Centar "IZLAZ", Sarajevo

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

||NeX||
Posts: 24
Joined: Tue Jul 19, 2005 5:41 pm

Post by ||NeX|| »

sanela wrote:
||NeX|| wrote: Bilo je recimo govora da se u Sarajevu otvori jedan objekat u gradu, gdje bi se mogla popiti kahva, sok itd., te da se tu djele šprice đaba (uz zamjenu za stare), te da se pokuša lakšim ovisnicima možda pričom i jaranstvom pomoći. Šta vi mislite da li bi taj metod imao neku efikasnost? Dobili bi dakle jarana čistog, bez interesa, koji mu pokušava malo po malo staviti do znanja da ga samo vjera odatle može isčupati.
Nex dobrodošao!
Samo kratko da napišem svoje mišljenje o tvojoj ideji.
Za sada je takvo nešto nemoguće otvoriti, jer je dijeljenje šprica zapravo krivično djelo, jer se na starim špricama mogu naći tragovi droge i alahimanet. Isto tako mi je nekako u suprotnosti sa Islamom davati šprice ovisnicima za drogiranje... Zamisli kolika bi se frka digla oko toga.

Isto tako mislim da vjera nije JEDINI put za čupanje iz droge, nego JEDAN OD puteva...

Ali, svakako bih podržala ideju otvaranja mjesta gdje bi se mogli okupljati bivši ovisnici i družiti se, kao mjesto bez alkohola itd.... Mada sumnjam da bi došao iko ko je na početku narkomanske "karijere" da nema šprica, a i tad ako bi ekipa napadno propagirala vjeru niko ne bi došao.

Ipak, da ne bi bilo zabune, ja jesam za programe zamjene šprica kako bi se sprječilo širenje HBV, HCV itd... ali i da bi se ljudi nenametljivo zainteresvali za skidanje kad se osjete spremnim.
Što se tiče šprica, to će se kad tad dozvoliti, a to je svakako jedan od procesa koji koriste društvu, a ne štete. Što se tiče islamskog stanovišta, mislim da onima koji žele izlijećenje nebi bilo zabranjeno davati čiste stvari u tom procesu do tačke izolacije, ali otom neka stručnjaci zbore.

Ono što je Vlado napomenuo je super tačka. Dakle kako kontrolisati to druženje da ne bude podsticaj korištenja. Da li se skupina ovisnika uopšte da kontrolisati nekim disciplinskim pravilima u kafani?

Što se tiče broja izlijećenih, baš ću priupitati kada ponovo budem u kontaktu sa njima, da li je to uistinu tako, ali mislim da direktor nije imao razloga da napucava statistiku na tom skupu.

Vlado, mislim da treba svakom čovjeku pružiti pomoć, neovisno o religiji, a moje lično mišljenje jeste da nema ateista. Također mislim da je mizerna šansa ateisti da se izvuče iz ovog zla radi mnogo razloga.

Preskaćemo moje glavno pitanje: Zašto ljudi ne dadnu šansu vjeri ako im skoro drugo ništa ne preostaje? Zašto samoinicijativno ne pokušaju tim pravcem? Prevelika konfuzija?
Allah je Najmilostivi, Milostivi, On i največem griješniku prašta i pomoć pruža.
User avatar
Zona Sumraka
Posts: 1552
Joined: Fri Apr 15, 2005 10:50 pm
Location: SA/USA

Post by Zona Sumraka »

zato sto se ne moze niko natjerati da vjeruje...ili vjerujes ili ne...mislim, malo mi je tvoje pitanje smijesno, kao da je dovoljno da samo doneses odluku ...
i nije tacno da im nista drugo ne preostaje...
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Post by saša-ex »

Prvo oko procenata. Zvanicna statistika (WHO) govori o 3-5% izlecenosti ali ne od svih narkomana, nego od onih koji krenu na neko od lecenja. Komune koje se dugo bave lecenjem i koje su ozbiljne govore o procentu od 30%. Moje misljenje je da je i to preterano, slozio bih se sa procentom od 10% i to uzeo kao vrlo uspesan procenat...
Sto se tice verskog ubedjenja ljudi koji udju u komunu, pa svi smo bili neverni, zar ne? Naravno, tu ne racunam one koji religiju shvataju kao deo folklora ili tradiciju. Uglavnom vecina nas nije ni razmisljala o tome, nismo bili ni verni ni neverni, bili smo narkomani.
||NeX||
Posts: 24
Joined: Tue Jul 19, 2005 5:41 pm

Post by ||NeX|| »

Zona Sumraka wrote:zato sto se ne moze niko natjerati da vjeruje...ili vjerujes ili ne...mislim, malo mi je tvoje pitanje smijesno, kao da je dovoljno da samo doneses odluku ...
i nije tacno da im nista drugo ne preostaje...
Pa koji je drugi put? Lijekovi + samovolja?
Allah je Najmilostivi, Milostivi, On i največem griješniku prašta i pomoć pruža.
||NeX||
Posts: 24
Joined: Tue Jul 19, 2005 5:41 pm

Post by ||NeX|| »

saša-ex wrote:Prvo oko procenata. Zvanicna statistika (WHO) govori o 3-5% izlecenosti ali ne od svih narkomana, nego od onih koji krenu na neko od lecenja. Komune koje se dugo bave lecenjem i koje su ozbiljne govore o procentu od 30%. Moje misljenje je da je i to preterano, slozio bih se sa procentom od 10% i to uzeo kao vrlo uspesan procenat...
Sto se tice verskog ubedjenja ljudi koji udju u komunu, pa svi smo bili neverni, zar ne? Naravno, tu ne racunam one koji religiju shvataju kao deo folklora ili tradiciju. Uglavnom vecina nas nije ni razmisljala o tome, nismo bili ni verni ni neverni, bili smo narkomani.
To oko procenta, ostavimo sa strane, ne vodi nas nikuda.

A što se tiče vjere, pitam se, zar nije barem neko nauči osnove vjere i praktikovao prije nego što je krenuo krivim putem? (jedan momak mi se javio i veli da je tako bilo, ima li još takvih?)
Allah je Najmilostivi, Milostivi, On i največem griješniku prašta i pomoć pruža.
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Post by saša-ex »

Ma znao sam i ja nesto malo o osnovama vere ali sam isto tako mislio da je je dovoljno sto slavim slavu i sto jedanput godisnje odem u crkvu, da sam samim tim dobar hriscanin. Ali ne pricam o tome, nego o pravom verovanju. Mislim da vernik jednostavno ne moze da udje u narkomaniju, zato sto izbegava greh.
User avatar
Zona Sumraka
Posts: 1552
Joined: Fri Apr 15, 2005 10:50 pm
Location: SA/USA

Post by Zona Sumraka »

ne znam za druge, ali ja nisam znala sta sam dok rat nije poceo...ni tada mi nije bilo bas najjasnije...a o praktikovanju da ne pricam...
||NeX||
Posts: 24
Joined: Tue Jul 19, 2005 5:41 pm

Post by ||NeX|| »

Neka je na dobro, koliko zla je rat donjeo, donjeo nam je i novu svjest, svjest o Bogu. Poslije rata npr. džamije su bile pune, kako je se dalje udaljavao rat i približavao materijalizam, sve je manje ljudi, dok eto u ljudima opet svjest nije proradila oko 2000.-te pa eto sada opet stalno raste broj, jer očigledno da nije "sreća para puna vreća", kako Dino Merlin veli.

Ne dopustimo da svjest o tome opet nestane, jer to je opet udaljavanje.
Allah je Najmilostivi, Milostivi, On i največem griješniku prašta i pomoć pruža.
User avatar
Zona Sumraka
Posts: 1552
Joined: Fri Apr 15, 2005 10:50 pm
Location: SA/USA

Post by Zona Sumraka »

interesantno... ljudima uvijek svijest o bogu proradi kada su u govnima do guse...
||NeX||
Posts: 24
Joined: Tue Jul 19, 2005 5:41 pm

Post by ||NeX|| »

I onda opet kad im je dobro, zaborave. Takve Kur'an na više mjesta pisuje. Samo tada nemaju na umu:

007:051. kojima je vjera njihova bila igra i zabava i koje je život na Zemlji bio obmanuo.” - Sada ćemo Mi njih zaboraviti, zato što su zaboravljali da će na ovaj Dan pred Nama stajati i zato što su dokaze Naše poricali."

A kazna za nevjernike na ovom svjetu je još, da mu Bog dadne svega u izobilju da on još više zaboravi na Boga. Kratak li je to užitak. Mjenjaju vječno za par trenutaka.
Allah je Najmilostivi, Milostivi, On i največem griješniku prašta i pomoć pruža.
Post Reply