Terapijska zajednica Kampus,Rakovica

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Post by sanela »

zvrky wrote:Stace onda toliko racunara tu na domak njih? Ja bi unutra provalila :-D
Planirano je da u fazi resocijalizacije klijenti imaju obuku za rad na kompjuteru i da dobiju certifikat, što im može pomoći pri zaposlenju kad izađu iz Kampusa.

A kompjutere mogu koristiti za igranje u slobodno vrijeme, npr. jednom ili dva puta sedmično po pola sata-sat.
ero
Posts: 3
Joined: Wed Jul 25, 2007 1:46 am

Post by ero »

Da se i ja malo uključim u Javnu raspravu o Kampusu Rakovica
Pozdravljam izgradnju takvog jednog objekta. Našem Gradu fale razni sadržaji pa i takav jedan. Ja bi da postavim pitanje uposlenicima ustanove. Dali su stvarno opravdana ova sredstva:

1.924.894,00 KM ukupna investicija sa 31.12.2006.godine
198.500,60 KM potrošeno je na plaće i naknade15 uposlenih u JKUstanovi Kampus sa 31.12.2006godine.
Znači skoro 2.200.000,00 KM bez pomoči i jednoj bolesnoj Osobi

do 25.07.2007 primljeno je 5 Klijenata i jos 17 uposlenika u Kampus Rakovica. Znači sa današnjim datumom imamo 32 zaposlena i 5 Klijenata.

Molio bi nadležne da mi pokušaju objasnit dali su te osobe toliko bolesne da je potrebno 6 uposlenih na jednu bolesnu osobu ili se ovdje radi o još jednoj Javnoj krađi Poreznih obaveznika i zanemarivanja osoba kojima je stvarno potrebna pomoć.

Možda samo griješim i nepoznajem dovoljno problematiku ovisnosti.
Ali svjedno taj broj je više nego neravnomjeran u zemlji u kojoj prosječna penzija iznosi 265,00 KM

Ja stvarno neznam kako bi regovala Javnost na ove informacije da se plasiraju putem elektronskih i printanih medija.
ero
Posts: 3
Joined: Wed Jul 25, 2007 1:46 am

Post by ero »

Pročitao sam da je Sanela trebala slikati 5 Klijenata kako uređuju Kampus.
Pa pitanje za Sanelu?
Šta rade toliki uposleni, nema ih na ovom reprezentativnom Forumu i pored onoliko novih računara.
Pa se nameče logičan zaključak na ovim temperaturama i samim spominjanjem bazena.
ero
Posts: 3
Joined: Wed Jul 25, 2007 1:46 am

Post by ero »

Meni ovo baš ne izgleda kao nešta plemenito
Halid ili Halid wrote:Aferim Sanela.
Sanela draga koliko sam ja upucen izrada tog kampusa pocela je jednom plemenitom idejom i poklonom svoje zemlje jednog bracnog para tom istom kampusu, ako grijesim molim te ispravi me.
Nije mi jasan ovaj detalj: osnivački ulog u ukupnom iznosu od 175.281,00 KM (u novcu)

Ljubav se ne prodaje, barem ne legalno u BiH

Molijo bi pojašnjenje iako mi ovaj Halid zvuči sumljivo kao neki makro
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Post by sanela »

@ero

Mislila sam ti odgovoriti na privatnu poruku, ali sam se predomislila. Ali, s obzirom da ova tema nije zamišljena kao javna rasprava, nego kao prezentiranje rada Kampusa do postavljanja zvanične web stranice, molila bih i tebe i ostale da se sa sličnim pitanjima obraćate meni na privatnu poruku.

Dali su stvarno opravdana ova sredstva:

1.924.894,00 KM ukupna investicija sa 31.12.2006.godine
198.500,60 KM potrošeno je na plaće i naknade15 uposlenih u JKUstanovi Kampus sa 31.12.2006godine.
Znači skoro 2.200.000,00 KM bez pomoči i jednoj bolesnoj Osobi

Ovo je pitanje koje bi trebao uputiti Vladi KS koja je osnivač i finansijer Ustanove.

do 25.07.2007 primljeno je 5 Klijenata i jos 17 uposlenika u Kampus Rakovica. Znači sa današnjim datumom imamo 32 zaposlena i 5 Klijenata.

Uzmi u obzir da je ovo državna Ustanova koja mora imati određene administrativne radnike - pravnicu, sekretaricu, ekonomistu, čistačicu i sl. osoblje koje nema kontakta s klijentima, zatim najmanje je 10 ljudi koji su primljeni putem programa "Posao za sve" koji će raditi 6 mjeseci, odnosno do novembra, ili godinu dana. Zatim, treba imati na umu da u Kampusu s klijentima 24 sata borave najmanje 4 osobe (navečer), a 8 osoba (po danu). Tako da mi imamo premalo osoblja na broj klijenata koji nas očekuje (a to je 20 do kraja godine). Imaj na umu da ovo nije posao od 8 do 16 sati. Idealan broj uposlenih je 2 uposlena terapeuta na 3 klijenta.
Pročitao sam da je Sanela trebala slikati 5 Klijenata kako uređuju Kampus.
Pa pitanje za Sanelu?
Šta rade toliki uposleni, nema ih na ovom reprezentativnom Forumu i pored onoliko novih računara.
Pa se nameče logičan zaključak na ovim temperaturama i samim spominjanjem bazena.

Klijente nisam nikad rekla slikati, jer je njihova anonimnost jako važna, osim ako se oni ne izjasne da žele javno govoriti.

Uposleni imaju jako puno posla, jer svaki dan provode planirani program s klijentima koji traje od 7 (kad je ustajanje) do 23 sata (kada je spavanje). Imajući u vidu da je samo jedna kuća opremljena, a druga još uvijek nije tehnički osposobljena, imaju jako puno fizičkog posla koji obavljaju zajedno sa klijentima.

Spominjanje bazena u kontekstu koji si naveo je u najmanju ruku bezobrazno i provokativno, jer ni bazen, ni sportski teren nisu još završeni. A kad budu koristit će se u svrhe rekreacije u slobodno vrijeme. Na izgradnji će raditi uposlenici i klijenti zajedno, kao što su radili i na izgradnji fontane, te uređenju parka i svim ostalim poslovima koji predstavljaju radnu terapiju.

Nije mi jasan ovaj detalj: osnivački ulog u ukupnom iznosu od 175.281,00 KM (u novcu)

Ovo je pitanje za pravnike, a kako ja nisam pravnica ne mogu tumačiti osnivačke dokumente. Međutim, zemlja na kojoj je Kampus nije poklonjena, nego je kupljena.

Nadam se da sam udovoljila tvojoj znatiželji i da si dobio adekvatne odgovore na svoja pitanja.

Od sada će ova tema biti zaključana, a ako iko ima ikakva pitanja o Kampusu može ih meni uputiti na privatnu poruku.
Locked