Iskustvo - Reto

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

Aleksandar
Posts: 26
Joined: Thu Jun 28, 2012 7:21 pm

Re: Iskustvo - Reto

Post by Aleksandar »

ivica wrote:Vjerske zajednice najbolje iskorištavaju jad i tugu njima nevolja ide u prilog,a to što spontano, slučajno, tu i tamo neko zahvaljujući njima ostane čist više godina nije nikakvo mjerilo ni pravilo da bi odredili šta je pouzdano i najučinkovitije.
A kako to iskoriscavaju? Daj objasni nama slepima i ubogima, o veliki, slobodni UMU....
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Iskustvo - Reto

Post by ivica »

Aleksandar wrote:
ivica wrote:Vjerske zajednice najbolje iskorištavaju jad i tugu njima nevolja ide u prilog,a to što spontano, slučajno, tu i tamo neko zahvaljujući njima ostane čist više godina nije nikakvo mjerilo ni pravilo da bi odredili šta je pouzdano i najučinkovitije.
A kako to iskoriscavaju? Daj objasni nama slepima i ubogima, o veliki, slobodni UMU....
Vrlo jednostavno, živiš i radiš za njih. Tegliš ko konj i kad odeš od njih, bez prebijenog novćića a često na ulici jer unutra je većina ušla zato što nije imala gdje :-P Nemoj ti sad da je to dobro što će netko bit čist i radit i bla bla bla jer je riječ bila o tome da sekte općenito iskorištavaju ljude na ovaj ili drugi način.
Oke šta je riječ sekta pogrdna? a kult? znaš kako u remaru zovu "sastanak" - kulto.
Ne povlači za jezik jer je pankerov pogan!
ignorance is bliss!
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Iskustvo - Reto

Post by sanela »

Dosta Ivice. Reto centar je jedina komuna u koju mogu poslati momka i djevojku koji bi htjeli da promijene život, a koji sebi ne mogu da priušte da plate komunu. Reto centar pomaže ovisnicima i ovisnicama na način na koji se i njima pomoglo. Niko nije glup pa kad dođe u Reto da ne zna da je to vjerska komuna, naprotiv. U Retu se mijenja kompletan svjetonazor, ljudima koji su bili na ulici ili čiji je život izgubio smisao daje se mogućnost da im život krene u novom smjeru. Ko si ti ili ja ili bilo ko da ljudima osporava tu mogućnost i da pljuje na ljude zato što vjeruju u nešto u šta ja ili ti ne vjerujemo?! Možda su oni upravu, a ja i ti nismo?! Ko zna?!

Ja lično, nisam pristalica nijedne organizirane religije, ali vjerujem u univerzalnu pravdu i da sve što se dešava ima neki univerzalni smisao, vjerujem da postoji sudbina, ali da svako od nas ima mogućnost da bira svoj put između više ponuđenih. To radimo svaki put kad donesemo odluku, vjerujem da se sve dešava s razlogom, i da se na kraju sve desi onako kako je bilo najbolje po nas.... to su neka od mojih uvjerenja, ali su vrlo bliska onima koje propagiraju duhovne knjige - i Kur'an i Biblija...

Ja sam upoznala dosta momaka koji su bili u Retu i nisam primijetila da su fanatici, niti da me žele 'uvući' u svoju 'sektu'. Više sam upoznala vjerskih i svakih drugih fanatika koji nikad nisu bili ovisnici. Činjenica je da su ovisnici ekstremni u svemu što rade, pa uopće ne čudi ako se ekstremno 'uhvate' za vjeru. Međutim, to smatram prolaznim periodom, procesom koji prethodi internalizaciji vjerovanja koja nam pomažu da živimo ovaj život.

Ja znam ljudi, opet, koji nisu bili ovisnici, koji su u vjeri, Islamu, i koji u svakom razgovoru potenciraju vjeru. A opet, znam ljudi, djevojaka, koje su pokrivene (imaju maramu) a koje imaju vrlo široke stavove, koje su pristojne i po njihovom ponašanju se primijeti da su vjernice, ali nikad ne spomenu vjeru. Ovi prvi se još uče da budu vjernici, kao kad djeca uče računati pa računaju na prste i svako to vidi. Ovi drugi vjeruju, ali vjeruju za sebe. I jednih i drugih ima kad izađu iz Reta. Vjerovanje je nešto lično i vrlo je nepristojno o tome raspravljati, sumnjati u nečije vjerovanje. Ja smatram da i jedni i drugi vjeruju, svako na svoj način, u skladu sa svojim kapacitetima i razumijevanjem.

Ti s tolikim animozitetom govoriš o vjeri da se ja zapitam šta su tebi lično skrivili ljudi iz Reta, Remara? Jako si im zamjerio za vrijeme dok si bio u komuni. Nije dobro nositi u sebi toliku ljutnju. Nekome reto pomogne. Ja znam dosta ljudi kojima je pomogao, na forumu ima dosta ljudi kojima je reto pomogao. Oni su izabrali taj život. Što tebi smeta njihov način života? Niko ih nije natjerao. Mogli su odabrati i nešto drugo. Ako ne u komuni, onda kad su izašli iz komune. Ali nisu, jer je njihov život dobio smisao kroz slavljenje Boga, onako kako ga oni doživljavaju. Neki su odustali od vjerovanja, neki ga nisu ni prihvatili, ali su ostvarili novi život kroz Reto (znam primjere) i čisti su. Povremeno odu u crkvu. Hoće li ostati čisti ili ne?! Hoćeš li ti ostati čist ili ne?! Ko zna....

Ja sam sjedila sa Sašom-ex (njega spominjem jer je pisao ovdje) i NIKAD ne bih rekla da je on i na koji način ograničen zbog toga što je vjernik, nikad sa mnom nije razgovarao o svojoj vjeri, niti o Isusu niti o bilo čemu što ima veze sa njegovim vjerovanjem. To je njegovo, lično, on to živi, nema potrebe da o tome govori. To se osjeti.

I na kraju, izbrisala sam postove štićenika na njegov zahtjev.
Svašta ja napisah...
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Iskustvo - Reto

Post by ivica »

Aleksandar wrote: A kako to iskoriscavaju? Daj objasni nama slepima i ubogima, o veliki, slobodni UMU....
KO tebi može govorit kako ćeš živit!? Može ti bilo ko reć o štetnosti droge ali je apsurd jer ti to vrlo dobro znaš na svojoj koži. U retu te ne uče, pazi u retu agresivno nameću svoju priču, svoju filozofiju i,svoja pravila (ne mislim pravila pristojnosti mada ima često potreba za tim :-) ).
U retu ti ukazuju na jednu stvar kao da ništa drugo ne postoji, sve drugo osuđuju, polako i podmuklo. Mic po mic, bit by bit.
Instant prijatelji ej odjednom te svi vole , bombardiranje sa ljubavi! Ej pa ko ti je to danas postao prijatelj odjednom, a da nije imao fige iza leđa?!?

Masu puta sam vidio svojim očima na licima štićenika remara da im je sastanak naporan i da im ponekad mrzovoljan pogled pobjegne sa lica,a ti ljudi su stava da šute i trpe i nastavljaju da glume i zavaravaju i sebe i druge.Da spomenem osnovu uspona u hijerarhiji ??? bolje ne!
Vjera je pozitivna, gluma je negativna.

Da oni su (reto i remar) protestanti,kršćani, slijede učenja martina lutera , 1522 godine tada mladog buntovnika kojeg su tiho naoružali znanjem i podržali vitezovi templari nebi li se tako nakon 200 godina osvetili rimokatoličkoj crkvi koja ih je iznevjerila. Dakle red je ostao u tajnosti nakon famoznog petka 13.10 kad je zadnji meštar izgorio, jakov...itd itd

No ono što je bitno u cijeloj toj priči je to da su svi KRŠĆANI.
I nisam nikakav veliki UM aleksandre, ja sam priznajem alergičan na svako manipuliranje od strane bilo koga. Ne volim sekte. Dosta je toga. Uostalom, hm , i ja sam kršćanin!
ignorance is bliss!
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Iskustvo - Reto

Post by ivica »

sanela wrote:Dosta Ivice. Reto centar je jedina komuna u koju mogu poslati momka i djevojku koji bi htjeli da promijene život, a koji sebi ne mogu da priušte da plate komunu.
A nije baš al ajde.
ignorance is bliss!
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Iskustvo - Reto

Post by sanela »

ivica wrote:
sanela wrote:Dosta Ivice. Reto centar je jedina komuna u koju mogu poslati momka i djevojku koji bi htjeli da promijene život, a koji sebi ne mogu da priušte da plate komunu.
A nije baš al ajde.
U BiH jeste.
Ima i Cenaccolo, zapravo.
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Iskustvo - Reto

Post by sanela »

ivica wrote:
KO tebi može govorit kako ćeš živit!?
SUŠTINA boravka u BILO KOJOJ komuni jeste da te nauči kako da živiš na način koji je drugačiji od onog na koji si naučio.
U retu te ne uče, pazi u retu agresivno nameću svoju priču, svoju filozofiju i,svoja pravila (ne mislim pravila pristojnosti mada ima često potreba za tim :-) ).
U retu ti ukazuju na jednu stvar kao da ništa drugo ne postoji, sve drugo osuđuju, polako i podmuklo. Mic po mic, bit by bit.
U svakoj komuni ti nameću priču te komune, Reto po tome nije ništa drugačiji od bilo koje druge komune. Razlika je u programu i filozofiji, pa i metodama rada, ali cilj je isti u svakoj komuni - promjena cjelokupne osobe.
Instant prijatelji ej odjednom te svi vole , bombardiranje sa ljubavi! Ej pa ko ti je to danas postao prijatelj odjednom, a da nije imao fige iza leđa?!?
E vidiš, za ovisnika koji ne da ne voli, nego mrzi sebe, ta ljubav je vrlo važna. Tu priču imaš i u Anonimnim narkomanima - ljubav. A vrlo je važno da se ovisnik osjeća prihvaćenim (zapravo svakom čovjeku je to važno) jer tu ipak treba boraviti određeno vrijeme i mijenjati sebe. Žao mi je što ti nemaš iskustvo prijatelja koji nemaju interesa od tebe. Ja imam. Ali, opet, pitanje je šta ti podrazumijevaš pod skrivenim namjerama....

Masu puta sam vidio svojim očima na licima štićenika remara da im je sastanak naporan i da im ponekad mrzovoljan pogled pobjegne sa lica,a ti ljudi su stava da šute i trpe i nastavljaju da glume i zavaravaju i sebe i druge.Da spomenem osnovu uspona u hijerarhiji ??? bolje ne!
Vjera je pozitivna, gluma je negativna.
I meni zna biti pravi smor prisustvovati nekim sastancima na poslu, ali šta ću moram, jer to tako ide. I neću bojkotovati sastanak, nego ću pristojno sjediti i slušati šefa koji vodi sastanak. Jesam li zbog toga licemjer?! Loša osoba?! Ne možemo uvijek raditi samo ono što nam se sviđa... Opet, ljudi u Retu su ljudi, nisu savršeni, griješe, pa nađi mi savršen hijerarhijski uspon....

Razlika između ovisnika i ljudi koji to nisu je u tome da ljudi koji lažu i prikrivaju u komuni štete sebi (jer se ponašaju po obrascima koje su naučili dok su se droigirali). To je meni samo pokazatelj koliko je promjena težak i složen proces, a ne da su ljudi u retu loši (ji) nego neki drugi.
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Iskustvo - Reto

Post by ivica »

Reto i remar su sekte. To nemoš promjenit. A sekte ko sekte vrbuju i manipuliraju ljudskim potencijalom! Ajme neda mi se više. Ja svakome kažem ko me god imam priliku da je reto-remar sekta i ko mi to brani. Uostalom to je javna tajna. A imao sam priliku do sada 2 ili 3 puta uspješno odvratit ljude od odlaska u takve... svi su mi poslije uputili pozdrav iz drugih mjesta ...
ignorance is bliss!
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Iskustvo - Reto

Post by sanela »

ivica wrote:Reto i remar su sekte. To nemoš promjenit. A sekte ko sekte vrbuju i manipuliraju ljudskim potencijalom! Ajme neda mi se više. Ja svakome kažem ko me god imam priliku da je reto-remar sekta i ko mi to brani. Uostalom to je javna tajna. A imao sam priliku do sada 2 ili 3 puta uspješno odvratit ljude od odlaska u takve... svi su mi poslije uputili pozdrav iz drugih mjesta ...
Ma ja, najbolje je tako.
User avatar
Fela Kuti
Posts: 158
Joined: Tue Feb 09, 2010 9:26 pm

Re: Iskustvo - Reto

Post by Fela Kuti »

Bez želje da ulazim u dalju diskusiju oko ovoga, moram ipak reći da je Ivek u pravu.
Sve nabrojane zajednice (Reto, Reimar, Raskršće itd) su po svim prihvaćenim kriterijumima sekte.
Zašto? Zato što se sve verske zajednice koje ne pripadaju tradicionalnoj crkvi (a tradicionalne crkve su one koje na ovim prostorima imaju viševekovni istorijski kontinuitet i to: Srpska Pravoslavna Crkva, Rimokatolička Crkva, Slovačka Evangelička Crkva, Reformatska Hrišćanska Crkva i Evangelička Hrišćanska Crkva), te koje ne pripadaju ni tradicionalnim verskim zajednicama ( zajednice su Islamska verska zajednica i Jevrejska verska zajednica), karakterišu kao sekte. Sem toga uobičajena definicija sekte je da je to grupa koja svoj opstanak gradi na manipulaciji i iskorišćavanju ličnih tragedija i nesreće,
krize identiteta, usamljenosti i psihičke labilnosti. Pošto su narkomani upravo takvi, i pošto bez njih
ne bi bilo ni ovih zajednica, sve ostalo prosudite sami. Sasvim drugo su npr. Ćenakolo ili Zemlja Živih.
Ovo što sam napisao naravno nema nikakve veze sa tim kako ja gledam na tu stvar i
da li sam za ili protiv ovakvog vida pomoći ljudima kojima je to možda poslednje što je ostalo.
Post Reply