Sto pre da odeeee

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

User avatar
redhead
Posts: 10
Joined: Thu May 31, 2007 4:57 pm
Location: Novi Sad

Sto pre da odeeee

Post by redhead »

Procitala sam mnogo postova ovde ali nikako da pronadjem ono sto je meni potrebno.
Stvari stoje ovako, moj brat je narkoman vec 7-8 godina. Poceo je sa travom i probao je sve, tako mi je rekao, dok na kraju nije zavrsio na heroinu. Do pre neki dan je pusio heroin na foliju. Juce smo ga odveli u Beograd na privatnu kliniku za odvikavanje da se "skine". Stvar je u tome sto smo ga mama i ja skidale vec 5-6 puta, ali bi se posle par meseci vracao na staro tj heroin. Svaki put je sve gore, dosao je do toga da se drogira u kuci, po ceo dan shushka sa folijom a meni se zeludac okrece :smt013
Lecenje ne klinici je jako skupo za nase uslove :( Tako da smo odlucili da ide samo na skidanje i ugradnju implanta koji traje 3 meseca.
Mama i ja smo razgovarale s njim da ide posle toga u manastir Kovilj ili neku komunu da tamo ostane jos neko vreme (koliko god je potrebno da se psihicki oporavi). Ali i da ga sto pre posaljemo tamo, jer kad se skine pocece verovatno da pije, kod njega tako ide, nazalost!!!
Molim vas sad za pomoc da mi kazete gde bi mogao da ide, bilo to u Srbiji ili negde dalje. Sta je od programa besplatno i koji se programi placaju?
Jos jedno pitanje, da li postoji neka komunu u kojoj su dozvoljene cigarete?

Unapred hvala
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Post by saša-ex »

Jedno od rešenja su i komune. Prva je nastala u Americi pre skoro 50 godina. Pored sveštenika, od samog pošetka je vode ljudi koji su i sami bili narkomani. Radi se o Teen Challenge-u, vremenom se otvaraju još mnoge zajednice. Većina ih je religijskog karaktera, manji deo se zasniva na raznim psihološkim metodama. Zvanična medicina ih priznaje kao ozbiljan način lečenja, pre svega zbog izvanrednih rezultata. Ima ih i dobrih i loših, pa čak i opasnih...Ovde ću spomenuti ove koje postoje u Srbiji, za sada ih je četiri(ako je otvorena još neka, slobodno napišite), trudiću se da budem objektivan.
-Raskršće, Novi Sad, počela je da radi 2000., deo je organizacije Teen Challenge, ima dve odvojene kuće u kojoj žive i muškarci i devojke. Imaju dosta uspešan program, sa puno izlečenih, komuna su religijskog karaktera. Dobro su organizovani, mislim da se program plaća 200-300 evra mesečno, ima i ljudi koji su tamo besplatno, ostaje se 1-1.5 godinu, postoji i program resocijalizacije za one koje izađu. Trenutno ima oko 35 štićenika
-Reto centar(ranije Avala centar), Beograd, radi od 2000. kod nas, deo su organizacije koja postoji u tridesetak zemalja, primaju i momke i devojke koji su smešteni u nekoliko odvojenih kuća, trenutno ih je stotinak, još pedesetak je poslato u centar u Hrvatsku i Španiju. Iskustvo od dvadesetak godina, koliko centar postoji, govori o velikom procentu izlečenosti, program je religijskog tipa i lečenje
je potpuno besplatno i u potpunosti se izdržavaju od svog rada.Preporučuje se ostanak od 1.5-2 godina
-Kovilj, manastir kod Novog Sada, već dugo godina pomažu zavisnicima, od pre dve godine su napravili i poseban smeštaj za njih, za sada primaju samo momke, program je baziran na iskustvu zajednice Susret, kod nas je religijskog karaktera,ima dvadestak štićenika, lečenje je besplatno, preporučuje se ostanak od godinu dana, rezultati su o.k.
- manastir Crna reka, počeo sa radom pre 2-3 godine, osnovao ga otac Branislav koji se već petnaestak godina bavi radom sa narkomanima, plaća se 300 evra mesečno ali se besplatno primaju i ljudi koji nemaju sredstva, imaju stotinak momaka u programu trenutno, program je takođe zasnovan na religijskom principu, po prvim procenama imaju veliki procenat izlečenosti.

Ovo je tekst koji je postavljen nekoliko postvova nize, sto se tice cigareta, mislim da su dozvoljene samo u Crnoj reci.
User avatar
redhead
Posts: 10
Joined: Thu May 31, 2007 4:57 pm
Location: Novi Sad

Post by redhead »

Hvala Saša. Pročitala sam dosta toga na ovom forumu, međutim nisam videla da se igde spominju cigarete. A poznavajući mog brata i iz prethodnog iskustva pretpostavljam da neće izdržati bez cigareta :( Prošle godine u aprilu (čini mi se) smo ga vodili u Reto, odatle je pobegao posle 6 sati, mada su se momci stvarno trudili da ga zadrže, ali nije vredelo.
Raspitivala sam se o Kovilju, pa sam saznala da se na mesto čeka oko 6 meseci, mada može biti i brže ako neko odustane. Međutim momak mi je rekao da je pušenje tamo zabranjeno. To je informacija iz druge ruke! Nemam brojeve telefona ili neke konatakte kojima be se mogla obratiti. Međutime ne sviđa mi se ni to što je Kovilj suviše blizu Novog Sada, bojim se da ne odustane!
Što se tiče Crne reke, to sam skoro čula. Volela bi da saznam još neke detalje i kako da kontaktiram sa ocem Branislavom.
Finansiranje nam je isto tako problem, bar trenutno. Mama je penzioner, a ja ne radim već mesec dana.
javor

Post by javor »

...
Last edited by javor on Sat Mar 28, 2009 6:14 pm, edited 1 time in total.
User avatar
redhead
Posts: 10
Joined: Thu May 31, 2007 4:57 pm
Location: Novi Sad

Post by redhead »

Javore nisam čula za tu zajednicu. Molim te pošalji mi brošure, a ja ću do tada potražiti na internetu da vidim šta ima o njima.
I hvala. Puno mi znači što mi pomažete! :D
javor

Post by javor »

...
Last edited by javor on Sat Mar 28, 2009 6:14 pm, edited 1 time in total.
User avatar
redhead
Posts: 10
Joined: Thu May 31, 2007 4:57 pm
Location: Novi Sad

Post by redhead »

Čitala sam o metodi "Projekat čovek" na sajtu http://www.izaberi-zivot.rs.ba i o zajednici Susret. Pretpostavljam da je to isti metod kao u Marjanovcu.
Imam par pitanja:
Koliko dugo se ostaje u centru Marjanovac?
Da li imaš neki kontakt telefon gde bi mogla da se raspitam za detalje?
Da li se dugo čeka na mesto ako ga tamo prime?

Hvala Javore :)
User avatar
sarrah
Posts: 37
Joined: Sun Oct 15, 2006 1:06 am
Location: Beograd

Post by sarrah »

Pogledaj na temi Marjanovac...tamo imas njihov broj telefona. Moj decko je vec 8 meseci tamo i moje misljenje i iskustvo je takvo da mogu da ti kazem sve pozitivno o toj komuni!!!
Pozz
Every star in the sky
tells us how
and shows us why
we must all
give universal love
User avatar
redhead
Posts: 10
Joined: Thu May 31, 2007 4:57 pm
Location: Novi Sad

Post by redhead »

Mislim stvarno sam poprilično i ja pukla :( Uopšte nisam videla taj topic. Hvala Sarrah, pozvaću ih i raspitati se.
Recite mi iskreno, da li treba i brata da pitam gde bi on da ode ili da odlučimo ja i mama gde bi ga poslale?
javor

Post by javor »

...
Last edited by javor on Sat Mar 28, 2009 6:13 pm, edited 1 time in total.
Post Reply