REMAR- najslobodnija komuna

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

all I need!
Posts: 95
Joined: Wed Aug 29, 2007 10:42 pm

REMAR- najslobodnija komuna

Post by all I need! »

Ja sam Sule, drogirao sam se pet godina i evo, hvala bogu nakon skoro tri mjeseca komune izasao sam i vani sam vec mjesec dana. Odlicno se osjecam i poceo sam da radim.Komuna u kojoj sam bio zove se Remar i nalazi se u Hrvatskoj u Zagrebu i Puli. To je standardna evandjelisticka komuna, koja se bazira na krscanstvu, bas kao i Reto centar. Programi su u sustini isti, ali razlikuju se po tome sto u u remar se moze uci bez bilo kakve papirologije, znaci nista nista, ama bas nista ne treba, dovoljan je samo jedan telefonski razgovor i vec sutra mozes krenuti u komunu.Nemaju andjela cuvara, kao u reto centru, sto znaci da imas vise privatnosti. Najveca prednost ove komune za mene je to sto si ajmo reci prepusten sam sebi, bas kao i u stvarnom zivotu, naucis to, da ako ti neces sam sebi, onda nece niko drugi. Eto ko zeli moze postaviti pitanje, obecajem da cu tri puta dnevno dolaziti na forum :D da vidim mogu li nekome da pomognem. I ako se neko odluci da zeli da ide tamo, samo nek se javi, ja cu uciniti ostalo... vozdra
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Post by davor »

Sule jesi li iz Sarajeva?kako se snalazis vani?Pozdrav
all I need!
Posts: 95
Joined: Wed Aug 29, 2007 10:42 pm

Post by all I need! »

nisam iz sarajeva ali sam cest u sarajevu, vani se odlicno snalazim, poceo sam da radim, nasao sam fino drustvo koje ni travu neusi i tak... pocelo je sve da ide svojim tokom, kako treba...
all I need!
Posts: 95
Joined: Wed Aug 29, 2007 10:42 pm

Post by all I need! »

slabo imaju volje za lijecenjem...
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

pricaj koji je proces bio odmah po dolasku.
Si dosao navucen ili skinut, kako ti je isao prvi period pa onda i kasnije....
ti pises o programu ko da mi znamo koje programe imaju komune
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
all I need!
Posts: 95
Joined: Wed Aug 29, 2007 10:42 pm

Post by all I need! »

:P
all I need!
Posts: 95
Joined: Wed Aug 29, 2007 10:42 pm

Post by all I need! »

Mislim da nije bitno "kakav" sam ja dosao tamo, i kako sam gurao prve dane, dovoljno je kad kazem da sam prezadovoljan... Prvo kad dodjes, normalno, prvo te pretresu, stvari sve, pregledaju,odmah te upute u kucu koja se nalazi na selu, u zabiti medju brdima, to je takozvana prva faza, gdje se prolazi najtezi period, prvih 15 dana nisi obavezan nista raditi ako ne zelis, onda postepeno pocinjes da radis, u kuci, oko kuce, i tako, imaju dosta zivotinja... Kad odgovorni od kuce procijeni da si spreman fizicki za tezi rad, prebacujes se u grad, tu se rade selidbe ciscenja, baustela i dr. svako jutro se cita biblija, nedeljom se odrzava kulto( sastanak gdje se slavi bog i isus)... normalno, u slobodno vrijeme imaju razne sportske aktivnosti, ide se na more, gleda se tv i tako... opustena atmosfera skroz... program traje 2 godine... uslovi za zivot su ODLICNI, hrana je odlicna, nikakve novce ne moras da dajes, sve sto ti je potrebno imas obezbjedjeno bezplatno... to je ukratko... ako se sjetim jos necega bitnog, napisacu.



hvala na kritici sunrise, uvijek me tako opomeni ako ne uradim nes kako treba :supz: :wink:
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Post by saša-ex »

Sto si poranio?
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Post by sanela »

saša-ex wrote:Sto si poranio?
I mene ovo zanima...

I dobro nam došao na forum Sule :D
all I need!
Posts: 95
Joined: Wed Aug 29, 2007 10:42 pm

Post by all I need! »

to sto sam poranio iz komune nije prica za ovo ovdje, jednostavno sam imao neke razloge i nesuglasice sa nadredjenim... ja nisam planirao da se vratim, ali.. sve je ispalo odlicno... i dalje se borim, prekinuo sam sve veze sa prijasnjim zivotom, sa starim "prijateljima", nasao jedno drustvo sa kojim sa se nekada prije svega ovoga druzio, a koje nema sklonosti ka drogama, pa cak ni travi, a to mi godi, poceo sam raditi, i ne razmisljam uopste o drogi... sad ce mnogi pomisliti, da sam ja jos jedan u nizu koji zavara sam sebe, ali ne pada mi to tesko, jer, sad mi nije ni bitno sta ce neko da pomisli... jer zelim da nastavim sa normalnim zivotom, tamo gdje sam stao prije 6 godina... eto...
Post Reply