Iskustvo iz Reto centra kraj Splita

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Iskustvo iz Reto centra kraj Splita

Post by saša-ex »

RETO CRNA GORA:
RETO CENTAR P.F 101 81 000 PODGORICA TEL: 00382 20 815 225 00382 20 815 225 E-mail:retocentar@retocentar.me

RETO HRVATSKA:
http://www.retocentar.hr
RETO CENTAR-PRIJATELJI NADE I. RESNIČKI GAJ 20 10 040 20 10 040 DUBRAVA ZAGREB TEL: 00385 1 2947 125 00385 1 2947 125
RETO CENTAR-PRIJATELJI NADE P.P. 541 21 000 SPLIT TEL: 00385 21 240 422 00385 21 240 422

RETO SRBIJA:
RETO – IMA NADE P.P.1 11231- RESNIK BEOGRAD TEL: 00381 118 04 04 25 00381 118 04 04 25, 00381 628 04 04 25 00381 628 04 04 25

RETO MAKEDONIJA:
RETO NADEŽ SKOPJE 1050 P.F. 8 DRAČEVO S. BATINCI UL. 1 br. 220TEL: 00389 22 722 517 00389 22 722 517

RETO SLOVENIJA:
RETO CENTER-PRIJATELJI UPANJA HRUŠEVO 14 1356 DOBROVA SLOVENIJA TEL: 00386 41 835 565 00386 41 835 565
SAMO CEO ŽIVOT...
termit84
Posts: 34
Joined: Sun Feb 03, 2008 6:36 pm
Location: Dalmacija

Re: Iskustvo iz Reto centra kraj Splita

Post by termit84 »

dodao bih samo za Reto Crna Gora- http://www.retocentar.me
User avatar
KingLeonidas
Posts: 4
Joined: Tue Feb 09, 2010 11:56 am

Re: Iskustvo iz Reto centra kraj Splita

Post by KingLeonidas »

Nažalost,šta se tiče pripreme za izlazak,odnosno resocijalizacije,RETO centar u tom pogledu ne radi dovoljno,da ne kažem-ništa.Razloga zašto je to tako ima mnogo,neki su složeni i kompleksni i bavljenje njima zahtjevalo bi ulaženje u neke stvari koje su "politika" samog centra kao takvog,a za to ovdje nije ni mjesto ni vrijeme.Pogotovo što bi od takvih stvari najmanje koristi imao neko ko eventualno razmišlja o tome da ode na liječenje u RETO.
Osobno sam bio nekoliko godina,vani sam od 2004. i što se tiče boravka u centru,kad odstranim neke stvari,mogu reći samo sve najbolje.Ne želim da me se smatra pljuvačem po RETU jer to nikako nisam,međutim nisam ni od onih koji bilo što idealiziraju i uzdižu na pijedastal,a ljudi koji pišu o RETO centru kreću se,u većini slučajeva,između te dvije krajnosti.Kao što to obično biva u svemu,istina je negdje u sredini.
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Iskustvo iz Reto centra kraj Splita

Post by saša-ex »

U pravu si, istina je u sredini. I nema savrsenog centra. Ali kad se sve sabere i oduzme Reto je najbolji od svih komuna za koje ja znam, sa najvise izlecenih ljudi.
Pozdrav Leonida :)
SAMO CEO ŽIVOT...
User avatar
KingLeonidas
Posts: 4
Joined: Tue Feb 09, 2010 11:56 am

Re: Iskustvo iz Reto centra kraj Splita

Post by KingLeonidas »

Pozdrav i tebi,Sale...
Dobro si to napisao,od svih ljudi koje i ja znam (a iz grada sam čiji su ovisnici,bar šta se tiče Hrvatske,ubjedljivo "napunili"najviše komuna svih vrsta),najveći je broj onih koji su danas ok,upravo iz RETO centra...Ne lobiram za nijednu,po mom mišljenju svaka je dobra ako je čovjeku "tajming" u glavi pravi i ako jasno zna šta želi za svoj život.Prije RETA,bio sam u dvije komune,i nisam ništa napravio,što nikako nije bilo do komuna već do mog površnog,bezvoljnog pristupa "lako ćemo".Svaku sam napuštao sa gomilom klasičnih "junkie" argumenata,kakve vidim da mnogi daju i za RETO ("sve je ovo izrabljivanje,neko tu na meni mlati lovu","pokrštavaju me","sve su to glumci i licemjeri" i slične stvari).Uglavnom,tražio sam kao i svaki narkoman,krivca u "vanjskom" neprijatelju,dok me je zapravo razvaljivao "unutarnji"...Razlog je u čovjeku,ne oko njega a RETO je upravo zato po meni najbolji što ti jasno pomogne da vidiš problem tamo gdje on je-u tebi,ne oko tebe,u glavi namještenoj na krivu frekvenciju...
I program RETA traži puno borbe,odricanja i žrtve,to je istina,zahtjevan je.Ali,po meni,to i je jedini način da pobjediš problem.Brzog i bezbolnog pravog i trajnog izlaska iz droge jednostavno-nema.
A probao sam kroz život bezbroj tih "instant" recepata i terapija...ni broja im ne znam koliko i kojih sve,hebote...
O nekim drugim stvarima unutar RETA bi se dalo raspravljati,ima ih puno koje nisu na mjestu po meni,međutim...kad sve skupa zbrojiš i oduzmeš...Ono što ostaje je to jesi li ili nisi riješio svoj problem.Ostalo je manje bitno,pogotovo kad izađeš jednog dana.
Sad imam jedno pitanje za tebe...pretpostavljam da si iz Beograda.Zanima me kako stoje stvari tamo sa vama koji ste "rehabilitirani" (bio si u RETU,zato sam stavio ovu riječ u navodnike jer ona u žargonu centra znači nešto drugo i više od pukog medicinskog izraza),odnosno jeste li se nekako organizirali,držite li se na okupu,družite li se ili je svakog život odveo na svoju stranu? I dali ste u ikakvim kontaktima s RETOm?
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Iskustvo iz Reto centra kraj Splita

Post by saša-ex »

Vise mozes da procitas na mojoj temi, na Ispovjestima. Ukratko, imamo jednu organizaciju, zove se Izlazak, drzimo sastanke za bivse, ne samo one iz Reta, pomazemo se, dajemo podrsku, trazimo posao za te ljude....Radimo i sa narkomanima, njih saljemo na lecenje, opet ne samo u Reto, drzimo i predavanja i tribine.
SAMO CEO ŽIVOT...
cudnavala
Posts: 2
Joined: Mon Feb 01, 2010 8:49 am

Re: Iskustvo iz Reto centra kraj Splita

Post by cudnavala »

amos wrote:
cudnavala wrote:Prvenstveno želim pohvaliti ovaj forum, jer sam pročitao jako puno komentara, svjedočenja, i savjeta te utisci su različiti.Bio na njihovom sastanku u Kaštelima jer mi se brat(27) nalazi na Klisu već godinu dana i zaista mogu se složiti sa onim na ovom forumu koji govore sve najbolje o Retu,ali i s onima koji ne, ali to je manje bitno. Jedino što mogu zaključiti je da mi je brat potpuno pročišćen od droge, fizički izvrsno, i potpuno uklopljen u njihovu zajednicu, međutim zanima me da li u tom procesu rehabilitacije postoji faza u kojoj se bivši narkoman priprema i omogućuje mu se povratak u normalni život, i da li je pametno utjecati na njegov što brži povratak ili da se ta odluka prepusti isključivo njemu? Siguran sam da se svatko boraveći u komuni susreo s ovim pitanjem pa bih pokušao shvatiti dio da znam kako da to primijenim na mojoj situaciji
Verujem da bi najbolje bilo da on sam odluči kada oseti da je vreme.Kao kada se leptir počne formirati u larvi gusenice.Možeš mu pomoći da on sam izađe, ali onda neće moći da poleti jer nema dovoljno snage.Ali ako ga pustiš da se sam bori da izađe, to ga ojača i on u pravo vreme izađe i poleti.Verujem da je najbolje da zauzmeš stav da je najbolje da ostane još, i kada on sam oseti da bez ikakve podrške može da izađe da tada izađe.Koliko će to da traje ja ne znam, ali ni to nije nenormalan život, samo drugačiji. Vreme ne može da izgubi jer ga nije ni imao, zato samo polako.
To je ono što ja verujem da je dobro.Ne bih određivao vreme jer sam bio tamo jako kratko i nemam problema, ali isto tako sam čuo za slučajeve koji su bili po pet godina i opet počeli, vreme nije presudan faktor, ali opet od viška ne boli glava.

Hvala na odgovoru, da i ja sada mislim isto, od forsiranja nema ništa, može samo da se gore napravi.Ali isto tako ne bih htio da ostane zauvijek........
User avatar
selma
Posts: 807
Joined: Thu Oct 11, 2007 2:52 pm
Location: Beograd

Re: Iskustvo iz Reto centra kraj Splita

Post by selma »

amos wrote:Kao kada se leptir počne formirati u larvi gusenice...
znala sam ja da si ti skriveni pjesnik! :lol:
oprosti,moram te malo zezati...:)
Pozdrav od mene
Grad razoren bez zidina, takav je čovjek koji nema vlasti nad sobom.
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: Iskustvo iz Reto centra kraj Splita

Post by Beobandit »

Ja mogu dakazem sve najlepse o RETO uSplitu samo ja nisam uspeo meni je potreban Metadon inace zelim sve najbolje ljudima koji vode to i koji se tamo lece. Bez obzira dal su Bugari, Hrvati, Bosanci ili Srbi.
alien
Posts: 14
Joined: Sat Mar 20, 2010 8:04 pm

Re: Iskustvo iz Reto centra kraj Splita

Post by alien »

RETO SU ANGLIKANCI A NE JEHOVINI SVIJEDOCI,MADA JE TO MENI SVE ISTO LJUDI TAMO NISU NORMALNI,VIJERUJTE ZNAM IZ PRVE RUKE
Post Reply