivotinje i ne mogu da idu u normalan wc kad hoce. mislim da vam je sve jasno i da je jasno da se tu radi o cistom primjeru lopovluka i nista drugo!!!!! izvinjavam se sto se koristim ovako prostim rijecima al sta mogu kad samam pomisao na tu smolucu u meni izaziva nevjerovatan bijes!!!
momak o kome pricam je izasao za 10 danan i nikada nismo dobili povrat novca. potpisali ste kaze ugovor. znam ja da je potpisan ugovor, i nasa greska je sto ga prije nismo procitali (iako sad kad razmisljam o tome nije nam niko ni ponudio da ga procitamo), a znate kako muka covjeka tjera na svasta!!!
i sta jos da vam kazem osim da "direktor" dolazi jednom sedmicno u svom luksuznom passatu ili mercedesu, s njima provede sat-dva, a ostalo vrijeme su prepusteni sami sebi ili onima koji nemaju pojma kroz kakve muke prolaze ti momci,i sta im je ustvari potrebno za rehabilitaciju.
i jos da spomenem, kad smo razgovarali s direktorom na telefon, prije nego smo otisli u lukavac, rekao nam je jednu cijenu, a kad smo dosli tamo(to je bio kraj decembra), rekao nam je da sada za 2008. godinu vec vazi novi cjenovnik(ko da ste dosli u restoran, cuj cjenovnik!!!!), i da je sada skuplje za ne znam vise ni koliko. i tako mi budale kesiramo tri milje ...
sta jos da vam kazem osim da ne preporucujem nikome da ide u rakovicu, pogotovo ne zimi i pogotovo ne ako vam "direktor" kaze da trebate platiti unaprijed.
nedavno je mama od ovog momka bila na sastanku u centru i cula od zene da je mjesecno placal za sina 250km, i to mjesecno i to ne unaprijed. bio decko 10 mjeseci, izasao i opet pao!!! sta jos tu da se prica???
pozdrav svima iz mostara i mnogo uspijeha svim ovisnicima !!! lijeci te se ljudi moji, nema vam od tog zivota nista!!!
remember, today is the tomorow you were worried about yesterday.
do not give up, and do not give in....accept failure, everybody fail at something, but dont ever accept not trying again!!!
Post Reply