Metadonska terapija

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Đavo
Posts: 14
Joined: Wed Aug 22, 2007 3:17 pm

Post by Đavo »

sanela wrote:Đavole, ovdje ti ljudi mogu pružiti savjete i informacije kako da LEGALNO dođeš do institucija za tretman, ali ovo svakako nije mjesto gdje će ti ljudi preko pp sređivati metadon!!!
Ok,sorry nisam ni mislio nista ilegalno.Postoje li igdje u Sarajevu npr. institucije koje će mi pomoći ali da su 100% anonimne.
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Post by sanela »

Đavo wrote:
sanela wrote:Đavole, ovdje ti ljudi mogu pružiti savjete i informacije kako da LEGALNO dođeš do institucija za tretman, ali ovo svakako nije mjesto gdje će ti ljudi preko pp sređivati metadon!!!
Ok,sorry nisam ni mislio nista ilegalno.Postoje li igdje u Sarajevu npr. institucije koje će mi pomoći ali da su 100% anonimne.
U Sarajevu se metadon daje samo u Zavodu za alkoholizam i dr. toksikomanije na Koševu. Imaš jedino u Istočnom Sarajevu privatnu ordinaciju La Vita gdje ti daju blokatore opijatskih receptora. To je privatno, pa te nigdje u sistemu ne evidentiraju.
Đavo
Posts: 14
Joined: Wed Aug 22, 2007 3:17 pm

Post by Đavo »

A koji su to blokatori,i koliko pomažu.Hvala,Sanela
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Post by sanela »

Vlado_M ti o tome može više napisati i dati ti kontakt informacije. Možeš ga kontaktirati na pp. Imaš njegovu ispovijest u forumu "Vaše ispovijesti"
Đavo
Posts: 14
Joined: Wed Aug 22, 2007 3:17 pm

Post by Đavo »

Neznam ja bih ipak pokušao sa metadonskom terapijom,s tim da bih se morao 100% pridržavati da se ne navučem na njega.Zato bi volio da mi se javi neko ko je na metadonskoj terapiji,pa da popričam s njim.Za početak pokušavam stupiti u kontakt sa Fanatikom,jer vidim da je njemu pomogla ova terapija.

p.s.ako ima neko da je u mostaru prijavljen u centar neka mi se javi pod hitno.trebaju mi neke informacije
garinco
Posts: 13
Joined: Fri Aug 03, 2007 8:25 pm

Post by garinco »

Neces dobiti metadon ili heptanon da se skines,jer nemas dovoljno ,,staza,,za takvu vrstu skidanja.Substituciska terapija se daje samo tezim slucajevima,ovisnicima.Predpostavljam da si mlad i da zbog toga zelis da se neprimetno skines.E to moj brale ne moze.Plati guzo sto si popapala.
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

kako ide ta metadonska terapija a da se njime ne navuce?
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
adam*
Posts: 1184
Joined: Thu Aug 23, 2007 8:21 pm
Location: Subotica

Post by adam* »

Batalite metadon.........to ti je isti Qurac sto i dop........ja ga nisam pio nikada jer nisam imao potrebu za njim(nikada nisam bio navucen da bi mi to trebalo)........to sto sam se ja zajebavao sa dopom mi je sasvim dovoljan bio Xanax da me iskulira.............ali znam ljude koji su se bas sjebali metadonom..........ali aj' to su slucajevi koji ne mogu da se mere sa mojim slucajem............ma bolje vam je da odprdite 3-4 dana u krevetu na limunadi i sladoledu(leti-zimi supice) i posle da se bacite na sport nego da godinama pijete fucking metadon..........neki ljudi cak vise vole metadon nego dop(znam i takve) tako da je to isto droga po meni..........

P.S> BATALI............
User avatar
Bezze_Sa
Posts: 69
Joined: Tue Jul 26, 2005 1:31 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Bezze_Sa »

Adame, mojne tako, kao prvo nemaš pojma (koliko vidim) šta je metadon!!! On je lijek kad se dozira i kontroliše od strane doktora, i tek tada je lijek. I apaurini su droga isto kad ih ti kupiš i kljukaš kad hoćeš tj. na svoju ruku. Metadon nikome nije pomogao ko se pokušao skinuti na svoju ruku. Znači da kupi sebi i kući da se "skida"... Onda je bolje da nastavi sa heroinom. Metadon je opoid dugog djelovanja. Mislim da nisi dobro informisan što se toga tiče, i vidim da nisi ni osjetio šta je kriza, tj. da nisi ni navučen sekunde bio, čim si se ti anti-depresivom i limunadom skin'o. Ovo me je nasmijalo pravo moram priznati...
Ja sam na metadonu dvije i po godine, i on mi je bukvalno život spasio. Da nije njega bilo ja bih davno pod zemljom. Isto tako nisam se preko noći navukao, tj. uzimao, em količinski, em vremenski dugo i to I.V.
Sreća pa nemam ni kakav hepatitis, a tome je zaslužan apotekar (privatnik) koji ima apoteku (posl. prostor) u mojoj zgradi. Pa mi je džaba davao šprice i nisam nikad koristio dva puta istu (a tuđu da ne govorim) i što je najvažnije nije mi nikad ni naplaćivao... Da nije njega, sigurno bih i ja kao i 90% raje dobilo hepatitis C, a o drugim bolestima da ne govorim!!

Ne znam kako možeš samo pričati o nečemu o čemu nemaš iskustvo. Pusti se "rekla - kazala". Ima ljudi koji se kao hoće skinuti, ali ustvari uzimaju metadon kad nemaju para za heroin, pa onda gledaju kako da izbjegnu testove, i non-stop pozitivni itd itd. Pa grupe, doktori opet pokušavaju da ih vrate na put, ali ima takvih ljudi koji još nisu sami sa sobom raščistili neke stvari, i takve ljude si očigledno vidio, kao sjebo ih metadon, ili to ili se pokušavali sami skinuti i naravno navukli se još gore. Opet kažem, i apaurin je droga kad ga sam kući uzimaš koliko i kad hoćeš. IZ ovog tvog posta vidim da si tek počeo uzimati, i ne znaš šta je kriza (čim se ti skineš za 2-3 dana sa Xanax-om). To je lijek koji spada u grupu anti-depresiva, tebi on ništa nije pomogao, nego psiha, mislio si da je to TO i gotovo... malo znoja i jeze i to je to... e pa haveru, ne do bog da se nakačiš, zato ako si čist, tj. ako si se skinuo skrooz, nemoj experimentisati jer svaki put je sve teže i teže. NAkon 4-5 skidanja neće ti ni trodoni (tramali) pomoći, ni apaurini (o Xanax-u nema priče, ovo prvi put čujem fakat)...

Metadon je MENI, pomogao da psihu sredim, i trenutno jesam na terapiji (MST) ali heroin sada za mene predstavlja običnu prašinu neku i ništa me ne vuče da uzmem. XXX puta sam bio i gledao drugog kako se sređuje (i čak "pomagao" držanjem ruke, kako bi se sredio) i ništa, ni sekunde me nije povuklo da uzmem (iako me je nudio kao...)

Informiši se na http://www.wikipedia.org šta je metadon i kako djeluje. Ja sad živim skrooz normalan život, isto kao prije kad nisam nikad uzeo heroin, tako se osjećam, što se psihe tiče to je malo kasnije došlo (nije odmah naravno....) ali fizičke krize nije uopšte bilo... i naravno opet ponavljam metadon je lijek iako ima raje koja su protiv, poštujem svačije mišljenje, ali metadon se bez problema može uzimati godinama bez ikakvih posljedica...
Ovo govorim kad doktor odredi dozu i naravno svakodnevno prati uzimanje istog.
Ja opet nisam za ostale stvari, kao ibogain, blokatori itd itd... Za subutex ne mogu pričati jer nisam imao iskustva sa njim.
Ali nemoj drug pričati o nečemu o čemu nisi upoznat, nego osnovu nekih mišljenja rekla-kazala. I ti ljudi koje si spomenuo, navodno što ih je "sjebo" metadon... oni sigurno ga nisu smatrali kao lijekom, nego drugom BESPLATNOM drogom koju mogu dobiti svaki dan (tako da nisu loši, nema krize) dok ne nađu pare za heroin. Takvi ljudi još nisu odlučili da se skinu, a to je prvi korak koji se mora napraviti.

Fanatik - Daj ako si sredio komp, javni se... nemoj meni pričati kako neću lafo da se javim, imaš mail, msn, yahoo messenger pa javni se...

@ Đavo - haveru javni se na pm ako ti treba šta pomoći tj. objasniti oko MST-a u Sarajevu

Pozdrav & sretno
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Post by davor »

bezze jeli mislis da je rijesenje ostati na metadonu citav zivot,,.Sta ti kontas kontas li se skinuti i sa njega jednom i biti skroz cist...
Nemoj ovo shvatiti kao provokaciju
Locked