Iskustvo - Reto

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

User avatar
MansonReloaded
Posts: 19
Joined: Mon Jan 15, 2018 11:07 am
Location: Sarajevo

Re: Iskustvo - Reto

Post by MansonReloaded »

Pa ja sam cist, evo sad, 17 godina. I sve te ljude licno znam, vjerovatno i tebe. Imam ja pravo pricati sta god hocu.
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: Iskustvo - Reto

Post by Akkasha Come Back »

saša-ex wrote: Tue Jan 31, 2012 3:37 pm A sto ostade 14 meseci???
Primili su te ljudi kao govno narkomansko, kao sto su i mene, prizili ti ruku kad niko drugi nije hteo, nisu te zadrzavali tamo na silu, i sad si nasao da seres po njima... Da, bas si im ti bio potreban, da bi zaradili na tebi i da bi se neko obogatio... Ko? Arsen? Markos? Pa gde trose to bogatstvo, kad zive s tobom pod istom krovom?
Pa kad je sekta, kako si uspeo da ne postanes sektas? Inteligencijom ili obrazovanjem?
I 'leba ti, kako si uspeo da se izlecis, ako je tamo tortura, sektasenje i izrabljivanje radne snage???
Daj ne lupaj! Mi se lično poznajemo, mene si preuzeo crvenim Yugom da me isporučiš do belog kombija koji je čekao pod Avalom. Znaš sad ko je?
Ljudi koji čitate (Saneli se izvinjavam jer ispade da kontriram) dečko je stegao muda i rekao istinu.
To su ludaci koji bukvalno sa strane deluju "kao u transu" (prvo što sam pomislila kad sam videla devojke je "na čemu su ove"?)
Lako se ulazi, takoreći odmah čim pozoveš i to je jedina dobra stvar, ako si sam/sama, gladna, na ulici, u krizi...

E ako hoćeš da izađeš dobro je dečko opisao: u njegovom slučaju jedan momak je na drugoj slušalici dok ti pričaš sa roditeljima, kod devojaka su DVE, jedna na slušalici, druga odmah zalepljena za mene, spremna da u svakom trenutku prekine vezu ako išta kažeš ili pokušaš.

Kod devojaka se ne crnči toliko, veš uglavnom, kačiš, skidaš, brišeš, čistiš...

Jehova ili Jehva je Bog i moraš da prihvatiš. Ja sam odlična glumica, pa sam padala u trans i brisala suze i vikala "Amen" pa su me prihvatili brzo, najbrže nego ijednu devojku pre mene, a zahvaljujući mojoj inteligenciji jer sam skapirala da im se moram uvući pod kožu i steći poverenje ako ikad mislim izaći odatle...

Izašla sam posle mesec dana (moji roditelji konačno shvatili "šifru" preko telefona (ja sam ateista, a rekla sam majci "Ti znaš da sam ja oduvek bila pobožna, a ovde sam našla Boga, hvala Jehvi, Amen" što ovim dvema nije bilo sumnjivo ali je moja majka shvatila i policijom su pretili ako me ne puste i jedva su me pustili.

Pazite sad: čekala me je robija i ovako i onako, 2 godine kasnije odem u zatvor da to "odradim" kad već moram, kad mi vaspitačica kaže da su zvali iz komune Reto centar i pitali za mene, koliko ću ostati, da li sam u kontaktu sa porodicom itd, ja se šokirala, oni mene JOŠ prate?!

Ko god čita neka pročita prvi post ovog dečka, sve je istina što je rekao.


Jedino što je Sanela dodala, a što jeste tačno- ako ostaneš dovoljno dugo i ne obraćaš pažnju kojim bogovima se klanjaju, stvarno se može čovek skinuti, to ne poričem.
Mada lično ove momke koje sam videla da su izašli iz komune posle recimo dve godine, iskreno, vidi se da "nisu svoji".

Devojke ne znam nijednu koja je bila duže od 3 meseca, pobegle su. A ove što su tamo stalno, što i nemaju nameru/snagu da izađu IKADA više su tamo godinama.

Neke od devojaka koje sam upoznala su stvarno ok, ima jedna tada je bila 7 godina tamo iz Hrvatske, nju sam najviše volela, da mi ona bude "dnevni partner" i jednom se izlanula... njima je zabranjeno pričati o tome ali kako rekoh meni su verovali, pitam je
- Koliko si ti ovde?
-7 godina
-Pa zar ti nije dosta?!
Ona mi onda kaže da nije moguće da izađe i da se tu ostaje dok oni neki ljudi sa vrha koji vode sve to je ne spare sa nekim i udaju.

Saša se tako oženio.

Rizikujem glavu pričajući ovo. Ko zna možda me još uvek odnekud prate i raspituju se. Jeza me od toga.
tartek11
Posts: 2
Joined: Sun Aug 15, 2021 3:43 pm

Re: Iskustvo - Reto

Post by tartek11 »

Pozdrav ljudi,bio sam u reto centru na Resniku 2-3 dana,npr dozvolili su mi da se skidam sa rivotrila smanjivanjem doze,a uglavnom lece cajem od nane,koji je "dobar za zeludac",i slicno,posle pretresa,i presvlacenja odece koja smrdi na duvanski dim,dobija se "senka' ili ti Andjeo cuvar,postoji dneni i nocni.Clanovi koji su tu duze vremena mogu da popiju kafu bez kofeina,cigarete niko ne konzumira.Oni su vodjeni principom Novog Zaveta koji je dominantan,cak i previse za moj ukus.Nema gledanja TV-a,nikakve literature osim pomenutog N. Zaveta,moguce je vikendom odgledati fudbalsku utakmicu ako dozvoli"shoot caller",i svasta nesto,meni nije odgovaralo,pa sam ih pitao da napustim,oni su poceli da me "rade" na pricu i klasicni fazoni,obrnute psihologije.Samo da znate necete dobiti novac za put ako neko to tvrdi a bilo je prica o tome,ja sam pedalirao polu lud i na autobuskoj u Bg-u sam pozajmio fon od nepoznatog mladica,i uspeo da se prevezem do kuce u jednom komadu.E sad nije bas sve tako crno(ni belo),za ta 2-3 dana vidjao sam divlje kosute svaki dan,koliko vas je videlo neke divlje zivotinje u prirodi?!Cak sam dobio i komplimente da bih bio dobar centarfor,posto imaju i fudbalski teren,moze mozda da se vezba neko lagano istezanje ali"mardeljaski" tripovi su neprihvatljivi,znaci sam sam otisao i sam sam se vratio,takodje postoji cuveno brdo "skidokriz",ako je nekome lose mose gore dole.Sta je poenta?Poente nema,to je samo moje iskustvo.
S'Postovanjem zelim vam prijatan dan.
MakiShpaolin
Posts: 1
Joined: Wed Aug 18, 2021 2:36 am

Re: Iskustvo - Reto

Post by MakiShpaolin »

Ja sam cura iz Zagreba,Reto me je primio kad ne više ni moji rođeni nisu htjeli 15-16 godina heroinske ovisnosti sam imala već staža došla kod njih sa 33 godine prvih mjeseci sam ih sve mrzila kriza mi je bila toliko jaka da sam od neispravnosti i bolova halucinirala,ja sam odustala od sebe a kamoli moji bližnji dok cure iz Reta nisu odustajale,ljudi mrzila sam samu sebe a ne njih,prepoznavala sam da nisu nikakvi sektaši jer Protestanti (temelji Martin Luther King) ili Evangelističke crkva ista stvar nisu sekta,njihov nauk se temelji na Svetom pismu ne odudara znaci sekta nisu!,drugo prve mjesece mrzila sebe Reto cure sve ....poslali me u Valenciju u Španjolsku nakon 3 mjeseca istukla (oprosti mi Bože) glavnu koja me čuvala,danas danas sam joj zahvalna na svemu što me naučila tada mi se sve to činilo nelogično i nepotrebno danas vidim i živim stvari koje me je učila ...nisam dugo bila svega godinu i pol danas sam čista i živim najobičniji život ...imala malih padova nakon komune ali su me naučili kako se boriti dalje i komuna Reto je spasila moj život,svo ono što sam ja doživljavala ko poniženje i maltretiranje to je bila njihova borba da mi usade prave vrijednosti a maknu sve one narkomanke navike i nevrijednosti koje su činile mene,Božiji milosti i Retu te mojim roditeljima ja danas živim normalan život bez poroka..ima teških dana ima lakših ali živim život dostojanstven življenja,ne pikam se ne pušim živim normalno ali moram priznat zahvaljujući Retu i dragome Bogu! Evangelističke crkve nisu sekte ne pišite gluposti,i ako ste doživjeli nešto ružno od pojedinca iz zajednice ima netko iznad i ima pastor pa se sve riješi,ja sam bila jedan od nemogučijih narkomana a izašla prava zdrava i najbitnije nikada više ne vratila se heroinu i narkomaniju,imala padova u recimo rizičnom ponašanju brzo se digla ali nikad se ne vratila drogiranju...i hvala Retu za to
Last edited by MakiShpaolin on Mon Aug 23, 2021 10:52 pm, edited 2 times in total.
Kurebija8
Posts: 4
Joined: Sun Oct 03, 2021 9:29 am

Re: Iskustvo - Reto

Post by Kurebija8 »

Zdravo ja sam Dado a nik sam jedva pronašao svi se vec koriste . Ja cu ukratko svoju biografiju ovisnicku napisati , na heroinu bio od 2001 do 2008 god i skinuo se sam na suho, s' komunama nemam iskustva iako trazim rjesenje da se skinem sa stuba . Jer kad sam se skinuo da Horsa poslije nekog vremena poceo sam sa ekskurzijama ono ponekad ali ponekad se opet vratili ali u vidu metadona bio sam na 7/8 hepova ,2017 god upada Sub kod mene mada ga je ima odavno . Prelazom na Sub dizem terapiju svakih 14 dana i na 4/5mg sam na 24h pod jezik nekad povučem crtu ali posto su mi sinusi sjebani , kad povučem slinim dva sata doslovno . I krenem da se rjesim i Suba ovdje u Bihaću gdje zivim je bio odjel za detox pa onda ides u komunu. Sve sam ja to dogovorio otvorio bolovanje i krenuo a zdravstveni sam radnik 25 god u komadu. Da se vratim na temu ulazim u krug bolnice vidim da me vode dva medicinara koji su me cekali na kapiji jer je " korona" prisutna pa su poostrili mjere ulaza u krug bolnice. Vode me na NPS (neuropsihijatrijska) ljudi ja sam tamo izdrzao deset dana izletio ko munja. Prvo pacijenti nisu odvojeni detox i neuropsihijatrijski svi smo izmjesani ja sam tad a tome bilo prije mjesec dana sam bio od ovisnika ostalo fliperi . E sad zamislite zivjeti s njima 24h ne osuđujem nedaj Bože niti vređam tu populaciju ali njihova bolest i moja nigdje veze ali smo zajedno i ja nisam mogao imati posjete niti vam bolnice tj tog djela NPS . U sredini objekta ima cca 100 kvadrata i kocka u sredini i ja npr sjedim na klupi a pacijenti hodaju oko te kocke ,od ubica ,samoubica ,overdosea , pukotina zescih ,PTSP-a koliko hoces i ja medu njima. Liječenje se svodilo na sediranje to i jeste za te pacijente ali ja sam primao 60 mg Apaurina,150 mg Trodona i neki Q Pin uvece dvije tbl , ja sam ga nazvao sjekac nogu mene je presjekao vani u tom krugu , da sam jedva disao do sobe . I bio sam biljka sedacija 24 sata . E tu boravis 45 dana ja da sam bio gore u ludari 45 dana ja bi izašao gori sto puta . Psihički ubija atmosfera, lezanje i nikakve komunikacije zdrave s' kim kad su pacijenti takvi ! A tek psiholog misaona imenica. Nista totalno kontraindikacije za mene i nas ovisnike . A druga stvar skidas me sa Suba a navlacis istovremeno na druga sranja. Meni treba TZ ( terapijska zajednica) , a ne NPS gdje su izmjesani svi i gdje te ne liječe nego psihički sjebu. E sad se vraćam na posao moram ,ali istovremeno trazim komunu TZ , u BiH da se rjesim i Suba . Nebi meni bio problem da sam bio u TZ ja bi jos bio i liječio se nije meni strana ni kriza i mogu je trpiti , ni posao kad se skinem , niti vjere bilo koja nebitno . Samo mi treba TZ koja ce me skinuti , ukljuciti u radne okupacione terapije , i resocijalizacija kasnije. Mogu biti sest ili god dana mislim da bi mi bilo dovoljno jer ja se vraćam na posao i porodici koja me podržava.Pa ako neko ima neku u BiH komunu da zna da je OK da me uputi , objasni . Jer nisam u TZ nikad bio . Hvala i svako dobro.
Post Reply