Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by Lujka »

sanela wrote:
Lujka wrote:Rekoh već da sam se skinula, danas je 13 dan...
Odvratna sam, ne mogu se oprati, počešljati, i dalje zijevam, suze, boli me svaka mrva tijela.. pitam se koliko će još dana biti ovako, i ako i uspijem ostati čista, kakva kvaliteta života će mi biti? Da li ću samo sjediti ko panj bez volje za životom i non stop misliti na hep :cry:
Neće se ništa samo od sebe desiti, daraga, samo da znaš.
Trebaš se u početku sama izboriti sa tom pasivnošću. Bukvalno se natjerati da ustaneš, okupaš se, izađeš vani. Postavljaš sebi male ciljeve, svaki dan. I ostvaruješ ih. Misli na ostvarenje malih ciljeva i pravi male korake.
To što ti (ne)radiš će te samo vratiti nazad dragom hepu.
Stoji sve što si rekla, al da bar prestane ova fizikalija...mali ciljevi, kažeš...ej, da mi se uspjeti odvući pod tuš i sprati ovaj smrad i znoj sa sebe, imam osjećaj da bih napravila veelik korak... :oops:
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by ziki »

Zavisnost i nije samo fizikalija kako ti kazes, koju odlezis mesec dana i gotovo. To je hronicno psihofizicko stanje sa kojim moras da se boris svakodnevno i dugo a ne da brojis dane kad ce da prodje. Normalno je da ce vremenom da se smanje tu simptomi, i zevanje i ta mrzovolja. Ali to sve zavisi od toga koliko napora ulazes da malo ako mozes i ubrzas taj proces. Ne zelim da ti ubijam volju ali takvo stanje ume da potraje i sa tim se treba pomiriti i gledati kako da izguras dan po dan, korak po korak do cilja. Zato je ta bolest toliko i kompleksna i slozena, da se radi samo o fizickoj krizi koju treba izdrzati to bi bilo vrlo lako resivo.
...
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by Lujka »

Evo, uđoh u 14.dan...i dalje sam čista, malo više duvam, i ajmo dalje u ritmu muzike za ples.
Ziki, možda se nisam dobro izrazila, a i kako ću kad sam poluluda, znam ja jako dobro što je kriza, nije mi prva u životu. E da je samo stvar u fizikalcu, ali kako poslije, toga se ja bojim, da li ću ikada više u životu moći reći da više ne čujem crva u glavi :(
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by sanela »

Lujka wrote:Evo, uđoh u 14.dan...i dalje sam čista, malo više duvam, i ajmo dalje u ritmu muzike za ples.
Ziki, možda se nisam dobro izrazila, a i kako ću kad sam poluluda, znam ja jako dobro što je kriza, nije mi prva u životu. E da je samo stvar u fizikalcu, ali kako poslije, toga se ja bojim, da li ću ikada više u životu moći reći da više ne čujem crva u glavi :(
Trava je baš pravi izbor :roll:
Nije ni čudo što si još loše, vjeruj da ti trava ne pomaže, nego produžava agoniju. Samo se igraš - tamo-vamo, tamo-vamo, ne daš organizmu da se očisti.
Nemoj razmišljati o tome šta će biti za mjesec-dva, do kad će biti crv u glavi. Samo se zamaraš glupostima. Trgni se malo, fokusiraj se na današnji dan, na konkretne obaveze u današnjem danu. Mali ciljevi, mali koraci. Okupaj se, izađi vani, prohodaj do samoposluge. Uradi nešto konkretno, konstruktivno. Makni se...
User avatar
nanii
Posts: 558
Joined: Wed Jan 26, 2011 11:24 pm

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by nanii »

Lujka wrote:E da je samo stvar u fizikalcu, ali kako poslije, toga se ja bojim, da li ću ikada više u životu moći reći da više ne čujem crva u glavi :(
Ma moći ćeš, i to ne da ćeš moći, nego će ti biti pravo dobro, puno bolje nego što si se ikada osjećala na horsu. To je narkomanska šuplja koju i doktori sa svojim pričama o nemogućnosti izlječenja, samo zalječenje i slično podupiru, a proći će....Evo ja sam ti živi dokaz, samo, ne može ništa preko noći, drogiraš se 10 godina ili šta ja znam koliko već i treba vremena da se vratiš u normalu, ali može se i te kako ako si spremna da uložiš dovoljno truda i strpljenja.
sanela wrote:Nemoj razmišljati o tome šta će biti za mjesec-dva, do kad će biti crv u glavi. Samo se zamaraš glupostima. Trgni se malo, fokusiraj se na današnji dan, na konkretne obaveze u današnjem danu. Mali ciljevi, mali koraci. Okupaj se, izađi vani, prohodaj do samoposluge. Uradi nešto konkretno, konstruktivno. Makni se...
Definitivno.........unaprijed sama sebi nabijaš strah i suzavaš mogućnost apstinencije razmišljenjem o crvu koji će te tlačiti u budućnosti.......
JUST FOR TODAY, što bi mudro rekli braća Anonimni narkomani. Kad smo već kod toga, jesi li razmišljala da se povežeš sa nekim udruženjem koje pomaže ovisnicima, nađeš podršku tog tipa ljudi koji te razumiju kao Anonimni narkomani i slično. Vjeruj da to i te kako znači, daće ti pa makar 50% energije da izdržiš.
Pozdrav, izdrži........možda glupo zvuči, ali šta drugo da ti kažem
stani iza onoga u šta vjeruješ,čak i ako to znači da ćeš morati da stojiš sam
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by Lujka »

Evo ga. 15 dan da sam čista...pomaže mi duvka, manje mi noge plešu rokenrol, opusti me malo.
Skidanje sa horsa je pjesma u usporedbi sa skidanja sa metadona, života mi :shock:
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
User avatar
pop@j
Posts: 109
Joined: Thu Jun 14, 2012 3:46 pm

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by pop@j »

nakon bilokakvog i biloščim skidanja negine ovo:
Potištenost
Gubljenje interesa za život
Gubitak interesa za ono što vas je nekad usrećivalo?
Umor
Fizička bolest čiji se simptomi stalno vraćaju
Pad koncentracije
Promjene u apetitu
Nesanica, nemiran san

trava je odličan antidepresiv ali ujedno i droga. Droga sama po sebi nije opasna (s:)tvar ali
drogu treba znati vozit,
koliko god da dobro znaš, paščeš :)


svakako pomaže:

1. TJELOVJEŽBA – Nije samo važna kod liječenja depresivnog raspoloženja, ona će i smanjiti mogućnost nastanka simptoma depresije.

2. PSIHIČKA AKTIVNOST – Važno je baviti se aktivnostima koje zaokupljaju mozak. Može se raditi o šahu, kartanju, čitanju, učenju, ali i najobičnijem rješavanju križaljki.

3. POTPORA PRIJATELJA – Što više se krećite u društvu. Najbolje bi bilo spojiti, ukoliko je moguće, fizičku aktivnost s druženjem. Bavite se nekim društvenim sportom, upišite grupne tečajeve aktivnosti u kojoj se niste okušali.

4. PLEŠITE – Može se raditi o tečaju klasičnog, društvenog ili o običnom plesu u discu prilikom večernjeg izlaska, sve je djelotvorno.

5. DOBAR SAN – Nastojte dobro spavati.

6. PRIRODA – Što više boravite u prirodi ili na otvorenom, a ukoliko to nije moguće osvijetlite i redovito prozračujte svoje prostorije.

7. MEDITACIJA – Svaka vrsta opuštanja ili autogenog treninga je više nego dobrodošla.

8. PRAKTICIRAJTE VJERU – Odlazak u crkvu, razgovor sa svećenikom ili drugi oblik prakticiranja vjere dosta pomaže kod potištenosti.

9. SELFHELP LITERATURA – Dobro je čitati knjige koje će vam pomoći izgraditi samopouzdanje, hrabrost, pronaći smisao u životu i sl. prema vlastitom izboru.

10. Možda biste mogli pokušati i s BILJNIM PRIPRAVCIMA. Oni nekad mogu djelovati kao dobar poticaj za povratak energije i volje.

bla,bla,bla
Mornar sam Popaj ja, žena mi Oliva, sin mi je Kićo, auto Fićo, jer mornar sam Popaj jaaa!!! Tu-tuuuu!
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by ziki »

Ja sam odusevljen sa jednim covekom od svojih sada 50-ak godina, on je preko 20 godina upotrebljavao sve najteze droge uz heroin koji ga je pratio svo to vreme. U isto vreme je bio i alkoholicar, tabletoman i uzimao je sve sto je bilo dostupno na trzistu i legalnom i crnom. Od sirupa protiv kaslja sa afetaminima do tableta za mrsavljenje, heroina,kokaina, rakije, vina, piva i marihuane u raznim oblicima.
Ujutru kad bi se probudio povukao bi crtu heroina i sipao sebi rakiju u casu od 2 decilitra da bi mogao samo da ustane. Posle toga ceo dan mu je bio ispunjen konzumiranjem svega navedenog do uvece.

Jednog dana je u njegov zivot usetala zena u koju se zaljubio, on je vec bio u godinama a i vidljivo izraubovan i istrosen. Nekako je uspevao da odrzi vezu sa njom, s obzirom da je ona bila cista a on umesto krvi u venama imao alkohol promesan sa heroinom i ostalim psihoaktivnim supstancama.
Stvari su vremenom izmicale kontroli i zeni je bilo tesko vise da se bori sa njegovim navikama i porocima i dala mu je uslov, ili da ostavi sve ili ona odlazi iz njegovog zivota zauvek.
Ostavio je sve, prosao je pakao istrpeo sve moguce krize i za svo to vreme ona je bila pored njega, gledala ga kako se raspada i kroz sta prolazi i davala mu podrsku.
Poceo je da radi teske gradjevinske poslove, sagradio kucu i jednu sobu gde su umesto cigli bile ugradjene flase od alkohola koji je ispijao ceo zivot. Ta soba izgleda fenomenalno od raznobojnog stakla, umesto belog zida vide se krugovi, odnosno dna od zelenih, belih i braon flasa.
Sad je vec cenjen majstor, ima svoje radnike i zida kuce po crnogorskom primorju za dobru lovu. Vozi dobar auto, ima dobru i lepu zenu koja mu je rodila i dete.
Malo je takvih ljudi, dokazao je da ne samo da je moguce izvaditi se iz toga vec sve to podici na mnogo veci nivo. Danas ga ljudi postuju. A za sve to je zasluzna zena koja mu je pruzila ljubav i prosla sa njim pakao, on je odrzao svoju rec, ona takodje a i Bog je to sve nagradio.
Istinita prica.
...
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by Lujka »

17.dan...ide nekako.
Da mi se naspavati, poluluda sam od buljenja u ništa. :(
Ziki, lijepo je vidjeti da ima i priča sa ovako lijepim završetkom.
Spašava me duvka, koliko mi može pomoći, ma spasila bi me jedino sikira za vrat :?
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by sanela »

@ziki
Zaslužan je on jer je htio da se promijeni.
Žena je bila podrška, koja mu je trebala u tom trenutku.
Ali, da on nije htio i nije imao volju da se mijenja, džaba bi bila njena ljubav...
Post Reply