Iskustvo iz Reto centra kraj Splita

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

perica

Post by perica »

Jeco pereco,
lepo zboris,ja licno "nevolim " lecenja tipa komuna ,manastir(slicno),ali sam se opredelio za mnogo "ludju "varijantu lecenja od 2,5 god. odlaska u ustanovu i to sa roditelima (koji zajedno imaju preko 130 god.),prvo svaki dan ,celo pre podne,pa onda kako se napreduje periodicno i tako dok nekazu dosta.
Medjutim kada je PEPELJUGA U PITANJU mozda zaboravljas na godine zivota.
Pa i ja sam do skora imao isto misljenje. Nevalja ovo ,onaj nema pojma, sa ovom cu da se igram MIND GAMES, OVAJ JE PEDER STO POSTO ,I JOS MILON RAZLOGA I KAO OPRAVDANJA SAM NALAZIO,ALI KADA SE NEMA GDE ONDA JE GUZA NA LEDU.
Ja sam jos i zadovoljan sto su me primili ,posto taj oblik lecenja nije bas tako jednostavan. Ja idem tek nedelju dana ,a dvoje ljudi je vec odustalo.sto uopste nije malo.
Da ne davim vise o sebi ,GODINE I GUZA NA LEDU SU IZGLEDA PRESUDNI. Osim ako imas godina i odlucis da nastavis da UMIRES NA RATE.
Pereco pozdrav :(
Ludonja
Posts: 19
Joined: Tue Dec 06, 2005 6:24 pm
Location: grad-slučaj

uh

Post by Ludonja »

Ja nemam što da krijem,ni gdje sam bio ni što sam radio.Uostalom ima na dijelu ovog foruma "Vaše ispovijesti",moja priča,kompletna od A-Ž.Da istina je,ovo je drugi put da sam bio u takvom programu,djevojka s kojom sam bio dok sam se drogirao,danas je isto u komuni,i sretan sam zbog toga,i ne želim da uopće forsiram da se vrati ili ne,ima i ona pravo na svoj život.
Ja sam samo ne volim da neki mamin sinčić pljuje po mjestu i ljudima koji su njega i njegovu lijenost i nesposobnost za išta trpili skoro pola godine.Ja sam tamo bio svojom voljom,izašao sam svojom voljom,i nisam čekao da mi se mater i otac sažale u smislu:"Sine naš najdraži,jadan,puno se ti patiš tamo,ajde ti nama dođi kući,zlato naše..."
Uostalom komune,po meni i nisu mjesto za takve,koje mama i tata prisile da tamo idu,nakon što su se tri puta ufurali(od toga jedan aut,a jednom s mješavinom tramala i šećera),nego za zrele ljude kojima se droga zgadila,i koji žele nešto bolje od života.
Samo jedan detalj:
Nakon što ti je dečko otišao,na njegovo radno mjesto sam došao ja,zbog problema s kičmom.Čovjek koji to vodi je toliko bio u paranoji,radeći sa tvojim dečkom,da prvo što me pitao je bilo:Bojane,valjda ti znaš da radiš sa šarafcigerom(sic!)???,onome ni to nisam smio dati u ruke,jer se odmah porezao.

I u vezi protestantizma,jevreja,muslimana...Ja sam katolik,i nikad nije nitko tamo tražio da se toga odreknem,ili da to zaniječem
nikad ne reci nikad
User avatar
pepeljuga84
Posts: 1057
Joined: Mon May 09, 2005 10:07 am
Location: Beograd

Post by pepeljuga84 »

Mrzis komune, mrzis ustanove, mrzis doktore... Izvini, a sta ne mrzis?Koji vid lecenja?
Ne draga,niti mrzim ustanove niti doktore...A komune,ček a kako se ti izleči u jednoj kad si koliko sam ja pročitala na metadonskom održavanju. :?:

Duži odgovor će Ludonja dobiti večeras.

A ti Jeco-vidi pa nemoj da mi se obraćaš,iskreno me mrzi da se raspravljam sa tobom,a pojedini ljudi dobro ovde dobro znaju koliki sam pobornik lečenja,psihoterapije i pre svega resocijalizacije.

Usput pila sam blokatore oko dve godine ,i sa par recdiva dan danas sam potpuno čista.

Ali ko si ti uopšte da se ja tebi pravdam :?: :!:
Možda spava sa očima iznad svakog zla,
Iznad stvari iluzija,izvan života,
I s njom spava,neviđena,njena lepota;
Možda živi i doći će posle ovog sna.
Možda spava sa očima iznad svakog zla.
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Jeca odavno vec ne konzumira metadon....
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
Ludonja
Posts: 19
Joined: Tue Dec 06, 2005 6:24 pm
Location: grad-slučaj

odgovor

Post by Ludonja »

Ovo počinje da podsjeća na film:"Kako je počeo rat na mom otoku" :)
Pepeljuga,dijete drago,nemam ja ništa ni protiv tebe ni tvog dečka.Internet kao medij je dosta liberalan,pa svako može da piše šta hoće.Ako netko drugi vidi da to što piše nije istina,ili baca krivu sliku o nečemu,onda može da odgovori iznoseći činjenice.Ako se tvome dragome RETO,ili komune uopće ne sviđaju nije morao tamo da ide,ako nije prihvatio to što mu se tamo nudilo,neće se svijet okrenuti naglavačke.
Ali pisati na onakav način protiv ustanova koje su brdo ljudi izvukle iz problema droge,spasile od ulice,propadanja...nije svakako u redu.Da to piše netko tko je 4-5 godina čist vodi uredno samostalan život,ajde nekako.Ali pošto ti dečka osobno poznajem(slične smo teškoće prolazili tamo u komuni),smatram da nije pravo da onako piše,jer on svojim ponašanjem tamo je zaslužio samo da ga se i prije pošalje kući uz pozdrav:"Aj ti sinko doma,pa zajebaji oca i mater..."Međutim ljudi su mu htjeli pomoći,kao i meni;pa kad jednog dana tih vaših par recidiva pređu u rokanje po cijele dane možda ćete drugačije razmišljati.Ovako dok mami i tati podilazite pod osjećaje,imat ćete uvijek zaleđe da živite kako živite,a kad nestane zaleđa,možda i promijenite razmišljanja o nekim stvarima.
Oprosti ako vas možda osuđujem ovako,ali o njemu mogu ovako pisati jer ga osobno poznajem.
Pozdrav i sve najbolje....
nikad ne reci nikad
User avatar
Jeca
Posts: 299
Joined: Fri Dec 09, 2005 7:03 am
Location: Srbija

Post by Jeca »

pepeljuga84 wrote:
Mrzis komune, mrzis ustanove, mrzis doktore... Izvini, a sta ne mrzis?Koji vid lecenja?
Ne draga,niti mrzim ustanove niti doktore...A komune,ček a kako se ti izleči u jednoj kad si koliko sam ja pročitala na metadonskom održavanju. :?:


Ali ko si ti uopšte da se ja tebi pravdam :?: :!:

A ko kaze da sam ja bila u komuni??? Ne, nisam nikad. I vec odavno nisam ni na metadonu. Bez ijednog recidiva.

Ti kazes:"Ko si ti da ti se ja uopste pravdam"? Ja nisam niko, i apsolutno nemas sta kome da se pravdas, a pogotovo ne meni...

Ali i ti isto tako nisi kompetentna da druge napadas. Zar ne?
O Kako je lepo ponovo biti STR8
User avatar
Jeca
Posts: 299
Joined: Fri Dec 09, 2005 7:03 am
Location: Srbija

Post by Jeca »

perica wrote:Jeco pereco,
lepo zboris,ja licno "nevolim " lecenja tipa komuna ,manastir(slicno),ali sam se opredelio za mnogo "ludju "varijantu lecenja od 2,5 god. odlaska u ustanovu i to sa roditelima (koji zajedno imaju preko 130 god.),prvo svaki dan ,celo pre podne,pa onda kako se napreduje periodicno i tako dok nekazu dosta.
Medjutim kada je PEPELJUGA U PITANJU mozda zaboravljas na godine zivota.
Pa i ja sam do skora imao isto misljenje. Nevalja ovo ,onaj nema pojma, sa ovom cu da se igram MIND GAMES, OVAJ JE PEDER STO POSTO ,I JOS MILON RAZLOGA I KAO OPRAVDANJA SAM NALAZIO,ALI KADA SE NEMA GDE ONDA JE GUZA NA LEDU.
Ja sam jos i zadovoljan sto su me primili ,posto taj oblik lecenja nije bas tako jednostavan. Ja idem tek nedelju dana ,a dvoje ljudi je vec odustalo.sto uopste nije malo.
Da ne davim vise o sebi ,GODINE I GUZA NA LEDU SU IZGLEDA PRESUDNI. Osim ako imas godina i odlucis da nastavis da UMIRES NA RATE.
Pereco pozdrav :(
Perice...
Apsolutno je ne bitno koji vid lecenja je upitanju ako on tebi pomaze u ostvarenje cilja. Nekom odgovara ovo, nekom odgovara ono. I ja, svaki vid lecenja podrzavam bez obzira sto nije savrsen, bitno je da daje rezultate.Nisam zaboravila na njene godine. Pa sa tim godinama svakako vise nije adolescent. Pa da bi se takvo ponasanje moglo pripisati tako necemu. Ja imam 20 godina...
Samo se ti meni drzi i hrabro napred!!!

Pozdrav Perice :-)
O Kako je lepo ponovo biti STR8
User avatar
pepeljuga84
Posts: 1057
Joined: Mon May 09, 2005 10:07 am
Location: Beograd

Post by pepeljuga84 »

Za Ludonju od prijatela iz centra N.M.
Obracam ti se pod nikom devojke jer nisam registrovan.
Kao prvo zelim da te pozdravim i da ti kazem da mi je drago da si ok. S tobom u centru sam imao ok odnose pa me je zaista iznenadio tvoj stav a i misljenje o meni. Sto se tice prvog posta moje poznanice, moras imati u vidu da je iznela svoje vidjenje onoga sto sam joj ispricao tako da to nisu moje reci licno. Naravno da ima dosta detalja koji nisu u potpunosti tacni, ali sustina texta je tacna. A to je pre svega moje misljenje da iza Reta stoji veliki biznis i da od njega zivi ko zna koliko ljudi koji nemaju veze sa narkomanijom nego su samo pripadnici te ideologije (vere kako god.)

Mrzi me sad da pisem o samom centru, odvojicu vreme jednom prilikom da objasnim ljudima ovde svoje vidjenje centra. (Razumi me ipak ne zelim da vreme s devojkom uludo trosim.)

Sad cu ti samo reci za ove uvrede koje si mi uputio (neocekivano), jer tamo mi nikad nisi rekao nista slicno.
Kazes nesposoban sam, pa covece ti imas 33-34g a ja 23 , a po cemu si ti sposobnoji od mene? Mene bi bilo sramota zaista. Ja sam student, nastavio sam sa faxom uspesno i verujem da cu ga i zavrsiti, a ti? Sta ces sad ti da radis? U mojim godinama si usao u cenacolo, zavrsio ceo program te komune, i opet poceo da se drogiras... Stvarno cudno, pa bas se pitam ko je neizivljen bio sto se droga tice, jer ja sam po tebi neizivljen, mamin sin koji je lenj i nece da radi.
Istina bunio sam se ali sam sacuvao kicmu, a ti vidim nisi bio te srece... Sto se tice toga da ne znam sa alatom, istina, ja sam druge skole ucio i dalje ih ucim.... Ali druze , sta sad?!Ja tebi treba da prebacim sto si jedini imao merdevine (skale) da se popnes u krevet zbog histerije osobe koja je spavala ispod tebe i da te proglasim nesposobnim, nespretnim..???Ja sam tad bio na tvojoj strani. To sto si napisao za devojke vidim kao tvoj licni komplex, jer kao sto vidis , ja sam devojku imao i pre i posle centra. A ti? Sto se tice prebacivanja da imam zaledje, stvarno covece pa ti si poslednji koji tako nesto moze da mi kaze> PONOSIO si se cinjenicom da nisi bio ulicni dzanki - bas se pitam kako? Imas svoj stan, kako? Ne znam da li je u pitanju mama ili baka ali sigurno sam nisi to stekao. Suvisno mi je bilo sta dalje da ti pisem...
Ovo jeste napisano malo s brda s dola , cisto da ti skrenem paznju da pre nego sto krenes da pljujes nekoga pogledas sebe samog! I jos nesto kako si to katolik kad ti je otac Srbin a majka Jevrejka? Nemoj se stideti sebe nije to nista sramno , ali to ti je verovatno jos jedan komplex....
Ovim zavrsavam svaku diskusiju s tobom.
Iskreno razocaran sam tvojim stavom, jer mislim da si momak koji je na mestu. Al ok ne ljutim se i zelim ti sve najbolje!!
Možda spava sa očima iznad svakog zla,
Iznad stvari iluzija,izvan života,
I s njom spava,neviđena,njena lepota;
Možda živi i doći će posle ovog sna.
Možda spava sa očima iznad svakog zla.
User avatar
pepeljuga84
Posts: 1057
Joined: Mon May 09, 2005 10:07 am
Location: Beograd

Post by pepeljuga84 »

Devojko,poslednji put ću ti se obratiti,i iskreno bih te molila da mi se ne obraćaš(jer uradila sam domaći,malo pročešljala tvoje postove i sl. tako da iskreno verujem da sa tobom nemam šta da razgovaram)

Samo ću ti reći sledeće.Kompetentna sam da branim svoje stavove ljude koje volm pa i sebe.Ja sam za razliku od takvih kao ti izvukla određene pouke iz situacija koje su me pratile dovoljno dug niz godina.
TOLIKO :!:


Perice,ma šta ti mislio o meni,iskreno verujem da je neosnovano.Iz iskustva znam da i ta ista DNEVNA BOLNICA koju spominješ predviđa recidiv kao krajnju opasnost u toku lečenja,tako da čak kroz brojne stavke uči apstinente (i saradnike u lečenju) kako prepoznati razna raspoloženja i stanja koja vode recedivu,i kako preduhitriti isti,međutim čak i ako dođe do njega radi se detaljna analiza uz uvođenje određenih sankcija(veliki pozdravi za doktora Acu Plašića i doktorku Alčaz-kao i divne sestre :wink: ).

Zvrky...stvarno je nepotrebno da u svakoj čorbi budeš mirođija. :-#


Ludonja-mislm da je tebi moj dragi rekao određene stvari,tako da ja stvarno nemam potrebu ništa da dodam-samo ću ti u svoje ime reći sledeće.Verujem da si kao osoba veliki licemer,a o situaciji u mojoj ali i u njegovoj kući ne možeš govoriti ama baš ništa.Da, imam rodiitelje koji su se koliko toliko trudili da razumeju skoro svaki problem i mene i mog brata(koji je usput totalno van ove priče),ali da sam se drogirala od njihovog novca :-k ...ma budalaštine.Snalazila sam se sama,ulca čini čuda.Ne ponosim se time...mnogo je lepše biti u krevetu pored peći nego spavati na betonu,verometini,usred zime. =;


U SVAKOM SLUČAJU :smt023
Možda spava sa očima iznad svakog zla,
Iznad stvari iluzija,izvan života,
I s njom spava,neviđena,njena lepota;
Možda živi i doći će posle ovog sna.
Možda spava sa očima iznad svakog zla.
perica

Post by perica »

devojcice ,pa ti si ovo shvatila isuvise licno ,zasto pojma nemam. Ta vasa prepirka nema veze ... ma nije ni vazno.
Lepo si objasnila o dnevnoj bolnici,nekom odgovara,nekome ne ,ali da su sestre O.k. za to ne znam. Da li si i ti isla tamo ,pa odustala,ili zavrsila celu pricu? :)
pozdravljam te.
Post Reply