Terapijska zajednica Kampus,Rakovica

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

javor

Post by javor »

Jedan zanimljiv slučaj:
Kažu neki doktori, kako vi koji ste bili ovisnici i na margini ovoga društva možete pomagati narkomanima a ne mogu ja koji sam 5 godina završavao fakultet i imam zvanje doktora. E moji doktori (njima čast i poštovanje) jenom ovisniku vrijedi više 5 sekundi moje apstinencije nego 5 godina njihovog fakulteta.

I da, ne bih da se niko uvrijedi iz kampusa ili bilo odakle jer na kraju krajeva svi se bavimo istom problematikom i treba da podržavamo jedni druge te da surađujemo. Zato u svakom slučaju ja jedva čekam da kampus krene pa možda i mi iz Ze pošaljemo kojeg momka gore.
User avatar
azraaa
Posts: 407
Joined: Sun Apr 08, 2007 8:40 pm

Post by azraaa »

da u pravu si! mi se bas slazemo! i ja dijelim javorovo misljenje!
PDT_Love_07
User avatar
suki.ba
Posts: 8
Joined: Mon Feb 12, 2007 12:36 pm

Post by suki.ba »

Javna ustanova Terapijska zajedica - Kampus Kantona Sarajevo

telefon / fax :
+387 33 639 066
+387 33 639 065


e mail : tz.kampus@hotmail.com

ulica: Mustafe Pintola br. 7 / Ilidza - Sarajevo
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Moram da kazem da sam bila u Sarajevu i posetila taj kampus-Rakovica,ljudi ono je prelepo,stvarno su se potrudili da kuce urede maksimalno dobro kako bi se u njoj osecali prijatno. Sobe su komotne kao i kupatila skoro svaka soba ima svoje kupatilo sto je jako bitna stvar. Postoji deo koji ce biti recimo biblioteka i taj deo se meni najvise svideo u produzetku biblioteke se nalazi soba iz koje ja ne bi izlazila hahahahahhaha "racunari" ima ih ja mislim 20-tak savrseni suuuuuu !!!! Ispred kuce se prave tereni za sport kao i bazen mislim da ce to izgledati sjajno, imaju terasice u sklopu soba ne u svim ali u nekim ima. Kuhinja takodje komotna sa prelepim pogledom,dnevna soba savrsena. Onaj ko je osmislio raspored svih ti prostorija SVAKA MU CAST jer ono je po meni savrsena kuca. Momci koje sam upoznala (koji ce tamo raditi) su stvarno super kao i Sanela sa njima :D Ovom prilikom obecavam da cu svaki put kad budem dosla za Sarajevo doci kod njih da ih obidjem i da cu ih podrzati u tome sto rade. Mislim da to mesto ima buducnost. Pozdrav svima
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
javor

Post by javor »

Hmmm ... Nadam se ... vidjećemo ... uskoro ... vjerovatno ...
User avatar
Gospodin D.
Posts: 18
Joined: Mon Jan 08, 2007 7:08 pm
Location: Sarajevo

Post by Gospodin D. »

pozdrav svima sve je ovo divno sto sam citao svi ovi komentari i rijeci hvale koje su napisane pa da i ja pohvalim taj objekat koji ce izgledati udoban za sve ovisnike koji tu budu dolazili super j to sto kampus moze primiti toliko uposlenih koji ce tamo da rade ali nema ni jednog bivseg ovisnika nazalost zasto nazalost sada cu da napisem prije neznam nekoliko stotina godina postojali su gubavci koje su svi izbjegavali u to vrijeme ako se sjecamo filmova koje smo gledali onda cemo znati da su ti ljudi jedino mogli da opstanu zajedno i pomagali su jedni drugima isto tako veterani rata koji su imali poslij ratni sindrom pomagali su jedni drugima jer su jedino jedni druge mogli da razumiju e isto tako je i sa nama bivsim ovisnicima mi jedino mozemo jedni drugima pomoci jer znamo kroz sta prolazimo svaka cast svakom doktoru socijalnom i njihovim edukacijama kroz koje su prosli ali samo ovisnik ovisniku moze pomoci to govorim iz licnog iskustva jer ja sam cist skoro 3 godine i meni nije pomogao ni jedan doktor ni jedan psiholog niti socijalni radnik meni su pomogli bivsi ovisnici prenjeli su svoje iskustvo namene a kakvo ce se tamo iskustvo prenositi iz knjiga :lol: :lol: ma padoh od smijeha i pitam se sta ce tamo da rade ti momci kada imaju sve cime ce da se zanimaju da sjede na kompjuterima svkai dan da se kupaju ili da igraju lopte po vazdan pa ljudi to su oni sve imali vani pa su se opet drogirali kako kroz bazene i sportske terena da nauce cijeniti male stvari kada nece ni skontati sta su to male stvari jer odma idu na krupno i dobro je rekao halid toliko zaposlnih na toliko sticenika :lol: :lol: pa stvarno nema toliko ni detox na kosevu ja podrzavam svaki vid pomoci i stvarno zelim da to uspije i da se pomogne sto vise ovisnika da se skinu
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Pa najbolje da su im napravili brvnaru i da im daju parce hleba i malo vode dnevno ja mislim da je to najbolja ideja i tamo ih baciti na najgori fizicki rad oce vam to odgovarati? Posto boze moj i van te kuce su imali bazene i sporcke terene ali eto nisu ziveli u brvnari pa nek probaju tako da se skidaju naravno uz prisustvo bivsih ovisnika...
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
User avatar
Gospodin D.
Posts: 18
Joined: Mon Jan 08, 2007 7:08 pm
Location: Sarajevo

Post by Gospodin D. »

vidim zvrky da si prosla komunu pa znas sta treba jednom ovisniku :lol: :lol:
User avatar
Vlado_M
Posts: 1456
Joined: Sun Apr 17, 2005 7:42 pm
Location: SFRJ

Post by Vlado_M »

Odakle ti to da samo oni koji su prosli komune znaju sta treba jednom ovisniku ?... Postoje i drugi nacini lijecenja.

Ja kontam da komfor nije pretjerao bitan, kao ni asketski nacin zivota... Nece nikoga fizikalisanje izlijeciti. Fizikalisanje samo zamara. To bi ti kao pitomac komune trebao znati. Nije te krampa izlijecila. Izlijecio te rad na sebi. A na sebi mozes raditi i u Kampusu Rakovica koji izgleda kao hotel sa pet zvjezdica i na drugim, manje napucanim mjestima...

Slazem se sa tobom u jednom - u Kampusu trebaju raditi i bivsi ovisnici... Jebes ljeciliste bez njih.

Pozdrav.
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Post by sanela »

Vlado_M wrote: Slazem se sa tobom u jednom - u Kampusu trebaju raditi i bivsi ovisnici... Jebes ljeciliste bez njih.

Pozdrav.
pA Naravno da ce raditi, ali momci koji završe tretman u Rakovici i koji budu imali želju i koji su završili srednju školu...

Btw. Ne znam o kolikom broju zaposlenika se govori, ali na 30 ovisnika će raditi 12 terapeuta plus 5-6 ljudi sa visokom spremom. Ja ne znam o koliko velikom broju upolenih vi govorite... I pošto će se raditi u smjenama, ovaj broj nije tako velik.
Locked