Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
nepopravljiv
Posts: 402
Joined: Fri Apr 08, 2011 4:48 pm
Location: CRNA GORA

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by nepopravljiv »

nije lirika bezopasna ovamo po rusiji narkommani su odavno provaliki taj lijek ruski forumi su puni ljudi koji imaju problem sa lirikom.ovamo kutija kosta 2500 rubalja celika od pedeset i nesto kapsula po 75mg.ko oce da se skida sa dopa i metadona dovoljno je da kupi liriku i skidanje je bezbolno.tako rade ovdje cak je i prijatelj iz crne gore probao foru sa lirikom posle 3ili 4 god metadona kaze 3kapsule od 75mg su mu makle krizu pijo je liriku oko mjesec otprilike stim sto je prvu sedmicu pijo po 3kapsule pa smanjio na dvije itd inace on je moler kreci stanove i gips zidove rade.veli nevjerovatno cak sam iso i da radim.prvih pae dana cak ga i radi lirika tolerancija na liriku raste brzo ali bas brzo.ali za skidanje sa dopa i metadona a da se covjek ne muci sa sakama tableta sa makne krizu lieika seedi problem ali bas sredi volio bi vidjet tog junaka koji ce u krizu ici da kreci i fizikalise.cak lik kad je poso kod psihijatra da ga pita za liriku i krizu dali macinje od metadona ovaj ga gleda kao ne ne nista ti ro nemoze pomoci za krizu metadonsku klin ae klinom izbija .ali opet i na lieiku se ljudi navuku ako se pije sakom i kapom.napisa ja svasta aj pozzz zakasnicu na posa.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by Voyager »

Kako mislis nije bezopasan ?
Ne razumem.
To sto ga narkomani kljukaju na ko zna kakve nacine cini lek potencijalno opasnim ?
Vidite, svaki lek je potencijalno opasan ukoliko se upotrebi na pogresan nacin.
Bas sam se pre godinu dana sreo sa jednim doktorom i pomenuli smo Sanval i ja reko "imam ga kuci, popijem jednu kada ne mogu da spavam, super je za spavanje".
Kaze doktor "jaaao, nemoj Sanval, evo bas smo imali jednog pacijenta navucen na Sanval i skroz ludog i pogubljenog ga doveli, nemoj to da pijes, haos pravi u glavi, itd".
I sada posto jako dobro poznajem farmakologiju tog leka, samo kazem doktoru "tandara-broc..." - jer se slucajno desilo I da sam i ja cuo za taj slucaj - taj pacijent je pio po 60 Sanvala dnevno !

PA NARAVNO DA CE NACISTO POLUDETI OD TOLIKO SANVALA ! hahaha :rock:

Ali Pregabalin...ne moze puno pomoci u jakim krizama jer to nije opijat.
Pregabalin je u sustini derivat GABA-e, deluje tako sto umiruje neurone.
Generalno on u mozgu usporava brdo neurotransmitera.
Kao rezultat tog umirenja neurona, u vecim dozama tipa 225mg i vise, ume prva dva do tri puta da izazove izuzetno euforicno stanje, jako slicno nekoj kombinaciji MDMA-a, samo bez tog stimulativnog efekta + kao opijenost od alkohola, jer utice na koordinaciju i sedira, ali ne uspavljuje.
Medjutim kod uzastopne primene tih doza, to stanje se dozivi prva dva do tri dana i nakon toga nema vise euforicnih stanja.

To nije stvaranje tolerancije, vec neuroadaptacija na mehanizam delovanja Pregabalina.

Doduse, ako govorimo o tretmanu Pregabalinom, to i nisu visoke doze, Lyrica se proizvodi i u jacinama od 150mg i 300mg po kapsuli.
E sad, te doze su verovatno za ljude sa ozbiljnim problemima, jer Lyrica ima jedan jako nezgodan nezeljeni efekat koji i meni licno smeta i zbog kojeg razmisljam da prekinem sa njome.

Naime, jako utice na koordinaciju, koncentraciju i paznju.
Jedna kapsula od 75mg je najvise sto ja licno mogu da tolerisem, iako mi je prepisano dve dnevno.
Sve preko 75mg mi jako utice na koordinaciju, ljulja mi se sve, bukvalno kao da sam na brodu.
Nakon nekoliko dana uzimanja i te druge kapsule popodne, pocelo je da mi se sve ljulja i nakon nekog vremena mi je krenula i muka i od tada mi se zgadilo - pa sada uzimam samo jednu ujutru.

Medjutim to nije jedini nezeljeni efekat.
Kao i Lamotrigin i ostali moderni psihostabilizatori, utice na paznju i koncentraciju i na to se, kao i na ljuljanje, izgleda sporo razvija tolerancija.
Znaci kada pocne da deluje, kao da su mi misli malo usporene i u magli.
Od jedne kapsule to i nije tako izrazeno, ali posto se bavim umnim sportom, ja to bas jasno osecam i ume da mi ozbiljno ometa performanse.

Sada vagam, jer i anksioznost ometa performanse, pa se bas opet trebam videti sa svojim doktorom da resimo sta cemo i kako cemo dalje, jer da se razumemo, Lyrica je zaista najbolji anksiolitik koji sam u zivotu probao !

Ljudi koji se drogiraju tim lekom u tolikim dozama su ocigledno ozbiljno poremecene osobe kada mogu da funkcionisu u takvom stanju koje te doze Pregabalina izazivaju.
Tu nema ama bas niceg lepog, to je tabletomanija.

Moze naravno u nekim dozama pomoci u krizi, umiri, stabilizuje...ali potpuno da pomogne u jakim metadonskim ili heroinskim krizama...ne znam, sto ljudi sto cudi...ali da zamislim sebe u onoj delirantnoj horor metadonskoj krizi , nemir u telu, halucinacije, hocu da pocepam sebi kozu sa kostiju od muke + pride na nekoj jacoj dozi Pregabalina...znaci jos vise sludjen i pride se sve ljulja kao na brodu...errrrr....sumnjam da bi to kod vecine odradilo posao ! :vom:

Pozz !

V
User avatar
W.White29
Posts: 78
Joined: Fri Sep 28, 2012 2:49 pm
Location: RS

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by W.White29 »

I pored svih nezeljenih efekata,za anskioznost i uopste Gap,djeluje mi bolje i sigurnije od od benzosa.Cim ti se ne trazi vise od jedne kapsule to je ok,a opet relativno dobro funkcionises.
Kolika je toksicnost samog lijeka,kako sjeda na zeludac?
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by Voyager »

Da, stvarno je bolje od benzosa.
Ovo je bas neka dosta finija prica, bas odagna napetost i anksioznost, ali na neki mnogo prijatniji i suptilniji nacin.

Koliko sam se do sada upoznao sa Pregabalinom, iz onoga sto sam procitao o njemu u objavljenoj medicinskoj literaturi, ne spada u visoko toksicne lekove.
Recimo daleko manje toksicnih poena ima od Lamotrigina koji je isto jako popularan psihostabilizator novije generacije.
O toksicnosti u odnosu na staru ekipu tipa Valproat kompleks, Karbamazepin, Litijum etc da ne govorim...

Ja licno nisam primetio da je "jak na stomak", popijem tu kapsulu i ne osecam nikakve smetnje, nista specijalno.
Sve je normalno.

U tom smislu je dobar, zato sam ga i odabrao, ali to ljuljanje i uticaj na koncentraciju...jebemti, znate kako mi je krivo, tako dobar lek, ali to ljuljanje i ometanje paznje mi TOLIKO smetaju...
Super bi bilo da ja mogu da ostanem da ovoj jednoj kapsuli, ali problem je u tome sto on deluje nekih 6 sati.
I onda uvece opet iste fore, pa kada legnem ne mogu odmah da zaspim, itd...a da bi dao neki konkretan trajniji efekat, mora se redovno piti 2x dnevno duze vreme.
I to je problem...kada uzmem i tu drugu kapsulu, to onda bude jedna kompletna ravnoteza, zaspim najnormalnije ne zato sto sam sediran, vec jednostavno nemam smetnji, zaspim najnormalnije.
Ali kada popijem tu drugu, pocnem da osecam to ljuljanje POMALO, ali najvise osecam da mi je koncentracija ometena.

Jedino da pijem tako 2x dnevno neko duze vreme, tipa 2 meseca pa da vidim da li bi se taj uticaj na paznju smanjio, ali jednostavno ne mogu priustiti sebi dva meseca smanjenih umnih performansi kada sam u sred priprema - cekaju me otvoreno prvenstvo Vojvodine za 3 meseca i Seattle USA Open avgusta...stvarno vec postajem frustriran i pocinjem da se nerviram... :(

Ono sto sada razmatram kao realnu opciju je da obnovim izvestaj za Ritalin pa da uz Pregabalin ubacim i Ritalin tokom dana - to se takodje uveliko praktikuje, pa da vidimo kako ce ici.

Pozz !

V
User avatar
W.White29
Posts: 78
Joined: Fri Sep 28, 2012 2:49 pm
Location: RS

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by W.White29 »

Malo mi je cudno to sto nemas paznje i koncentracije,ako odnese nemir i anksioznost trebao bi biti smiren i usredotocen na posao.Bar tako su na mene djelovali benzosi.Volio bi da probam taj lijek kako djeluje jer i dalje nazalost ponekad posegnem za bromazepamom,iako uzimam cak pola najslabijeg od 1.5mg.Izgleda da nisam mogao potpuno da se rijesim tog sranja ne mogu nekad da sputam tjeskobu i nemir narocito mi to zna biti izrazeno u jutarnjim casovima.

edit-Voyo sretno ti na turnirima :wink:
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by Voyager »

Hvala.

Heh, pa sredi on to, ali ima tu psihoaktivnu komponentu koja je slicna fenobarbitonu i onda ometa paznju.
Uspori mozak, jbg, sedira neurone i onda se sporije razislja, valda je to u pitanju.
Samo znam da sporije racunam, sporije povezujem neke kompleksnije stvari i ne mogu bas tako dobro da upamtim razne detalje.
I onda nista od toga...

V
User avatar
nepopravljiv
Posts: 402
Joined: Fri Apr 08, 2011 4:48 pm
Location: CRNA GORA

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by nepopravljiv »

lirica bice to hit,za koju godinu samo je pitanje vremena :D
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by Voyager »

Heh, pa u svetu postoji jos od 2008. godine i izvalili su je.
Jeste, zvizne se recimo 300mg i ima euforija zestoka, ali ne ona kao od opijata ili amfetaminskih stimulansa, nego u fazonu LSD/Psilocibin...zapravo, skoro pa identicno kao GHB ako je neko probao (liquid extasy)...jer i istu farmakologiju deli sa GHB-om, isti fazon dejstva.
Bas tako nesto, ta milina, ali ukombinovano sa tom pijanoscu, to ljuljanje.
Uz svu tu milinu po celom telu, drasticno se umanjuju inhibicije, otvaraju se emocije i sve ono klasika.

Ali nekim ljudima to pijanstvo jednostavno previse smeta i valda zato ima ogranicen potencijal za zloupotrebu...ili cak najverovatnije zato sto se mozak adaptira u roku od par dana na pregabalin i nakon toga se ne oseca vise nikakva euforija.
Mada i GHB ima isti taj efekat pijanstva, pa je schedule I, skroz je zabranjen.
Jos jedan razlog je sigurno cinjenica da se od GHB-a lakse moze umreti overom nego od pregabalina, GHB je jaka droga.

Ja mislim da, ukoliko pregabalin ne bi imao taj efekat ljuljanja i pijanstva i kada se neuroni ne bi tako brzo adaptirali na njega pri svakodnevnoj upotrebi, to bi stavili u opojne droge, u schedule II...lupili bi mu pun trigonik i paragrafik LADNO.
I pride ovo je mnogo bolji feeling od fenobarbitona, fenos je totalno sranje u odnosu na pregabalin.

Videcemo za pregabalin...ja nisam hteo da govorim o tom euforicnom efektu ni svom doktoru niti bilo kome drugome, ali to ionako meni nije relevantno...kada se primenjuje u normalnim dozama koje se prepisuju po smernicama, tih jakih euforija i nema, neka pocetna doza je 2x dnevno po 75mg...

I takooo.... :D

V
User avatar
nepopravljiv
Posts: 402
Joined: Fri Apr 08, 2011 4:48 pm
Location: CRNA GORA

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by nepopravljiv »

da ljudi jos nisu izvalili liriku,kad se pije terapiski vjerovatno je ok,ali bas sam citao dje ljudi pisu da su pili dnevno po 1000mg i svaki dan bukvalno u dan rasla im je tolerancija nenormalno, kao danas popije 5 kapsula sutra mu treba 10 da bi osjetio taj efekat izmedju eksera i alkohola.a u stvari sto ti kazes to se stabilizuje u mozak ili djeli vec.ali ono sto je meni zanimljivo kod ovog lijeka je to sto apsolutne eliminise fizicku krizu kod dopa i metadona.na nasim forumima nisam nista naso konkretno ma u stvari nista nisam naso da neko pise o ovom lijeku.u pocetku sam mislio sprdaju se lazu ljudi jer da je tako to kako to da niko nista ne pise o tome kod nas u nasu ex jugoslaviu.http://www.drugs-forum.com/forum/showthread.php?t=83352
u ovom linku lik opisuje njegovo iskustvo sa lirikom mada preceruje sa kolicinom koju je pio,na ruskom ima mnogo opsirnije i detaljnije opisana iskustva ljudi koji su se skidali sa lirikom i iskustva ljudi koji su je zloupotrebljavali.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Da rezimiramo problem, za one koji se skidaju..

Post by Voyager »

Moze da pomogne, da, ali ne u potpunosti i pogotovo ne ukoliko se osoba skida sa metadonskog odrzavanja...to je drugi univerzum.

A sto se pominjanih doza tice, zaista uzimaju toliko monstruozne doze.
Ja sada zaista ne znam sta takve doze pregabalina sve rade mozgu, mogu samo da nagadjam trajne izmene u GABA-ergickoj transmisiji, razne trajne hemijske promene i poremecaji u mozgu, itd, itd...

Evo recimo jedan poznati slucaj sa Lyricom.
Legendarna Amy Winehouse i njen decko Blake su jako voleli da se sibaju time...i sa naravno jos svakakvim drogama.
Dok je Amy bila na Filipinima 2008. godine da ne bi umrla od dopa, kreka, ketamina, eksera, amfetamina, ritalina, alkohola i benzosa :rock: , Blake je nekih godinu dana bio cist, sta ja znam i onda je jedne veceri izasao u grad i zviznuo 5 kapsula Lyrice od 300mg i overio se, zavrsio je u bolnici.
Sve novine su naravno pisale da je Amyin decko Blake napravio recidiv heroinom, medjutim gledao sam ga u jednoj emisiji gde je u studiju zapravo rekao da te veceri nije uzeo heroin, vec 5 kapsula od 300mg pregabalina.

To je znaci 1500mg.
Za njega koji je duzi period bio cist, to je naravno bilo previse...i eto.

Znaci deco, nemojte Lyricu... :?

V
Post Reply