Izolacija

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: Izolacija

Post by heroinapg »

Izolacija...Neki izlet-exkurzija na sigurno tokom prvih-prvog mjeseca apstinencija..Kucna varijanta il neka sigurna..smatram da je to pozeljno..udaljiti se -izolovati na neko vrijeme od vidnih iskusenja za koje nisi spreman...Smatram da je to izuzetno znacajno..Ali, osoba treba da shvati zasto je izolovana, da posle izolacije predstoji borba..jer ne moze trajati beskonacno..Moze biti i kontraproduktivno..Kako neko rece..Ako je zatvoren/a na silu (bez verbalnog objasnjenja o svrsishodnosti iste)..po mom misljenju ce osoba odmah posrnuti na drogu..Cim se nasilna izolacija zavrsi
Al, ponavljam se...dok je covjek fresak..nov u apstinenciji..bolje da je dalje od iskusenja
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Izolacija

Post by Sagitarius »

Lakše je razmišljat o drugim važnijim stvarima,ako dop nije na dohvat ruke,komune su idealna mjesta za to.Oslobođen pritisaka i obaveza iz realnog života,čovjek može puno da napravi i nauči o sebi,naročito u okolini njemu sličnih.
Za svako uspješno liječenje,mislim da je najvažnije "odvojit" psihu od dopa,na bilo koji način.Onda se može poradit na uzrocima i mijenjanju stavova o životu.Dok god je apstinencija samo borba protiv "rovca",i nema nekog smisla,osim fizičkog oporavka.
User avatar
rajouno
Posts: 1591
Joined: Tue Nov 07, 2006 10:27 am
Location: dreamland

Re: Izolacija

Post by rajouno »

hm,ali ako covjek nije rascistio sa sobom i strpaju ga u komunu,prvo sto ce uraditi kad izadje-uzece!!!
E,ovo je moj primer i period mog skidanja...i jesam i nisam imala volju da se skidam..kad sam vec pojela govno i ztrazila pomoc,rijesila sam da pokusam..nije bilo lako...lomila sam se,da to nije onaj def kraj..bas zato sto su me oni pritisli-i STA BIVA-CEKAM DA MI ISTEKNE IMPLANT,I DA UZMEM ZADNJI PUT, DA SE OPROSTIM ONAKO KAKO JA HOCU I KAD JA HOCU!jeste glupost bila,ali to i jeste bio zadnji put,hvala bogu-jer sam tad zadovoljila svoju glad,nije me bilo briga dal cu ovjeriti-samo da to bude moja volja!!!
E onda su uslijedili karantini,izolacije...al ja nisam pomisljala na dop-nije te frke bilo u mojoj glavi...samo sam kopala nesto da ga zamijeni,da me osamuti da izguram dan..i zato mi je izolacija pomogla,dok nisam izbistrila mozak i mogla da izadjem bez frke napolje.jeste grizla sam zidove,lomila po kuci,urlala...prijetila samoubistvom..,da te izolacije nije bilo sigurno bih se odala alkoholu ili tabletama....ZATO hvala im na tome.
PER ASPERA AD ASTRA...
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: Izolacija

Post by Modesty »

ja podržavam,manje više sve oblike liječenja ali liječenje ne vegetiranja a što se tiče izolaciji i to posebno duge,mislim da je komuna dalekoooo bolje rješenje od sjedenja zatvoren u kući zato što u komuni nisi sam,nego si okružen istima i sličnima sebi i još iz to postoje progrmi motivacije,oporavka i resocijalizacije.
User avatar
vela
Posts: 11
Joined: Mon Mar 17, 2008 3:22 pm
Location: Vinkovci HRVATSKA
Contact:

Re: Izolacija

Post by vela »

Nikad nikog izolacija nije izlječila , daj Bože da taj bude prvi ... uostalom valjda smo naučili da problem nije u drugima nego je problem u nama .
- SVE SRETNE OBITELJI SU ISTO SRETNE A SVAKA NESRETNA OBITELJ JE NESRETNA NA SVOJ NAĆIN -
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: Izolacija

Post by heroinapg »

a imali on još kakav dodatni tretman liječenja osim te izolacije...sama ona ga sigurno neće izlječiti
by zvrky

Da..To je pravo pitanje. Meni je, napr.."izolacija" pomogla..Nije bila klasicna..da sam bila pod kljucem, ovo, ono..Ali, kada si fresak od skidanja s droge, mislim da je potrebno neko vrijeme da mu/joj droga bude van dometa. Jer, zavisnik je slab tokom prvih mjeseci apstinencije. KOntakti s aktivnim rakomanima, droga u vidokrugu..na dlanu..Slobodan pristup..Sve su to iskusenja na koje zavisnik nije spreman. definitivno ga, kao sto zvrky rece nece sama izolacija izlijeciti.Da, Irena, mnogi su posle komune, isteka implanta, neuzimanja blokatora...1. dan po isteku..uzimali..Zanima me isto sto i zvrky-Ima`l nesto sem izolacije?! Svako dobro
leeloo
Posts: 2
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:40 pm

Re: Izolacija

Post by leeloo »

IZOLACIJA !!!!!

Neko je nekg opet pametno savetovao da je najblje da se ovisnik skida samo na hlebu i vodi udisuci cist vazduh ( da to ce u tom momentu puno da pomogne).

Dobro je otici ili odvesti sobu iz mesta u kome je navikla da konzumira i nabavlja drogu ali jer se tako raskida veza sa snabdevacima i psihicki olaksava skidanje, ali za takav put je pod I potreban voljni pristanak narkomana i njegova detaljna upoznatost sa uslovima u kojima ce biti, pod II potrebno je dobro se pripremiti i snabdeti ''lekovima'' ili ti sredstvima koji bi mogli pomoci lecenom narkomanu da nastavi svoje ''spustanje'' .

Potrebno je imati na umu da su kod dugorocnih ovisnika ili onih koji su konzumirali veoma velike doze narkotika prilikom ''spustanja'' mogu nastupiti ozbiljne komplikacije od infarkta, prestanka rada pluca, bubrega, jetre i td. Spustanje na takozvano ''suvo'' zapravo unistava i trosi organizam vise nego sama onzumacija narkotika.

Taakodje manicno depresivne epizode su vrlo verovatne prilikom spustanja na suvo. A one ne izgledaju lepo. Evo kratke istinite pricie za vas:

Tata je odveo sina narkomana d 18 godina da se spusta u njegovu lovacku kucicu na planini. Spavao je sa sinom u sobi da motri na njega sve vreme. E pa jedne noci sin se isunjao otisao do tatinog ormana s puskama i sacmarom razneo sam sebi glavu dok je tata spavao.

Da spustanje narkomana na suvo i njihova izolacija su opasni, nehumani i samo stvaraju otpor ka ostvarenju cilja ( da se zivi bez droge) i tto u najboljem slucaju

Pozdrav
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Izolacija

Post by saša-ex »

Tesko da bih mogao da se slozim sa ovim...Skidanje na suvo jeste pritisak za organizam ali u svom narkomanskom zivotu takvih kriza sam imao puno puta, tako da zadnja koju sam osetio nije delovala nesto mnogo razornije u odnosu na sve one prethodne...
SAMO CEO ŽIVOT...
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Izolacija

Post by Sagitarius »

leeloo wrote:Potrebno je imati na umu da su kod dugorocnih ovisnika ili onih koji su konzumirali veoma velike doze narkotika prilikom ''spustanja'' mogu nastupiti ozbiljne komplikacije od infarkta, prestanka rada pluca, bubrega, jetre i td. Spustanje na takozvano ''suvo'' zapravo unistava i trosi organizam vise nego sama onzumacija narkotika.
Istina,nije svaka kriza ista.
Moju zaručnicu je stari tako zatvorio u kuću(savjetovale mu "mudre glave" iz Udruge roditelja pri jednoj komuni-NIPOŠTO U BOLNICU!,NIKAKVI LIJEKOVI!),a bila je navučena na 100mg metadona+1/2-1g dopa.
4-5 puta je hitna dolazila(možda i više,ona se pola ta dva tjedna i ne sjeća) zbog epi-napada,zatajenja bubrega,kolapsa,dok čovjek konačno nije vidio da je vrag odnio šalu,te je odveo u bolnicu.
E sad,da je ona,ne daj Bože,umrla,nitko od tih mudraca ne bi odgovarao.
Post Reply