Komune u Srbiji

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Komune u Srbiji

Post by saša-ex »

Jedno od rešenja su i komune. Prva je nastala u Americi pre skoro 50 godina. Pored sveštenika, od samog pošetka je vode ljudi koji su i sami bili narkomani. Radi se o Teen Challenge-u, vremenom se otvaraju još mnoge zajednice. Većina ih je religijskog karaktera, manji deo se zasniva na raznim psihološkim metodama. Zvanična medicina ih priznaje kao ozbiljan način lečenja, pre svega zbog izvanrednih rezultata. Ima ih i dobrih i loših, pa čak i opasnih...Ovde ću spomenuti ove koje postoje u Srbiji, za sada ih je četiri(ako je otvorena još neka, slobodno napišite), trudiću se da budem objektivan.
-Raskršće, Novi Sad, počela je da radi 2000., deo je organizacije Teen Challenge, ima dve odvojene kuće u kojoj žive i muškarci i devojke. Imaju dosta uspešan program, sa puno izlečenih, komuna su religijskog karaktera. Dobro su organizovani, mislim da se program plaća 200-300 evra mesečno, ima i ljudi koji su tamo besplatno, ostaje se 1-1.5 godinu, postoji i program resocijalizacije za one koje izađu. Trenutno ima oko 35 štićenika
-Reto centar(ranije Avala centar), Beograd, radi od 2000. kod nas, deo su organizacije koja postoji u tridesetak zemalja, primaju i momke i devojke koji su smešteni u nekoliko odvojenih kuća, trenutno ih je stotinak, još pedesetak je poslato u centar u Hrvatsku i Španiju. Iskustvo od dvadesetak godina, koliko centar postoji, govori o velikom procentu izlečenosti, program je religijskog tipa i lečenje
je potpuno besplatno i u potpunosti se izdržavaju od svog rada.Preporučuje se ostanak od 1.5-2 godina
-Kovilj, manastir kod Novog Sada, već dugo godina pomažu zavisnicima, od pre dve godine su napravili i poseban smeštaj za njih, za sada primaju samo momke, program je baziran na iskustvu zajednice Susret, kod nas je religijskog karaktera,ima dvadestak štićenika, lečenje je besplatno, preporučuje se ostanak od godinu dana, rezultati su o.k.
- manastir Crna reka, počeo sa radom pre 2-3 godine, osnovao ga otac Branislav koji se već petnaestak godina bavi radom sa narkomanima, plaća se 300 evra mesečno ali se besplatno primaju i ljudi koji nemaju sredstva, imaju stotinak momaka u programu trenutno, program je takođe zasnovan na religijskom principu, po prvim procenama imaju veliki procenat izlečenosti.
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Post by saša-ex »

Ovo je deo teksta koji sam napisao na jednoj drugoj temi, kopiran je ovde da bi ljudima koji se interesuju za lečenje bio dostupniji i pregledniji.
User avatar
Betterlife
Posts: 18
Joined: Mon Mar 12, 2007 5:59 pm
Location: Beograd

Post by Betterlife »

Hvala Sasha :)
perica

SAMO ONAKO

Post by perica »

ODLAZIO SAM NEKOLIKO PUTA U MANASTIR Kovilj. NEKOLIKO PUTA U TESKOJ KRIZI IZ BEOGRADA I TO AUTOBUSOM. DA NEPOMINJEM STA SAM SVE PREZIVEO,ALI TO JE DRUGA TEMA.!
CINI MI SE DA JE TO DOBRA "INVESTICIJA",ALI JE TOLIKA NAVALA DA JE TO PROSTO NEOPISIVO. CEKA SE PO NEKOLIKO MESECI I TO JE O.K.
ALI STA SA ONIMA KOJI NEMOGU DA DOCEKAJU STREJT TAJ PRIJEM ?
JASNA MI JE CELA PRICA,ODLAZIO SAM SKORO DVE GODINE U Rusku
crkvu na TASU,I ODLICNO RAZUMEM O CEMU SE RADI. DA NIJE BILO BLAENO POCIVSEG OCA Vasilija Tarasijeva,SADA VEROVATNO ME NE BI BILO.
SVE JE TO O.K. ZA MNOGO MLADJE NEGO SAM JA (36G.),ONI IMAJU I VOLJE I ENERGIJE MNOGO VISE NEGO STO MI "MATORE BARABE" IMAMO.
A,AUTOMATSKI SU I SANSE NA NJIHOVOJ STRANI MNOGO VECE.
SVIMA KOJIMA SE U TAKO NESTO UPUTE ZAELIM SRECU I Gospodnju POMOC,I BLAGOST!!!!!
Post Reply