Metadonska terapija

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Metadonska terapija

Post by Voyager »

Decko ti si po meni zreo za Metadon ili Buprenorfin.

Ne slusaj nikoga ko ti kaze da Metadon izaziva takve nezeljene efekte i da ostecuje organizam.
Metadon spada medju potpuno ciste opioidne agoniste kao i Morfin i ne unistava organizam, potpuno je bezbedan kada se uzima kako treba.
Metadon je inace jedna od najdetaljnije proucavanih droga od 50-ih pa na ovamo.
Dakle, postoje tone i tone istrazivanja, eksperimenata, naucnici znaju Metadon veoma dobro.

E sad, sto postoji anti-supstitucijski lobi koji nije samo protiv Metadona, vec i protiv bilo kog supstituta, to je druga prica.

Savetujem ti da se edukujes o Metadonu bolje.

Ako tako nastavis, te cist, lecenje, pa recidiv, i tako u kurg, istrosices organizam, od tebe ce ostati samo ljuska, bices senka onoga sto si nekada bio.
Tako zavrsavaju oni koji su lose informisani i koji misle da mogu da se skinu, a ne mogu (barem ne odmah).

Ne mora da znaci da ces biti na Metadonu do kraja zivota, ako nisi lik koji bas zeli da bude na opioidima, bices na Metadonu dok tvoj terapeut ne oceni da si bezbedan i da mozes da se skidas i da prejdes u drugu fazu lecenja.
To je sve individualno, dakle bitno je da se ti stabilizujes i da prestanes sa ilegalom.
Da se naviknes na zivot bez kupovanja droge od dilera, dakle da se naviknes na jedna relativno normalan zivot gde se probudis, jedes, popijes svoju terapiju i teras dalje i ne razmisljas o drogama, dilerima, novcu, itd.

Sa takvim profilom koji si ovde izneo, ti imas sve indikacije za Metadonsko odrzavanje.
Samo polako i videces poboljsanje, ako naravno pristanes na takav tretman.

P.S.
Ljudi, je li neko primetio razliku u Alkaloidovom Metadonu, de mi odgovorite pls.

Pozdrav !

Voyager
AnAna_mo
Posts: 1637
Joined: Tue Aug 26, 2008 3:08 pm
Location: Mostar, BiH

Re: Metadonska terapija

Post by AnAna_mo »

Voyager,
u Mostaru se daje tekući, valjda Heptanon nije Metadon (znam da je isti k. samo drugi proizvođač).
Intenzivne je plave boje, nije masan kao što ti to pominješ i jako je gorak.
Možeš li na temelju toga zaključiti ko ga proizvodi?
Potpis.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Metadonska terapija

Post by Voyager »

Ne znam zaista.
Ako se zove Heptanon, onda je to Plivin Metadon.

No nisam do sada cuo da Pliva pravi Metadon plave boje.
Ovi nasi na Balkanu obicno prave potpuno proziran Metadon.

Ti Metadoni koje su zelene ili plave boje su obicno od nekog inostranog svetskog proizvodjaca.
A takvi Metadoni su odlicni.
Predpostavljam da si zadovoljna dejstvom tog Metadona koji dobijas, koji kazes da je plave boje.

Ja bih jako voleo da probam Mallinkrodt-ov Metadon, onaj zelene boje kao Absinthe, taj je najstariji i prvi originalni Metadon (naravno, ne ukljucujuci Hoehst koji su proizvodili u u Nemackoj za vreme nacizma).
Zelena boja je legendarna boja Metadona, gde god se prikazuje Metadon, prikazuje se kao tecnost zelene boje, to je kao neka tradicija.

Ali ni plava nije losa.

Na kojoj si dozi ?
Kako se osecas kada ga popijes ?
Jer te drzi ceo dan, ili pijes dve doze dnevno ?
User avatar
YugoS
Posts: 635
Joined: Tue Apr 21, 2009 1:14 pm

Re: Metadonska terapija

Post by YugoS »

Ja sam pio taj Apsint zeleni metadon u Njemackoj.
Pio sam ga vise od tri godine i to pod strogim nadzorom,jednog od najpriznatijih imena lijecenja metadonom.Nadzorom u smislu cestih psihofizickih pregleda,cestih radjenja nalaza krvi,jetre i svega.Stari gospodin doktor je pisao neki strucni rad,pa sam stvarno bio pod "lupom",sto mi ni malo nije smetalo,nego mi je cak davalo sigurnost.

U pocetku sam pio 7 ml,da bih optimalnu dozu smatrao 6 ml.Najnormalnije sam funcionisao na toj terapiji.
narkoman sam al' najlepsi.
tina26
Posts: 95
Joined: Mon Aug 31, 2009 1:28 pm

Re: Metadonska terapija

Post by tina26 »

da pitam nesto, dlai ima razlike izmadu tog alkaloidovog i plivinog? dali kod nas u hrv ima tog alkaloidovog i dali g aima svugdje, ili kako to ide, ako meni npr dokotr prepise alkaloidov (za kojis am cula d aje bolji, samo neznam dlai je plivin isti k...) a moj dokotor ga nema sto s eonda dogada. ako moze d ami odgovori netko iz hrvatske ko uzima taj alkaloidov ili plivin ili sto vec, jer ovaj suboxon, neznam, pa razmisljam o opcijama.... pa da semalo informiram do sad ame metadon nije zanimao ali cini se da je on u mom slucaju najlogicniji izbor, na ovome se smao mucim.... zasto nepitajte duga prica, preduga...
dragance72

Re: Metadonska terapija

Post by dragance72 »

Voyager wrote:Decko ti si po meni zreo za Metadon ili Buprenorfin.

Ne slusaj nikoga ko ti kaze da Metadon izaziva takve nezeljene efekte i da ostecuje organizam.
Metadon spada medju potpuno ciste opioidne agoniste kao i Morfin i ne unistava organizam, potpuno je bezbedan kada se uzima kako treba.
Metadon je inace jedna od najdetaljnije proucavanih droga od 50-ih pa na ovamo.
Dakle, postoje tone i tone istrazivanja, eksperimenata, naucnici znaju Metadon veoma dobro.

E sad, sto postoji anti-supstitucijski lobi koji nije samo protiv Metadona, vec i protiv bilo kog supstituta, to je druga prica.

Savetujem ti da se edukujes o Metadonu bolje.

Ako tako nastavis, te cist, lecenje, pa recidiv, i tako u kurg, istrosices organizam, od tebe ce ostati samo ljuska, bices senka onoga sto si nekada bio.
Tako zavrsavaju oni koji su lose informisani i koji misle da mogu da se skinu, a ne mogu (barem ne odmah).

Ne mora da znaci da ces biti na Metadonu do kraja zivota, ako nisi lik koji bas zeli da bude na opioidima, bices na Metadonu dok tvoj terapeut ne oceni da si bezbedan i da mozes da se skidas i da prejdes u drugu fazu lecenja.
To je sve individualno, dakle bitno je da se ti stabilizujes i da prestanes sa ilegalom.
Da se naviknes na zivot bez kupovanja droge od dilera, dakle da se naviknes na jedna relativno normalan zivot gde se probudis, jedes, popijes svoju terapiju i teras dalje i ne razmisljas o drogama, dilerima, novcu, itd.

Sa takvim profilom koji si ovde izneo, ti imas sve indikacije za Metadonsko odrzavanje.
Samo polako i videces poboljsanje, ako naravno pristanes na takav tretman.

P.S.
Ljudi, je li neko primetio razliku u Alkaloidovom Metadonu, de mi odgovorite pls.

Pozdrav !

Voyager
Da Voyager, mislim da si u pravu, pitanje je da li će mi ponuditi ili se to daje samo onima koji su non stop par godina na dopu, mada mislim da to nije merilo. Jer je zavisnost o psihoaktivnim supstancama više je odnos pojedinca prema njima nego nekog kvantiteta uzimanja, staža i sl. ako se ne varam? Možda zaista ne bih trebao da se predomišljam ako mi ponude, a najverovatnije hoće jer sve do sada nije bilo uspešno. Drajzerovoj svaka čast ali tamo nikada nisam dobio pažnju ili ljudski pristup koji se očekuje od lekara, bar sa moje strane. psihijatrija je delikatna oblast medicine koja ne zahteva samo naučna znanja već i "hirurgiju, mikrohirurgiju duše i duha tačnije" po meni. A to u stvari nisam našao već samo krutu naučnu doktrinu kao da smo mi zavisnici mašine a ne pojedinci koji su svako na svoj način, različiti makar u nijansama jedni od drugih. Kada sam probao da se lečim bilo od trodona ili od zavisnosti od heroina nisam to našao. Samo dijagnoza politoksikomanija, što sam i pre znao ili ukrštena zavinsot na opijate pa i alkohol.Sudeći po tvojim postovima, deluješ kao jako obrazovana(formalno ili neformalno to mi je nebitno) osoba i jako inteligentna. Sa prilično tvojih stavova u postovima se slažem. A čitao sam mnoge naročito u vezi supstitucijske terapije, ne samo tvoje nego i postove drugih učesnika foruma. Kažem jedina dilema su eventualne nuspojave i kako ću ih podneti. Ali i to ne mogu znati dok ne probam. Ne verujem da će eventualno lečenje hcv-a zavisiti od toga da li sam potpuno čist ili na supstituciji, bar ne bi trebalo. Ja želim da se rešim dopa, zaista.
dragance72

Re: Metadonska terapija

Post by dragance72 »

Ali izgleda nisam u stanju da se rešim opijata skroz, pošto je i metadon opijat. Želim da se rešim dopa ali i da ne budem kao biljka koja vegetira, slabo komunicira, depresivna je ne može prihvatiti posao..razumeš me.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Metadonska terapija

Post by Voyager »

U Hrvatskoj je registrovan i Plivin Heptanon i Alkaloidov Metadon Alkaloid i to u svim velicinama pakovanja (bocica od 10ml, 100ml i 1000ml).

U Vinogradskoj, cuo sam, poceli su d akoriste Metadon Alkaloid.

Ukoliko ti doktor prepisuje Metadon, onda to nije problem, jer ga svaka vasa dobro opremljena drzavna apoteka ima.
Nije doktor taj koji ti izdaje Metaodn, on ti izdaje recepte.

Sto se Draganceta tice, nisam izgleda procitao koliko si dugo bio na opioidima treceg stepenika (Heroin, Metadon, Morfin i ta ekipa jakih faca).
Pazi, ukoliko si na teskim opioidima bio krtako, recimo par meseci, godinu dana, e onda ce ti vec malo teze dati Metadon.
Naime, u tom slucaju moraces da odes u neku kliniku i da pocnes po pravilima, a to moze znaciti bilo sta/
Moze recimo da znaci da ti doktori zaista zele da se uvere da ti ne mozes da se skines pa prvo pokusaju sa nekom ne-opioidnom terapijom pa kada vide svojim ocima da nista ne uspeva, onda ce ti odobriti Metadonsko.

Ne znam, to zavisi od klinike do klinike, od doktora do doktora, no ove klinike koje se sada otvaraju kao na Savskom Vencu i svugde po gradovima Srbije, oni rade po jednom modernom evropskom standardu i savetujem ti da u takve klinike ides.
Drajzerovu otpisi, tamo sa kratkim stazom neces dobiti Metaodn nikada.

Sto se tice tvog funkcionisanja, sve ce biti okay cak i pored terapije za HCV.
Dakle, bilo da se mucis i tapkas u mestu sa interferonom ili da si zaista krenuo da cepas po tom HCV-u za Pegasis-om, Metadon ti nece pravioti probleme i normalno ces funkcionisati...osim ako nisi jedan od jakjo malog broja ljudi koji su preosetljivi na Metadon, u tom slucaju ces dobiti Buprenorfin.
tina26
Posts: 95
Joined: Mon Aug 31, 2009 1:28 pm

Re: Metadonska terapija

Post by tina26 »

moze meni odgovoriti etko ko zna dali je alkaloidov isti ko i plivin i sto kao mi u vinogradkoj prepisu alkaloidov a moj dokotor ga nema, ustvari dali ja dizem metdon kod svog dokotra ili u apoteci kao suboxon? pitam, neznam jer je od mog uzimanja met. proslo dosta godina, pa sigurno su se stvari promjenile... pa kao moze netko da mi kaze jer sigurno ce mi dokotr kada ga pitam reci ma to je ista stvar, a njima odavno ne vjerujem, sigurno nece reci da nije to isto lai eto mi imamo samo ovo, pa biti ce ti lose ali kaj ti ja mogu, nego ce me uvijeravati da je to isto pa eto pitam vas jer vamam vise vjerujem barem ste iskreni. tako su i za suboxon me uvjeravali da je to isto ko i sub a nije bas, meni je lose ne njemu, zima, depra, zelja bla bla. ajde neko ko zna , ko se kuzi u te razlike, i iz hrvatske je ili barem zna kako stvari tu funkcioniraju, jer kolko sam cula taj alkaloidov ima smo u vinogradkoj na odjelu a u apoteci ima samo plivin pa di cu ja onda dizati taj alkaloidov ako mi taj prepisu ili ce oni napisati samo metadon pa ono koji ima taj dobijem ili ce ako ja trazim bas alkaloidov napisati alkaloidov.... please da znam kako da postupim, sto da radim
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Metadonska terapija

Post by Voyager »

Pa pazi, cuo sam da je i Pliva sredila svoju otopinu Heptanon, tako da je sada okay i po istrazivanjima koje je sproveo Alkaloid, Metadon Alkaloid je isti po kvalitetu kao i Plivin Heptanon.
I mnogi iz Hrvatske mi prijavljuju da ne osecaju razliku izmedju Plivinog i Alkaloidovog Metadona.
Tako da, ako je to tacno, onda bi trebalo da ti je bitno jedino da ne dobijes Hemofarmov koji eto nesto ne stima, a koga isto ima kod vas, no on se ne daje koliko sam cuo.

Kod vas ce sada regovati i Krkin koji je takodje odlican i veoma kvalitetan Metadon, tako da eto imas puno opcija.

Sto se izdavanja Metadona tice, on je cist opioid i daleko ga je lakse zloupotrebiti nego Buprenorfin (Suboxone/Subutex).
Metadon je ozbiljan opioid kao i Heroin i daleko se strozije kontrolise od Buprenorfina.

Dok je polisa za Buprenorfin da mozes dobiti kolicinu i za do mesec dana, Metadon mozes dobiti za najvise nedelju do dve dana i to ne odmah, vec postepeno, u zavisnosti od tvog ponasanja i reakcije na tretman.
To se naravno sve strogo prati sa sastancima sa tvojim terapeutom i sa nenajavljenim urino-testovima.

Za razliku od Buprenorfina, Metadon ces morati da dizes u klinici.
Znaci neces dobijati recepte za Metadon i dizati ga u apoteci, vec ces ga dobijati u klinici pomesanog sa sokom.

E sada, u zavisnosti od toga koliko si uredan pacijent, moraces ili da po Metadon odlazis u kliniku svaki dan, ili ces dobijati take homes za ne znam koliko dana.
To zavisi od tebe i klinike.

Ako nikada do sada nisi bila na Metadonu, onda ces morati u pocetku da dolazis svaki dan u kliniku po svoju dozu.
E, onda posle mesec dva, ako si uredna, ako su ti urino-testovi cisti, pocece da ti daju take homes za recimo dva dana, pa ako si i dalje uredna, dobijaces za 4 dana i tamo posle pola godine, zavisi od klinike i polisa, ako si i dalje uredna, dobices full take homes, dakle dolazices u kliniku samo jednom nedeljno, donosices prazne plasticne bocice i dobijaces Metadon za nedelju dana koji ces nositi kuci.
Naravno pomesan sa sokom u tim plasticnim bocicama.

Tako to ide.

Ako si u Vinogradskoj, ja mislim da mozes da biras koji Metadon zelis.
Ako bas zelis Alkaloidov, onda reci da ti on najvise prija i davace ti Alkaloidov.
Zato se u zemljama i registruje vise brendova Metadona, jer nekima smetaju neke pomocne supstancije koje neki proizvodjac stavlja u svoj Metadon i onda je dobro imati vise brendova.
Iako je to sve ista droga, pomocne supstancije nisu iste i svako drugacije reaguje na njih, nijedna jetra nije ista.

To ti je to.
Locked