Centar "IZLAZ", Sarajevo

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

||NeX||
Posts: 24
Joined: Tue Jul 19, 2005 5:41 pm

Centar "IZLAZ", Sarajevo

Post by ||NeX|| »

Zdravo i selam raja,

volio bih da čujem vaše mišljenje o centru savremenih inicijativa CSI koji ima centar za odvikavanje IZLAZ.

Više info na:
http://www.csi.ba/izlaz-o-nama.html

Od 124 zaštičenika koji su bili u centru, 120 je skroz izlijećeno, samo 4 se vratilo drogi.

Svi zaštičenici tamošnji su teški ovisnici i pokušali su mnoge tretmane i metode i oni sami kažu da bez vjere nema spasa iz tog problema.

Kako vi to vidite? Da li mislite da uopšte ima metoda?

Statistika pokazuje i da 99% štičenika prije dolaska u centar nije znala za vjeru niti je se ikada sa njom posebno bavila. Da li i vi imate takav pogled na vjeru?

Svakako da je taj centar simbol blagosti, a ne vojnog režima i religijozne zatucanosti, jer iza njega stoji čovjek koji sa osmjehom i lahkoćom kroči kroz život: Sulejman Bugari.

Mnogi se čude od štičenika da ima još ljudi koji se istinski interesuju za njih i njihove probleme i da ne rade tamo za pare te da se od njih ne traže nikakve pare.

Eto bujrum, da razmjenimo mišljenja i razgovaramo.
Allah je Najmilostivi, Milostivi, On i največem griješniku prašta i pomoć pruža.
User avatar
raskorak
Posts: 453
Joined: Wed Dec 06, 2006 7:20 am
Location: u svemiru

Post by raskorak »

Iskreno se nadam da je tako.
To sam ja:
Čudo, ali ne i čudovište
Svetlost, ali ne i Sunce
Mrak, ali ne i tama
Radost, ali ne i sreća...
User avatar
Zona Sumraka
Posts: 1552
Joined: Fri Apr 15, 2005 10:50 pm
Location: SA/USA

Post by Zona Sumraka »

e, sa tim retorickim pitanjima stvarno djelujes kao da te interesuje sta mislimo...
meni ovo izgleda kao epp...
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Post by saša-ex »

Meni je drago da postoji i komuna koja se bazira na islamu. Samo ove cifre o izlecenosti su ti vise nego preterane a nisu ni bitne, osim mozda za novinare i neupucene ljude. U svakom slucaju, samo napred.
||NeX||
Posts: 24
Joined: Tue Jul 19, 2005 5:41 pm

Post by ||NeX|| »

Zona Sumraka wrote:e, sa tim retorickim pitanjima stvarno djelujes kao da te interesuje sta mislimo...
meni ovo izgleda kao epp...
Nije EPP, niti radim za njih, niti imam kakve veze sa njima. Znam jednog momka što radi tamo i par onih koji su se kroz taj centar skinuli sa teških stvari. (A EPP njima nije potreban, imaju listu 2god. unaprijed ispunjenu)

Mene lično interesuje zašto kroz centar uz vjeru ljudi se skinu, a bez centra sa vjerom to nebi išlo? Pogotovo kod lakših slučajeva. Zašto ljudi ne dadnu šansu vjeri kada više nemaju šta izgubiti?

Bio sam na simpoziju u Minenu prije par mjeseci pa su bili razni stručnjaci iz te oblasti, između ostalog jedan stariji čovjek koji 30 godina to radi, čak je u Argentini radio, a sada je u Njemačkoj razvio mrežu za 12god. koja je ogromna.

On je se recimo pravo zaisteresirao za taj islamski metod i plaho ispitivao.

Isto kao tebi saša-ex, cifre su mu djelovale nevjerovatno.

Slušao sam pojašnjenje zašto je tako i navode da je veliki uzrok prije svega što su tu 6mj., što nemaju pritiska na bilo šta i što ljudi radi Boga sa njima rade i druže se. A razlog izdržavanja na slobodi, navode vjeru i da je to jedini što ih drži. I ja sam se uvjerio u to, jer sve one koje sam ja upoznao sam kasnije viđao redovno u džamiji, jedan je se čak oženio, našao posao i ima dijete.

Bilo je recimo govora da se u Sarajevu otvori jedan objekat u gradu, gdje bi se mogla popiti kahva, sok itd., te da se tu djele šprice đaba (uz zamjenu za stare), te da se pokuša lakšim ovisnicima možda pričom i jaranstvom pomoći. Šta vi mislite da li bi taj metod imao neku efikasnost? Dobili bi dakle jarana čistog, bez interesa, koji mu pokušava malo po malo staviti do znanja da ga samo vjera odatle može isčupati.
Allah je Najmilostivi, Milostivi, On i največem griješniku prašta i pomoć pruža.
User avatar
Vječni student :)
Posts: 18
Joined: Tue Jul 17, 2007 7:54 pm

Post by Vječni student :) »

||NeX|| wrote:[ A razlog izdržavanja na slobodi, navode vjeru i da je to jedini što ih drži. I ja sam se uvjerio u to, jer sve one koje sam ja upoznao sam kasnije viđao redovno u džamiji, jedan je se čak oženio, našao posao i ima dijete.
.
Koliko su se dugo drogirali, koliko su bili u Izlazu i koliko dugo su vani ?
I samo naprijed
||NeX||
Posts: 24
Joined: Tue Jul 19, 2005 5:41 pm

Post by ||NeX|| »

Vječni student :) wrote:
||NeX|| wrote:[ A razlog izdržavanja na slobodi, navode vjeru i da je to jedini što ih drži. I ja sam se uvjerio u to, jer sve one koje sam ja upoznao sam kasnije viđao redovno u džamiji, jedan je se čak oženio, našao posao i ima dijete.
.
Koliko su se dugo drogirali, koliko su bili u Izlazu i koliko dugo su vani ?
I samo naprijed
Dvojicu pravo dobro znam:

1. Uzimao 3 godine, pola godine u centru, 3 godine već vani clean
2. Uzimao 6 godina, pola godine u centru, 2 godine već vani
Allah je Najmilostivi, Milostivi, On i največem griješniku prašta i pomoć pruža.
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Post by sanela »

||NeX|| wrote: Bilo je recimo govora da se u Sarajevu otvori jedan objekat u gradu, gdje bi se mogla popiti kahva, sok itd., te da se tu djele šprice đaba (uz zamjenu za stare), te da se pokuša lakšim ovisnicima možda pričom i jaranstvom pomoći. Šta vi mislite da li bi taj metod imao neku efikasnost? Dobili bi dakle jarana čistog, bez interesa, koji mu pokušava malo po malo staviti do znanja da ga samo vjera odatle može isčupati.
Nex dobrodošao!
Samo kratko da napišem svoje mišljenje o tvojoj ideji.
Za sada je takvo nešto nemoguće otvoriti, jer je dijeljenje šprica zapravo krivično djelo, jer se na starim špricama mogu naći tragovi droge i alahimanet. Isto tako mi je nekako u suprotnosti sa Islamom davati šprice ovisnicima za drogiranje... Zamisli kolika bi se frka digla oko toga.

Isto tako mislim da vjera nije JEDINI put za čupanje iz droge, nego JEDAN OD puteva...

Ali, svakako bih podržala ideju otvaranja mjesta gdje bi se mogli okupljati bivši ovisnici i družiti se, kao mjesto bez alkohola itd.... Mada sumnjam da bi došao iko ko je na početku narkomanske "karijere" da nema šprica, a i tad ako bi ekipa napadno propagirala vjeru niko ne bi došao.

Ipak, da ne bi bilo zabune, ja jesam za programe zamjene šprica kako bi se sprječilo širenje HBV, HCV itd... ali i da bi se ljudi nenametljivo zainteresvali za skidanje kad se osjete spremnim.
User avatar
Vlado_M
Posts: 1456
Joined: Sun Apr 17, 2005 7:42 pm
Location: SFRJ

Post by Vlado_M »

Ja pozdravljam svaki vid lijecenja narkomanije, pa tako i ovaj... Kao i Saletu, navedeni procenat izljecenja mi djeluje prilicno smijesno. Naravno da to nije moguce. Ni vi nemate carobni stapic... Generalno, mislim da religiozne komune imaju nesto bolje procente uspjesnosti bas zbog nacina njegovog racunanja. To je cista igra brojeva, ne uzima se ubzir filtriranje kandidata koje se desava jos i prije pristupanja komuni - zakleti ateisti ce tesko uci u nju, a ateistima religiozni pristup tesko moze pomoci. Bez obzira, drago mi je sto vjera u ovom slucaju sluzi necemu korisnom (kod nas je kroz istoriju uglavnom samo generisala sukobe i mrznju). Mislim na sve vjere.

I meni se ideja prihvatlista za narkomane cini pretjerano progresivnom, barem u Sarajevu. Dodao bih jos jedan problem koji je Sanela izostavila -Sarajevo jeste veliki grad, ali je opet i dovoljno mali da se u njemu mnogi poznaju. Bas iz tog razloga mnogi narkomani pocetnici ne bi dolazili - plasili bi se da ih ne sretne neko poznat...

Drugo, ja sam i protiv druzenja bivsih narkomana, ako ono nije striktno nadgledano... Bez adekvatne kontrole vecina razgovora bi samo bacala crva, narocito svjeze skinutim.

Pozdrav.
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Post by sanela »

Vlado_M wrote: I meni se ideja prihvatlista za narkomane cini pretjerano progresivnom, barem u Sarajevu. Dodao bih jos jedan problem koji je Sanela izostavila -Sarajevo jeste veliki grad, ali je opet i dovoljno mali da se u njemu mnogi poznaju. Bas iz tog razloga mnogi narkomani pocetnici ne bi dolazili - plasili bi se da ih ne sretne neko poznat...

Drugo, ja sam i protiv druzenja bivsih narkomana, ako ono nije striktno nadgledano... Bez adekvatne kontrole vecina razgovora bi samo bacala crva, narocito svjeze skinutim.

Pozdrav.
oVO si upravu, zaboravila sam to reći.
Post Reply