SUBUTEX-najuspesniji nacin skidanja sa dopa i metadona

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: SUBUTEX-najuspesniji nacin skidanja sa dopa i metadona

Post by saša-ex »

iron wrote:
5. Ne dozvoljavamo napade, uvrede ili flame na nečiju ličnost, religiozna uvjerenja, rasnu, nacionalnu ili seksualnu pripadnost, program liječenja ili slično. Ovo je jedno od najvažnijih pravila na forumu. Ukoliko se ne bude poštovalo, osoba koja vrijeđa biće banovana bez upozorenja.
Niko nije napao ili uvredio. Osim što je svako izneo svoj stav. A Manson je napisao, po meni, hipotetički osvrt. Koji treba izbrisati, ako je već toliko uvredio Astrid.
SAMO CEO ŽIVOT...
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: SUBUTEX-najuspesniji nacin skidanja sa dopa i metadona

Post by sanela »

Vidim da sam propustila cirkus koji je ovdje uzeo velikog zamaha. Ja se trudim biti na forumu svaki dan, ali nekad nemam dovoljno vremena da sve pročitam. Astrid, ovdje su ljudi već rekli svoje mišljenje o onome što je rečeno. Manson je pretjerao u načinu na koji je napisao svoje mišljenje. Mislim da bi se trebao malo kontrolisati... Ovo mu pišem, ne zato što ga se bojim, što mu se uvlačim u dupe ili iz nekog drugog neprikladnog razloga, nego što ga lično znam, kao i veliki broj ljudi s foruma i znam da je ovakav način zapravo njegov stil pisanja. On na taj način pokušava ljudima skrenuti pažnju iz najbolje namjere.

Nisam pročitala tvoje odgovore, jer si ih sama obrisala, ali vjerujem da ni ti njemu nisi ostala dužna. Tebi predlažem da se uključuješ sa manje emocija u ono što ti ljudi pišu, a Manson će ubuduće povesti računa o načinu pisanja... Hoćeš li Mansone ili da te opet banujem?

I pridržavajte se teme o kojoj se piše....
astrid
Posts: 132
Joined: Fri Jan 02, 2009 5:22 pm

Re: SUBUTEX-najuspesniji nacin skidanja sa dopa i metadona

Post by astrid »

sanela ne poteze mi se opet ta tema, ali ja sam ti u proteklih dana napisala jedno 5 private poruka , i jedno 4 puta prijavila post, svaki puta prijava je bila izbrisana. a bila si prijavljena svaki dan jer pise ti na profilu kada si zadnji puta prijavljena, tako da nemoj pricati nesto sto nije tocno.
da nisam mu ostala duzna, jer je to sto je napisao ono najnize dno, po meni, a ja nekome ko me uvrijedi nikada ne ostajem duzna. i da obrisal sam sama svoje postove, jer to sto sam napisla bila je reakcija na njegov post, a to nije bilo nikkvae potreba da se evo tek 4 dan izbrisalo.

sanela po mom nemoze jedan moderator, administrator ili sto vec, ovako voditi poso, to je malo neodgovorno znas. i sanela, nigdje u tvom postu nisam procitala, da se ispricavas sto nisi to iduci dan pobrisala, sto si ignorirala moje private poruke, i sto su osali zbog toga sto nisi obrisala nastavili vrijedati, ali dobro sa time ces ti zivjeti ne ja.

a mansonov stil pisanja, necu komentirati, ocito samo taj stil i zna, jer ako nisi primjetila tamo je isto vrijedao i irona i batmana ali to nije moja stvar, samo kazem, a ti ako zelis to citati, i slusati kako on vrijeda druge (ili cak tebe, jer je to njegov stil) onda slusaj, ja necu i nije mi niko i nista, ne poznam ga, niti ga necu upoznati.

samo sanela mislim da bi ti kao moderatorica mogla malo cesce kada se ljudi zapetljaju u pricu, kada pocnu blatiti, ili vrijedati onoga koji je na terapiji zeleci mu pomoci, a ustvari ga vrijedajuci, mogla bi reagirati, i malo vise naglasavati ljudima da smo svi razliciti, svakom pase drugo, svako ima svoje, i nista mu nemozes nametnuti, a ne ti to pustas, bez obzira slazes li se s tim ili ne, nije ljepo tak napadati nekog, i onda se to ovdje uzelo maha kolko ja vidim, svak ko dode ko je na terapiji bude totalno ispljuvan, onda napisite forum samo za ciste pa vam se to nece dogadati.

uglavnom ne zelim se vise svadati, i evo da pokazem da sam veci covjek od nekih, mansone ja se ispricavam sto sam onako reagirala, i zao mi je ako sam te uvrijedila.

toliko od mene
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: SUBUTEX-najuspesniji nacin skidanja sa dopa i metadona

Post by sanela »

Slušaj astrid, istina jeste da si mi inbox zatrpala privatnim porukama i da si pisala prijave na forumu. Prije sinoć, mene na internetu nije bilo tri dana, jer nisam bila u sarajevu, pa shodno tome nisam mogla ni pročitati tvoje poruke, niti ono što ste pisali na forumu. Ja kad god imam pristup netu, ja nešto i napišem, tako da možeš vidjeti kad sam bila na forumu.

Sinoć sam došla na forum, pa sam ovo vaše prepucavanje i pročitala i obrisala poruke uvredljivog sadržaja. A jutros sam od Saše dobila privatnu poruku da si se i njemu žalila na pisanje na forumu. ne znam zašto si to radila, jer Saša nije moderator i nema razloga da njega gnjaviš u vezi toga. Osim mene, forum admin je Avdija, pa njega možeš kontaktirati ako ti nešto ne odgovara.

Dalje, ja imam jako puno obaveza i posla u drugim životnim sferama, tako da se nekad zaista dešava da ne stignem pročitati ono što napišete, ali čim dođem ja počistim forum i odgovorim na poruke, tako da nema potrebe da mi šaljete pet poruka i da odgovarate na poruke gdje vas drugi vrijeđaju, kao što si ti Astrid uradila, nego da se strpite. Ovakav način na koji si ti reagovala je pokazao da je tvoje ponašanje vrlo slično onom koje si imala dok si se drogirala - nestrpljenje, nekontrolisan izljev emocija, odbrana svojih stavova po svaku cijenu iako te niko ne napada itd.

Što se tiče diskusije koju ste imali, a to je subutex vs. apstinencija, ja sam za svaki način liječenja koji će na kraju dovesti do potpune apstinencije. Putevi ka apstinenciji su različiti, ali svaka dugotrajna supstitucija bez psihoterapije je, po mom mišljenju, samo produžavanje agonije, zamazivanje očiju ljudima iz okoline i samo je pitanje vremena kad će se osoba vratiti na staro. Ja iskreno vjerujem da svako može da se skine, ako to želi. Pitanje je koliko ko želi da se skine i koliku ima podršku svoje okoline. U suprotnom, prilikom dugotrajne supstitucije se održava prividno dobro stanje.

Pozdrav
astrid
Posts: 132
Joined: Fri Jan 02, 2009 5:22 pm

Re: SUBUTEX-najuspesniji nacin skidanja sa dopa i metadona

Post by astrid »

sanela napisala sam sasi na private poruku jer sam se nadala da ce reci tebi da bi bilo u redu da to obrises, jer je on negdje usred toga svega napisao da ako je to uvrijedilo asrid neka se obrise, pa sam ga shodno tome zamolila da se to obrise, isto sam ga kako ti kazes gnavila, jer ocito ti sama nisi bila u stanju (nisi mogla, htjela neznam ja sto, nije ni bitno) obrisati to, vidi znam da pored ovog foruma imas svoj zivot kao i svi mi, sigurno ne sjedis cijeli dan na kompu i gledas ko sto pise, ali cudno je da neznas kako forum koji si ti stvorila funkcionira kada kliknes necije ime otvori se njegov profil, tamo pise zadnji put prijavljen/a i pise datum i vrijeme, ja sam svaki dan to isla kod tebe pogledati, i svaki dan je bio datum od toga dana, tako da neznam kako je to moguce ako 3 dana nisi bila na forumu.
moje misljenje je da nemozes voditi jedan forum, i biti moderator i administrator i sve, ako nemas vremena (ne osudujem te razumijem da nemas vremena)
jer ipak su ovdje vecinom narkomani koji su skoloni svadama, neki cak i vrijedanju, i treba ih nadzirati i usmjeravati svaki dan. a ne jednostavno ne doci uopce pogledati 3 dana sto se dogada na tvom forumu, ako ne stignes (sto ponavljam razumijem nebi ni ja), nadi pomagace neke, pa nek oni kada ti nisi tu, vode ovo.
jer nazalos imas dosta ljudi tu na forumu koji vole vrijedati i samo tako znaju iznjeti svoj stav, i to treba svaki dan nadzirati, inace se ovakve stvari dogadaju.
znam da je avdija tvoj deko, zarucnik ili sto vec, ali sam cula da nije barem 2 godine bio ovdje, pa nisam vidjela svrhe prijavljivati nekome ko nije uopce ovdje i nece to ni vidjeti, sasa mi se cinio najnormalniji, neko ko me nece nastaviti vrijedati ako ga to zamolim i ne vidim di je problem.
sanela nisam se mogla strpiti, ne zato sto sam narkomanka nestrpljiva (ne poznas me pa neznas ) nego zato sto su svi ostali poceli na racun njega vrijedati, jako ruzno, ok ima tu i moje krivice jer sam odgovaral, ali da si ti to odmah izbrisala postedila bi me ovoga sada.zamisli se na mom mijestu (to je inace odlika ljudi da imaju suosjecanja da se mogu staviti u tudi polozaj) i vidi kako bi ti reagirala da si dosla na neciji forum, nikoga ne poznas, i onda ti neko s kim uopce nisi pricala, obracala se njemu uvrijedi, kako bi se ti osijecala, sto bi mu napisala, ja sam inace malo nagla, (zar nismo svi) ali nisam mogla to pustit, a ti da si se javila iduci dan, to bi sve prestalo, to je moje misljenje i sa moje i sa njegove strane.

mogu ti jos samo nesto reci ja na mom poslu kada nesto pogrijesim, napravim krivo ja se toj osobi koju je to povrijedilo ili je se ticalo, ispricam, ali to sam ja valjda. vidi iako si ti mozda i bila odsutna 3 dana (mozda je tvoj profil poludio pa pisao da si bila na forumu svaku dan ali dobro nije bitno) ali svejedno se zbog toga dogodilo da clana tvog foruma, koji si ti stvorila, vrijedaju. eh sada imas opciju praviti se da se nis nije dogodilo, mozes misliti ma ludakinja tak joj treba, mozes imati odgovor na sve, a mozes se ispricati i biti covjek, ali to je na tebi a vidim da taj dio, zaobilazis u velikom luku, ja sam se mansonu ispricala, to govori o meni , ni ti ni manson se niste meni to govori o vama.

i samo da kazem da ono nije bila rasprava nego vrijedanje i omalovazavanje ludi na subu, koje se i dalje nastavlja samo nije vise usmjereno na mene nego na druge clanove foruma koji su na terapiji. sanela odluci kakv forum oces imati, pznati forum i kada neko spomene ovaj forum da se kaze e to ti je super forum ili hoces kada se spomene ovaj forum da se kaze ma tamo ti samo vrijedaju. to ti moras osluciti. meni je evo iskreno zao sto sam se ovdje uopce registrirala, i vidjela da izljeceni narkomani (cemu ja tezim) mogu biti ovakvi, odjednom mi vise bas ne imponiraju ljudi koji su uspjeli ovisnos pobjediti, koji su cisti, sto mi prije jesu, i htjela sam biti kao oni.

nemoras odgovarati ne ovo, ne trazim ja opet neko objasnjenje, samo razmisli malo, zatom to sto me smatras narkomankom i pokusaj razmisliti malo o tome sto sam napisala.

pozdrav
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

Re: SUBUTEX-najuspesniji nacin skidanja sa dopa i metadona

Post by MANS0N »

Ma moram ih Sanela malo vratiti u realnost,vidis u kojem svijetu oni zive?Pa rekoh da im malo skrenem paznju,mogli bi stvarno pomisliti da je sve u redu.:)
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: SUBUTEX-najuspesniji nacin skidanja sa dopa i metadona

Post by saša-ex »

Pošto se i moje ime spominje u ovoj maloj prepisci, mogao bih neke stvari da objasnim.
1) Nisam normalan. Napisali doktori davno,ja danas i potvrđujem. Volim da se oblačim u žensko i često po noći šaljem lascivne poruke nepoznatim ljudima.
2) Sanela je osoba koja ne napravila ovaj forum, uložila u njega vreme, novac, živce...I dan danas sve što je u vezi foruma obavlja potpuno volonterski. Ako ne računamo one dolare koje dobija kvartalno od DEA-e...
3) Avdija je nadasve simpatični kompjuterski genije, ne znam šta je Saneli, sve što sam naveo za nju, važi i za njega. Ne komentariše puno(al svaka mu je ko u Njegoša) ali pazi i brine o svemu šta se dešava na forumu. Ne znam ko njega plaća...
4) Nikada nisam primetio pristrasnost kod njih prema bilo kome, Manson je davno čak bio i banovan. Nikakvog razloga nema da tebe više mrzi ili voli od bilo koga ovde.
5) I na kraju, ovo je forum nas đankoza, nismo kolege sa fakulteta ili hor Bečkih dečaka, ovde smo jer nas je dovela neka potreba, nema među namapametnihi ekstra uspešnih. Tražimo podršku jedni od drugih. Ponekad je dobijemo na način koji nam se ne sviđa. Ali uvek sam mrzeo ljude koji tapšu po ramenu i koji mi pričaju kako je sve u redu. Astrid, srećo, u tvom životu neke stvari možda funkcionišu malo bolje nego pre ali daleko si od toga da je sve u redu. I ko ti kaže drugačije, kenja i folira te. A suočavanje sa samim sobom je najteža stvar. I niko nam nije kriv. Ni roditelji ni društvo ni Pera ni Žika. Sami smo krivi i sami moramo doneti odluku da se borimo. A supstitucija je predaja. I nikada neću promeniti mišljenje. Ma koliko da vam narastu mišići, ma kakve dobre poslove da nađete...Vi ste daleko od kvaliteta života koji možete imati izlečeni.
SAMO CEO ŽIVOT...
astrid
Posts: 132
Joined: Fri Jan 02, 2009 5:22 pm

Re: SUBUTEX-najuspesniji nacin skidanja sa dopa i metadona

Post by astrid »

sasa sve sto kazes je istina ali reci jos samo jenom i necemo vise o tome stvarno mi je dosta a ako je meni dosta mogu misliti kako je ostalim, dali manason pretjeruje i dali je u redu da ljudima umjesto da objasni evo ovako ko ti, da ih onako vrijeda ko irona i batmana, kao sta su oni samo zamisljaju da su sportasi (dali ih on pozna pa zna da nisu) a pogotovo mene, to prelazi sve granice ukusa, ja ponavljam valjda po stoti put, ja nemam nista protiv da mi vi kazete astrid moras znati da ti to nije dobro, imas hepatitis i mora se paziti, tako meni kazu ljudi koji mi hoce pomoci, i njih cu uvijek saslusati i normalno diskutirati s njima, ali sasa zar je normalno nekoga vrijedati, da mu nesto dokazes, to je po meni put kukavice (kojem priznajem i ja nekada idem, ali razlika je sto je za mene potrebno da idem tim putem da me neko stvarno uvrijedi ono jako, a ne samo to sto je netko na terapiji).
vidi ja razumijem da vi ovdje zelite pomoci, ali nemojte, molim vas nemojte, odmah docekati na noz svakoga ko dode tu i odmah ne napise ja sam cis i hocu u komunu, nemojte, neznate ko je s druge strane i kako mu je. evo ja se nadam da ova epizoda koji ste imali samnom da ce biti pouka za ostale da ih docekate malo ljepse, pa polako, mozda onda kada vide da ih rzumijete da hocete pomoci (sto govorite da je cilj ovog foruma) mozda vam se onda obrate za pomoc.

bas sada citam nesto o subu ovdje na forumu, jedna cura maja mislim da je pitala je kakva je kriza od suba (cura se boji) to je bilo 2008 god. vi ste svi ju odmah docekali na noz, ono kao sto uopce pijes sub, nitko joj nije odgovorio, i ima masu takvih primjera ovdje, pa odite na supsitucijisku ter, pa procitajte svaki post di je neko pitao za hepove ili sub je bio ispljuvan, dali je to ok.
i ugl, citam to tamo i mislim si ako se ona nakon 2 tjedna pijenja suba boji krize, sta da onda ja radim, ja ga pijem 3 godine, i sta sada, sta ako ga se hocu rijesiti, sta ako rzmisljam o tome, i mislim si hovu li otvoriti temu da pitam jer nitko ovdje nije tako dugo na subu, ali mislim si ma necu, jer samo ce biti jos pljuvanja, i sta sada jbg, zivotne prilike su me natjerale da ga pijem toliko i sta sada, vas savjet (vrijedanje) mi ne pomaze. ali nije bed pitati cu na nekom drugom forumu.
samo zapitajte se, koliko njih jos ode sa ovog foruma na drugi jer tu samo se vrijeda.

sto se tice avdije ili kako se zove, ja sam tu nova i neznam za njega kazem cula sam da je i on admin, i da je decko ili nesto saneli, ali da nije ovdje- di je problem. nisam mogla znati da moram njemu, sanela nije brisala pa sam se sasai obratila, ako je toliki problem oprostite, samo cu reci da kada sam se javila sasi to je rijeseno, pa mozda da sasa bude mod. jer ocito.....
User avatar
vudd
Posts: 2218
Joined: Fri Sep 26, 2008 6:06 pm
Location: Jugopotamija

Re: SUBUTEX-najuspesniji nacin skidanja sa dopa i metadona

Post by vudd »

kokoda-kokoda.... :smt117 Jadna mala Astrid,prestani samosazalijevanje,digla si revoluciju ovde,jebote....Ko te izvrijedja bolan...neko je rekao svoje misljenje,ti se neslazes,i mirna BiH.Ocajnicki krici,(brisiiii,napao manson,sanela,djece ti dusa,Sasa i drustvo iz mansonovog supka...)daj bolan...Klasicno narkomanski vapaj,i jeftino istjerivanje satro pravde.Vidi koliko si isfrustrirana,zivcana,zapjenila...Hocu reci,da na top listi usranog narkomanskog zivota,prvo mjesto zauzimaju ljudi koji su apsolutno cisti,od bilo kakvih supstanci,al'bas cisti ono.Ljudi koji su heroin,kokain zamjenili nekom sintetikom,malo su odmakli od smrada...samo malo.Nije problem supstanca,problem je ovisnicka licnost jadnog junkie-a,njegovi kompleksi,strahovi,zakrzljali razvoj,histericni napadi preplasenih sjena :) ...kurci-palci(ovo ''palci'' nije vrijedjanje,vec ''zakrzljali''nacin izrazavanja. :!: ..al'svakom njegovo,jel')Cesto napominjes''ovdje zelite pomoci''ili npr.
ja nemam nista protiv da mi vi kazete astrid moras znati da ti to nije dobro, imas hepatitis i mora se paziti, tako meni kazu ljudi koji mi hoce pomoci, i njih cu uvijek saslusati i normalno diskutirati s njima, ali sasa zar je normalno nekoga vrijedati,
Saslusavao sam nekad i ja(iako mi je bilo draze ono''ispricaj ti to meni u plasticnu kesu,a ja cu to sutrakod kuce preslusati :)
Jeli ti ovo neznas sama?Cuj''Astrid,moras znati da ti to nije dobro,imas HCV,znas,pazi...Eee njih ces uvjek saslusati,(ali ne i poslusati)Razlika sto je ugodnije kad ti neko ide ''uz dlaku''(zargon,nije stidna dlaka u pitanju :!: )zar ne?Tako ti kazu ljudi koji ti zele pomoci,velis?Mozda neko ko ''mora''....narkomani koji su u borbi za apstinenciju,prilicno su zauzeti sopstvenim sranjima,sami sebi pomazu(po mogucnosti istinom,pozeljno cak :wink: Meni licno puca,kako se ono kaze...prangija ,za Astrid,iron,batmen,spiderman...i ostale drage baje.Nek' svako sebi pomogne najprije,lako je poslije izaci sa Mansonima,pa i Sanelama ,Boze mi oprosti,nakraj
Jebo majku...ako i ja sad kontam sta sam ovo sve ispisao,i kome,cemu,zasto? :axe: :-D Ma nije zla namjera...
Fickt Euch,Ihr Mistgeburten....
astrid
Posts: 132
Joined: Fri Jan 02, 2009 5:22 pm

Re: SUBUTEX-najuspesniji nacin skidanja sa dopa i metadona

Post by astrid »

vi u svakom mom postu nalazite nesto, ja odustajem, nije bitno, to je na vasu dusu ponavljam. samo bilo bi ljepo da zapamtite da meni vasa pomoc netreba, ima mi ko pomoci, netko koga volim i postujem i da slusam iako sam narkomanka koja ne slusa nikoga.

ja bih voljela da od sada pa nadalje (ako ste to u stanju) pisemo normalno, (tko hoce naravno) ako mozete samonom pisati normalno i diskutirati bez vrijedanja i bez onog ti si narkomanka ti nis ne kuzis, ljepo, ako niste, bilo bi ljepo da onda moj post preskocite, vidim da ovdje ima par ljudi s kojima mogu kom. normalno, nadam se da cete i ostali doci u tu grupu.

ovo je sve besmisleno, evo ja obecajem da ako cu trebati pomoc cu vam reci, iako u gornjem postu sam indirektno pitala za savjet, pa vidim da ga ne fermate bas, ali dobro, nije na meni da sudim.

ok ljudi moze primirje, ajmo se ponasati ko ljudi a ne zivotinje (mada ovo mozda nije dobra usporedba je ja zivotinje jako postujem, ali tak se kaze pa nek bude)
nemojte mi nabijati na nos subove (govorim za sebe, za ostale ponovo vama na dusu) i pricat cemo normalno, jer misljenja sam da ste dokazali the point, i nema potreba za ponavljanjem zar ne. sve ste to vec rekli samo su variacije rijeci, ali smisao isti, pa eto pokusajte to vise ne ponavljati i biti ce nam super.

eto, vise stvarno necu komentirati, jer stvarno nema smisla, stalno isto ponavljati, nadam se da cete i vi to uviditi

pozdrav svima
Post Reply