"Buprenorfin Alkaloid" iliti registracija = korak I, napokon

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
rhinocervs
Posts: 56
Joined: Thu Apr 03, 2008 2:26 pm
Location: EU

"Buprenorfin Alkaloid" iliti registracija = korak I, napokon

Post by rhinocervs »

ovo je trebalo da se desi znatno ranije!
ako nemate PDF reader -

Image
+Image

dakle: i dan danas terapija subutexom ne postoji, pitanje je kada ce krenuti (gde, i kako)
..jer, ne bi me cudilo da smisle nesto sto ce biti problem; a pitanje je i kada ce ga staviti na listu besplatnih lekova, ako ce ga ikada i staviti..

poenta: ovaj lek mora biti dostupan svima kojima je potreban, na dupli recept!
i mora biti besplatan, bar u verziji od 2mg!


drajzerova treba da zaboravi na (metadonsku) praksu cimanja ljudi svakog dana - dovoljno je da ih testira jednom u dve nedelje, i prepise recept za naredne dve..

..ali je svakako veliki korak za zdravstvo srbije!
..koji ce, siguran sam, izleciti mnoge..
i stati na put bogacenja mnogih ilegalnih ali i legalnih "dilera", poput "rus-medika"/sigidunuma/naltrex-zone-a i mnoooooooogih drugih "daj mi 2000 evra pa cu te leciti"-"klinika"
Last edited by rhinocervs on Sat Jun 26, 2010 4:31 pm, edited 4 times in total.
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: "Buprenorfin Alkaloid" iliti registracija/korak 1., napokon!

Post by Beobandit »

MISLIM DA JE VREME DA UPADNEMO U SKUPSTINU I KAZEMO NIKOME NISTA PO UGLEDU NA EU DOK SE NAMA NE REGULISE LECENJE KAO U EU. A ONDA IH PRITISKATI DO KRAJA I NE ZAUSTAVITI SE NA SUBUTEXU I LAKSEM DOLASKU DO METADONA NEGO TRAZITI I REGISTROVANJE OSTALIH LEKOVA MORFINA, LAAM, ITD. KAKO BI POKAZALI DA IMAMO NAJSAVREMENIJE LECENJE. A VREME JE I DA SE LOCIRA KRIVAC ZA OVO STANJE KO GOD DA JE DA MU SE ZNA IME I PREZIME KAKO BI NAJGORI ZAVISNICI MOGLI DA UPOZNAJU NJEGOVU DECU ILI ZENU AKO IH IMA. NJEGA U ZATVOR.
OSTALI KOJI SE BUNE PROTIV METADONA MOGU DA SE BUNE ZA SEBE MOJA TERAPIJE NE TREBA DA IH INTERESUJE.
User avatar
rhinocervs
Posts: 56
Joined: Thu Apr 03, 2008 2:26 pm
Location: EU

Re: "Buprenorfin Alkaloid" iliti registracija/korak 1., napokon!

Post by rhinocervs »

ti bi najsavremenije lecenje u zemlji koja subutex registruje u martu 2010?
..iako su susedi to odradili pre skoro 5 godina? -
Image

..a ostatak sveta pre 10?

tesko!

pitanje je kako ce i ovo da prodje, jer ako drajzerova nametne neki suludi metod izdavanja (a od njih me nista ne bi cudilo/ja sam reko svoje = glede zatvora, krenuo bih od njihovog finansijskog izvestaja.), to je jos gore nego da ga nema..
User avatar
rhinocervs
Posts: 56
Joined: Thu Apr 03, 2008 2:26 pm
Location: EU

Re: "Buprenorfin Alkaloid" iliti registracija/korak 1., napokon!

Post by rhinocervs »

mislim, nije sala..

nedostatak ovog (i svih ostalih lekova) pokrece/stimulise:

a) pre svega - dilere, heroina
ali i
b) sve privatne klinike (a takvih je 99%!) koje su do dana danasnjeg (a i dan danas.) prodavale muda za bubrege (ili - obicnu psihoterapiju za extra-neobicnu cifru)
c) hemofarm vrsac / domacu industriju metadona (cuvenu po svom NEkvalitetu)

a samo b) i c) su = ogromna svota novca.. mislis da ce oni biti srecni kada cuju da "jednom narkoman NIJE uvek narkoman", samo ako posisa (tamo neku) obicnu ("modernu") tabletu?
tj potrosi hiljadu dinara mesecno, umesto hiljadu evra?
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: "Buprenorfin Alkaloid" iliti registracija = korak I, napokon

Post by Beobandit »

Da ali ne znaci da nece registrovati sada i Morfin i jos lekova zajedno sa Subom. Jedino da im svako odnese izvestaj koliko je navukao ljudi na drogu. Ja mislim da bi se slogirali kada bi to rekao javno neko. Dodjes sa kutijm leka i kazes ceo svet izdaje ovaj lek ja sam navukao ljude, krao, zaraziuo nekoliko zato sto Srbija nece 10 godina posle drugih zemalja da registruje lekove. Ja sam slao pre ne znam mese dana ministarstvu ponovo za Subutex. Da bi to trebalo registrovati. Ne vredi mnogo je ljigavaca uvuklo se tu koji to koce, stopiraju, da bar znamo ko su pa da njihovoj deci nudimo drogu.
Ja mislim da stvarno nece smisliti nista a direktorkadrajzerove ako je pricala da treba olaksati dobijanje metadonske zasto bi kocili oko Subutexa.
User avatar
Gile
Posts: 145
Joined: Mon Apr 20, 2009 10:50 pm
Location: Bgd

Re: "Buprenorfin Alkaloid" iliti registracija = korak I, napokon

Post by Gile »

Direktorka SB u Drajzerovoj Jasna kaze u Blicu od petka 25-og da citiram: " Zavisnici tablete svakodnevno dobijaju u bolnici, nakon cega idu kuci, a oni stabilniji dobijaju terapiju za vise dana da ne bi morali svakodnevno da dolaze."Takodjer je tako nesto izjavila sa ponosom u jutarnjem programu u cetvrtka na B92, gde je i gostovao nas Sasa ex sa najavom subotnjeg programa na trgu.
Ovu njenu trdnju cu bas proveriti u ponedeljak, kada cu otici u Drajzerovu i licno se uveriti u njihova hvalisanja po medijima. Pa vas izvestavam o svemu.
Cao
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: "Buprenorfin Alkaloid" iliti registracija = korak I, napokon

Post by Beobandit »

Pa tako jeste vec godinama. Sta je cudno mozda itako i treba da bude. Ja sam samo cuo kada je ispalo ono sranje ok Metadona da je dnevniku BE92 rekla da nemaju kapacitete i da i lekariu opste prakse treba da pocnu da izdaju recepte na osnovu izvestaja psihijatara. Niko se ne buni gde ce da dobije i kako ce da dobije. I ja podizem recepte na nedelju dana. Sada je moj doktor sam insistirao i rekao dolazi na 10 dana. Pa dobijam za 10 dana. Guzva mu je ima i druge pacijente i rekao je da to nije nikakav problem ako sam vec duze na terapiji. Kazem treba vise pacijenata da pocne da dobija terapiju kao i ja. Da nesto nije u redu zar mislite da od maja 2006 godine niko ne bi provalio. Samo d se novi ljudi prilkjucuju na terapiju je je potrebno jios 5000 na Metadon i isto toliko na Subutex. Narkomana ima strasno a bice ih sve vose ako politika bude bila morate da se pomucite da se skinete. To je propalo valjda je jasno svima. Ali smo toliko glup narod koji kao jarac udara rogovima o zid godinama. Umesto da shvati da taklo ne moze da prodje. Ali sta da radimo glup smo narod nisu svi inteligentini gao svajcarska i engleska moraju postojati gluplji i pametniji. Ja se bar radujem sto ja shvatam njihovo zalaganje za ostale me boli.

Jer to ovaj tekst(deo samo):

...Primena supstitucione terapije u lečenju zavisnosti jedna je od ključnih stavki u Nacionalnoj strategiji. Pored metadonske terapije, koja se primenjuje u četiri metadonska centra, u planu je uvođenje novih terapijskih pristupa u lečenju bolesti zavisnosti. Pre svega, radi se o uvođenju novog leka „buprenorfina“, koji je Svetska zdravstvena organizacija proglasila esencijalnim - istakao je dr Periša Simonović, državni sekretar Ministarstva zdravlja, i dodao da bi sva sredstva koja MUP ubuduće zapleni onima koji su svoju imovinu stekli prodajom psihoaktivnih supstanci trebalo usmeriti za pomoć supstitucionoj terapiji
Psihijatar prof. dr Nikola Vučković, član Komisije za suzbijanje narkomanije pri Institutu za psihijatriju u Kliničkom centru Vojvodine, ističe da primena supstitucione terapije u lečenju zavisnosti, koja je na veoma visokom nivou u zemljama Evropske unije, donosi značajne rezultate kada je reč o izlečenju...

- Ako se posmatra period od 2005. godine pa do danas, broj zavisnika koji se uključuju u metadonski program konstantno raste. Iskustva metadonskih centara pokazuju da se primenom ove vrste terapije u značajnoj meri smanjuje broj recidiva i broj krivičnih dela. I što je najvažnije, prema ocenama pacijenata koji su uključeni u program, značajno im se poboljšava kvalitet života - dodaje dr Vučković.

Slična iskustva iznosi i dr Jasna Daragan, direktorka Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti u Beogradu, i potvrđuje da navedene terapije služe za odvikavanje zavisnika od opijata, prvenstveno heroina, ali i kao terapija za održavanje.



25.Jun 2010 BLIC

Kako raduju ovakve vesti jbt. Secam se kada su se svestenici bunili oko strategije koja treba da leci zavisniker. Nisu videli sebe tu nigde da su dobri i da ce im dolaziti "sticenici" tj mucenici. Ko je lud da muze kozu kada moze da se zeza kao da drogu nije probao pod supstitucionim lekovima. Secam se da su na razne nacine to probali da stopiraju i sta ti j znam. Sada imam 2 reci za njih IZDUVALI STE.
User avatar
Allice
Posts: 22
Joined: Tue Jan 20, 2009 8:57 pm
Location: Macedonia

Re: "Buprenorfin Alkaloid" iliti registracija = korak I, napokon

Post by Allice »

rhinocervs wrote:ovo je trebalo da se desi znatno ranije!
ako nemate PDF reader -

Image
+Image

dakle: i dan danas terapija subutexom ne postoji, pitanje je kada ce krenuti (gde, i kako)
..jer, ne bi me cudilo da smisle nesto sto ce biti problem; a pitanje je i kada ce ga staviti na listu besplatnih lekova, ako ce ga ikada i staviti..

poenta: ovaj lek mora biti dostupan svima kojima je potreban, na dupli recept!
i mora biti besplatan, bar u verziji od 2mg!


drajzerova treba da zaboravi na (metadonsku) praksu cimanja ljudi svakog dana - dovoljno je da ih testira jednom u dve nedelje, i prepise recept za naredne dve..

..ali je svakako veliki korak za zdravstvo srbije!
..koji ce, siguran sam, izleciti mnoge..
i stati na put bogacenja mnogih ilegalnih ali i legalnih "dilera", poput "rus-medika"/sigidunuma/naltrex-zone-a i mnoooooooogih drugih "daj mi 2000 evra pa cu te leciti"-"klinika"
kod nas u Skopje je tako..Testiraju nas jednom nedeljno, i prepisu recept za narednu. Ako je test cist dobijas + bodove, tako da daju ti terapiju za duze vreme. Ako su testovi u vreme od 3 meseca negativni udjes na pozitivnu listu i dobijes lek besplatno.
Image
User avatar
7474
Posts: 653
Joined: Tue Dec 15, 2009 11:28 pm
Location: Novi Sad, Voša

Re: "Buprenorfin Alkaloid" iliti registracija = korak I, napokon

Post by 7474 »

ja ovde ne razumem jednu stvar..

lek je registrovan, to kapiram.. al šta je sledeći korak??
treba sad neko sposoban da krene da ga uvozi ili šta??

ako postoje blokatori na tržištu, u apotekama, zašto onda ne postoji i "neregistrovan" subutex?? da li je problem što je u grupi supstituta, pa ga je nemoguće "preneti" preko grane??


šta konkretno znači, nama zavisnicima, to što je Alkaloidov Buprenorphinum NAJZAD registrovan??
"this is my final fit, my final bellyache with no alarms and no surprises, no alarams and no surprises, no alarams and no surprises, please!"
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: "Buprenorfin Alkaloid" iliti registracija = korak I, napokon

Post by Boban »

7474 wrote:ja ovde ne razumem jednu stvar..

lek je registrovan, to kapiram.. al šta je sledeći korak??
treba sad neko sposoban da krene da ga uvozi ili šta??

ako postoje blokatori na tržištu, u apotekama, zašto onda ne postoji i "neregistrovan" subutex?? da li je problem što je u grupi supstituta, pa ga je nemoguće "preneti" preko grane??


šta konkretno znači, nama zavisnicima, to što je Alkaloidov Buprenorphinum NAJZAD registrovan??
Jbg 7474 ti bi da se suprostavljas onom crnom liku a raspitujes se za Sub i ostala sranja.Nista matori bez fer playa cist,pripremljen,pomalo uplasen i udri ga dok ne dobijes vlast nad sobom beli covece :D
Post Reply