Iskustvo iz Reto centra kraj Splita

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

Ludonja
Posts: 19
Joined: Tue Dec 06, 2005 6:24 pm
Location: grad-slučaj

malo i od mene

Post by Ludonja »

Kako sam poceo da radim sezonski u jednoj piceriji na otoku,bas i nemam vremena za net.Vidim kroz neke postove da se stice dojam da sam ja htjeo da nekoga iznapadam i vrijedjam.Mozda sam malo preostro nastupio,ali jedino sto zelim reci da su meni komune(i prva i druga),bez pretjerivanja spasile zivot.U stanju kojem sam se ja nalazio prije odlaska,nije me uopce zanimalo jeli komuna krscanska,nekrscanska,ovakva,onakva...Meni je ocajnicki trebalo mjesto na kojemu cu se maknit od droge,i za prvu ruku bar apstinirati nekoliko mjeseci,jer ja to sam,a i uz pomoc razno-raznih supstituta(metadon,valium,tramal,prazine,leponex,subutex i tko zna sta sve ne...)nisam bio sposoban napraviti.U RETO centru sam naisao na momke koji su mi pomogli da stanem na svoje noge(kao i nekad davno i u Cenacolu).Izasao sam iz RETA ne zato sto mi je tamo bilo lose,upravo suprotno,vec zato sto moram rijesavati dugove koje sam nagomilao na banci dok sam se drogirao.Danas mi o RETU naviru samo dobra sjecanja,iako je i meni bilo jako tesko,narocito zbog cinjenice da sve to prolazim po drugi put.
Jednu stvar bih htio reci,a to je da svi vi koji imate problema s drogom,a zelite se toga rijesiti,probajte otici u neku od komuna,jer ono sto nama najvise treba su mir,spokoj i ljubav(ne tjelesna!),a komune su najbolje mjesto za to.
Smijesno je sto se ovdje najzesca rasprava vodi o tome je li to sekta,mogu li se prakticirati religijski obredi...Ispada da nema vecih vjernika od narkomana.Mos mislit...Kad si u krizi,ne pitas dilera koje je nacionalnosti,sto bi se reklo,kupio bi i od crnog cigana(molim Rome da se ne uvrijede).
Zbog svega toga mi je zasmetalo sto je onaj momak napisao onakve stvari o RETU,narocito jer sam osobno zivio tamo s njim.Zasto npr. nije spomenio da se ljeti svaki vikend ide na more.Kada sam ja dobio lumboishijalgiju(a inace od maih nogu imam problema s kicmom),omogucen mi je odlazak ljekaru,te kasnije i na vjezbe fizikalne rehabilitacije.
Toliko od mene,pozdrav svima...
nikad ne reci nikad
Sonja
Posts: 544
Joined: Wed Jan 04, 2006 2:48 am
Location: Neverland

Post by Sonja »

Ja imam drugara koji je iz BG-a otisao u komunu u Splitu, tamo je vec trecu godinu, izgleda bolje nego ikada. Slao je slike, bave se ronjenjem, izlaze kolektivno u grad, on sada brine o novim pacijentima. Kaze i da postoje molitve ali da se svaki dan mole za nesto sto nekome znaci, nekoj osobi ili tako nesto....kao motivacija "sustinska" dok se vremenom ne dodje do one prave.

Nemam iskustva sa komunama, ali sve ljude koji su otisli i koji su tamo, znam da su dobro i da su cisti i to je najvaznije....
Uostalom to rekla-kazala i nije bas okej za raspravu, a i ako je njima pomoglo to je okej.
I mene su u bolnici treali da im saqdim cvece, cistim dvoriste, kuvam kafe, ucim.....i ja nikada nisam bila u fazonu vidi mi jadni narkomani sredjujemo dvoriste da oni ne bi platili bastovana!!!????
Ne, mi smo to radili da bismo vratili osecaj o obavezama i odgovornosti, da bismo ispunili vreme, da bismo shvatili da je neophodno raditi ako zelis nesto da uradis u svom zivotu, a ako ne radis, recimo ne cistis sedi u govnima.....tvoja stvar.
Hocu da kazem da ni jedan narkoman nema radne navike, nema osecaj organizacije vremena, zive po principu trenutnog zadovoljstva i sve sto im je autoritativno i nametnuto odmah tumace kao da neko ima nesto protiv njih, kako neko njih hoce da zezne, kako su oni jadni ugrozeni....
Dugo vremena treba da se ta bolesna svest preokrene i da shvatimo da sve sto radimo radimo za nase dobro. A tim svim "muciteljima" HVALA, jer nema sanse da bismo bez njihove pomoci uspelki sami sebe da pokrenemo i ucinimo ista od nasih zivota, pocevsi od radnih navika, do organizacije itd.....


S.
Needlework the way, never you betray
Life of death becoming clearer
Pain monopoly, ritual misery
Chop your breakfast on a mirror
Taste me you will see
More is all you need
You're dedicated to
How I'm killing you...
User avatar
ANIMO
Posts: 5
Joined: Thu Jul 12, 2007 5:42 pm
Location: VARNA

koje ekipa!!

Post by ANIMO »

a vidi ti njih kako se banda okupila :) koga sve znam ovde? a o Retu vam mogu puno pricat....proveo sam jedno vreme u Splitu......i imam puno dobrih uspomena.....naravno da nije bilo sve sala, jer svi koji smo bili tamo smo bili ljudi sa problemima i tih problema se nemozes resit ako ti je sve sala.....toliko toga se je izpricalo tu o Retu tako da isto ne bi ponavljao jedno to isto....samo vam zelim reci da je naj lakse covjek naci neku izpreku da bi pobjegao i kasnje krivio druge.......ja sam vec 2 i po godine vanj Reta ali i dalje saljem ljude koje su u problemu upravo tamo, u blizkom sam kontaktu sa Retom kod mene(jer sam bugar i zivim u Varni)......isto tako Reto mi je pomoglo osim da resim svoj problem isto tako da pomazem drugima da resavaju svoje...danas radim 2 posla gde sam u stalnoj vezi sa narkomanima, na jednome poslu pricamo i saljemo ljudi u krscanske zajednice i radimo sa vec rehabilitiranima, a na drugom radim po jednom programu "harm reduction" prevencija SIDE.....
i nesta malo da ubacim o vezi prvog komentara... :) valjda ja nisam bio nesta normalan jer sam stalno bjezao is kuhinje :) ja bi radje vrece sute s petog kata i nazad sa plocicama ili cementom ;) :roll:
to je bilo nesto malo od mene (izvinite zbog nedobrog srbskog jezika)
javor

Post by javor »

...
Last edited by javor on Sat Mar 28, 2009 6:06 pm, edited 1 time in total.
Andrijana
Posts: 123
Joined: Thu May 03, 2007 10:56 pm
Location: Kragujevac
Contact:

Post by Andrijana »

DOBRODOSAOOOO!!!!! :lol:
Andrijana
Posts: 123
Joined: Thu May 03, 2007 10:56 pm
Location: Kragujevac
Contact:

Post by Andrijana »

ANIMO, koliko si bio u RETU???
User avatar
ANIMO
Posts: 5
Joined: Thu Jul 12, 2007 5:42 pm
Location: VARNA

Post by ANIMO »

nesta malo manje od 3 godine............i kad smo vec oko toga zelim podjelit nesta sta sam promatrao zadnjih par godina ne samo tamo nego i poslje vanj Reta......vidio sam par primjera, ljudi koji su bili tamo manje od godinu - godinu i pol dana i danas zive dobro i su s Bogom!.....ALI....stvarno mislim da bi mogao jedan cojek promjenit svoj zivot u potpunosti nakon godinama zivot u lazi, kradjama, drozi i .....ne moze prihvatit sve sta mu se nudi u par miseca, jer nakon toga on bi trebao i to naucit prakticirat u svom zivotu!!! a Reto je dobro mjesto za pokusat ;)
IVAN jesi bio ti isto tamo?
Andrijana
Posts: 123
Joined: Thu May 03, 2007 10:56 pm
Location: Kragujevac
Contact:

Post by Andrijana »

Ivan je trenutno u Splitu, u RETU-tamo je nesto vise od mesec dana, a ja sam Andrijana, njegova supruga-registrovali smo se zajedno pod njegovim imenom dok je jos bio kuci , dok se lomio da li da ide tamo ili ne.

Inace, on je pre toga bio u RETU na Avali, u Beogradu- bio je tamo sest meseci i to je po njegovoj prici nesto najbolje sto mu se desilo u zivotu.

Kuci je bio dobro tri meseca, posle cega je usledio recidiv, pa odlazak u Split.Sada je u kuci na Kamen Sinama.Ako mozes da napises nesto konkretno o kucama u Splitu, kao i o tome kako si se ti prilagodio zivotu van centra.

Moji utisci i iskustvo u vezi RETO centra je toliko pozitivno da je gotovo neverovatno da takvo nesto postoji.


VELIKI PRIJATELJSKI POZDRAV OD ANDRIJANE :)
User avatar
ANIMO
Posts: 5
Joined: Thu Jul 12, 2007 5:42 pm
Location: VARNA

Post by ANIMO »

hvala na pozdravu i odmah vracam i tebi jedan :) moje ime je Manol onda ono sta sam pisao malo povise vazi s ponom snagom za tvog Ivana...... super je to da mu se je svidjelo jos prvi put, to znaci da ce mu biti puno lakse prihvatit odredjene stvari, ali jednostavno treba vrjeme za utemeljit....ono sta je isto vrlo bitno je da jednog dana kad bude izasao iz centra da nadje jednu dobro sredinu, krug prijatelja koji ce ga dobro razumjevat kroz cega on prolaze i kakve borbe ima, isto tako bi trebao i dalje nastavit zivit ono sta je poceo vanji, naci jednu dobru zajednicu u vasem gradu....a sta se tice kuca...dok sam bio tamo sam promjenio 3 kuce, u Kastelima, na Sinama i na Klisu kad naj vise vrimena proveo upravo na Sinama, skoro 2 godine....tako da trebas znati da mu nista tamo ne fali!(osim ti :) ) ali da biste bili jednog dana stvarno sretni i bez takvih problema naj bolja solucija je da ga ne tjeras da bi se sta brze vracao a on sam da odluci kad je naj bolje vrijema za to ucinit....
ako te zanima bilo sta ti samo slobodno pitaj :) i mozes pozdravit cjelu kucu Kamen preko Ivana od mene ;)
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

podrav

Post by davor »

Hej pozdrav svima,i ja sam tek nedavno otkrio ovaj forum,ali kako stalno radim i nemam vremena samo ponekad na brzinu prelistam,drago mi je da vidim da su neki koje od vas poznajem dobro..Moram priznati da mi jos uvijek ne ide u glavu onaj tekst od one cure koja prepricava iskustvo iz reta.. Nekrivim toliko nju za to sto je napisala (jer joj je tako ispricano)iako mislim da je trebala dobro da provjeri onu pricu prije nego je stavila na forum jer ovu stranicu vjerovatno posjecuju i roditelji cija se djeca nalaze u reto centru ili oni koji zele o centru saznati vise,iskreno da sam ja to procitao prije nego sam otisao u komunu nikada nebi otisao u reto i vjerovatno sad nebi bio ovo sto jesam nego bi se drogirao negdje ili ko zna sta...Ali kazem opet nije toliko do nje koliko je on uticao na nju svojim laznim opravdanjima svog izlaska iz komune..Vec sam ga zamislio kako joj prodaje tu pricu i glumi o0d sebe velikom mucenika i zrtvu.Mislim da mu je sasa ex napisao stidi se mali i potrefio je prave rjeci,treba bas da se stidi zbog onoga sto je napravio.Da je kako treba i da mu savjest imalo radi poslije onoga teksta bi sam priznao da nije sve bilo tako crno i bez smisla nego da je on odustao..To je po meni postenije,neke ljude koje i danas na ulici kad sretnem vise cjenim jer mi u lice kazu otvoreno ,,jarane nemogu ja u komuni bio sam probao i odustao ,nije do komune nego je do mene..Ja bi bio sretan da se i dalje nedrogira i ako se stvarno nedrogira da razmisli samo o jednoj stvari a to je sta bi bilo da nije otisao u reto.
Post Reply