Komuna u Smolucoj

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

Honey
Posts: 6
Joined: Fri Nov 07, 2008 4:37 pm

Re: Komuna u Smolucoj

Post by Honey »

ovaj zadnji post jel se odnosi na komunu u smolucoj ili u rakovici?mozeteli mi reci nesto vise o toj komuni?
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Komuna u Smolucoj

Post by sanela »

Honey wrote:ovaj zadnji post jel se odnosi na komunu u smolucoj ili u rakovici?mozeteli mi reci nesto vise o toj komuni?
Ovaj prethodni post je o komuni u Smolućoj.
Honey
Posts: 6
Joined: Fri Nov 07, 2008 4:37 pm

Re: Komuna u Smolucoj

Post by Honey »

slazem se s ovim sto je napisano, imam grozno iskustvo stom komunom, tako da strogo nepreporucujem nikom da ide u tu komunu, tu je sami lopovluk!
hana-BL
Posts: 2
Joined: Tue Sep 15, 2009 2:07 pm

Re: Komuna u Smolucoj

Post by hana-BL »

pozdav svima
strasno je to sto pisete o toj komuni nadam se da nije bas tako
u njoj je bio jedan moj poznanik 2007god a 2008god je vlada izasao tj nadam se jer nemam vise kontak snjim
jel postoji ta komuna jos
User avatar
eni_eni
Posts: 4
Joined: Sun Jul 05, 2009 11:28 pm

Re: Komuna u Smolucoj

Post by eni_eni »

hana-BL wrote:pozdav svima
strasno je to sto pisete o toj komuni nadam se da nije bas tako
u njoj je bio jedan moj poznanik 2007god a 2008god je vlada izasao tj nadam se jer nemam vise kontak snjim
jel postoji ta komuna jos
Da hana-BL, komuna još uvije postoji. Baš je tako, i lošije nego što je naprijed napisano.
Ja sam majka ovisnika koji je proveo u ovoj komuni 15 mjeseci, i još uvijek sam ogorčena na direktora ove komune tj. samozvanog CROPS-a.
Sve je potpuno tačno jer sam sve iskusila na svojoj koži.
bonny_castle wrote:nase licno iskustvo je ovakvo: platili smo 3000km, za 3 mjeseca boravka, unaprijed naravno, a svaki sljedeci mjesec trebali smo da placamo po 300km ili tako nesto tokom 2 godine koliko je predvidjeno da sticenik tamo provede. i za te novce oni jedu kao zivotinje i ne mogu da idu u normalan wc kad hoce. mislim da vam je sve jasno i da je jasno da se tu radi o cistom primjeru lopovluka i nista drugo!!!!!
Ja sam plaćala još i više, kao hotel sa 5 zvjezdica. Takođe prije ulaska u komunu, razgovarala sam sa direktorom koji mi je rekao da je komuna kao besplatna, ali da eto nešto se solidarno mora platiti. Kada smo stigli tamo, odjedanput je cijena bila 10 puta veća, kada nisam pala u nesvijest. Ali povratka nije bilo, kako će se neko sa ovisnikom vratiti kući, kada su već psihički pripremljeni i roditelj i ovisnik na ostanak u komuni.
Direktor organizuje posjete svaki drugi mjesec, a onda za svoje dijete moraš donijeti sve potrebštine koje su mu potrebne do naredne posjete, čak od sapuna, šampona i svih ostalih stvari koje su mu potrebne svakodnevno, a uz to obavezno je donijeti po 2 kg kafe i po 4 šteke cigareta koje će mu takođe trajati do naredne posjete. Znači za te pare on tamo ima samo hranu (koju dobiju od tuzlanskog merhameta) i spavanje. Zatim direktor u svoju kancelariju uvodi jednog po jednog roditelja, i u četiri oko obavlja razgovor i traži novac za boravak i to unaprije dva mjeseca. Ako nemaš, onda dijete ide vani. Tarifa je onolika koliko on ocijeni da može oderati roditelja, a vjerski je radnik. SRAMOTA.
Odgajatelji su ljudi koji najviše od kvalifikacije imaju III stepen stručne spreme, odnosno KV radnici koji nikada u životu nisu imali dodira sa drogom i koji pojma nemaju šta je to, nego ih direktor (efendija) smjesti da tu rade. Droga se mogla unijeti kako želite, čak je bilo slučajeva da momci iz centra naveče izađu u grad, nadrogiraju se , i vrate se ujutro, dok dežurni odgajatelj još spava. Nije ni čudo, čovjek se umorio preko dan na svojoj njivi radeći. Čujem da se još uvije unosi droga tamo, to mi je juče potvrdio jedan momak koji je napustio, i eno ga i dalje se drogira. I moj sin je takođe prvi dan nakon izlaska pao i nastavio sve po starom. Ma šta da vam pričam, prava sramota za komunu a pogotovo za direktora koji mi liči na oca Branislava, samo što ovaj, moram priznati ne udara lopatom po guzici nego po džepovima roditelja.
Kunem se Bogom da je sve istina ovo što sam napisala, a nadam se da će se još neki roditelj javiti, i podijeliti svoje iskustvo sa nama.
Ako još nekoga interesuje vezano za ovu komunu rado ću odgovoriti, kako na ovom forumu tako i preko PP
hana-BL
Posts: 2
Joined: Tue Sep 15, 2009 2:07 pm

Re: Komuna u Smolucoj

Post by hana-BL »

pa to je strasno nemogu da vjerujem da je to tako kako mogu da iskoristavaju to samo tako pa i oni su ljudi Boze moj

jel ima ovde neko ko je bio u toj komuni od 2007-2008
ako da nek mi se javi pp
Love4All

Re: Komuna u Smolucoj

Post by Love4All »

Pozdrav svima,

Vec dugo pratim postove na ovom forumu i nisam bash htjeo nishta odgovarati jer nisam imao rayloga vecina to sto pisete stoji, medjutim, ako niste upoznati evo da koju napishem, trenutno u CROPS Smoluca imam 3 prijatelja koji su na rehabilitaciji i bash neki dan sam ih slucajno vidio u Lukavcu kaa su bili izasli malo u "grad" na kafu, kako kazu imaju redovan termin za izlaske pa smo tako pricali i razgovarali o svemu, od gornjih postova mogu reci samo da su mi rekli odnosno odgovorili da vise nije to praksa u CROPS-u da je smjenjen direktor i da je sve krenulo uzlaznom putanjom da je dosao novi direktor koji je sve to okrenuo kako treba, uslovi su drasticno poboljsani kako kazu sto se tice hrane, higijene i same rehabilitacije cak kazu da se gore zaposljavaju bivsi ovisnici i kazu da trenutno medju uposlenim radi 6 bivsih sticenika i to na raznim poslovima u centru. Necu sad sve do rijeci pisati sta su rekli ali evo osnovne informacije odnosno odgovori gore na vasa pitanja, ne tjera se niko na klanjanje ni na molitve, duhovna terapija je redovan oblik rehabilitacije i pri samom prijemu u centar mozete izabrati koju konfesiju zelite odnosno "sta zelite uciti" islam, katolicanstvo, pravoslavlje, ali niko vas na to ne tjera. nikakav detoks se ne naplacuje niti je praksa kako znam da se u bilo kojoj tz to chini. Centar raspolaze i zabavnim aktivnostima tv sala sa LCD televizorm dvd-om, teretana koju su sami sticenici "napravili" i odrzavali a koja kako kazu sadrzi sve za pristojan trening, to mogu i potvrditi jer sam vidio da su ko od brda odvaljeni, informaticki kabinet sa pet racunara i sa kursom Windowsa I Microsoft Offica, kako kazu uskoro dolazi i internet. Sportski teren za mali fudbal i dva kosa, rekreacija zimi u Lukavcu. Posjete kulturnim i sportskim manifestacijama, posjete skola fakulteta, zdravstena podrska se poboljsala, itd. Neznam to je ono ukratko da napisem evo ima i neki web site http://www.crops.ba

Pozdrav
juka
Posts: 2
Joined: Tue May 25, 2010 9:00 pm

Re: Komuna u Smolucoj

Post by juka »

Ime i prezime direktora? To treba uništiti, navući njega na heroin.
Sramota šta sve rade u božje ime. I ti budi vjernik, neka hvala
Post Reply