ZAJEDNICA "VIKTORIJA", BANJA LUKA

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

User avatar
vivin
Posts: 61
Joined: Thu May 17, 2007 5:21 pm
Location: Banja Luka
Contact:

Re: ZAJEDNICA "VIKTORIJA", BANJA LUKA

Post by vivin »

internet...
23.11.2010.


(klik na link!)

http://www.blic.rs/Vesti/Republika-Srps ... -roditelja

ili:

Brojne zablude o narkomaniji u BiH

Deca o drogi malo saznaju od roditelja

DARIJA FILIPOVIĆ | 23. 11. 2010. - 00:02h |

Banjaluka - Roditelji u BiH, u odnosu na Srbiju i Crnu Goru, najmanje su informisani o narkomaniji, a tek svaki treći roditelj u ovoj zemlji smatra da je zavisnost o drogama izlečiva, pokazalo je najnovije istraživanje. Roditelji prvi primete da njihovo dete nije isto, ali poslednji priznaju da je ono – narkoman.
Roditelji moraju da znaju šta im rade deca

Neinformisanost roditelja u zemlji u kojoj se zvanično procenjuje da ima oko 120.000 narkomana alarm je za uzbunu i upozorenje da se na prevenciji i edukaciji mora raditi, smatraju stručnjaci.


Istraživanje koje je sprovela Specijalna bolnica za bolesti zavisnosti „Vila“ iz Novog Sada na uzorku od 810 roditelja dece uzrasta od 12 i 19 godina u Srbiji, Crnoj Gori i BiH pokazalo je da ispitanici iz BiH u 44 odsto slučajeva mogu da primete jasne pokazatelje zloupotrebe droge. Međutim, to je za 20 odsto niže u odnosu na okruženje. Problem je i činjenica da skoro polovina roditelja smatra da narkomanija nije bolest, nego problem slabe volje, nečije razmaženosti ili hira.


Međutim, stručnjaci upozoravaju da su tinejdžeri najrizičnija grupa i da žele da probaju nešto novo kako zbog radoznalosti, tako i zbog želje da budu prihvaćeni u društvu. Zato je, kažu, od presudnog značaja pravovremena informisanost roditelja. Nažalost, u BiH nije tako – mlade o narkomaniji najmanje informišu roditelji, a najviše saznaju u medijima.


– Imali smo slučajeve da je roditelj shvatio da je njihovo dete na heroinu tek kada je ode na lečenje. Neki ne žele to da priznaju ili jednostavno nisu informisani. Najčešće zatvaraju oči pred tim problemom – upozorava Tamara Todorović iz Udruženja građana „Viktorija“.


Ona kaže da roditelji, i kada shvate da je dete skrenulo s puta, često primenjuju pogrešne metode.


-Roditelji moraju biti dosledni. Ako zabrane izlaske i džeparac, moraju to da isteraju do kraja, a ne da jedan popusti. Takvu situaciju će dete iskoristiti. Roditelji moraju pokazati da su autoritet. Nažalost, često se dešava da oni sami ne mogu da se dogovore kako da postupe s detetom u takvoj situaciji – objašnjava Tamara.


I sociolog Ljubiša Rokić kaže da nije dovoljno imati dete – nego se s njim mora raditi.


– Roditelji veruju da se to njima ne može desiti. Ne znaju svoju decu, s njima ne razgovaraju o problemima, a više nema ni nedeljnog ručka gde bi se svi okupili. Nema više zajedničkih okupljanja gde bi roditelji mogli da prodru u dušu deteta – smatra Rokić.


S druge strane, psiholog Aleksandar Milić upozorava da je škola kao najjača karika u edukaciji roditelja i dece u potpunosti zakazala i veoma malo radi na prevenciji. On „potpunim promašajem“ naziva sadašnja predavanja o narkomaniji u školama.


– Umesto da se organizuju radionice u kojoj će deca aktivno učestvovati, imamo predavanja deci petog i šestog razreda o narkomaniji i suicidu, što je nedopustivo – kaže on.


Milić tvrdi da u školama postoji otpor u formiranju stručnih timova koji bi morali da edukuju nastavnike i roditelje.


– U školama nema socijalnih radnika, psihologa. Oni su najvažniji kako bi se roditeljima otvorile oči – upozorava Milić.



Ne mogu da prepoznaju ni pribor za drogu

Roditelji u Srbiji i BiH imaju znatno nižu svest o tome da narkomanija može svakome da desi – 57 odsto u BiH, a u Srbiji 58 odsto roditelja to misli. Takođe svi ispitani roditelji u BiH su rekli da bi svom detetu zabranili da se druži s nekim ko zloupotrebljava droge. Istovremeno, samo 34 odsto ispitanika ima jasan stav da nema „lakih“ i „teških“ droga, odnosno da svaka droga izaziva zavisnost. Takođe, samo 32 odsto roditelja prepoznaje pribor za marihuanu, dok za heroin – svega 27 odsto.
Attachments
...adrenalinom protiv droge...
...adrenalinom protiv droge...
Savjetovalište za prevenciju i tretman zavisnosti "VIKTORIJA"


Srđe Zlopogleđe 27. Banja Luka

++ 387 (0)51 467 462 SOS linija

tel./fax. : ++ 387 (0)51 43 43 00

viktorija@spinter.net

http://www.izaberi-zivot.rs.ba
User avatar
petraaa
Posts: 19
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:58 pm
Location: beograd,ali ne ovaj,BEOGRAD IZ MASTE
Contact:

Re: ZAJEDNICA "VIKTORIJA", BANJA LUKA

Post by petraaa »

KO GOD DA JE OVOI NASPISAO,SASTAVIO
ALAL MU CUFTE,ZA SVAKI POZDRAV I PODRSKU-POHVALU.
PetapB.Poppovic,vas nesudjeni,polaznik skole,kako biti ponovo covek.ili kako se od narkomana ponovo postaje covek.


DAJ BAR DA SE DECA SPASAVAJU KADA ZA NAS DOSTA NEMA ........
Petar iz Beograda
nesrecan je onaj kome se ovde pozeli dobrodoslica,ali ako se ne proba 100@ se nece uspeti
User avatar
bojanol
Posts: 2268
Joined: Sat Jan 20, 2007 11:16 am
Location: V O J V O D I N A
Contact:

Re: ZAJEDNICA "VIKTORIJA", BANJA LUKA

Post by bojanol »

Meni ovo deluje kao leteci bilbord, "Droga, 100 evra".
i kao, diler skace sa 1000 metara, mislim ne razumem se, mozda je skocio i sa vece visine.... :-D
User avatar
vivin
Posts: 61
Joined: Thu May 17, 2007 5:21 pm
Location: Banja Luka
Contact:

Re: ZAJEDNICA "VIKTORIJA", BANJA LUKA

Post by vivin »

bojanol wrote:Meni ovo deluje kao leteci bilbord, "Droga, 100 evra".
i kao, diler skace sa 1000 metara, mislim ne razumem se, mozda je skocio i sa vece visine.... :-D

:shock: zanimljivo :axe:
samo ti :rock: :rolleyes:
;-)
Savjetovalište za prevenciju i tretman zavisnosti "VIKTORIJA"


Srđe Zlopogleđe 27. Banja Luka

++ 387 (0)51 467 462 SOS linija

tel./fax. : ++ 387 (0)51 43 43 00

viktorija@spinter.net

http://www.izaberi-zivot.rs.ba
User avatar
bojanol
Posts: 2268
Joined: Sat Jan 20, 2007 11:16 am
Location: V O J V O D I N A
Contact:

Re: ZAJEDNICA "VIKTORIJA", BANJA LUKA

Post by bojanol »

a Stop :-D
User avatar
vivin
Posts: 61
Joined: Thu May 17, 2007 5:21 pm
Location: Banja Luka
Contact:

Re: ZAJEDNICA "VIKTORIJA", BANJA LUKA

Post by vivin »

Prepoznajem tvoje brige sada meni bliske
i zovem te da se borimo za bitke iste
upoznajem novi svijet, a tuga neka čeka
ja počinjem život ispočetka

Препознајем твоје бриге сада мени блиске
и зовем те да се боримо за битке исте
упознајем нови свијет, а туга нека чека
ја почињем живот испочетка
Savjetovalište za prevenciju i tretman zavisnosti "VIKTORIJA"


Srđe Zlopogleđe 27. Banja Luka

++ 387 (0)51 467 462 SOS linija

tel./fax. : ++ 387 (0)51 43 43 00

viktorija@spinter.net

http://www.izaberi-zivot.rs.ba
User avatar
vivin
Posts: 61
Joined: Thu May 17, 2007 5:21 pm
Location: Banja Luka
Contact:

Re: ZAJEDNICA "VIKTORIJA", BANJA LUKA

Post by vivin »

internet...
07.04.2011.


(klik na link!)

http://www.glassrpske.com/vijest/10/ban ... enika.html

ili:

Od uzimanja narkotika odviklo se 67 štićenika

Datum: 06.04.2011 20:00
Autor: Maraja Karajlić

Rad Terapijskog centra za liječenje od narkomanije "Bastasi" je i te kako koristan za zajednicu, što potvrđuje i činjenica da je 67 momaka uspješno resocijalizovano, odnosno završilo program odvikavanja od narkotika.
Ovo je juče prilikom posjete ovom centru u Karanovcu izjavila ministar za porodicu, omladinu i sport RS Nada Tešanović.

- Lično sam se uvjerila da 15 štićenika koji se trenutno nalaze u Terapijskom centru, kao i osoblje, vrijedno rade, proizvode hranu, brinu se o životinjama. Uslovi života su odlični, a kad je higijena u pitanju, možemo im pozavidjeti. Razlika u objektu i njegovoj okolini je ogromna, vidi se da je uloženo mnogo truda. Podržavala sam ovaj program od njegovog začetka i vidim da su mnogo toga uradili sami, ali isto tako moramo da pomognemo kako bi se problem narkomanije prevazišao - istakla je Tešanovićeva.

Da je ovo prije nekoliko godina bio neuslovan i neugledan objekat, riječi su i direktora Udruženja građana "Viktorija" i Terapijskog centra "Bastasi" Sanje Stanić.

- Urađen je prilazni put, nije zapušteno, a tome su doprinijeli svi štićenici zajedno sa terapeutima, koji su došli od 2003. godine pa do danas - rekla je Stanićeva.

Naglasila je da je program koji se sprovodi psihosocijalni, odnosno da je u pitanju radna terapija.

- Imamo dio kolega koji su bivši zavisnici, oni koji su završili dvogodišnji program, a poslije toga dodatni program za rad sa zavisnicima, kao i terapeuti, odnosno psiholozi. Naravno da ima i veliki broj onih koji su prekinuli program, ali imamo i sedam momaka koji su nedavno završili rehabilitaciju - rekla je Stanićeva.

Dodala je da istovremeno rade i na grupama samopomoći i na taj način pomažu porodicama onih koji su na liječenju.

- Prvi kontakt je sa savjetovalištem i sve je besplatno u vezi sa savjetovanjem. Roditelji mogu da nazovu anonimno, mada nas zovu i zavisnici. Oni koji prođu program su zaliječeni, a tek poslije pet godina se može reći da su izliječeni jer je narkomanija recidivirajuća bolest - objasnila je Stanićeva.

Jedan od štićenika Centra, koji se predstavio samo kao Dejan, istakao je da je gotovo dvije godine uključen u program odvikavanja od narkotika i da mu je najpametniji potez bio dolazak u komunu.

- Narkomanija me dovela ovdje i ko zna šta bi bilo sa mnom da nisam došao. Rutinski provodimo dane, imamo baštu i štalu, kao i raznorazne obaveze i grupe koje nam pomažu da riješimo svoje probleme. Nemamo kontakt sa spoljnim svijetom, osim pomoći komšiluku, ali kad izađem, nadam se da ću nastaviti sa normalnim životom - kaže Dejan.

Uspješnost

- Kod momaka koji uspiju da završe program uspješnost je velika, mada ima onih koji se vrate starim navikama poslije programa. Veliki je problem što je veći broj onih koji napuste program prije vremena iz ko zna kojih razloga. Društvo ne treba da ima predrasude jer to su normalni momci. Iz njih samo treba izvući pozitivne i prihvatljive osobine koje su pozitivne i za njih i za društvo - rekao je diplomirani psiholog i terapeut Jasminko Jovanović.
Attachments
ministar za porodicu, omladinu i sport RS Nada Tešanović u posjeti <br />T.Z. &quot;Viktorija&quot; Bastasi, BL
ministar za porodicu, omladinu i sport RS Nada Tešanović u posjeti
T.Z. "Viktorija" Bastasi, BL
posjeta.jpg (30.56 KiB) Viewed 3762 times
Savjetovalište za prevenciju i tretman zavisnosti "VIKTORIJA"


Srđe Zlopogleđe 27. Banja Luka

++ 387 (0)51 467 462 SOS linija

tel./fax. : ++ 387 (0)51 43 43 00

viktorija@spinter.net

http://www.izaberi-zivot.rs.ba
User avatar
vivin
Posts: 61
Joined: Thu May 17, 2007 5:21 pm
Location: Banja Luka
Contact:

Re: ZAJEDNICA "VIKTORIJA", BANJA LUKA

Post by vivin »

internet...
11 avgust 2011
list "FOKUS"

(klik na link!)

http://www.fokus.ba/nov/index.php?optio ... Itemid=163

ili:

Od narkomana do terapeuta


Autor: Nataša Pušić

Ratni period za njega je ujedno bio najteži i najružniji period u životu. Tada je imao svega 15 godina i kao svaki drugi tinejdžer volio je da izlazi i da se druži, nažalost, s pogrešnim ljudima. Njegovi drugari, s kojim se obično nalazio na ulici, jer u ratu skoro da i nije bilo drugog mjesta za okupljanje, uglavnom su koristili drogu. On je jedno vrijeme uspijevao da se odupre ovom poroku, ali je na kraju ipak posustao i počeo da koristi narkotička sredstva, postao je zavisnik.

Tridesetčetvorogodišnji Nebojša Rašević uzimao je drogu desetak godina i za to vrijeme je upoznao dno. Bilo mu je mnogo teško, ali je na kraju uspio da loš period života ostavi iza sebe i da zahvaljujući bezuslovnoj podršci porodice i prijatelja, kao i zaposlenih u terapijskoj zajednici za muškarce u Bastasima, koja djeluje u okviru Udruženja građana "Viktorija", gdje je bio na odvikavanju, a gdje danas radi kao terapeut, vrati vjeru u sebe, svoje mogućnosti i sposobnosti, te da drogu i narkotička sredstva u potpunosti izbriše iz svog života.

- S pravog puta na loš i težak put skrenuo sam za vrijeme rata, ali ipak ne mogu da svu krivicu za svoj promašaj vežem za to. To je ipak bilo tinejdžersko doba, kada je bio dovoljan samo jedan momenat da te društvo okrene na jednu ili drugu stranu. Inače sam se družio s ljudima koji su koristili drogu i jedno vrijeme nisam želio da im budem saučesnik u tome, međutim na kraju sam ipak posustao i počeo da se drogiram - kazao je Nebojša i dodao da je to bio mnogo težak period za njega, ali da je dugo vremena uspio da krije svoju grešku od porodice. Imao je, kaže, dobar posao, radio je u bazi SFOR, tako da mu novca nije nedostajalo i niko nije mogao da posumnja šta se dešava.

- Međutim, kasnije, kada sam ostao bez posla, kada sam se za drogu snalazio na razne načine, kupovao sam stvari za manje novca, pa ih prodavao za više para, moja porodica je saznala šta se dešava i vršili su pritisak na mene da prestanem s tim. Pokušavao sam to da uradim, ali moji pokušaji nisu dali pozitivne rezultate dok nisam odlučio da više ne mogu tako da živim - ispričao je Nebojša, te dodao da je od druga, koji je takođe bio zavisnik, čuo za terapijsku zajednicu "Bastasi", kojoj se pridružio da bi se oprostio s drogom.

- Tu sam bio dvije godine na odvikavanju i to je za mene bio, kako volim da kažem, tajm aut, ali sam imao vremena da sebi odredim neki cilj, da vidim šta valja, a šta ne. Bilo je mnogo teško, nedostajala mi je porodica, jer kada prestanete da uzimate drogu onda vam prorade emocije, pomišljao sam čak da sve to napustim, ali ipak nisam, ostao sam do kraja. Završio sam taj program, nakon čega sam pola godine bio na resocijalizaciji, a nakon toga sam prošao dodatnu edukaciju i postao terapeut u Bastasima - istakao je Nebojša i dodao da mu je, kada je izašao iz komune, najteže bilo povratiti povjerenje porodice i prijatelja, ali da je i to na kraju uspio, zbog čega je, kaže, mnogo srećan. U to vrijeme upoznao je djevojku, svoju sadašnju suprugu, kojoj je ispričao svoju priču i s kojom danas ima dvoje djece.

Nebojša ističe da je nakon resocijalizacije ostao u kontaktu sa zaposlenima iz "Viktorije", te da je prijedlog da bude terapeut rado prihvatio.

- Prvobitno sam to uradio zbog novca, da bih zaradio platu, ali danas, nakon četiri godine rada, na to gledam mnogo drugačije. Kada vidim rezultate svoga rada, kada se porodice momaka koji su prošli program odvikavanja jave i zahvale na podršci i pomoći, kada vidim suze radosnice majke zbog toga što joj je sin spasen, to su za mene posebni dani, zbog toga se osjećam mnogo srećno i ponosno - rekao je Nebojša i dodao da u razgovoru sa zavisnicima uglavnom govori o onom što je on prošao, što je vidio i doživio.

- Pokušavam da ih ubijedim da to nije dobro, da im promijenim mišljenje i karakter, ali u svemu ovom da bi proces oporavka dobro prošao najbitnija je podrška porodice, bez toga se ništa ne može napraviti. Porodica i vjera u sebe su glavni preduslov da bi proces odvikavanja uspio - rekao je Nebojša.

Ističe da oni koji imaju problem sa zavisnošću ne treba to da kriju, već treba da potraže pomoć stručnih lica, jer sami neće uspjeti ništa da naprave.

- Od kada ja radim u Bastasima, program odvikavanja uspješno je prošlo oko 30 štićenika Udruženja građana "Viktorija". Sa svima njima i danas se čujem, dobri smo prijatelji. Posjetim ih kad god mogu - kazao je Nebojša.

_________________________________________________________________________________________

Čeka skok padobranom

Nebojša smatra da je bavljenje sportom najbolja prevencija drogiranju. Projekat "Adrenalinom protiv droge", koji realizuje Udruženje građana "Viktorija" i Padobranski klub Banja Luka, vrlo je dobar potez u borbi s ovom zavisnošću, smatra Nebojša.

- Još uvijek nisam imao priliku da skačem, ali željno iščekujem da se to desi - ističe Nebojša.
Attachments
terapeut.jpg
terapeut.jpg (6.63 KiB) Viewed 3695 times
Savjetovalište za prevenciju i tretman zavisnosti "VIKTORIJA"


Srđe Zlopogleđe 27. Banja Luka

++ 387 (0)51 467 462 SOS linija

tel./fax. : ++ 387 (0)51 43 43 00

viktorija@spinter.net

http://www.izaberi-zivot.rs.ba
User avatar
vivin
Posts: 61
Joined: Thu May 17, 2007 5:21 pm
Location: Banja Luka
Contact:

Re: ZAJEDNICA "VIKTORIJA", BANJA LUKA

Post by vivin »

Savjetovalište za prevenciju i tretman zavisnosti "VIKTORIJA"


Srđe Zlopogleđe 27. Banja Luka

++ 387 (0)51 467 462 SOS linija

tel./fax. : ++ 387 (0)51 43 43 00

viktorija@spinter.net

http://www.izaberi-zivot.rs.ba
Post Reply