crna reka

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

User avatar
Tužna
Posts: 613
Joined: Thu Apr 20, 2006 8:29 pm

Re: crna reka

Post by Tužna »

Otac wrote: Moramo razumjeti bijes roditelja,ovisnika i javnosti na dogadjanja u CR , ali i strah roditelja da im se dijete vrati kuci i krene starim putem... Kao sto katramut rece: nisam jedan od tih koji su na vlastitoj kozi iskusili agresivnost svog djeteta ili clana obitelji ali citajuci ispovjesti i izmjenjujuci PP na ovom forumu moram priznati da mi se kosa dize od brutalnosti koje neki moraju podnositi...
Da te pitam nešto ,a jel ti možeš razumeti da niko ali niko od nas nije isti i da smo svi idndividualne osobe?I da neše izlečenje zavisi jedino os nas samih,svi ostali su samo posrednici koji ili nam mogu pomoći i usmeriti nas ili nam odmoći.
Npr moje izlečenje nije zavisilo ni od dokrora ni od roditelja koji su kada su čuli da se drogiram na meni lično primenili metode koje se primenjuju u crnoj reci...i misliš da im je to uspelo,ne nije posle toga sam još 5 godina bila ovisnik.U suštini boleo ih je kurac ko što ih i sad bole a 5 godina je kako nisam zavisnik,nikad ali ni jednu reč pohvale i podrške nisam dobila od bilo koga,nije mi ni bitno,jeste da to boli u pojedinim trenucima.Ali meni lično je bitno da ja nisam više zavisnik.
Ono što sam htela reći jeste da ja razumem roditelje,razumem ovisnike,ali tretman u centru kakav je crna reka pre svega bi trebao biti onakav za koga kažu da jeste ,a ovo što smo videli nije ni u najmanju ruku,jedino što može doneti je kontra efekat,pa nije ni čudo što postoje ovisnici koji se u crnu reku vraćaju i po više puta.
Tretman brutalnosti i agresivnosti nikome nije pomogao ne bitno šta je i ko je ta osoba.
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: crna reka

Post by saša-ex »

karamut.stari wrote:gledao sam emisiju u kojoj je Sale gostovao sa ocom Branislavom
vidio sam i neke narkomane koji se lece ili su izleceni ne bih da procenjujem
Sale u toj emisiji lepo rece da je na strani svih koji lece od narkomanije
i da mu se ne svidja lecenje silom
a sad citam te otac Branislav ucenio ovi i onim
dragi Sale nema te ucene koja ce naterati casnog coveka da radi nesto sto ne odobrava
citam ima popa motor
uvek je popa imao najboljeg konja u selu
dajte plan da se sto vise narkomana izleci
pa da popa sveti vodicu i opela cita
nemojte osudjivati ako neznate bolje
a draga majka koja se javi na moje pisanije gore treba da zna da ziveci u ubedjenju da postoji lekic koji ce njeno dete da izleci i da bude sve opet idilicno zivi u zabludi
kad dete pocne da se drogira pocinju muke koje ostavljaju oziljke
na porodici i svemu oko narkomana
sve sto se izgubi zbog droge nemoze se nadoknaditi
moze se zaceliti kao pas da zalize rane ali oziljak ostane
karamut je neke stvari na vreme resavao pa opet ne bih se radovao
muka je to i borba
a Sale ima jos komuna gde se dobije po neki samar
ali ja to necu osudjivati jer znam da je to nekima pomoglo
ne odobravam brutalnost ali trazim da se spreci brutalnost nad nemocnim roditeljima/hvala bogu nisam jos ja/
nad sestrama i bracom nemocnom
nad zenama koje idu sa posla
imaju li oni pravo da budu zasticenji od narkomana
imate li pravo VI da budete zasticenji od ljudi i zena koji imaju suzenu svest od droge
kakva su Vasa prava kad Vas napadne narkoman
da li smete da ga udarite da bi se zastitili
ne lezite i pustite da Vas tuce i pljacka jer on je bolestan i nece da se leci
ubedite ga lepo da treba da se leci sa osmehom kroz krv i razbijene zube
VOLIM I JA VAS
Nisam ja bio ucenjen, nego voditeljka. Moji stavovi su bili i ostace isti.
On nije popa. Isti takav popa mogli bi i vi da budete.
Skro 19 godina sam u ovoj prici, sto s jedne,sto s druge strane, ne znam ni za jednu drugu komunu gde ima nasilja. I hajdemo da razlikujemo par samara i sistematsko zlostavljanje.
I jos jedna stvar, mnogo je malo narkomana koji primenjuju silu, a nekako vidim da se tome daje akcenat u zadnje vreme.
SAMO CEO ŽIVOT...
User avatar
bojanol
Posts: 2268
Joined: Sat Jan 20, 2007 11:16 am
Location: V O J V O D I N A
Contact:

Re: crna reka

Post by bojanol »

Ja se drogiram 20 godina i nikad nisam imao problema sa društvom i njegovim odjelom za kontrolu masa.
Yesenia
Posts: 69
Joined: Sat Oct 11, 2008 8:34 pm

Re: crna reka

Post by Yesenia »

karamut.stari wrote:
a draga majka koja se javi na moje pisanije gore treba da zna da ziveci u ubedjenju da postoji lekic koji ce njeno dete da izleci i da bude sve opet idilicno zivi u zabludi
O junace, Stari Karamute,

Vidim da od svih ljudi koji su Vam replicirali, mene najvise prozivate i moj post Vam najvise smeta. A niste ga cak ni procitali sa paznjom.

Nego, recite vi meni, cisto hipoteticki, kada neki psihicki poremecen covek uzme pusku i pobije pola sela i strpaju ga u bolnicu, da li mislite ako ga bolnicari prebijaju ko' vola svaki dan, da ce on da ozdravi? I da ce posle izvesnog vremena moci da se uspesno resocijalizuje?
taranta
Posts: 99
Joined: Thu Mar 26, 2009 12:15 am

Re: crna reka

Post by taranta »

Yesenia wrote:
karamut.stari wrote:
a draga majka koja se javi na moje pisanije gore treba da zna da ziveci u ubedjenju da postoji lekic koji ce njeno dete da izleci i da bude sve opet idilicno zivi u zabludi
O junace, Stari Karamute,

Vidim da od svih ljudi koji su Vam replicirali, mene najvise prozivate i moj post Vam najvise smeta. A niste ga cak ni procitali sa paznjom.

Nego, recite vi meni, cisto hipoteticki, kada neki psihicki poremecen covek uzme pusku i pobije pola sela i strpaju ga u bolnicu, da li mislite ako ga bolnicari prebijaju ko' vola svaki dan, da ce on da ozdravi? I da ce posle izvesnog vremena moci da se uspesno resocijalizuje?
Mada sam nacionalno nabrijan, iz pouzdanih izvora znam da takve ličnosti mogu postati, Državni Službenici, policajci, vatrogasci, vojnici, m< sve a niko ih ne bije, ne udara, a da znaju, bilo bi im srpom i čekićem!! GROZNO!!!
Između dva zla ne biram ni jedno!
User avatar
Otac
Posts: 319
Joined: Thu Jan 01, 2009 10:07 pm
Location: EU - ne mojom krivicom

Re: crna reka

Post by Otac »

Tužna wrote:
Otac wrote: Moramo razumjeti bijes roditelja,ovisnika i javnosti na dogadjanja u CR , ali i strah roditelja da im se dijete vrati kuci i krene starim putem... Kao sto katramut rece: nisam jedan od tih koji su na vlastitoj kozi iskusili agresivnost svog djeteta ili clana obitelji ali citajuci ispovjesti i izmjenjujuci PP na ovom forumu moram priznati da mi se kosa dize od brutalnosti koje neki moraju podnositi...
Da te pitam nešto ,a jel ti možeš razumeti da niko ali niko od nas nije isti i da smo svi idndividualne osobe?I da neše izlečenje zavisi jedino os nas samih,svi ostali su samo posrednici koji ili nam mogu pomoći i usmeriti nas ili nam odmoći.
Npr moje izlečenje nije zavisilo ni od dokrora ni od roditelja koji su kada su čuli da se drogiram na meni lično primenili metode koje se primenjuju u crnoj reci...i misliš da im je to uspelo,ne nije posle toga sam još 5 godina bila ovisnik.U suštini boleo ih je kurac ko što ih i sad bole a 5 godina je kako nisam zavisnik,nikad ali ni jednu reč pohvale i podrške nisam dobila od bilo koga,nije mi ni bitno,jeste da to boli u pojedinim trenucima.Ali meni lično je bitno da ja nisam više zavisnik.
Ono što sam htela reći jeste da ja razumem roditelje,razumem ovisnike,ali tretman u centru kakav je crna reka pre svega bi trebao biti onakav za koga kažu da jeste ,a ovo što smo videli nije ni u najmanju ruku,jedino što može doneti je kontra efekat,pa nije ni čudo što postoje ovisnici koji se u crnu reku vraćaju i po više puta.
Tretman brutalnosti i agresivnosti nikome nije pomogao ne bitno šta je i ko je ta osoba.
Nism ni tvrdio suprotno...
KO NE POKUŠA 100% NEĆE USPJETI!
karamut.stari
Posts: 51
Joined: Tue Feb 17, 2009 10:21 am

Re: crna reka

Post by karamut.stari »

nisam mislio da se nesto mnogo raspravljam na ovom forumu ali evo odgovor majci koja stvarno pogresno misli da mi nesto smeta
kad neko uzme pusku i pobije pola sela -slucaj matić iz osamdeset i neke -onda ga zatvore u zatvorsku bolnicu do kraja zivota
tamo mu daju lekove od kojih hoda kao zombi i nezna ni koji je kada dan
lepo je sto replicirate ali opet apelujem ukljucite mozak i dajte resenje da neko moze da leci narkomane
i moja zelja nije nikad bila da budem junak ali da pomognem sam uvek spreman
tuzna lepo pise da nije pomoglo kad su prema njoj roditelji bili nasilni i zao joj sto nisu nikad je pohvalili zato sto sad se ne drogira
pametna devojka verovatno i lepa
pa zasto si se drogirala
zasto nisi ti koja si odrasla u savremenije vreme nego tvoji roditelji bila bolja i pomogla njima
oni su starovremeni a ti savremena
nisam ja za brutalnosti da se razumemo ali nisam ni za mazenje i produzavanje agonije
ne zelim da izazivam vise replika
znaci osudjujem brutalne scene ali smatram da narkomana treba neki period izolovati i naterati da ocisti organizam od droge a posle ako nece da se leci onda opravdavam razloge zbog kojih policija nosi sredstva prisile
Sale bravo da znas da imam visoko misljenje o tebi jer radis na jedinoj ispravnoj stvari
lecenju narkomana
svaka ti je dobra samo ko zna da procita
i opet vas volim
askabela
Posts: 14
Joined: Tue Aug 19, 2008 11:33 pm

Re: crna reka

Post by askabela »

Neko je rekao da bi ovo bilo odlično mesto za komunu da nije ovih metoda! U pravu je potpuno, mada verovatno ne bi dobili dozvolu za tako nešto da nije bilo obećanja...Sve mi se čini da će afera biti zataškana, kao što se godinama krilo o svemu. Tačno je da je crkva dala zeleno svetlo da se snimci za koje su mnogi znali iznesu u javnost, a da nije bilo događanja oko Artemija- ćutalo bi se i dalje! Javna je tajna da je Branislav sarađivao sa policijom koja je vraćala odbegle štićenike, kao što svi možemo pretpostaviti u čemu se ta "saradnja" sastojala! I sada oni treba da vode istragu? Ovde na forumu je tema pokrenuta nekoliko godina unazad,a otada se sistem straha, terora i sadističkog iživljavanja samo unapredio! Čitam izjave bivših štićenika koje šalju ovih dana ombudismanu:
"Nema puškarnica"-
IMa! Ili su bar u to ubedili štićenike,a i roditelje! Na svaki jači zvuk u noćnim satima, iskače "naoružana" patrola koja ima zadatak da spreči prodor narkodilera! Napravi se predstava sa sve pucanjem, vriskanjem i reflektorima!:-D
"Dobrovoljno potpisali..."
Da, većina je dobrovoljno potpisala ne znajući šta se podrazumeva pod batinama i prisilnim zadržavanjem, ali ima i onih koji su bukvalno sprovedeni.Jednog momka je sprovela jedinica interventne milicije,a drugog momka su Keba&co iz stana izveli na silu.Ovaj drugi, čija je majka platila popu da ga na prevaru odvedu, sutradan je uleteo u krizu i pokušao da ode kući!Imao je samo 40-ak kilograma, izuzetno nizak i sitan momak,vezali su ga za motor i vukli kroz kamp, nakon obavezne lopate. Kada se to završilo, pokušao je da se iseče razbijenim ogledalom, ali su ga sprečili na vreme i ponovo ga obradili, nakon čega je prekrizirao u krevetu vezan.
"Pop ima prvog konja u selu"
Da, to je tačno! Međutim Branislav je misionar, nema svoju parohiju, imao je profesiju i zanimanje pomoću kojih se nije obogatio niti kupio vozni park! Sinu je za 18-ti rođendan kupio najnoviji model džipa,a i "saradnici" voze motore koje nisu dobili kao donaciju!Više puta sam ponovila a i sada ću i to pitanjem:Da li bi to uspeli sopstvenim radom i kakvu je budućnost pop namenio svojoj deci uskrativši im obrazovanje?
To je ujedno ono što je upadalo u oči štićenicima koji su jeli soju i povrće bez mesa, posađeno sopstvenim rukama. Dešavalo se ( i to u Loznici koja važi za "mirniji" kamp) da poseta roditelja sedi napolju,a otac Branislav uđe i obrati im se:
- Vidite narkomani! Ja sam vaše roditelje odrao, a vi kako hoćete! J... mi se da li ćete da se skinete ili ne!
Izgleda da su batinaši baš imali sreće da im niko ne umre ili ostane sa težim posledicama! Ili se bar ne zna za to!Svi su pored Kebe najviše ogorčeni na popa i njegovog sina koji je isti takav sadista!Saradnici su ti koji su donosili drogu u kamp i time "pravili zazubice" ostalim štićenicima. Takvi događaji su odmah bili otkrivani, ali je pop za njih imao druge aršine kažnjavanja, zato je priča o unošenju štićenika potpuno besmislena jer retki su ti koji su dobijali izlaske u grad ili vikend!Takođe se otvoreno pravila razlika u pristupu: Kebini ortaci ( moci su bili prisutni) primani su u VIP apartman u kojem spavaju saradnici, dobijali su metadon, subotex i druge lekove, iako je pop zvanično protiv toga,a svi ostali bi krizirali u čuvenoj "šestici".
Jedan od momaka je otišao dobrovoljno, ne znajući gde i na koliko ide.Čarobne reči za roditelje su:"Setite se šta su vam radili kod kuće", tako da su ponekad i slušali krike i zapomaganja, ali nisu videli kako te batine izgledaju.Sutradan po dolasku N. je rešio da ide kući, shvatio je da ne želi da bude tu i poverio se svom saradniku, koji mu je obećao da će videti šta može da učini! Ubrzo se vrati sa Kebom i poveli su ga u trpezariju da "porazgovaraju" o odlasku!Isto mesto kao na snimku, isti sistem ubeđivanja. Dva dana kasnije ponovljen je razgovor kako ga ne bi zaboravio,a nakon toga je prekrizirao vezan za krevet!Da, da, bilo je efikasno i uspešno lečenje. Naravno da nije "pokleknuo" i to cela 4 meseca dok mu roditelji nisu došli. Bez dinara u džepu, nije znao gde se nalazi, sa svojima nije imao kontakt. Ocu je rekao da će izaći kad tad ako se u međuvremenu ne ubije,a da mu ovo neće oprostiti do kraja života!Prošao je sva tri centra, u svakom je dobio po "porciju". Nije stigao do kuće, uzeo je drogu, ali je kasnije odlučio da zaista prekine i sada je dve godine skoro čist!
karamut.stari
Posts: 51
Joined: Tue Feb 17, 2009 10:21 am

Re: crna reka

Post by karamut.stari »

И САДА ЈЕ ДВЕ ГОДИНЕ СКОРО ЧИСТ

ДА ЈЕ НЕКО ЗНАО БОЉИ МЕТОД ЛЕЧЕЊА ОН БИ ИСТО БИО ДВЕ ГОДИНЕ СКОРО ЧИСТ
АЛИ НИСУ ЗНАЛИ ПА СУ ГА ЛЕЧИЛИ ОВАКО
ПОСЛЕ ЦРНЕ РЕКЕ ЈЕ ДО КУЋЕ УЗЕО ДРОГУ
А ШТА ДА НИЈЕ НИ ПРЕСТАЈАО ДА УЗИМА ДРОГУ
УЗЕО ПОНОВО ИЗ ИНАТА ВЕРОВАТНО АЛИ МУ СВЕСТ ПРОРАДИЛА ПОСЛЕ АПСТИНЕНЦИЈЕ И Н ЈЕ ЧИСТ
БРАВО
ПОНОВО ПОКУШАВАМ ДА ВАС ПОТАКНЕМ ДА УКЉУЧИТЕ МОЗАК И ДА СМИСЛИТЕ ПРАВИ НАЧИН ЛЕЧЕЊА НАРКОМАНА
А ДОК СЕ НЕ НАЂЕ НАЧИН ПОДРЖАВАМ СВЕ МЕТОДЕ
КАКО БИХ ВОЛИО ДА ЈЕ ДЕТЕ МОЈИХ ПРИЈАТЕЉА ДОБИЛО БАТИНЕ И ДА ЈЕ ЖИВО
АЛИ НИЈЕ ЖИВО
КАД ПОЛА СНАГЕ УТРОШИТЕ НА БОРБУ ПРОТИВ ДИЛЕРА ОНДА ЋЕМО ЗАЈЕДНО ПРОТИВ ПОПА А ДОТЛЕ НЕМОЈТЕ
НИЈЕ НИКО НАИВАН ЈЕР КОМЕ ОДГОВАРА ПИСАЊЕ ПРОТИВ КОМУНА И БОЛНИЦА
ДИЛЕРИМА
ЗАСТО СЕ НЕ ПИШЕ ВИШЕ О КОМУНАМА У ПОЗИТИВНОМ СВЕТЛУ
МОЖДА БИ ВИШЕ НАРКОМАНА КРЕНУЛО НА ЛЕЧЕЊЕ
БОРИТЕ СЕ ПРОТИВ ДИЛЕРА ПА НЕЋЕ БИТИ ПОСЛА ЗА ПОПА
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: crna reka

Post by sanela »

karamut.stari wrote: ПОСЛЕ ЦРНЕ РЕКЕ ЈЕ ДО КУЋЕ УЗЕО ДРОГУ
Meni je ovo pokazatelj uspješnosti "liječenja" u Crnoj rijeci... poslije ovoga, nemam šta reći.
Post Reply